Żywność warta setki miliardów marnowana tuż po wyprodukowaniu


W tym tygodniu obchodzony był Światowy Dzień Żywności. W związku z tym pojawiło się dużo danych, które mogą dziwić. Bo choć aż 14 procent światowej produkcji żywności nigdy nie trafia na sklepowe półki, to jednocześnie co trzecie dziecko na świecie poniżej piątego roku życia jest niedożywione.

Oglądaj "Fakty o Świecie" od poniedziałku do piątku o 20:20 w TVN24 BiS.

Patrząc na zdjęcia umierających z głodu małych dzieci każdemu powinny przypomnieć się niepotrzebnie kupione, niezjedzone i wyrzucone produkty na śniadanie, obiad i kolację. Bo mimo że w niektórych miejscach świata każdy gram żywności jest na wagę życia, to miliony ton pokarmu są marnowane i to nie tylko w naszych domach.

- Gubimy około 14 procent światowej produkcji żywności. Nie marnujemy, tylko gubimy aż 14 procent - mówi Maximo Torero z Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa.

Przez krótkie terminy ważności, brzydki wygląd i problemy z magazynowaniem do koszy codziennie lądują owoce, warzywa i mięso. Wszystko to, z czego dałoby się przygotować pełnowartościowy dwudaniowy obiad.

Jedzenie, które mogłoby znaleźć się na talerzach, na całym świecie gnije wśród odpadów. Paradoksalnie żywność najmniej się szanuje w krajach Azji i Afryki, gdzie niedożywionych ludzi jest najwięcej - Wykorzystujemy tak dużo energii, chemikaliów i nawozów na wyprodukowanie żywności, którą koniec końców wyrzucam - podkreśla Qu Dongyu podczas swojego wystąpienia w Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa.

Nie zmniejsza się liczba osób głodujących na świecie

Według Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa w trakcie produkcji traci się żywność o wartości 400 miliardów dolarów. To suma, która pozwoliłaby rozwiązać kryzys żywnościowy.

- Nasz budżet to jest około pięciu sześciu miliardów. Za te 400 miliardów można by zapewnić żywność milionom ludzi na świecie. Nawet na lata. Na przyszłe lata ich funkcjonowania - mówi Monika Kacprzak z UNICEF Polska.

Problem jest poważny, bo w ostatnich latach liczba głodujących ludzi nie maleje. Obecnie głód zagląda w oczy ponad 800 milionom osób. To oznacza, że statystycznie jedna na dziewięć osób nie wie czy i kiedy zje posiłek. Tacy ludzie są wszędzie.

Ale zwykle do garnków nie mają co włożyć mieszkańcy tych miejsc, gdzie dochodzi do wojen i katastrof naturalnych. - Mówimy o wykluczeniu spowodowanym przez konflikty, zmiany klimatu i problemy gospodarcze. Niestety co roku jest coraz gorzej. Ludzie, którzy pozostawali bez środków do życia rok temu, są teraz w jeszcze trudniejszej sytuacji. Muszą polegać na pomocy żywnościowej - wyjaśnia Arif Hussain ze Światowego Programu Żywnościowego.

Niestety wspomnianej pomocy żywnościowej nie starcza dla wszystkich, co szczególnie dotyka najmłodszych.

Fundusz Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci alarmuje, że co trzecie dziecko poniżej piątego roku życia jest niedożywione. Zgodnie z nowymi danymi - około połowa dzieci nie jest karmiona mlekiem matki. Mniej więcej tyle samo dzieci nie dostaje owoców, warzyw, nabiału, ryb i mięsa, co wpływa negatywnie na ich rozwój.

- Miesięczna terapia leczenia niedożywionego dziecka to jest koszt zaledwie 122 złotych. Więc tak naprawdę każdy może wspomóc organizacje takie jak UNICEF i uratować życie dziecka - podkreśla Monika Kacprzak.

I to wszystko w sytuacji, gdy obecne zasoby żywności są tak duże, że można wyżywić nimi nawet 14 miliardów ludzi. A nas jest dwa razy mniej.

Autor: Paula Praszkiewicz / Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Policyjna interwencja w centrum Warszawy. Pacjent siedzi na fotelu dentystycznym, a do jego szczęki zbliża się mężczyzna z narzędziami stomatologicznymi w rękach. Nie jest to dentysta, ale oszust. Prosto z gabinetu trafił do prokuratury. Takich medycznych oszustów jest całe mnóstwo.

