Fakty o Świecie

Fakty o Świecie

"Jeśli opozycja zachowa większość w Senacie, to powinna przyjąć trochę inny system pracy"

- Wybory przegrała opozycja, która zachowała się nieroztropnie, niemądrze - stwierdził w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS były premier Włodzimierz Cimoszewicz. Jego zdaniem opozycja poddała walkę, gdy z Koalicji Obywatelskiej wystąpiło PSL, a Grzegorz Schetyna nie chciał rozmawiać z Lewicą. - Jeśli opozycja zachowa większość w Senacie, to powinna przyjąć trochę inny system pracy. Senat powinien spotykać się w każdym tygodniu na 3-4 dni i wykorzystać to jaką wspaniałą okazję do debaty o sprawach publicznych - przekonywał były premier.

Problem rasizmu stadionowego. "Ta nienawiść, o której mówimy, zawsze była"

- Temat jest bardziej skomplikowany z racji tego, że mamy internet - ocenił w "Faktach o Świecie" TVN 24 BiS prawnik Maciej Ślusarek, mówiąc o problemie rasizmu stadionowego. - Kiedy pojawił się internet, (...) to przyniósł również upadek standardów debaty publicznej - dodał Maciej Ślusarek. - Ta nienawiść, o której mówimy, zawsze była. Ludzie zawsze gdzieś próbowali daj jej upust. Zawsze takie zgromadzenia publiczne były do tego dobrą okazją - stwierdziła z kolei psycholog Maria Rotkiel, drugi gość programu.

Z czym się mierzą milenialsi? "Niepewność, ogromna presja i zderzenie się z rzeczywistością"

Ten świat jest bardzo bogaty w rozmaite zdarzenia i to nas wszystko po prostu przytłacza. Ilość problemów, o których słyszymy każdego dnia jest bardzo duża. To wszystko trafia do tych młodych ludzi, to ich bardzo mocno obciąża. Oni zastanawiają się na swoja przyszłością i być może nie są jeszcze w stanie, z tym wszystkim sobie poradzić - powiedział w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS doktor Konrad Maj psycholog społeczny z Uniwersytetu SWPS. Odniósł się w ten sposób do najnowszych doniesień o nasilających się kłopotach ze zdrowiem psychicznym wśród milenialsów. Z kolei doktor Joanna Heidtman psycholog i socjolog podkreśliła, że narastające oczekiwania wobec młodych osób mogą skutkować bardzo wczesną depresją i wypaleniem zawodowym - Niepewność, ogromna presja i zderzenie się z rzeczywistością - wymieniała przyczyny problemów osób z Pokolenia Y.

Kanadyjscy naukowcy informują: posiadanie psa wydłuża życie

Naukowcy z Uniwersytetu w Toronto przeanalizowali dane o milionach ludzi z różnych krajów i regionów świata. Doszli do wniosku, że posiadanie psa zmniejsza ryzyko przedwczesnej śmierci aż o 24 procent. Psy pomagają żyć dłużej zwłaszcza tym, którzy przeżyli zawał lub udar. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

Donald Trump "chciał, bym dawała mu znać co tydzień". Georgette Mosbacher opowiada o kulisach zniesienia wiz

Ambasador USA Georgette Mosbacher udzieliła "Faktom o Świecie" TVN24 BiS wywiadu tuż po tym, jak Polska zakwalifikowała się do programu ruchu bezwizowego. - Kluczowe było zejście poniżej progu trzech procent. To było najważniejsze. Wiedzieliśmy jak zająć się całą resztą. Nie było fizycznie możliwości, aby zejść poniżej 3 procent, dopóki ludzie przychodzący do ambasady po wizę nie zaczęli spełniać naszych wymogów - powiedziała. Dodała, że prezydent Donald Trump był bardzo zainteresowany tą sprawą. - Absolutnie na to czekał - mówiła. - Prezydent pytał za każdym razem. Prosił, abym przekazywała mu konkretne dane, żeby zobaczyć na ile zbliżamy się do tego progu poniżej 3 procent.

"Możemy się spodziewać bardzo dużej fali uchodźców"

- W tym momencie możemy się spodziewać bardzo dużej fali uchodźców - powiedział w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS doktor Wojciech Wilk, prezes Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej. Zakaz zmuszania uchodźców do powrotu do niebezpiecznego kraju, do miejsca gdzie byliby prześladowani, jest nie tylko już taką częścią prawa międzynarodowego, które jest zapisane, ale ono jest tak zwaną częścią zwyczajową - dodał.

Głosowanie na Wyspach? Polacy idą na rekord

W niedzielę w Polsce odbędą się wybory do Sejmu i Senatu. Głosować będzie można nie tylko na terytorium Rzeczypospolitej. Cztery lata temu, za granicą zagłosowało prawie 200 tysięcy Polaków. Najwięcej głosów oddano w Wielkiej Brytanii. Jak jest w tym roku?

Wyświęcanie żonatych mężczyzn na odległych terenach? "Kościół nie może pozostać bierny i zamknięty"

Celibat w Kościele katolickim to jeden z tematów, wokół których od dawna trwają wielkie dyskusje. Na odległych, trudno dostępnych terenach wiernych jest niewielu, a księży po prostu brakuje. Często niektóre ich obowiązki przejmują obecne na miejscu siostry zakonne. Zdaniem duchowych z Ameryki Południowej wyświęcanie mężczyzn posiadających rodziny mogłoby być dobrym rozwiązaniem. Nad rozwiązaniem tego problemu pracuje zebrany w Watykanie synod poświęcony Amazonii.

"Chiny mogą dyktować warunki, bo są ogromnym rynkiem"

Chińczycy są coraz bardziej dumni z tego jak wiele udało im się osiągnąć i są coraz bardziej świadomi tego, jak wielkim i ważnym rynkiem są - mówił w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Leszek Ślak z Instytutu Badań Chin Współczesnych i portalu chiny24.com. Skomentował w ten sposób problemy NBA i klubu Houston Rockets po wpisie jednego z działaczy. - Chiny mogą dyktować warunki, bo są ogromnym rynkiem z ogromnym potencjałem - dodał Rafał Tomański, były korespondent PAP w Pekinie.

"Władimir Putin ma całe zasoby tego kraju. Trudno mu czegokolwiek życzyć"

Władimir Putin ma całą Rosję, więc ma de facto absolutnie wszystko - powiedział w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Andrzej Zaucha, korespondent "Faktów" TVN z Moskwy. - Według najnowszych sondaży około 40 procent Rosjan jest gotowych głosować na Władimira Putina - dodał i uściślił, że "Putin nie ma konkurencji".

Walczą o możliwość leczenia 5-latki we Włoszech. Wygrali w sądzie, szpital rozważa odwołanie

Rodzice dziewczynki z Wielkiej Brytanii toczą dramatyczną walkę o jej życie. Chodzi o 5-letnią Tafidę. Lekarze z Londynu mówią, że ma ona tak uszkodzony mózg, że dalsze leczenie i podtrzymywanie życia jest bezcelowe, ale rodzice chcą dać jej kolejną szansę i zabrać do specjalistów we Włoszech. Sąd wyraził na to zgodę, ale szpital nie wyklucza apelacji, bo stawką - ich zdaniem - jest też los innych chorych dzieci.

Był dawcą spermy, chce wielomilionowego odszkodowania. "Klinika oszukała mnie"

30 lat temu doktor Bryce Cleary zgodził się zostać dawcą spermy dla powiązanej z uczelnią w Oregonie kliniki. Postawił jednak warunki. Po pierwsze, jego nasienie miało pozwolić urodzić się najwyżej pięciorgu dzieci. Po drugie, jego nasienie miało zostać wykorzystane w innej części kraju. Okazało się, że dzieci urodziło się 16, a niektóre z nich żyją niedaleko. Teraz mężczyzna żąda ponad 5 milionów dolarów odszkodowania.

"Ludzie chodzą poboczem autostrady, pieszo przemierzają dziesiątki kilometrów"

Co roku w kwietniu w Pjongjangu odbywa się międzynarodowy maraton. To wyjątkowa okazja dla biegaczy, by zobaczyć Koreę Północną. W maratonie nie można wziąć udziału, nie będąc w Korei Północnej w ramach zorganizowanej wycieczki, ale zawody cieszą się coraz większą popularnością. Na kolejną edycję już można się zapisywać. Jak pobyt w Korei Północnej wspominają ci, którzy brali udział w biegu? Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

"Sukces Ukraińców jest w naszym wspólnym, polsko-amerykańskim interesie"

Włączenie Polski do programu ruchu bezwizowego z USA jest wiadomością dobrą dla obu krajów - mówił w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS były ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce Daniel Fried. Zdaniem dyplomaty decyzja prezydenta Trumpa pokazuje, że polityka rządu USA wobec Polski jest "konstruktywna". Fried mówił także o przyszłości polsko-amerykańskich stosunków dyplomatycznych, a także o wspólnych interesach, jakie łączą oba kraje. W tym kontekście wspomniał między innymi o przyszłości reform na Ukrainie.

Dzieci dostały cukierki zamiast tabletek jodu. Litwini ćwiczą, bo na Białorusi powstaje elektrownia jądrowa

Uczniowie udawali ewakuowaną ludność. Gdy byli transportowani, dostawali instrukcje od koordynatorów ćwiczeń na temat tego, jak się odkazić. Dzieciom rozdano słodycze, które udawały jodynę. Tak wyglądały ćwiczenia, które odbyły się nieopodal Wilna. Powód? Kilkadziesiąt kilometrów dalej na wschód, na Białorusi, powstaje elektrownia jądrowa. Litwini chcą być gotowi, gdyby doszło do katastrofy. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

"Konsument musi być chroniony przez prawo"

Jedną rzecz Trybunał (Sprawiedliwości Unii Europejskiej - przyp. red.) napisał, o której było wiadomo, która jest oczywista. Konsument musi być chroniony przez prawo. Jeśli strona mocniejsza, w tym momencie przedsiębiorca lub bank, narzuca mu niekorzystne warunki umowy, to oczywiście państwo, i sądy tego państwa, powinny stanąć po stronie konsumenta - tak prof. Witold Orłowski, gość "Faktów o Świecie" TVN 24 BiS opisał czwartkowy wyrok TSUE w sprawie kredytów frankowych. Jak zauważył, decyzja TSUE obejmowała konkretną sprawę małżeństwa, które kwestionowało zapis o wyliczaniu rat w sposób ustalany przez bank. TSUE zadecydował, że "w takiej sytuacji sąd powinien wykreślić z umowy ten jeden paragraf", "nie przejmując się tym, czy umowa dalej ma sens ekonomiczny". - TSUE stwierdził, że nie jest niezgodne z prawem unijnym wykreślenie klauzuli abuzywnej (niedozwolonej - przyp. red.) - ocenił drugi z gości programu ekonomista Adam Czerniak. Obaj goście odpowiadali także na pytania od widzów.

Cimoszewicz: uważa się, że Polska nie ma dobrych kandydatów

- Drugie przesłuchanie nie jest przesądzone, ale wedle opinii, jakie do mnie docierają, jest niezwykle prawdopodobne - powiedział w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Włodzimierz Cimoszewicz, eurodeputowany i były premier. Odniósł się w ten sposób do niedawnego przesłuchania Janusza Wojciechowskiego, który ubiega się o stanowisko komisarza. Uważa się, że Polska nie ma dobrych kandydatów - dodał.

"Chińczycy zapowiadają nowy długi marsz"

- Po raz pierwszy w długich dziejach Chin jest w interesie Chin, żeby by wejść do Polski - powiedział w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS profesor Bogdan Góralczyk, dyplomata i były ambasador RP w Tajlandii. - Chińczycy zapowiadają nowy długi marsz - dodał.

"Mohammad ibn Salman zwraca się do amerykańskiej opinii publicznej"

Mohammad ibn Salman korzysta z koniunktury medialnej, światowej, dobrej dla Arabii Saudyjskiej po ataku na instalacje produkujące ropę - powiedziała w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS doktor Patrycja Sasnal z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. Skomentowała w ten sposób wywiad z następcą tronu Arabii Saudyjskiej dla amerykańskiej stacji CBS. - Mohammad ibn Salman zwraca się do amerykańskiej opinii publicznej: to co robi administracja Trumpa ma sens, nie kwestionujcie tego, zrozumcie naszą sytuację - dodała.

Nowy podatek dla turystów? "To nie zmieni podróżowania"

Według mnie to i tak nie odstraszy turystów, którzy do Amsterdamu przyjeżdżają - skomentował w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Michał Cessanis z National Geographic Polska. W ten sposób odniósł się do zapowiedzianej przez władze miasta nowej opłaty dla turystów. - Amsterdam woła w jakiś sposób o pomoc, tak samo jak woła Rzym, Barcelona, Madryt i Rejkiawik - dodał.

"Niektórzy nie mają dzieci z wyboru, więc dlaczego nie mogliby kupić miejsca dziesięć rzędów dalej?"

- Wspaniały pomysł - oceniła w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Magdalena Grzebyk, autorka bloga Krytykakulinarna.com, mówiąc o nowej funkcji w systemie rezerwacji biletów Japan Airlines. Pokazuje ona, gdzie będą siedzieć małe dzieci. - Niektórzy nie mają dzieci z wyboru, więc dlaczego nie mogliby kupić miejsca dziesięć rzędów dalej? - zapytała retorycznie. - Myślę o dwóch stronach - powiedziała psycholog dziecięcy Marta Pałuba, drugi gość programu. Jak podkreślała, dla pasażerów z dziećmi to też dobre rozwiązanie.

"Ogromna liczba ludzi, którzy ucierpią z powodu zmian klimatycznych"

- Problem jest poważny. W Alpach już połowa lodu zniknęła. To się dzieje nie tylko w Alpach, ale na całym świecie - mówił w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Marcin Popkiewicz, fizyk i redaktor portalu Naukaoklimacie.pl. - To jest ogromna liczba ludzi, którzy ucierpią z powodu zmian klimatycznych - powiedziała Joanna Remiszewska-Michalak, fizyk atmosfery, drugi z gości programu.

"Jesteśmy w ogonie krajów, które jeszcze nie są w programie visa waiver"

- Żaden prezydent i żadna administracja amerykańska w tej sprawie nic nie zrobiły - powiedział w "Faktach o Świecie" TVN 24 BiS były prezydent Polski Aleksander Kwaśniewski. Skomentował w ten sposób zapowiedź zniesienia wiz do USA. - Amerykanie przywiązani byli koncepcji visa waiver. Uzależniali zniesienie obowiązku wizowego od ilości odmów wizowych. To jest ustawione na granicy trzech procent. Polska przez długi czas miała znacznie wyższy wskaźnik procentowy, a to wynikało to z naszej historii - dodał.

"Jej wystąpienie otworzyło nowy rozdział dialogu na forum Narodów Zjednoczonych"

- Jest coraz większa świadomość degradacji środowiska naturalnego, ale nikt nie ma pomysłu, co zrobić - oceniła w "Faktach o Świecie" TVN 24 BiS dziennikarka i reżyserka filmów dokumentalnych Ewa Ewart. Skomentowała ona wystąpienie Grety Thunberg na szczycie klimatycznym ONZ w Nowym Jorku. - Jej wystąpienie otworzyło nowy rozdział dialogu na forum Narodów Zjednoczonych - stwierdziła.

Ambasador USA w Polsce o zniesieniu wiz: technicznie wszystko jest gotowe

Technicznie wszystko jest gotowe, zrobione - powiedziała w rozmowie z korespondentem "Faktów" TVN ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher. Odniosła się w ten sposób do zapowiedzi prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa, który przy okazji spotkania z prezydentem Andrzejem Dudą mówił, że w bardzo krótkim czasie będzie możliwe zniesienie wiz dla Polaków podróżujących do USA.

"Turystyka jest trudnym rynkiem"

Mamy spadek wartości funta, który obserwujemy już od kilku miesięcy. A to oznacza, że wyjazdy za granicę dla Brytyjczyków są droższe. I do tego dochodzi nieprzewidywalność związana z brexitem - powiedział w "Faktach o Świecie" TVN 24 BiS ekonomista Marek Zuber, wymieniając powody problemów finansowych i bankructwa najstarszego na świecie biuro podróży Thomas Cook. - Turystyka jest trudnym tak naprawdę rynkiem, zależy od bardzo wielu czynników - zauważyła Joanna Szyndler, redaktorka naczelna miesięcznika "Podróże".