Fakty o Świecie

Fakty o Świecie

"To było dobre orędzie, szczególnie na tle dosyć dziecinnych zachowań"

- To było dobre orędzie, szczególnie na tle dosyć dziecinnych zachowań części członków Izby Reprezentantów - tak orędzie Trumpa o stanie państwa ocenia prof. Zbigniew Lewicki, amerykanista z UKSW. - Trump udaje człowieka, którym nie jest - powiedział z kolei w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Marek Ostrowski i sprecyzował - "mówi rzeczy absolutnie sprzeczne z polityką, którą przez ostatnie 3,5 roku prowadzi". - Te wezwania do zgody i pojednania są zabiegiem sztucznym i z jego polityką to nie ma wiele wspólnego - ocenił. Zdaniem dziennikarza "Polityki" "Trump bardzo ładnie skwitował te biało ubrane panie", na co prof. Lewicki odpowiedział: "to nie jest moment na protest, są ważniejsze rzeczy".

Papierosy tylko dla stulatków? Hawaje pracują nad nowym prawem

"Papierosów klientom poniżej 100 lat nie sprzedajemy" - już nie długo takie komunikaty mogą zawisnąć w sklepach na całych Hawajach. To nie żart, tylko propozycja nowego prawa. Od 2016 roku legalnie papierosy można tam kupić dopiero po skończeniu 21 lat. Nowa ustawa zakłada podnoszenie limitu wieku o 10 lat co roku. I tak w 2024 roku papierosy na Hawajach mogłyby kupić tylko osoby, które ukończyły setny rok życia.

Więzienie za krytykę władz w internecie. Rosja pracuje nad nowymi przepisami

Kolejny cios w wolność wypowiedzi w Rosji - tak odbierany jest projekt nowego prawa. Chodzi o walkę z mową nienawiści i fałszywymi informacjami. Na pierwszy rzut oka jest to potrzebne i słuszne. Kłopot polega na tym, że biorąc pod uwagę tamtejsze realia, istnieje obawa, że każdy obywatel będzie musiał zastanowić się kilka razy, zanim napisze choć jedno złe słowo o władzach. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

USA wycofują się z traktatu INF. "Ten układ się po prostu zestarzał"

- To wszystko dotyczy pocisków odpalanych z lądu, nie dotyczy pocisków odpalanych z wody czy z powietrza - tłumaczył w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Wojciech Łuczak, wydawca magazynu "Raport Wojsko Technika Obronność", mówiąc o militarnych aspektach traktatu INF. - Gdzieś tam z tyłu jest to, że ten układ się po prostu zestarzał - ocenił. - Gdzieś tam w tle czają się zbrojenia chińskie - dodał.

"Ten układ nikomu nie był na rękę. Ani Rosjanom, ani Amerykanom"

- Ten reżim kontroli zbrojeń, który mieliśmy przez 40 lat, sypie się, ale trochę był anachroniczny - ocenił amerykanista Artur Wróblewski, który w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS komentował zawieszenie przez USA członkostwa w traktacie INF. Zwrócił uwagę na to, że rakiety średniego zasięgu opracowują Chiny, które nie są stroną traktatu. - Ten układ nikomu nie był na rękę. Ani Rosjanom, ani Amerykanom. Bo im wiązał ręce, a Chinom nie - stwierdził.

"Te ekstremalne zjawiska pogodowe są skutkiem gazów cieplarnianych, które emituje człowiek"

- Edukujmy się, zmieniajmy siebie, zmieniajmy nasze otoczenie, głosujmy na polityków, którzy prowadzą nas do przyszłości, a nie opowiadają farmazony - powiedział w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Marcin Popkowicz, autor książki "Energetyczna Rewolucja" komentując ekstremalne zjawiska pogodowe, z którymi mamy do czynienia na całym świecie. - Skala i te ekstremalne zjawiska pogodowe są skutkiem gazów cieplarnianych, które emituje człowiek - stwierdził drugi gość programu, Kamil Wyszkowski, szef Global Compact Network Poland.

Dzieci spędzają coraz więcej czasu w internecie. "Straszne zagrożenie dla rozwoju"

Z najnowszych badań brytyjskich naukowców wynika, że spędzanie czasu przed ekranem telewizora sprawia, że dzieci czują się samotne. I, co może zaskakiwać, kiedy da im się wybór na przykład między grą na komputerze albo grą planszową, nie wahają się - wolą spędzić czas z rodziną lub przyjaciółmi. Naukowcy więc apelują: nie narzekajmy na to, że nasze dzieci cały czas siedzą przy komputerze, tylko zaoferujmy alternatywę.

"Rola Ameryki sprawiła, że inne mocarstwa nie mogły postawić żadnego sprzeciwu"

- Przede wszystkim, jeśli mówimy encyklopedycznie o stosunkach polsko-amerykańskich, to mówimy Pułaski, Kościuszko - powiedział w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Jacek Stawiski, szef redakcji zagranicznej TVN24 BiS, komentując stosunki między oboma krajami z okazji setnej rocznicy ich nawiązania. - Można powiedzieć, że te 100 lat świętujemy nie w ponurych nastrojach, ale optymistycznych - ocenił.

Brexit bez umowy? "Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, jak głębokie to będzie uderzenie"

- Tak naprawdę, obserwując debatę w Izbie Gmin, widzimy, że nie ma ciągle większości za jakimś alternatywnym planem do umowy o wystąpieniu - powiedział w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Przemysław Kamil Rosiak, radca prawny i znawca tematyki brexitu. Drugi gość programu podkreślił, że najtrudniejsze będzie przejście handlu z Wielką Brytania na zasady Światowej Organizacji Handlu. - Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, jak głębokie to będzie uderzenie - ocenił Jan Truszczyński, były urzędnik Komisji Europejskiej.

"Procedury przeciwko Polsce i Węgrom to zemsta"

- Te procedury przeciwko Polsce i Węgrom to zemsta. Zemsta, którą realizują instytucje unijne - powiedział w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS szef węgierskiej dyplomacji Peter Szijjarto, komentując pierwsze w historii uruchomienie tzw. opcji atomowej unijnego traktatu wobec Polski. - Możecie być tego pewni, że w przypadku jakiejkolwiek procedury przeciwko Polsce, Węgry będą zdecydowanie stały po waszej stronie - podkreślił.

"Wszystkie klątwy Ameryki Łacińskiej się tam akurat teraz spotkały"

Klasa średnia albo uciekła, albo zniknęła, po prostu kraj przez rządzących uległ destrukcji. Jedyny przypadek w historii - żeby nie było zagrożenia z zewnątrz. Nie ma zimnej wojny, a kraj sam się wpędził w kłopoty - powiedział Krzysztof K.A.S.A. Kasowski, komentując sytuację w Wenezueli, która w jego opinii dramatycznie pogorszyła się przez ostatnie cztery lata. - Sytuacja jest tragiczna - stwierdziła z kolei Francys Barraza-Sudnicka, Wenezuelka z polskimi korzeniami i dyrektor Miss Earth Poland. - Ci najbiedniejsi mają najgorzej - dodała. - Wszystkie klątwy Ameryki Łacińskiej się tam, akurat teraz spotkały. Mimo że był czas, kiedy to był raj naftowy - skwitował Kasowski i dodał: - To utracony raj.

Kibice i rodzina nie tracą nadziei na uratowanie Sali. "Brak słów, żeby to opisać"

Miał dołączyć do swojej nowej drużyny w Wielkiej Brytanii, ale samolot zaginął. Co stało się z awionetką, na pokładzie której był argentyński piłkarz Emiliano Sala? Wiadomo tylko, że kontakt z samolotem urwał się, gdy znajdował się nad kanałem La Manche. Chwilę wcześniej Sala miał wysłać swoim bliskim wiadomość: "Jestem przerażony. Lecę samolotem, który wygląda, jakby się miał za chwilę rozpaść".

Współpracowała z największymi, projektanci jej odmówili. "Nie chcę nosić waszych pi*******ch sukienek"

Bebe Rexha jest autorką lub współautorką piosenek dla takich gwiazd jak Rihanna, Eminem czy Selena Gomez. Od kilku lat tworzy i śpiewa też na własne konto. Zaczyna odnosić coraz większe sukcesy. Wśród nich - nominacje do nagród Grammy. Niestety, niespecjalnie ma się jak z nich cieszyć. Amerykańska artystka publicznie bowiem skarży się, że wielcy projektanci nie chcą jej ubrać na wielką galę. Powód? Podobno jest ona "za duża".

Starski: groźnym konkurentem dla "Zimnej wojny" jest "Roma"

- Cieszę się, że zdobył te nominacje - powiedział w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Allan Starski, polski scenograf filmowy i teatralny, laureat Oscara, komentując nominacje oscarowe dla "Zimnej Wojny" Pawła Pawlikowskiego. Jak powiedział, "Zimna wojna" opowiada historię uniwersalną, zrozumiałą dla widzów na całym świecie. - Groźnym konkurentem jest "Roma" - ocenił, mówiąc o meksykańskim dramacie, który w grudniu miał w Polsce swoją premierę.

Oxfam: 26 osób posiada tyle, co biedniejsza połowa świata

26 osób ma tyle pieniędzy co pół ludzkości. Majątek wszystkich miliarderów świata zwiększa się o około 2,5 miliarda dolarów każdego dnia. Tymczasem prawie 4 miliardy najuboższych biednieje w szokującym tempie. Tak wynika z najnowszych danych organizacji humanitarnej Oxfam. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

"Uprawiamy rozdawnictwo z dołu na górę. Stąd jest to rozwarstwienie"

Nawoływałem w ostatnich latach, żeby osoby zarabiające mniej, były zwolnione z podatku do 1000 złotych - powiedział w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Zbigniew Jakubas, przedsiębiorca i inwestor giełdowy, komentując najnowszy raport organizacji humanitarnej Oxfam o rozwarstwieniu ekonomicznym na świecie. - Nie powinno być tak, że ludzie ubodzy pracują na majątki ludzi bogatych. A tak się dzieje. My uprawiamy rozdawnictwo z dołu na górę, i stąd to rozwarstwienie - zauważył z kolei Piotr Ikonowicz, drugi gość programu.

Ilu ludzi pracuje bez wynagrodzeń? Shutdown w USA w liczbach

Już prawie miesiąc trwa "shutdown" amerykańskiego rządu federalnego, który jest spowodowany brakiem ustawy budżetowej. Kością niezgody między Białym Domem a Kongresem jest kilka miliardów dolarów na ogrodzenie na granicy amerykańsko-meksykańskiej. Liczb, które pozwolą zrozumieć głębię i skalę problemu, jest więcej. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

"Problem Korei Północnej trzeba było rozwiązać 20 lat temu"

- Jeżeli ktoś zwyciężył politycznie, to zwyciężył Kim Dzong Un - ocenił w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS spotkanie prezydenta USA i przywódcy Korei Północnej Waldemar Dziak, kierownik Zakładu Bezpieczeństwa Globalnego i Studiów Strategicznych PAN. Jego zdaniem prezydent Trump miał rację, kiedy powiedział, że problem Korei Północnej trzeba było rozwiązać 20 lat temu. Jego zdaniem jest wiele zaprzyjaźnionych państw, w których Trump i Kim mogą się spotkać, ale wśród tych państw nie ma Polski.

"Jak Demokraci byli u władzy, to bardziej dbali o granicę południową"

- Jak się patrzy na lata, kiedy Obama był prezydentem, to już pewne pieniądze na to, żeby wzmocnić granicę z Meksykiem, były przegłosowane - powiedział w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS amerykanista Bogdan Szafrański. - Jak Demokraci byli u władzy, to bardziej dbali o granicę południową - stwierdził. Drugi gość programu, amerykanista Artur Wróblewski, ocenił z kolei, że "polityka polega na szukaniu kompromisu" - Na tym polega demokracja, że chroni się prawa mniejszości różnych - dodał.

"Szansa, że Wielka Brytania zostanie zmuszona, by wycofać artykuł 50., rośnie"

- Ja już straciłem nadzieję - oświadczył w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS angielski prawnik, który pracuje w Polsce, Steve Terret, komentując perspektywy tego, żeby Wielka Brytania porozumiała się z Unią Europejską co do warunków wyjścia ze wspólnoty. Jak powiedział, gdyby 2 lata negocjował umowę, która jest nie do przyjęcia, to straciłby pracę. - Myślę, że May jeszcze raz podda umowę o wystąpieniu pod głosowanie - powiedział z kolei prawnik Przemysław Kamil Rosiak, drugi gość programu. Trzeci gość, Michał Dembiński, główny doradca w Brytyjsko-Polskiej Izbie Handlowej, prognozował coś innego. - Szansa, że Wielka Brytania zostanie zmuszona, by wycofać artykuł 50., rośnie - ocenił.

Świat śle kondolencje. "Wszystkimi bardzo to wstrząsnęło"

Nowy Jork, Waszyngton, Londyn, Budapeszt, Bruksela i Berlin... We wszystkich tych miastach płoną znicze ku pamięci prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Zapala je nie tylko Polonia, ale też politycy, samorządowcy i ludzie kultury z całego świata. Bo cały świat zszokowało brutalne morderstwo prezydenta tak otwartego na ludzi. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

Orłowski: nie będzie załamania gospodarki z powodu twardego brexitu

- Nikt się nie spodziewał, że to będzie aż taka przegrana - powiedział w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Maciej Czajkowski, były pracownik BBC News. Odniósł się w ten sposób do odrzucenia przez Izbę Gmin umowy brexitowej. Jego zdaniem - w referendum ludzie oddają głosy na bazie emocji. - Nie będzie załamania gospodarki z powodu twardego brexitu - uważa Witold Orłowski, rektor Akademii Finansów i Biznesu Vistula.

"Wyobraźcie sobie, że ktoś bije was i gwałci każdego dnia"

Naila w wieku 13 lat została zmuszona do małżeństwa ze swoim kuzynem. Ślub odbył się w Pakistanie, ale dziewczynka mieszkała na stałe w Stanach Zjednoczonych. Amerykańskie służby taki ślub uznały. Naila, wraz ze swoim mężem bez problemu wróciła do Stanów. Takich religijnych małżeństw, które zostały zalegalizowane w amerykańskim systemie, tylko w ciągu ostatnich 10 lat było 8 tysięcy.

Sikorski: USA chcą użyć Polski do rozbicia Unii Europejskiej

Administracja Trumpa gra na dociśnięcie Iranu ekonomicznie po to, żeby spowodować upadek reżimu - ocenił w "Faktach o Świecie" TVN24 Radosław Sikorski komentując ogłoszoną w piątek decyzję o organizacji w Warszawie szczytu na temat bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie. Zdaniem byłego szefa MSZ Amerykanie wybrali Polskę, bo chcą jej użyć do rozbijania Unii Europejskiej. - W tym sensie polityka amerykańska jest trochę podobna do rosyjskiej - ocenił Sikorski.

"Gra się toczy o to, na ile siły destrukcyjne opanują europarlament w przyszłych wyborach"

- My w tej Unii Europejskiej się liczymy, bo jesteśmy dużym krajem - stwierdził w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS były szef MSZ i były minister finansów Andrzej Olechowski, komentując kwestię nadchodzących wyborów do Parlamentu Europejskiego. - Gra się toczy o to, na ile siły destrukcyjne opanują europarlament w przyszłych wyborach - ocenił. - 20 procent to norma. Jeśli będzie więcej, jeśli odniosą sukces, jeśli Polacy by do tego doszli, jeśli by wystawili reprezentację niszczycieli Europy, to będzie fatalnie - skomentował.