Po tragedii w Teksasie krytyka spadła na lokalną policję. "To była, oczywiście, zła decyzja"

Po tragedii w Teksasie krytyka spadła na lokalną policję. "To była, oczywiście, zła decyzja"tvn24

W Uvalde w Teksasie we wtorkowej strzelaninie w szkole podstawowej zginęło 21 osób - 19 uczniów i dwie nauczycielki. Zabił ich 18-letni Salvdador Ramos. Policja przez około godzinę nie wchodziła do budynku szkoły. - Jeśli spojrzeć na to z perspektywy, tak, to była, oczywiście, zła decyzja. Zła i już - przyznał płk Steven McCraw, dyrektor Departamentu Bezpieczeństwa Publicznego Teksasu.

Centrum Uvalde nie pustoszeje. Składane są tam kwiaty i odprawiane modlitwy za 21 ofiar masakry. - Gdy tylko zobaczyłam, że to byli uczniowie czwartej klasy, natychmiast pomyślałam o mojej córce, która też miała dziesięć lat. Moje dziecko nie ukończy szkoły, nie wyjdzie za mąż, nie będzie cieszyć się życiem - powiedziała dziennikarzom Wendy Alvarez. Jej córka również została zastrzelona, w lutym, w Houston.

Prezydent Biden doskonale wie, co oznacza strata bliskich. Teraz on sam łączy się w bólu z rodzinami ofiar i z mieszkańcami Uvalde. Wciąż nie są jasne motywy tej zbrodni, ale coraz więcej wiemy o błędach popełnionych przez policję i są one szokujące.

Funkcjonariusze przez kilkadziesiąt minut czekali na klucze i sprzęt taktyczny. W tym czasie ofiary wykonywały rozpaczliwe telefony z prośbą o pomoc. W trakcie ich rozmów z dyspozytorem wyraźnie słychać było strzały. Niektóre dzieci, by przetrwać, pokrywały się krwią martwych kolegów i udawały, że nie żyją.

- Jeśli spojrzeć na to z perspektywy, tak, to była, oczywiście, zła decyzja. Zła i już. Nie ma na to żadnego usprawiedliwienia. Z tego co wiemy, funkcjonariusze powinni tam wejść najszybciej, jak było to możliwe - powiedział płk Steven McCraw, dyrektor Departamentu Bezpieczeństwa Publicznego Teksasu.

Oficer dowodzący akcją miał założyć, że Salvador Ramos zabarykadował się w jednym z pomieszczeń i dzieci nie są już bezpośrednio zagrożone. Brakowało jasnych rozkazów i decyzji. - Zostałem wprowadzony w błąd. Jestem wściekły na to, co się stało. Stałem tu przed państwem, przekazując informacje podane mi przez służby i, jak się teraz okazuje, były one częściowo niedokładne - stwierdził Gregg Abbott, gubernator Teksasu.

Głos byłego prezydenta

Rodziny ofiar domagają się wyjaśnień, a wielu Amerykanów zmian w prawie. - Wiemy, co zadziała. Zakaz sprzedaży broni szturmowej. Wiecie, czym ona jest? Wiecie, po co powstała? Po to, by jak najszybciej zabić jak największą liczbę ludzi. To broń wojenna, dla której nie ma miejsca w cywilizowanym społeczeństwie - uważa Kamala Harris, wiceprezydent USA.

Na taki zakaz trzeba jednak ponadpartyjnej zgody, a część polityków już mówi "nie". Jak przekonują - zaostrzenie przepisów jest nie do przyjęcia, bo narusza konstytucyjne prawo do noszenia broni, a zdaniem byłego prezydenta Trumpa na siłę trzeba odpowiadać siłą. - Jedynym sposobem na powstrzymanie złego faceta z bronią jest dobry facet z bronią i w sytuacji, gdy nie ma w okolicy policjanta, nikt lepiej nie zareaguje na kryzys niż przedstawiciel Krajowego Stowarzyszenia Strzeleckiego - przekonuje Trump.

Potężne Krajowe Stowarzyszenie Strzeleckie (NRA) właśnie zorganizowało doroczny zjazd, na którym spotkali się sympatycy broni. Konwencja odbyła się w Teksasie i spotkała się z falą protestów i krytyki.

Autor: Monika Krajewska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Juraj Cintula, który w środę strzelał do premiera Słowacji, został przesłuchany przez prokuraturę. Decyzją sądu trafił już do aresztu tymczasowego. Jak się okazuje, napastnik miał kontakty z prorosyjską grupą paramilitarną Słowaccy Rekruci. Ekipa "Faktów" TVN dotarła do niepublikowanych wcześniej nagrań ze spotkań grupy, na których widać napastnika.

Juraj Cintula i jego powiązania z prorosyjską, paramilitarną organizacją. "Był tam najważniejszym mówcą"

Juraj Cintula i jego powiązania z prorosyjską, paramilitarną organizacją. "Był tam najważniejszym mówcą"

Źródło:
Fakty TVN

W trakcie kampanii wyborczej Prawa i Sprawiedliwości pękają wieloletnie więzy lojalności. Są za to spory, podgryzanie, podstawianie nogi, a także karząca ręka prezesa. Jarosław Kaczyński zawiesił w prawach członka partii Krzysztofa Jurgiela, krytykowanego przed laty ministra rolnictwa. O co poszło? W tej politycznej grze na Podlasiu padają nazwiska Sasin i Wąsik.

Jurgiel zawieszony za utracony sejmik? "Fakty" TVN: bardziej prawdopodobna jest inna wersja

Jurgiel zawieszony za utracony sejmik? "Fakty" TVN: bardziej prawdopodobna jest inna wersja

Źródło:
Fakty TVN

Dwie studentki - położnictwa oraz pielęgniarstwa - wyruszą na Wybrzeże Kości Słoniowej w ramach misji medycznej organizowanej przez Fundację Salvatti.pl. Warunki panujące w szpitalu, do którego jadą, są bardzo trudne - brakuje tam niemal wszystkiego. Dlatego studentki chcą zabrać jak najwięcej sprzętu medycznego i w tym celu organizują zbiórkę. Pomóc może każdy.

Chcą pomóc tam, gdzie brakuje lekarzy i sprzętu medycznego. Dwie studentki polecą z misją do Afryki

Chcą pomóc tam, gdzie brakuje lekarzy i sprzętu medycznego. Dwie studentki polecą z misją do Afryki

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nowa ustawa pomocowa dla Ukraińców od 1 lipca likwiduje dopłaty w wysokości 40 złotych dziennie dla osób i instytucji, które goszczą naszych wschodnich sąsiadów. Ustawa ma też przedłużyć legalny pobyt osób uciekających przed wojną aż do końca września 2025 roku i uzależnić wypłatę świadczenia 800 plus od tego, czy dzieci faktycznie chodzą do szkoły.

Nowe zasady pomocy dla obywateli Ukrainy. Nie będzie już dopłaty 40 złotych na dobę za osobę

Nowe zasady pomocy dla obywateli Ukrainy. Nie będzie już dopłaty 40 złotych na dobę za osobę

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Od 1 lipca najstarsze samochody, które emitują do atmosfery najwięcej zanieczyszczeń, miały mieć zakaz wjazdu do Krakowa. Jednak nowy prezydent miasta, Aleksander Miszalski, zapowiedział, że decyzja zostanie przełożona w czasie, bo miasto nie jest jeszcze przygotowane na takie rozwiązanie. Mają zostać przeprowadzone nowe, szerokie konsultacje wśród mieszkańców.

Aleksander Miszalski opóźnia wprowadzenie Strefy Czystego Transportu

Aleksander Miszalski opóźnia wprowadzenie Strefy Czystego Transportu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Do tych wszystkich, którzy podejmowali decyzje w sprawie poczty, mam po prostu czysty, ludzki żal. Nie musieliśmy dochodzić do tego miejsca, w którym dzisiaj jesteśmy - mówił w "Faktach po Faktach" prezes Poczty Polskiej Sebastian Mikosz. Przyznał, że według niego spółka "przespała wzrost kilku usług, nie tylko rynku kurierskiego". Mówił także o pomyśle przedszkola na poczcie.

Nowy prezes Poczty Polskiej: mam czysty, ludzki żal

Nowy prezes Poczty Polskiej: mam czysty, ludzki żal

Źródło:
TVN24

Myślę, że on (krzyż - red.) nikomu nie przeszkadza, jest w wielu miejscach, jest w polskim parlamencie i niepotrzebna jest ta dyskusja i ten język, który dzisiaj tak naprawdę powoduje, że znowu daliśmy paliwo PiS - mówiła Magdalena Sroka (Trzecia Droga, PSL) o dyskusji na temat decyzji warszawskiego ratusza o neutralności religijnej. - Żyjemy w świeckim państwie i trochę dziwi mnie to, że są takie kontrowersje i oburzenie - mówiła z kolei Monika Rosa (Nowoczesna, Koalicja Obywatelska).

Ratusz w Warszawie bez krzyży. "Nagle się okaże, że nigdy nie ma czasu na świeckie państwo"

Ratusz w Warszawie bez krzyży. "Nagle się okaże, że nigdy nie ma czasu na świeckie państwo"

Źródło:
TVN24

Nadchodzące wybory prezydenckie w USA są ważne nie tylko dla Ameryki, ale i dla całego świata - powiedziała w rozmowie z Michałem Sznajderem Valerie Jarrett, która przez 8 lat pełniła funkcję starszej doradczyni prezydenta USA Baracka Obamy. - To prawdopodobnie najważniejsze wybory naszego życia i stawka rośnie - dodała dyrektor generalna Fundacji Obamy.

Valerie Jarrett: nadchodzące wybory prezydenckie to krytyczny moment dla naszego kraju

Valerie Jarrett: nadchodzące wybory prezydenckie to krytyczny moment dla naszego kraju

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Zoran Djindjic, prozachodni premier Serbii, był ostatnim dotąd szefem rządu w Europie postrzelonym w zamachu. On nie przeżył. Było to 21 lat temu. W Europie polityczne spory rzadko kończą się pociągnięciem za spust. Nic dziwnego, że wczorajsze doniesienia o ciężkim postrzeleniu premiera Słowacji Roberta Ficy błyskawicznie obiegły światowe media, które starały się dociec, jak do tego doszło i jakie może mieć to konsekwencje.

Światowe media o ataku na Roberta Ficę. "Żaden zamach na przywódcę nie jest nieszkodliwy"

Światowe media o ataku na Roberta Ficę. "Żaden zamach na przywódcę nie jest nieszkodliwy"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS