Opozycja z kontrolami w urzędach wojewódzkich. "Rozmowa miła i sympatyczna, ale niewiele z niej wynikło"

05.10.2020 | Opozycja z kontrolami w urzędach wojewódzkich. "Rozmowa miła i sympatyczna, ale niewiele z niej wynikło"
05.10.2020 | Opozycja z kontrolami w urzędach wojewódzkich. "Rozmowa miła i sympatyczna, ale niewiele z niej wynikło"
Paweł Płuska | Fakty TVN
05.10.2020 | Opozycja z kontrolami w urzędach wojewódzkich. "Rozmowa miła i sympatyczna, ale niewiele z niej wynikło"Paweł Płuska | Fakty TVN

Kilkudziesięciu posłów Koalicji Obywatelskich weszło z kontrolą do 16 urzędów wojewódzkich. Pytali, sprawdzali i prosili o dokumenty. Chcieli dowiedzieć się, jak państwo walczy z epidemią w terenie.

Politycy Koalicji Obywatelskiej weszli z kontrolą poselską do 16 urzędów wojewódzkich w Polsce. Sprawdzają, czy administracja rządowa przygotowała kraj na drugą falę epidemii COVID-19.

Według opozycji - rząd i wojewodowie przespali wakacje, a teraz zaczyna brakować miejsc w szpitalach i - jak mówią - nie ma strategii działania.

- Ten rząd stracił tygodnie i miesiące na wewnętrzne walki, na walki o wpływy, stołki, stanowiska i wielkie pieniądze, zamiast zająć się przygotowaniem Polski do kolejnej fali pandemii - mówi poseł i przewodniczący Platformy Obywatelskiej Borys Budka.

W tym samym czasie, gdy posłowie opozycji wchodzili do urzędów wojewódzkich, premier Mateusz Morawiecki z Katowic prowadził odprawę z wojewodami. Jednak nie poznaliśmy ani wyniku tego spotkania, ani informacji o stanie państwa.

Co interesuje posłów opozycji?

Politycy opozycji podczas kontroli zadają pytania o dotychczasowe działania, jak i te poprzednie. Domagają się informacji, jak administracja radzi sobie w walce z epidemią.

- Jak dowiedzieliśmy się od ministra zdrowia Adama Niedzielskiego, zresztą w wyniku kontroli poselskiej, do Polski trafiło milion dwieście tysięcy szczepionek na grypę. To znaczy, że gdzie one teraz są? - pyta poseł i przewodniczący klubu Koalicji Obywatelskiej Cezary Tomczyk.

Pytań jest jednak więcej, a odpowiedzi znacznie mniej.

W poniedziałek do Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Gdańsku weszły dwie posłanki Koalicji Obywatelskiej: Małgorzata Chmiel i Agnieszka Pomaska. Rozmawiały z wicewojewodą Michałem Bąkowskim, bo wojewoda Dariusz Drelich nie mógł się z nimi spotkać.

- Wicewojewoda nie odpowiada za kwestie zdrowotne, więc rozmowa była miła i sympatyczna, ale niewiele z niej wynikło - mówiła po spotkaniu posłanka Pomaska.

"Polityczna hucpa"

Z kolei w Krakowie jeszcze przed parlamentarną interwencją zainterweniował sam wojewoda. Łukasz Kmita wyszedł przed budynek, zaprosił na spotkanie, ale też oskarżył opozycję o małą dezorganizację prac.

- Sytuacja w Małopolsce jest opanowana i nie ma co robić politycznych hucp: jesteśmy otwarci - mówił wojewoda do zgromadzonych przed budynkiem.

Politycy opozycji spoza Koalicji Obywatelskiej tych spotkań i żądań wyjaśnień "hucpą" nie nazywają.

- Bardzo dobrze, trzeba patrzeć rządzącym na ręce i każdy, kto tylko może, powinien to robić, i to powinni robić zarówno politycy, jak i powinno to robić społeczeństwo - podkreśla poseł Lewicy Andrzej Rozenek.

Rządzący - jak mówią ich przedstawiciele - mają świadomość, że kwestia zdrowia i bezpieczeństwa jest głównym tematem debaty publicznej w Polsce. Choć przyznają, że woleliby, by ta debata nieco inaczej wyglądała.

- Chciałbym, by posłowie opozycji w tej sprawie wspierali administrację publiczną w racjonalnym przeciwdziałaniu rozprzestrzeniania się COVID-19 i nie wykorzystywali sytuacji do walki politycznej - mówi senator Prawa i Sprawiedliwości Jan Maria Jackowski.

W poniedziałek politycy opozycji weszli też z kontrolą do siedziby Centralnego Portu Komunikacyjnego.

Autor: Paweł Płuska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Niemal codziennie dowiadujemy się o kolejnych atakach na medyków - w karetkach czy na SOR-ach. Ofiarami agresji padają ratownicy medyczni, lekarze, pielęgniarki i położne, które apelują do ministry zdrowia o zmiany. Pojawiła się między innymi propozycja "odmowy realizacji czynności ratujących zdrowie i życie w przypadku zagrożenia zdrowia i życia medyków".

"Tu ratujemy życie, a tu nam odbierają życie". Medycy chcą mieć prawo do odmowy podjęcia czynności

"Tu ratujemy życie, a tu nam odbierają życie". Medycy chcą mieć prawo do odmowy podjęcia czynności

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nowe, darmowe miejsca parkingowe dla szczecińskich radnych. Mieli sześć miejsc, a teraz mają osiem dodatkowych kosztem klientów urzędu, czyli suwerena, który radnych wybrał. Słowo "skandal" jest odmieniane przez wszystkie przypadki.

Więcej miejsc parkingowych dla radnych przed magistratem w Szczecinie. Mieszkańcy są oburzeni

Więcej miejsc parkingowych dla radnych przed magistratem w Szczecinie. Mieszkańcy są oburzeni

Na pokładzie śmigłowca LPR-u nie było żadnego pacjenta - byli pilot, lekarz i ratownik. Podczas startu pilot nie zauważył linii średniego napięcia i gwałtownym manewrem ominął ją dosłownie w ostatniej chwili. Na nagraniach widać, jak blisko było do katastrofy.

Helikopter LPR o mało co się nie rozbił. "Pilot w ostatniej chwili zauważył druty"

Helikopter LPR o mało co się nie rozbił. "Pilot w ostatniej chwili zauważył druty"

Źródło:
Fakty TVN

Podejrzany o zabójstwo 16-letniej Mai nie przyznaje się do winy. Nie zgadza się też na uproszczoną ekstradycję z Grecji. Sprawa zbrodni w Mławie wciąż kryje wiele tajemnic. Odpowiedzi na część pytań ma przynieść sekcja zwłok nastolatki. Jej bliscy stawiają zarzuty policji. Twierdzą, że sprawę zaginięcia Mai zlekceważono. Policja odpiera zarzuty i zwraca uwagę, że podejrzany o zabójstwo 17-latek został szybko wykryty i odnaleziony.

16-letnia Maja w przeszłości uciekała z domu. Rodzina ma pretensje do policji, że nie potraktowała sprawy poważnie

16-letnia Maja w przeszłości uciekała z domu. Rodzina ma pretensje do policji, że nie potraktowała sprawy poważnie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

"Palenie blach", które odbyło się w Gdyni, to symboliczny początek budowy fregaty dla Marynarki Wojennej RP w ramach programu Miecznik. Ochrona Bałtyku przed Rosjanami to dla bezpieczeństwa zadanie kluczowe i bardzo trudne.

Rozpoczęła się budowa fregaty Burza dla Marynarki Wojennej. Program Miecznik wchodzi w nową fazę

Rozpoczęła się budowa fregaty Burza dla Marynarki Wojennej. Program Miecznik wchodzi w nową fazę

Źródło:
Fakty TVN

W piątek w Nancy przywódcy Polski i Francji podpiszą traktat o wzmocnionej przyjaźni i współpracy. Premier Donald Tusk nazwał to "historycznym momentem", jeśli chodzi o zwiększenie bezpieczeństwa naszego kraju. - Biorąc pod uwagę możliwości Francji w niektórych aspektach obronnych, to jest to rzeczywiście z naszego punktu widzenia game changer bardzo oczekiwany i pozytywny - mówił premier Tusk. 

Polska podpisze z Francją ważny traktat. Donald Tusk: to game changer w aspektach obronnych

Polska podpisze z Francją ważny traktat. Donald Tusk: to game changer w aspektach obronnych

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Były wiceprezydent USA za pierwszej kadencji Donalda Trumpa wychodzi z cienia, by przyjąć prestiżowe odznaczenie i zabrać głos. Mike Pence cztery lata temu nie uległ presji tłumu szturmującego Kapitol, który potem w gniewie skandował, by go powiesić. Dziś Pencr recenzuje politykę nowej administracji.

Mike Pence krytykuje Donalda Trumpa: nałożenie ceł na sojuszników jest szkodliwe

Mike Pence krytykuje Donalda Trumpa: nałożenie ceł na sojuszników jest szkodliwe

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS