Polski Ład, podwyżki cen gazu i prądu, tarcza antyinflacyjna. Co nowy rok przyniesie dla przedsiębiorców?

Polski Ład, podwyżki cen gazu i prądu, tarcza antyinflacyjna. Co nowy rok przyniesie dla przedsiębiorców?
Polski Ład, podwyżki cen gazu i prądu, tarcza antyinflacyjna. Co nowy rok przyniesie dla przedsiębiorców?
Fakty TVN
Polski Ład, podwyżki cen gazu i prądu, tarcza antyinflacyjna. Co nowy rok przyniesie dla przedsiębiorców?Fakty TVN

Podwyżki cen energii i gazu dla wielu na razie widoczne na rachunkach, ale dla części już odczuwalne w portfelu. Dodatkowo w życie wchodzą nowe rozwiązania podatkowe. Czy widmo drożyzny przełoży się na serię bankructw przedsiębiorstw?

Pandemia, mniejszy popyt, klienci zamknięci w domach, a teraz rosnące ceny energii i gazu doprowadziły jedną z warszawskich piekarni do upadłości. Sama pasja i nadzieja nie wystarczyły.

- Nawet jeśli pracowałem po 12 godzin, to nie miałem wystarczającej ilości pieniędzy, żeby przeżyć. Już nie mogliśmy tego dłużej wytrzymać - mówi Daniel, współwłaściciel piekarni "My pita".

Dodatkowo w firmy uderza Polski Ład. Rewolucja podatkowa to wyższa składka zdrowotna, więcej ograniczeń i kar, a nie tylko plusy dla obywateli, o których w piątek mówił rzecznik rządu Piotr Mueller.

- To jest historyczna obniżka podatków, która podwyższa kwotę wolną od podatku, podwyższa drugi próg podatkowy - mówił Mueller.

Rzecznik rządu na piątkowej konferencji długo wymieniał ile i kto zyska na Polskim Ładzie - jeśli zyska - podając kwoty roczne, bo te miesięczne nawet na emerytach nie robią wrażenia - zwłaszcza w porównaniu z informacjami o podwyżkach cen gazu i prądu, o których dowiedzieli się między innymi mieszkańcy Warszawy.

Ekonomiści mówią o "nieudolność rządu"

Serial z podwyżkami cen gazu i prądu zaczął się trzy lata temu. Przy okazji kolejnych wyborów rządzący zapewniali, że nie będzie źle, a nawet jest lepiej. Jednak teraz, gdy podwyżki dotykają praktycznie wszystkich, rządzący winę za wzrosty zrzucają na Rosję i Unię Europejską.

- My oczywiście nie możemy siedzieć z założonymi rękoma i dlatego te obniżki VAT-u, akcyzy - zaznacza rzecznik rządu Piotr Mueller.

Jak przypominają ekonomiści, rządzący nie mówią, co przez te lata zrobili, by zmienić energetykę, nie mówią na co przeznaczyli miliardy ze sprzedaż praw do emisji CO2.

- Znaczna część tego wzrostu (cen - przyp. red.) to jest nieudolność rządu w przechodzeniu na odnawialne źródła energii. Nie tylko w przechodzeniu, ale i ograniczaniu tego, co zanim ten rząd doszedł do władzy, zrobiono - uważa dr Bogusław Grabowski, ekonomista, były członek Rady Polityki Pieniężnej.

Rząd budował węglową Ostrołękę, by ją rozebrać. Koszt tej inwestycji to miliard dwieście milionów złotych.

Gdy ceny gazu skoczyły nawet o kilkaset procent, co wytknął choćby lider PO Donald Tusk, to premier Mateusz Morawiecki nie mówił, że Polska odeszła od umów długoterminowych na rzecz szybkich zakupów spotowych - czyli po cenie takiej, jaka aktualnie jest na giełdach. W odpowiedzi Morawiecki zaatakował byłego premiera, któremu sam doradzał, domagając się od niego działań na arenie międzynarodowej.

Donald Tusk komentując wypowiedź szefa rządu posłużył się cytatem z dzieła Wisławy Szymborskiej.

"A ja wierzę: w Polskę, w Was, w lepsze dni. Pamiętajcie te słowa Szymborskiej: Czemu ty się, zła godzino, z niepotrzebnym mieszasz lękiem? Jesteś - a więc musisz minąć. Miniesz - a więc to jest piękne" - napisał na Twitterze lider PO.

