Kościelne dochodzenie w sprawie arcybiskupa Głódzia. "Przesłuchania są prowadzone bardzo wnikliwie"

03.10.2020 | Kościelne dochodzenie w sprawie arcybiskupa Głódzia.  "Przesłuchania są prowadzone bardzo wnikliwie"
03.10.2020 | Kościelne dochodzenie w sprawie arcybiskupa Głódzia. "Przesłuchania są prowadzone bardzo wnikliwie"
Jan Błaszkowski | Fakty TVN
03.10.2020 | Kościelne dochodzenie w sprawie arcybiskupa Głódzia. "Przesłuchania są prowadzone bardzo wnikliwie"Jan Błaszkowski | Fakty TVN

Trwa kościelne dochodzenie w sprawie arcybiskupa Sławoja Leszka Głódzia - ustalił portal OKO.press. Watykan nakazał sprawdzenie, czy były metropolita gdański w czasie pełnienia urzędu nie dopuścił się tuszowania przestępstw seksualnych przez podległych mu księży.

Były metropolita gdański arcybiskup Sławoj Leszek Głódź od dwóch miesięcy przebywa na emeryturze, ale na razie nie jest to dla niego spokojny czas.

Jak ustalił portal OKO.press, Watykan wszczął oficjalne dochodzenie i sprawdza, czy arcybiskup nie tuszował przypadków przestępstw seksualnych wśród podległych mu księży.

- Dzisiaj już jest konstytuowany skład dwuosobowej komisji, która spotyka się ze świadkami. Takich spotkań i zeznań było już co najmniej cztery - mówi Radosław Gruca, dziennikarz śledczy z portalu OKO.press.

Watykan wziął pod lupę sprawy czterech duchownych, a wśród nich księdza Michała L. Duchowny ostatnio został skazany na 12 lat więzienia za gwałt na niepełnoletniej dziewczynie.

Z zeznań księdza, do których dotarły "Fakty" TVN, wynika, że arcybiskup miał potraktować ten czyn jako romans, a nie przestępstwo. "Ochrzanił mnie - to jest mało powiedziane, (...) że zamiast zająć się duszpasterstwem to pozwalam sobie na miłostki jakieś" - możemy przeczytać w zeznaniach.

Ksiądz Michał L. najpierw trafił do kościelnego domu poprawczego, potem był przenoszony z parafii na parafię. Zawieszony jako duchowny został dopiero, gdy zajęła się nim prokuratura.

Dochodzenie na wniosek grupy katolików

Inny skazany za przestępstwo seksualne wobec nieletniej duchowny, Mirosław B., był przez arcybiskupa Sławoja Leszka Głódzia awansowany i kierował młodzieżowym ośrodkiem kolonijnym.

- Jeśli przesłuchania są prowadzone bardzo wnikliwie, a tak twierdzą moje źródła, to znaczy, że wiadomością na dzisiaj jest nie tylko to, że młyny kościelne mielą powoli, ale że przede wszystkim mielą - powiedział Zbigniew Nosowski z kwartalnika "Więź".

To grupa katolików świeckich z archidiecezji gdańskiej domagała się reakcji Watykanu na zachowanie arcybiskupa Głódzia.

- Mam takie wrażenie, że biskup nie czuje i w ogóle nie rozumie, jaka krzywda została wyrządzona ofiarom - mówi Justyna Zorn, aktywistka z grupy "Głos Wiernych".

Dochodzenie w sprawie arcybiskupa prowadzą księża spoza archidiecezji gdańskiej. Sam arcybiskup jeszcze w lutym tego roku oświadczył, że nie okazał żadnej opieszałością wobec duchownych, którzy popełnili przestępstwa.

Autor: Jan Błaszkowski / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Byli ochroniarzami prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego i chociaż nie pracowali dla Żandarmerii Wojskowej, to byli tam na etatach. Wiceminister obrony narodowej mówi o skandalu i ujawnia wyniki kolejnego audytu. Jak się okazuje, Żandarmeria Wojskowa była na usługach jeszcze innego polityka PiS-u - Antoniego Macierewicza.

Bliskie relacje Antoniego Macierewicza z Żandarmerią Wojskową. "Działalność usługowo-opiekuńcza"

Bliskie relacje Antoniego Macierewicza z Żandarmerią Wojskową. "Działalność usługowo-opiekuńcza"

Źródło:
Fakty TVN

Przez 25 lat w warszawskim Centrum Zdrowia Dziecka lekarze dokonali pięciuset rodzinnych przeszczepów wątroby, ratując zdrowie i życie pacjentów. - W zakresie transplantacji wątroby i nerek u dzieci jesteśmy w tej chwili jednym z dwóch największych ośrodków na świecie - podkreśla doktor Marek Migdał, dyrektor Centrum Zdrowia Dziecka.

Centrum Zdrowia Dziecka od 25 lat przeszczepia wątroby. Ich działalność jest osiągnięciem na skalę światową

Centrum Zdrowia Dziecka od 25 lat przeszczepia wątroby. Ich działalność jest osiągnięciem na skalę światową

Źródło:
Fakty TVN

Mamy rosnącą falę zakażeń krztuścem wśród dzieci - alarmują lekarze i dodają, że to niewątpliwie skutki trendu na nieszczepienie dzieci. Z danych wynika, że jest coraz więcej rodziców i opiekunów, którzy nie chcą zabezpieczać dzieci nawet obowiązkowymi szczepieniami. Dziesięć lat temu ich decyzje dotyczyły ponad 12 tysięcy nieletnich, w ubiegłym roku prawie 90 tysięcy.

Coraz więcej rodziców odmawia obowiązkowych szczepień dzieci. Rośnie liczba zakażeń krztuścem

Coraz więcej rodziców odmawia obowiązkowych szczepień dzieci. Rośnie liczba zakażeń krztuścem

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Wyborcy z Trójmiasta postawili na kobiety. Do Gdańska i Sopotu dołączyła Gdynia - miastem będzie rządzić pani prezydent, Aleksandra Kosiorek. W Zielonej Górze z kolei kończy się pewna epoka, w Radomiu bez zmian, a Jastrzębie Zdrój przejmuje Prawo i Sprawiedliwość. 

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Jeżeli ktoś dopuszczał do tego, że prywatne rozmowy przewodniczącego Rady Europejskiej z jego adwokatem, bo ja wówczas reprezentowałem Donalda Tuska, znajdowały się w posiadaniu służb jakiegokolwiek kraju - bez względu na to, czy sojuszniczego, czy nie - to to jest szpiegostwo - mówił w "Faktach po Faktach" poseł KO i adwokat Roman Giertych.

Giertych: podczas inwigilowania Pegasusem doszło do szpiegostwa, a to zbrodnia

Giertych: podczas inwigilowania Pegasusem doszło do szpiegostwa, a to zbrodnia

Źródło:
TVN24

Amerykańska pomoc dla Ukrainy będzie zbawieniem. Oby nadeszła na czas - powiedział w TVN24 generał profesor Bogusław Pacek. Były ambasador Andrzej Byrt mówił z kolei o brytyjskim pakiecie pomocowym, który "jest bardzo znaczący". Stwierdził też, że całe NATO "powinno przestawić swoje przemysły zbrojeniowe".

Ukraińcy "gonią resztkami sił", ale "dostaną to, co jest w tej chwili tlenem"

Ukraińcy "gonią resztkami sił", ale "dostaną to, co jest w tej chwili tlenem"

Źródło:
TVN24

Niemiecka policja zatrzymała asystenta jednego z czołowych polityków Alternatywy dla Niemiec. Mężczyzna jest podejrzany o szpiegowanie na rzecz Chin. To kolejny dowód na to, że europejscy populiści są narzędziem w rękach wrogich sił.

Kolejne kłopoty AfD. Asystent jednego z jej czołowych polityków miał szpiegować dla Chin

Kolejne kłopoty AfD. Asystent jednego z jej czołowych polityków miał szpiegować dla Chin

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Brytyjczycy od samego początku rosyjskiej napaści mocno wspierali Ukrainę - sprzętem, szkoleniami i pieniędzmi. Skąd wzięło się to brytyjskie zaangażowanie? W skrócie: Londyn nie tylko docenia zagrożenie, w którym jest Ukraina, ale sam od lat doświadcza brutalności Kremla na swój sposób.

Brytyjczycy bez wahania wspierają Ukrainę. Sami też doświadczyli agresji putinowskiego reżimu

Brytyjczycy bez wahania wspierają Ukrainę. Sami też doświadczyli agresji putinowskiego reżimu

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS