W Gdańsku można wypożyczyć choinkę. Opłaty pomogą zwierzętom

Przed Bożym Narodzeniem wiele osób przynosi do domów choinki. Często jest potem żal, że najpierw się je wycina, a potem marnieją. W Gdańsku jest inaczej. Tam można choinkę wypożyczyć w donicy, a potem zwrócić i po roku wypożyczyć ponownie. Opłaty są przeznaczone na pomoc dla zwierząt.

Prognoza pogody na niedzielę 19 grudnia

W niedzielę pochmurno z rozpogodzeniami postępującymi od północy w głąb kraju. Przelotne opady deszczu przechodzące w deszcz ze śniegiem do 1-3 mm, tylko w górach śniegu do 5 cm. Jedynie na północnym-zachodzie na ogół już bez opadów. Temperatura maksymalna od 4 stopni Celsjusza na wschodzie do 7 stopni Celsjusza na Pomorzu Zachodnim i Ziemi Lubuskiej. Wiatr północno-zachodni, umiarkowany i dość silny, w porywach o prędkości do 50-60 km/h.

Lex TVN przegłosowane w Sejmie. Trafi teraz na biurko prezydenta

Lex TVN nieoczekiwanie wróciło w piątek pod obrady Sejmu. Wszystko zaczęło się przed godziną 13 od SMS-a do członków sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu zwołującego posiedzenie - bez zachowania trzydniowego odstępu. Komisja zarekomendowała Sejmowi, by odrzucił sprzeciw Senatu wobec ustawy lex TVN. Kilkadziesiąt minut później sejmowa większość przegłosowała nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji. Ustawa trafi teraz na biurko prezydenta. Kilka miesięcy temu Andrzej Duda sugerował, że zawetowałby lex TVN.

Sejmowy ekspres w sprawie lex TVN. Komisja zwołana w ciągu mniej niż pół godziny

W piątek Komisja Kultury i Środków Przekazu niespodziewanie zajęła się uchwałą Senatu, który we wrześniu zdecydował się odrzucić lex TVN w całości. Komisja została zwołana na 24 minuty przed posiedzeniem, a Regulamin Sejmu wskazuje na potrzebę poinformowania o zwołaniu komisji na co najmniej trzy dni przed posiedzeniem - na co uwagę zwróciło Biuro Legislacyjne Sejmu.

PiS wsparli posłowie Kukiz'15 i Łukasz Mejza. Tak głosowano nad lex TVN

Sejm przyjął w piątek nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji, nazywaną lex TVN. 229 posłów było za odrzuceniem sprzeciwu Senatu, 212 przeciw, 11 wstrzymało się od głosu - w tej ostatniej grupie większość to byli posłowie Konfederacji. Zjednoczona Prawica była zmobilizowana, bo w piątek odbyło się również głosowanie nad ustawą budżetową na 2022 rok. W głosowaniu nad lex TVN PiS dostało wsparcie posłów Kukiz'15, a także niezrzeszonego Łukasza Mejzy. Jak się okazało, nie jest na urlopie od wykonywania obowiązków poselskich.

USA "skrajnie rozczarowane" przyjęciem lex TVN. O TVN mówił kandydat na ambasadora USA w Polsce

Chargé d'Affaires Ambasady USA w Warszawie Bix Aliu przekazał, że USA są "skrajnie rozczarowane" decyzją rządzącej większości w sprawie lex TVN. Ponadto oczekuje od prezydenta Andrzeja Dudy spełnienia deklaracji i zawetowania nowelizacji. Stacja TVN należąca do Grupy Discovery to największa amerykańska inwestycja w Polsce. O sprawie TVN mówił podczas przesłuchania w Senacie kandydat na ambasadora USA w Polsce Mark Brzezinski.

Lex TVN zakłada, że spółka taka jak TVN S.A. musiałaby zmienić właściciela, aby starać się o koncesje

Lex TVN zmienia zasady przyznawania koncesji w ten sposób, że spółki kontrolowane ostatecznie przez kapitał spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego nie mogłyby uzyskać koncesji na nadawanie telewizji i radia w Polsce. Obecnie ustawa nie nakłada ograniczeń kapitałowych na spółki zagraniczne mające siedzibę w EOG i na spółki zależne od takich spółek. Lex TVN zakłada, że struktura własnościowa TVN S.A. musiałaby uleć zmianie, jeśli spółka chciałaby uzyskiwać koncesje w Polsce. "TVN Grupa Discovery i Discovery Inc. są zdeterminowane do obrony swoich inwestycji w Polsce i użyją wszystkich środków prawnych, by misja naszych mediów w Polsce była kontynuowana" - czytamy w oświadczeniu TVN Grupy Discovery.

Nalot policji na punkt pomocy humanitarnej na Podlasiu. Grupa Granica twierdzi, że nie łamie prawa

W nocy ze środy na czwartek funkcjonariusze policji przeszukali punkt pomocy humanitarnej prowadzony w domu Klubu Inteligencji Katolickiej w Gródku. Policjanci przesłuchali wolontariuszy i zabezpieczyli sprzęt komputerowy. Punkt jest prowadzony we współpracy z Grupą Granica, która podkreśla, że jej działania są legalne. Policja oświadczyła, że jej czynności miały związek z podejrzeniem pomocnictwa w nielegalnym przekraczaniu granicy.

Stanisław Piotrowicz musi przeprosić sędziów za słowa o "zwykłych złodziejach"

Sędzia Trybunału Konstytucyjnego Stanisław Piotrowicz musi przeprosić sędziów Małgorzatę Gersdorf i Krzysztofa Rączkę za słowa o "zwykłych złodziejach". Stanisław Piotrowicz w 2018 roku, będąc posłem, zasugerował, że sędziowie krytykujący zmiany w sądownictwie są zwykłymi złodziejami. Teraz musi przeprosić sędziów w telewizji i wpłacić 20 tysięcy złotych na cele społeczne.

Wiceminister apelowała o pomoc dla DPS-ów. Chłopik do Morawieckiego: niektórym to trzeba internet wyłączać

Kolejna odsłona afery mailowej dotyczy korespondencji pochodzącej z początków epidemii w Polsce. Mariusz Chłopik - nieformalny doradca premiera - miał skrytykować apel ówczesnej wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Iwony Michałek o pomoc dla DPS-ów. "To jest kompromitacja. Niektórym to trzeba internet wyłączać" - napisał do premiera Mateusza Morawieckiego. Szef rządu się zgodził, że należy Iwonie Michałek zwrócić uwagę.

TSUE: dziecko osób tej samej płci ma prawo do dokumentu tożsamości

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej uznał, że małoletni obywatel każdego kraju UE ma prawo do dowodu osobistego lub paszportu, jeśli ma rodziców tej samej płci, niezależnie od tego, czy został mu wystawiony w danym kraju akt urodzenia. Dla jednopłciowych par, które mają dziecko także w Polsce, to może być przełom.

Prognoza pogody na piątek 17 grudnia

W piątek zachmurzenie umiarkowane i duże. Na Podkarpaciu, Lubelszczyźnie i w Małopolsce śnieg, miejscami z deszczem. W Tatrach i Beskidach dość intensywny śnieg (10-20 cm). Temperatura maksymalna od 1 stopnia w skali Celsjusza na Suwalszczyźnie do 6 stopni na Nizinie Szczecińskiej. Wiatr umiarkowany, okresami w porywach o prędkości do 60 km/h, północno-zachodni.

Każdego dnia umiera setki Polaków, a posłowie zwlekają. Niepewny los ustawy Hoca

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w środę o 24 266 nowych zakażeniach koronawirusem SARS-CoV-2 i 669 zgonach z powodu COVID-19. Każdego dnia setki Polaków umiera na tę chorobę, a rząd zwleka z bardziej zdecydowaną walką z koronawirusem. Ustawa, która miała dać pracodawcom nowe uprawnienia, tzw. ustawa Hoca, musi poczekać, bo posiedzenie Komisji Zdrowia zostało odwołane.

"Wycieranie sobie gęby obozem Auschwitz-Birkenau jest niedopuszczalne"

"Szczepienie czyni wolnym" - takie hasło mieli za plecami posłowie Konfederacji w czasie wtorkowego protestu przed Sejmem. Porównywanie szczepienia na COVID-19 do Holokaustu zostało potępione przez opozycję i polityków obozu rządzącego. Konfederacja twierdzi, że transparent, pod którym przez pewien czas stali jej politycy, nie był ich. W trakcie zgromadzenia został on odsunięty. - Wycieranie sobie gęby obozem Auschwitz-Birkenau jest niedopuszczalne - skomentował Władysław Teofil Bartoszewski, którego ojciec, profesor Władysław Bartoszewski był więźniem Auschwitz.

Rozłam w klubie Lewicy. Powstało koło Polskiej Partii Socjalistycznej

Troje posłów i dwoje senatorów odeszło z Koalicyjnego Klubu Parlamentarnego Lewicy i stworzyło Koło Parlamentarne Polskiej Partii Socjalistycznej. Zrobili to wicemarszałek Senatu Gabriela Morawska-Stanecka, senator Wojciech Konieczny oraz posłowie Robert Kwiatkowski, Joanna Senyszyn i Andrzej Rozenek. Rozłam jest wynikiem konfliktu z szefem Nowej Lewicy Włodzimierzem Czarzastym.

Prognoza pogody na czwartek 16 grudnia

W czwartek zachmurzenie duże z zanikającymi opadami deszczu. W północnej części kraju przejaśnienia. Temperatura maksymalna od 4 stopni w skali Celsjusza na Podkarpaciu do 10 stopni na Ziemi Lubuskiej. Wiatr umiarkowany, okresami silniejszy, zachodni. W strefie brzegowej porywy o prędkości ponad 60 km/h.

Niższe limity klientów w restauracjach, sklepach i hotelach. Od środy nowe obostrzenia

Od środy w Polsce obowiązywać będą nowe restrykcje mające ograniczyć rozwój epidemii COVID-19. Obłożenie hoteli, restauracji, obiektów sportowych i kin będzie zmniejszone do 30 procent. Jednak te limity nie obejmują ozdrowieńców, osób zaszczepionych oraz z negatywnym testem w kierunku zakażenia koronawirusem. Ponadto od wtorku zapisywać można już także dzieci powyżej 5. roku życia na szczepienia przeciwko COVID-19.