Autor: Paweł Płuska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Moda na hałas może nie jest powszechna, bo tylko w pewnych kręgach automaniaków, którzy lubują się w tak zwanych sportowych wydechach. Za to trudno jej nie zauważyć. Jeszcze trudniej z nią wytrzymać. I nie chodzi tylko o komfort.

Groźna moda wśród niektórych kierowców. "To jest koszmar"

Groźna moda wśród niektórych kierowców. "To jest koszmar"

Źródło:
Fakty TVN

Na Wyspach Kanaryjskich masowe protesty przeciwko masowej turystyce. Archipelag pęka w szwach - mówią obrazowo mieszkańcy i żądają od władz restrykcji, które powstrzymają szturm wczasowiczów. Nie tylko Teneryfa, nie tylko Gran Canaria. Pod naporem gości ugina się wiele turystycznych atrakcji.

Mieszkańcy Wysp Kanaryjskich protestują przeciwko masowej turystyce

Mieszkańcy Wysp Kanaryjskich protestują przeciwko masowej turystyce

Źródło:
Fakty TVN

Profesor krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej stworzył aplikację, która ma monitorować bezpieczeństwo turystów w górach i w razie zagrożenia alarmować ratowników. Pozwoli to szybciej wysłać wsparcie i zapobiec potencjalnemu wypadkowi. To pierwsza tego typu aplikacja na świecie.

Stworzył pierwszą na świecie aplikację do monitorowania bezpieczeństwa w górach. "Może być bardzo istotnym wsparciem"

Stworzył pierwszą na świecie aplikację do monitorowania bezpieczeństwa w górach. "Może być bardzo istotnym wsparciem"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Powstał pierwszy polski film interaktywny dla dzieci. To "Podróże z Albertem", które pozwalają maluchom przenieść się do świata rozszerzonej rzeczywistości. Podczas seansu młodzi widzowie mogą poczuć na sobie wzrok tygrysa albo podziwiać latające wokół nich cyfrowe motyle. Co najważniejsze, to dzieci decydują, jak potoczą się losy filmowych bohaterów.

Pierwszy polski film interaktywny dla dzieci. "To jest eksperyment"

Pierwszy polski film interaktywny dla dzieci. "To jest eksperyment"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

"Showmen" to tytuł biografii Wołodymyra Zełenskiego, która była pisana w ciągu pierwszego roku rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Jej autorem jest Simon Shuster - dziennikarz "Time" o ukraińskich i rosyjskich korzeniach, który dorastał jednak w Stanach Zjednoczonych. Shuster postacią Zełenskiego zainteresował się jeszcze zanim ten rozpoczął karierę polityczną. Gdy został prezydentem i zaczęła się inwazja, towarzyszył Zełenskiemu i w schronie w Kijowie i w czasie wyjazdów na front. Shuster przeprowadził też rozmowy z osobami z najbliższego kręgu Zełenskiego. O tym, jak Zełenski z celebryty i komika stał się mężem stanu opowiedział "Faktom o Świecie" TVN24 BiS.

Autor biografii prezydenta Ukrainy: Zełenski stał się przywódcą czasów wojny w stylu Churchilla

Autor biografii prezydenta Ukrainy: Zełenski stał się przywódcą czasów wojny w stylu Churchilla

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24

30 lat temu powstała najbardziej popularna choreografia twista w historii światowego kina. Chodzi o taniec Umy Turman z Johnem Travoltą i kultową scenę z filmu "Pulp Fiction". Jedną z wielu kultowych. Bo film Quentina Tarantino stał się hitem nie tylko na miarę Hollywood i statuetki Oscara. Zaburzona chronologia fabuły, charakterystyczne dla Tarantino przeplatanie humoru i grozy, uwiodły publiczność na całym świecie. Ten film zmienił kino i zmienił życie aktorów, odtwórców głównych ról, którzy po trzech dekadach od premiery spotkali się, by powspominać dawne czasy na planie.

30 lat od premiery "Pulp Fiction". "To film ponadczasowy. Klasyk"

30 lat od premiery "Pulp Fiction". "To film ponadczasowy. Klasyk"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS