Żywność warta setki miliardów marnowana tuż po wyprodukowaniu


W tym tygodniu obchodzony był Światowy Dzień Żywności. W związku z tym pojawiło się dużo danych, które mogą dziwić. Bo choć aż 14 procent światowej produkcji żywności nigdy nie trafia na sklepowe półki, to jednocześnie co trzecie dziecko na świecie poniżej piątego roku życia jest niedożywione.

Oglądaj "Fakty o Świecie" od poniedziałku do piątku o 20:20 w TVN24 BiS.

Patrząc na zdjęcia umierających z głodu małych dzieci każdemu powinny przypomnieć się niepotrzebnie kupione, niezjedzone i wyrzucone produkty na śniadanie, obiad i kolację. Bo mimo że w niektórych miejscach świata każdy gram żywności jest na wagę życia, to miliony ton pokarmu są marnowane i to nie tylko w naszych domach.

- Gubimy około 14 procent światowej produkcji żywności. Nie marnujemy, tylko gubimy aż 14 procent - mówi Maximo Torero z Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa.

Przez krótkie terminy ważności, brzydki wygląd i problemy z magazynowaniem do koszy codziennie lądują owoce, warzywa i mięso. Wszystko to, z czego dałoby się przygotować pełnowartościowy dwudaniowy obiad.

Jedzenie, które mogłoby znaleźć się na talerzach, na całym świecie gnije wśród odpadów. Paradoksalnie żywność najmniej się szanuje w krajach Azji i Afryki, gdzie niedożywionych ludzi jest najwięcej - Wykorzystujemy tak dużo energii, chemikaliów i nawozów na wyprodukowanie żywności, którą koniec końców wyrzucam - podkreśla Qu Dongyu podczas swojego wystąpienia w Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa.

Nie zmniejsza się liczba osób głodujących na świecie

Według Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa w trakcie produkcji traci się żywność o wartości 400 miliardów dolarów. To suma, która pozwoliłaby rozwiązać kryzys żywnościowy.

- Nasz budżet to jest około pięciu sześciu miliardów. Za te 400 miliardów można by zapewnić żywność milionom ludzi na świecie. Nawet na lata. Na przyszłe lata ich funkcjonowania - mówi Monika Kacprzak z UNICEF Polska.

Problem jest poważny, bo w ostatnich latach liczba głodujących ludzi nie maleje. Obecnie głód zagląda w oczy ponad 800 milionom osób. To oznacza, że statystycznie jedna na dziewięć osób nie wie czy i kiedy zje posiłek. Tacy ludzie są wszędzie.

Ale zwykle do garnków nie mają co włożyć mieszkańcy tych miejsc, gdzie dochodzi do wojen i katastrof naturalnych. - Mówimy o wykluczeniu spowodowanym przez konflikty, zmiany klimatu i problemy gospodarcze. Niestety co roku jest coraz gorzej. Ludzie, którzy pozostawali bez środków do życia rok temu, są teraz w jeszcze trudniejszej sytuacji. Muszą polegać na pomocy żywnościowej - wyjaśnia Arif Hussain ze Światowego Programu Żywnościowego.

Niestety wspomnianej pomocy żywnościowej nie starcza dla wszystkich, co szczególnie dotyka najmłodszych.

Fundusz Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci alarmuje, że co trzecie dziecko poniżej piątego roku życia jest niedożywione. Zgodnie z nowymi danymi - około połowa dzieci nie jest karmiona mlekiem matki. Mniej więcej tyle samo dzieci nie dostaje owoców, warzyw, nabiału, ryb i mięsa, co wpływa negatywnie na ich rozwój.

- Miesięczna terapia leczenia niedożywionego dziecka to jest koszt zaledwie 122 złotych. Więc tak naprawdę każdy może wspomóc organizacje takie jak UNICEF i uratować życie dziecka - podkreśla Monika Kacprzak.

I to wszystko w sytuacji, gdy obecne zasoby żywności są tak duże, że można wyżywić nimi nawet 14 miliardów ludzi. A nas jest dwa razy mniej.

Autor: Paula Praszkiewicz / Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Zgłaszać można się jeszcze do poniedziałku. Chodzi o akcję "Żonkile". 19 kwietnia, w rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim, wolontariusze będą wręczać warszawiakom papierowe kwiaty i informować o wydarzeniach sprzed lat.

Zbliża się rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim. Muzeum POLIN szuka wolontariuszy

Zbliża się rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim. Muzeum POLIN szuka wolontariuszy

Źródło:
Fakty TVN

Według skazanego to miała być obrona konieczna. Arkadiusz D. twierdzi, że zabił nożem mężczyznę, bo myślał, że to włamywacz. Ofiara prawdopodobnie po prostu pomyliła drzwi mieszkania w kamienicy. Sąd Apelacyjny w Gdańsku uznał Arkadiusza D. za winnego i skazał na 15 lat więzienia.

Twierdzi, że zabił w obronie koniecznej. Sąd mu nie uwierzył. "Nie bronił żadnych dóbr"

Twierdzi, że zabił w obronie koniecznej. Sąd mu nie uwierzył. "Nie bronił żadnych dóbr"

Źródło:
Fakty TVN

Na tę decyzję władze Karpacza i zrzeszeni tam w klubach narciarze i snowboardziści czekali dekadę. Liczyli na to, że powstanie tam trasa mająca homologację FIS-u. To pozwalałoby organizować tam mistrzostwa Polski i zawody międzynarodowe. Zabrakło około stu metrów. Zgoda Ministerstwa Klimatu i Środowiska, owszem, pozwala na rozbudowę istniejącego stoku, ale pełni szczęścia nie ma. Sportowcy i trenerzy są nieco rozczarowani - obwiniają władze Karkonoskiego Parku Narodowego. Przyznają jednak, że jest to krok ku poprawie warunków trenowania.

Na decyzję czekali 10 lat. Narciarze w Karpaczu będę mieli nową trasę, ale nie tak długą, jak chcieli

Na decyzję czekali 10 lat. Narciarze w Karpaczu będę mieli nową trasę, ale nie tak długą, jak chcieli

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Są tacy, którzy na randkę wybierają wolontariat. Jedna z fundacji zorganizowała akcję, podczas której zakochani pomagają osobom poszkodowanym podczas wrześniowej powodzi.

Z okazji walentynek zorganizowano walentynkową akcję pomocową dla powodzian

Z okazji walentynek zorganizowano walentynkową akcję pomocową dla powodzian

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Widać ewidentnie pewien chaos, ale wyłania się z niego kilka niestety niedobrych spraw. Sprawa pierwsza, to jest chęć zakończenia wojny za wszelką cenę i kosztem Ukrainy - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 były wiceszef MON Janusz Zemke pytany o strategię USA w sprawie doprowadzenia do pokoju w Ukrainie. Były dowódca jednostki GROM generał Roman Polko zwrócił uwagę na "pozbycie się kart atutowych".

"Z chaosu wyłania się kilka niedobrych spraw. Pierwsza, to chęć zakończenia wojny za wszelką cenę"

"Z chaosu wyłania się kilka niedobrych spraw. Pierwsza, to chęć zakończenia wojny za wszelką cenę"

Źródło:
TVN24

Zastanawiałem się, czy gdyby ci ludzie, którzy dzisiaj rządzą Ameryką, byli w Waszyngtonie w latach 90., to Polska byłaby dzisiaj w NATO. Mam bardzo silne podejrzenie, że nie - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 były ambasador Polski w USA Janusz Reiter. Według wieloletniego korespondenta w Rosji Wacława Radziwinowicza "spełnia się scenariusz marzeń Putina".

"Spełnia się scenariusz marzeń Putina"

"Spełnia się scenariusz marzeń Putina"

Źródło:
TVN24

Donald Trump, dzień po rozmowie telefonicznej z rosyjskim przywódcą, zapewnia, że Kreml chce zakończenia wojny w Ukrainie. Mówi też, że spodziewa się spotkania z Władimirem Putinem. Zdaniem byłej szefowej biura CNN w Moskwie Donald Trump chce zaprowadzić pokój w Ukrainie, ale jego działania są na rękę Władimirowi Putinowi. - To, co widzimy, to niewiarygodnie mieszane sygnały płynące z administracji amerykańskiej - stwierdziła w rozmowie z "Faktami o Świecie" TVN24 BiS Jill Dougherty.

"Nie jestem przekonana w ogóle, że administracja Trumpa ma jakikolwiek szczegółowy plan". Chodzi o Ukrainę

"Nie jestem przekonana w ogóle, że administracja Trumpa ma jakikolwiek szczegółowy plan". Chodzi o Ukrainę

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Prezydent USA Donald Trump przekazał, że spodziewa się spotkania z Władimirem Putinem, prawdopodobnie w Arabii Saudyjskiej. Wcześniej z przywódcą Rosji rozmawiał telefonicznie. Trump po raz kolejny decyduje się nawiązać relację, która potencjalnie niesie ze sobą niebezpieczeństwo.

"Trump najwyraźniej nigdy nie spotkał dyktatora, którego by nie lubił"

"Trump najwyraźniej nigdy nie spotkał dyktatora, którego by nie lubił"

Źródło:
CNN