Nie mają wykształcenia ani uprawnień. Podszywają się pod lekarzy, kosztem zdrowia i życia zarabiają duże pieniądze

Nie mają wykształcenia ani uprawnień. Podszywają się pod lekarzy, kosztem zdrowia i życia zarabiają duże pieniądze

Źródło:
Fakty TVN

Dobra informacja jest taka, że polskie wilki będą bezpieczne, bo chroni je prawo krajowe. Jednak na poziomie unijnym zostały przyjęte przepisy, które są kolejnym krokiem do odstrzału wilków w Europie. Ich status ochronny został obniżony - w trakcie polskiej prezydencji i bez polskiego sprzeciwu.

Unia Europejska obniżyła status ochronny wilków. Polskie władze twierdzą, że u nas nic się nie zmienia

Unia Europejska obniżyła status ochronny wilków. Polskie władze twierdzą, że u nas nic się nie zmienia

Źródło:
FAKTY TVN

Zaskakująco duża frekwencja i zaskakujące wyniki prawyborów prezydenckich w szkołach ponadpodstawowych w Poznaniu. Na pierwszy miejscu znalazł się Rafał Trzaskowski, a tuż za nim - Adrian Zandberg. Karol Nawrocki daleko z tyłu, poza podium.

Uczniowie szkół w Poznaniu oddali głos w prawyborach prezydenckich. Wyniki zaskakują

Uczniowie szkół w Poznaniu oddali głos w prawyborach prezydenckich. Wyniki zaskakują

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ponad 17 tysięcy zarzutów postawiła prokuratura 46 domniemanym członkom mafii śmieciowej. Służby rozbiły grupę zajmującą się przestępstwami skarbowymi, wyłudzeniami podatków i przewożeniem niebezpiecznych odpadów. Sąd zdecydował o aresztowaniu 13 spośród zatrzymanych.

Mafia śmieciowa rozbita. 46 osób usłyszało ponad 17 tysięcy zarzutów

Mafia śmieciowa rozbita. 46 osób usłyszało ponad 17 tysięcy zarzutów

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Grzegorz Braun przyzwyczaił do takich skandali, do obrzydliwych działań, do agresji - powiedział w "Faktach po Faktach" minister spraw wewnętrznych i administracji Tomasz Siemoniak, odnosząc się do obecności europosła w szpitalu w Oleśnicy. Ocenił, że interweniujący tam policjanci "zachowali się właściwie".

Siemoniak: Braun nie wszedł do baru, tylko do szpitala. Jego zachowanie było obrzydliwe

Siemoniak: Braun nie wszedł do baru, tylko do szpitala. Jego zachowanie było obrzydliwe

Źródło:
TVN24

- My się nie po to zbroimy, aby komukolwiek zagrażać, tylko po to, aby nikt nie ważył się podnieść ręki na nas - powiedział w "Faktach po Faktach" generał Mieczysław Bieniek. Wyjaśniał też, dlaczego Rosjanie nie przystąpią od razu do kolejnego konfliktu.

Generał Bieniek o Rosji: oni zdają sobie z tego sprawę

Generał Bieniek o Rosji: oni zdają sobie z tego sprawę

Źródło:
TVN24

Europosłowie, którzy lecą na Węgry, muszą liczyć się z ryzykiem inwigilacji - to oficjalna instrukcja dla delegacji po tym, gdy do podobnych incydentów, a nawet prób werbowania unijnych urzędników przez obcy wywiad, dochodziło już w ubiegłych latach. Europosłowie z Polski brali udział w ostatnich dniach w takiej delegacji w Budapeszcie i potwierdzają - są specjalne procedury. Misja miała oceniać stan praworządności na Węgrzech.

Jednorazowe telefony i szkolenie z cyberbezpieczeństwa. Specjalne procedury dla europosłów, którzy lecą na Węgry

Jednorazowe telefony i szkolenie z cyberbezpieczeństwa. Specjalne procedury dla europosłów, którzy lecą na Węgry

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Gdy napisał, że Joe Biden nie powinien walczyć o reelekcję, w Ameryce zawrzało. Głos George'a Clooneya znaczy bardzo dużo. To w końcu nie tylko jedna z największych sław świata filmu, ale i człowiek bardzo, ale to bardzo zaangażowany politycznie. Teraz - po raz pierwszy - artysta i aktywista zabiera głos na temat swojej ówczesnej postawy pośród zarzutów, że utorował drogę do wygranej Donaldowi Trumpowi.

George Clooney wezwał Joe Bidena do rezygnacji z kandydatury. Dziś odpowiada na krytykę

George Clooney wezwał Joe Bidena do rezygnacji z kandydatury. Dziś odpowiada na krytykę

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS