Fakty o Świecie

Fakty o Świecie

Liczba migrantów klimatycznych "może sięgnąć dwóch miliardów osób"

WWF opublikował raport, który mówi o kolejnym, wielkim wymieraniu gatunków, za co w dużym stopniu odpowiedzialne są zmiany klimatyczne i człowiek. Gośćmi "Faktów o Świecie" TVN24 BiS byli: Kamil Wyszkowski z Global Compact Network Poland, Katarzyna Karpa-Świderek z WWF, Marcin Popkiewicz, fizyk z portalu naukaoklimacie.pl i Mariusz Masłosz z Młodzieżowego Strajku Klimatycznego.

"Sytuacja na Białorusi jest niebezpieczna dla Kremla"

17 września to rocznica sowieckiej agresji na Polskę w 1939 roku, ale także rocznica wycofania ostatnich żołnierzy radzieckich z terytorium Polski w 1993 roku. Goście Jacka Stawiskiego w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS rozmawiali o polskiej polityce wschodniej, sytuacji politycznej w Rosji, a także o ostatnich wydarzeniach na Białorusi. W dyskusji udział wzięli była ambasador RP w Moskwie i dyrektor think tanku "Strategie 2050" Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, Witold Jurasz - dziennikarz portalu onet.pl i były charge d'affaires RP na Białorusi, dziennikarz tygodnika "Newsweek" i telewizji Biełsat Michał Kacewicz oraz profesor Andrzej Chwalba.

"Unia Europejska stoi przed dużymi wyzwaniami"

Ursula von der Leyen przemówienie od stanie Unii Europejskiej zaczęła od nawiązania do pandemii, wskazując, że w Europie panuje wciąż duża niepewność, ale zapewniła, że Unia Europejska jako wspólnota jest w stanie poradzić sobie z kryzysem wywołanym pandemią COVID-19. - Unia Europejska stoi przed dużymi wyzwaniami i wymaga przemyślanej odwiedzi na te wyzwania. Ale nie do końca zgadzam się z twierdzeniem, że na te wszystkie wyzwania najlepszym lekarstwem jest zacieśnianie Unii i większa centralizacja - stwierdziła w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Justyna Schulz, dyrektor Instytutu Zachodniego w Poznaniu. - Przedstawianie kryzysu jako szansy, jako czegoś, co trzeba dobrze wykorzystać, to jest stała śpiewka każdego dobrego ministra. Minister musi być optymistą - powiedział drugi gość programu Marek Ostrowski z tygodnika "Polityka". - Boję się jednak, że ten kryzys, który przedstawiany jest jako szansa, nie zostanie wykorzystany - dodał. - Unia potrzebuje wspólnej odpowiedzi, bo na te wyzwania nie są w stanie opowiedzieć państwa członkowskie, co bardzo wyraźnie pokazał kryzys pandemiczny, obawiam się jednak, że taka wspólna odpowiedź nie będzie możliwa i partykularne interesy państw członkowskich będą wychodziły - ocenił z kolei dr Marcin Kędzierski z Klubu Jagiellońskiego.

"Jest więcej pieniędzy i więcej śmiałości do odważnych ruchów"

W środę w Parlamencie Europejskim Ursula von der Leyen wygłosiła orędzie o stanie Unii Europejskiej. W trwającym ponad godzinę przemówieniu wspominała o planach i priorytetach Komisji Europejskiej na najbliższy rok. Większość przemówienia dotyczyła kwestii gospodarczych. - To wystąpienie było bardzo konkretne - stwierdził w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Marek Prawda, dyrektor Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce. Jednocześnie zwrócił uwagę, że Unia Europejska dysponuje teraz dwoma budżetami. - Mamy dwa budżety po to, żeby odbudować to, co w nieuchronnym kryzysie gospodarczym będzie stracone oraz by nie rezygnować z pewnych elementów modernizacyjnych - dodał gość programu.

Krótsza lista krajów z zakazem lotów do Polski

Od środy 16 września obowiązuje nowa lista krajów, objętych zakazem lotów do Polski. Na poprzedniej liście były 44 państwa, a na nowej liście jest ich 30. Doszła Francja, natomiast usunięto z listy między innymi Meksyk, RPA i Indie. Wciąż na liście są między innymi USA i Hiszpania. Przepisy przewidują wyjątki. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

"Iran może wykorzystać to, że państwa arabskie zdradziły Islam i nawiązały sojusz"

W Białym Domu doszło do podpisania dokumentów o nawiązaniu stosunków miedzy Izraelem, a Zjednoczonymi Emiratami, ale też miedzy Izraelem, a Bahrajnem. Dwa państwa arabskie to jeszcze nie reprezentacja całego regionu, ale już teraz mówi się o przełomie i nowej koalicji przeciw Iranowi. - To jest przede wszystkim realizacja interesu tych czterech państw, które spotkały się w Waszyngtonie - oceniła w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Patrycja Sasnal z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. Natomiast Katarzyna Górak-Sosnowska ze Szkoły Głównej Handlowej zwróciła uwagę, że "na poziomie polityki wewnętrznej Iran może wykorzystać to, że państwa arabskie zdradziły Islam i nawiązały sojusz". - Wielu perspektyw na samym podpisaniu porozumień budować nie można. Wszystko zależy od tego jaki z nich zrobią użytek notariusze - zauważył publicysta Konstanty Gebert.

Czy Nord Stream 2 zostanie ukończony? "Narasta dyskusja na ten temat"

Kwestia Nord Stream 2 pozostaje otwarta. Miał zostać ukończony w tym roku, ale konstrukcja się przedłuża. Coraz głośniej na Zachodzie kwestionuje się to, czy drugi gazociąg z Rosji na dnie Bałtyku jest potrzebny. Także polski rząd z Mateuszem Morawieckim na czele krytykuje inwestycję. Rząd Niemiec zapowiedział, że z projektu się nie wycofa. - Natomiast narasta dyskusja na ten temat i przybrała ona skalę niespotykaną jeszcze rok temu - zauważył Wojciech Jakóbik z serwisu biznesalert.pl. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

"Łukaszenka już jest politycznym trupem"

Protesty na Białorusi wciąż trwają. Alaksandr Łukaszenka spotkał się z Władimirem Putinem, który miał stwierdzić, że Białorusini sami powinni rozwiązać sytuację w kraju. - Wszystko wskazuje na to, że Łukaszenka jest ostatnią osobą dzisiaj, która gwarantuje suwerenność i niepodległość Białorusi - stwierdziła w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Agnieszka Legucka, analityczka do spraw Rosji z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. Zdaniem Jerzego Marka Nowakowskiego - byłego ambasadora RP na Łotwie i w Armenii - komunikat wysłany ze strony Rosji jest dla Łukaszenki komunikatem nie najlepszym. Dodał on również, że "Łukaszenka już jest politycznym trupem". Pozostałymi gośćmi programu byli Wacław Radziwinowicz z "Gazety Wyborczej" i profesor Klaus Bachmann z Uniwersytetu SWPS.

"Doświadczenie służb włoskich w zarządzaniu kryzysem jest czymś do wykorzystania"

Współżycie z zarazą jako stałym zagrożeniem, dzięki włoskiej literaturze, jest we Włoszech bardziej obecne - stwierdził w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS italianista Leszek Kazana, przytaczając przykład "Dekamerona", czyli zbioru 100 nowel Giovanniego Boccaccia, które opowiadają o czasach czarnej śmierci. - Gdyby się stało na przykład to, co się stało we Włoszech, (...) to się wtedy przekonamy, czy mamy wystarczająco (zasobów do radzenia sobie z epidemią - przyp. red.) - ocenił drugi gość programu, ekspert ds. bezpieczeństwa z Collegium Civitas, Krzysztof Liedel. - Doświadczenie służb włoskich w zarządzaniu kryzysem jest czymś do wykorzystania - dodał.

Stworzenie szczepionki potrwa "co najmniej dziewięć miesięcy"

Zanim ona (szczepionka - przyp. red.) pojawi się na rynku, to jest co najmniej dziewięć miesięcy, nawet półtora roku, żeby była realnie dopracowana - stwierdził w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS dr hab. n med. Tomasz Dzieciątkowski, wirusolog z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Odniósł się w ten sposób do procesu opracowania szczepionki na koronawirusa SARS-CoV-2. Jednocześnie zwrócił uwagę, że wirus powoduje łagodne zakażenie - śmiertelność w grupach wiekowych do 9 roku życia to jest 0,1 procent, do 29 roku życia to 0,2 procent. Ta śmiertelność jest podwyższona w przypadku seniorów. - 80 procent przebiegu tej infekcji jest łagodna - stwierdził drugi gość programu, doktor Łukasz Durajski, lekarz medycyny podróży. - To co, teraz należy do instytucji państwowych, to jest przygotowanie się na ewentualność zwiększenia intensywności diagnostyki - podkreślił.

"Im bardziej rozwija się epidemia, tym mniej Francuzi są nią zaniepokojeni"

- Do świadomości opinii publicznej przedostaje się informacja, że ta choroba sama w sobie nie jest specjalnie groźna - stwierdził w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Piotr Moszyński, korespondent "Gazety Wyborczej" we Francji, komentując nastroje w związku z epidemią koronawirusa SARS-CoV-2. - Im bardziej rozwija się epidemia, tym mniej Francuzi są nią zaniepokojeni - ocenił. - We Włoszech ciężko jest cokolwiek kupić. Zaczyna się to robić uciążliwe - powiedziała Dorota Kozakiewicz-Kłosowska, dziennikarka dwujęzycznego włosko-polskiego magazynu "Gazzetta Italia" i drugi gość programu. - Obawiam się, że nastroje są kiepskie - dodała.

Jak minimalizować ryzyko zakażenia koronawirusem? Zalecenia WHO

Jest pierwszy przypadek koronawirusa SARS-CoV-2 w Polsce. Eksperci proszą, by nie panikować i zaznaczają, jak istotne jest przestrzeganie dość prostych zasad, które pozwalają zminimalizować ryzyko. Światowa Organizacjia Zdrowia przekazała kluczowe informacje na temat wirusa. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

"Wydaje mi się, że igrzyskom olimpijskim grozi odwołanie"

- Igrzyskom olimpijskim to, wydaje mi się, grozi pewne odwołanie - stwierdził w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Maciej Petruczenko z "Przeglądu Sportowego". - Z dnia na dzień to tak naprawdę wszystko się zmienia - dodał Sergiusz Ryczel, dziennikarz sportowy z Canal+ Sport.

"Myślę, że koronawirus będzie generować duże problemy na rynku"

- Myślę, że (koronawirus - przyp. red.) będzie generować duże problemy na rynku światowego biznesu - stwierdziła w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Dorota Nadolna-Jasińska, radca prawny z Grupy Prawnej Togatus. Dodała też, że w przypadku chęci rezygnacji z wycieczki nasze subiektywne odczucie nie ma znaczenia dla przewoźnika.

"Przepisy specustawy mają ułatwić zarządzanie kwarantanną"

Przy takim stopniu zaawansowania choroby i zagrożenia niewątpliwie taka ustawa jest potrzebna. Natomiast będzie budziła ona wiele kontrowersji - stwierdził w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Tomasz Wiliński, adwokat z kancelarii Wiliński Legal. Skomentował w ten sposób przyjęcie przez Sejm ustawy dotyczącej szczególnych rozwiązań związanych z rozprzestrzenianiem się nowego koronawirusa SARS-CoV-2. Jak zauważył Wileński, w chwili zastosowania przepisów ustawy wyłączone zostaną obowiązujące przepisy. - Nie będzie obowiązywała ustawa planistyczna, prawo budowlane, czy ustawa dotycząca obiektów zdrowia - podkreślił. - Przepisy specustawy mają ułatwić zarządzanie kwarantanną, objęcie strefy zero oraz strefy oddziaływania. Mają być wyszczególnione konkretne obszary po to, żeby zapobiec rozprzestrzenianiu się choroby - zwróciła z kolei uwagę Zofia Gałązka, radca prawny z grupy prawnej Togatus.

"Chiny zastosowały radykalne środki"

Koronawirus przemieszcza się po świecie. W wielu miastach odnotowuje się nowe przypadki zakażeń. - Chiny zastosowały radykalne środki - ocenił w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Radosław Pyffel, kierownik studiów biznes chiński na Akademii Leona Koźmińskiego, komentując fakt, że w Chinach liczba nowych zakażeń SARS-CoV-2 zaczęła spadać. - Medycyna mocno czeka na wygaszenia, tak jak to było w przypadku dwóch poprzednich epidemii: SARS i MERS. One też naturalnie wygasły - zwrócił uwagę doktor Łukasz Durajski, pediatra i lekarz medycyny podróży.

"W tym niekorzystnym układzie korzystne jest to, że mamy więcej czasu niż inni"

To jest kwestia godzin, dni. Siłą rzeczy jest to niemożliwe, żebyśmy pozostali w takiej izolacji - powiedział w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch na temat sytuacji w Europie w związku z koronawirusem SARS-CoV-2. - W tym niekorzystnym układzie korzystne jest to, że mamy więcej czasu niż inni, żeby się do tego (pojawienia się koronawirusa - przyp. red.) przygotować - dodał.

"Wiedział, jak bić, żeby nie było widać śladów"

To jeden z największych koszmarów, jaki może się w życiu przydarzyć. Najbliższa osoba, mąż, brat, a czasem ojciec, okazuje się okrutnym oprawcą. Czasem przez długie lata z tego koszmaru nie udaje się wyrwać. Reporterka "Faktów o Świecie" TVN24 BiS rozmawiała z kobietą, której się to udało. Cały reportaż w sobotę w TVN24BiS w programie "Epicentrum".

Wyborcze emocje w USA. Relacja z wiecu Berniego Sandersa

Ma 78 lat i jest najstarszą osobą, która w tym roku ubiega się o prezydenturę. Bernie Sanders - uwielbiany przez młodych, znienawidzony przez konserwatystów - wzbudza w Stanach Zjednoczonych skrajne emocje. Polityk jest najbliższy uzyskania nominacji Partii Demokratycznej w wyścigu przeciwko Donaldowi Trumpowi. W Richmond w stanie Wirginia ma rozpocząć się wiec wyborczy Sandersa. Reporter "Faktów" TVN Marcin Wrona rozmawiał przed wiecem Sandersa w Richmond w stanie w Wirginia z amerykańską młodzieżą na temat fenomenu tego polityka. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

Dezinformacje w sprawie koronawirusa. "Musimy korzystać z tych źródeł, które mają dobrą markę"

Nadmiar nieprawdziwych informacji na temat w mediach społecznościowych jest ogromny. Jak się zorientować, że mamy do czynienia z dezinformacją - Jeśli w różnych językach pojawiają się te same wpisy, to już jest to wskazówka, że to może być celowa manipulacja. Podobnie, jeśli w tym samym momencie powstały różne konta, które nie mają wcześniejszej historii - wyjaśniła w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Beata Biel z portalu Konkret24. - Jednak najwięcej jest takich użytkowników, którzy ze strachu zaczynają pisać lub powielać jakieś informacje wynikające z niedoinformowania - dodała/ Drugi gość programu zauważył, że problem rozpowszechniania fałszywych informacji jest globalny. - Ta manipulacja może dotyczyć treści, kontekstu i wielu innych aspektów - mówił Krzysztof Liedel z Collegium Civitas.

"Żadna wojna handlowa ze Stanami Zjednoczonymi nie spowodowała tego, co wirus"

Tutaj mamy do czynienia z klasycznym efektem tak zwanego czarnego łabędzia. To znaczy ze zjawiskiem całkowicie niespodziewanym, o którym wiadomo, że jeśli by do niego doszło, to nie mamy pojęcia o tym jakie będą konsekwencje - stwierdził w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS profesor Witold Orłowski, główny ekonomista PWC, rektor Akademii Finansów i Biznesu Vistula. Zobrazował w ten sposób zjawisko jakie wystąpiło w chińskiej gospodarce po wybuchu epidemii koronawirusa. Jeżeli wirus zostanie wygaszony w ciągu powiedzmy miesiąca, to będziemy mówili o skutkach ekonomicznych. Jeżeli nie zostanie zahamowany, to będą to skutki polityczne - zauważył drugi gość programu profesor Bogdan Góralczyk, dyrektor Centrum Europejskiego Uniwersytetu Warszawskiego. Dodał, że żadna wojna handlowa ze Stanami Zjednoczonymi nie spowodowała tego, co wirus.

"Większość osób choruje albo bezobjawowo, albo bardzo łagodnie"

- Większość osób choruje albo bezobjawowo, albo bardzo łagodnie - powiedział w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Piotr Gryglas, lekarz chorób wewnętrznych i kardiolog. - Jeśli by ten zarazek, ta epidemia trwała kilka miesięcy i dotknęła, jak dotąd dotyka te regiony, które dla włoskiej gospodarki są najważniejsze, to trzeba się będzie cieszyć, jeśli nie będzie recesji - stwierdził Leszek Kazana, italianista.

"Panuje tu psychoza. Ludzie wmawiają sobie, że są chorzy"

We Włoszech z powodu zakażenia koronawirusem zmarło już siedem osób. Służby wprowadziły zaostrzone środki bezpieczeństwa. Zamknięta została katedra w Mediolanie i słynna La Scala. Odwołano mecze, a nawet skrócono karnawał w Wenecji. Jak wygląda sytuacja w "czerwonych strefach", czyli rejonach objętych kwarantanną?

Polska zagrożona koronawirusem? "Obawy tak, panika nie"

Nikt do końca nie może przewidzieć skutków, gdy mamy do czynienia z epidemią w 25 państwach - powiedział w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Michał Sutkowski, prezes Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Warszawie, komentując sytuację związaną z zagrożeniem rozprzestrzeniania się koronawirusa SARS-CoV-2. Drugi gość programu, generał Ryszard Grosset, zwrócił uwagę, że na zagrożenie, które nie się ze sobą koronawirus z Chin, trudno być w stu procentach przygotowanym. - Choćby dlatego, że nie mamy ani szczepionek ani leków - dodał były zastępca szefa Obrony Cywilnej Kraju.

"Gdzie jest ludzkość? Jak możecie spokojnie spać?"

Świat zbyt łatwo zapomina, że w Syrii wciąż trwa wojna i popełniane są tam zbrodnie wojenne. Celami nalotów samolotów rządowych są nierzadko szpitale. W tych, które jeszcze funkcjonują, trwa dramatyczna walka o zdrowie i życie pacjentów.

"Każdego dnia dzieje się coś takiego. Kolejne szykany. Kolejne wyzwiska"

Bohaterem tej historii jest 9-latek z Australii o imieniu Quaden. Jego mama opublikowała w internecie nagranie, na którym widać rozpacz chłopca, który jest gnębiony przez rówieśników. Quaden cierpi na karłowatość. Jego mama apeluje do rodziców, by nauczyli swoje dzieci, czym kończy się takie nękanie. Nagranie mamy spotkało się z ogromnym odzewem.