Po tragedii w Teksasie krytyka spadła na lokalną policję. "To była, oczywiście, zła decyzja"

Po tragedii w Teksasie krytyka spadła na lokalną policję. "To była, oczywiście, zła decyzja"tvn24

W Uvalde w Teksasie we wtorkowej strzelaninie w szkole podstawowej zginęło 21 osób - 19 uczniów i dwie nauczycielki. Zabił ich 18-letni Salvdador Ramos. Policja przez około godzinę nie wchodziła do budynku szkoły. - Jeśli spojrzeć na to z perspektywy, tak, to była, oczywiście, zła decyzja. Zła i już - przyznał płk Steven McCraw, dyrektor Departamentu Bezpieczeństwa Publicznego Teksasu.

Centrum Uvalde nie pustoszeje. Składane są tam kwiaty i odprawiane modlitwy za 21 ofiar masakry. - Gdy tylko zobaczyłam, że to byli uczniowie czwartej klasy, natychmiast pomyślałam o mojej córce, która też miała dziesięć lat. Moje dziecko nie ukończy szkoły, nie wyjdzie za mąż, nie będzie cieszyć się życiem - powiedziała dziennikarzom Wendy Alvarez. Jej córka również została zastrzelona, w lutym, w Houston.

Prezydent Biden doskonale wie, co oznacza strata bliskich. Teraz on sam łączy się w bólu z rodzinami ofiar i z mieszkańcami Uvalde. Wciąż nie są jasne motywy tej zbrodni, ale coraz więcej wiemy o błędach popełnionych przez policję i są one szokujące.

Funkcjonariusze przez kilkadziesiąt minut czekali na klucze i sprzęt taktyczny. W tym czasie ofiary wykonywały rozpaczliwe telefony z prośbą o pomoc. W trakcie ich rozmów z dyspozytorem wyraźnie słychać było strzały. Niektóre dzieci, by przetrwać, pokrywały się krwią martwych kolegów i udawały, że nie żyją.

- Jeśli spojrzeć na to z perspektywy, tak, to była, oczywiście, zła decyzja. Zła i już. Nie ma na to żadnego usprawiedliwienia. Z tego co wiemy, funkcjonariusze powinni tam wejść najszybciej, jak było to możliwe - powiedział płk Steven McCraw, dyrektor Departamentu Bezpieczeństwa Publicznego Teksasu.

Oficer dowodzący akcją miał założyć, że Salvador Ramos zabarykadował się w jednym z pomieszczeń i dzieci nie są już bezpośrednio zagrożone. Brakowało jasnych rozkazów i decyzji. - Zostałem wprowadzony w błąd. Jestem wściekły na to, co się stało. Stałem tu przed państwem, przekazując informacje podane mi przez służby i, jak się teraz okazuje, były one częściowo niedokładne - stwierdził Gregg Abbott, gubernator Teksasu.

Głos byłego prezydenta

Rodziny ofiar domagają się wyjaśnień, a wielu Amerykanów zmian w prawie. - Wiemy, co zadziała. Zakaz sprzedaży broni szturmowej. Wiecie, czym ona jest? Wiecie, po co powstała? Po to, by jak najszybciej zabić jak największą liczbę ludzi. To broń wojenna, dla której nie ma miejsca w cywilizowanym społeczeństwie - uważa Kamala Harris, wiceprezydent USA.

Na taki zakaz trzeba jednak ponadpartyjnej zgody, a część polityków już mówi "nie". Jak przekonują - zaostrzenie przepisów jest nie do przyjęcia, bo narusza konstytucyjne prawo do noszenia broni, a zdaniem byłego prezydenta Trumpa na siłę trzeba odpowiadać siłą. - Jedynym sposobem na powstrzymanie złego faceta z bronią jest dobry facet z bronią i w sytuacji, gdy nie ma w okolicy policjanta, nikt lepiej nie zareaguje na kryzys niż przedstawiciel Krajowego Stowarzyszenia Strzeleckiego - przekonuje Trump.

Potężne Krajowe Stowarzyszenie Strzeleckie (NRA) właśnie zorganizowało doroczny zjazd, na którym spotkali się sympatycy broni. Konwencja odbyła się w Teksasie i spotkała się z falą protestów i krytyki.

Autor: Monika Krajewska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Kiedy byli u władzy, Centra Integracji Cudzoziemców otwierali i to uroczyście. Teraz nimi straszą. Politycy PiS mają problem z utrzymaniem jednej wersji w sprawie programu, który sami przecież wymyślili. Cudzoziemcami też straszą, choć sami - jak zauważają rządzący - otworzyli przed nimi szeroko drzwi.

PiS tworzył Centra Integracji Cudzoziemców. Teraz nimi straszy

PiS tworzył Centra Integracji Cudzoziemców. Teraz nimi straszy

Źródło:
Fakty TVN

Ewa urodziła się dwa lata temu. Ma problemy z sercem, jelitami i ze wzrokiem. Mama porzuciła ją jeszcze w szpitalu, ojciec zrobił to też niemal od razu, ale stała się rzecz niezwykła. Ewa będzie mogła opuścić szpital i będzie miała dom. To wszystko dzięki Judycie i Piotrowi, którzy odpowiedzieli na apel szpitala.

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Źródło:
Fakty TVN

Już ponad trzy tysiące osób zmarło w Mjanmie - dawnej Birmie - po katastrofalnym trzęsieniu ziemi. Takie informacje przekazują lokalne władze, jednak przewidywania ekspertów mówią, że kataklizm mógł pochłonąć nawet dziesiątki tysięcy ofiar. Trwają akcje ratunkowe i poszukiwawcze i wciąż udaje się spod gruzów wyciągnąć żywe osoby. Rządząca krajem wojskowa junta w końcu uległa naciskom i zapowiedziała, że wstrzyma walki z siłami prodemokratycznymi, żeby nie utrudniać niesienia pomocy.

"Z dnia na dzień szanse maleją", ale wciąż odnajdują żywych

"Z dnia na dzień szanse maleją", ale wciąż odnajdują żywych

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rośnie liczba zatruć dopalaczami. Coraz częściej sięgają po nie dzieci i nastolatkowie. To alarmujące dane Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Odurzanie się dopalaczami, lekami i innymi środkami to rosnący problem w Polsce. Konsekwencje są tragiczne - ostrzegają lekarze.

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Mamy pewne grupy amunicji, z której wielkości jesteśmy niezadowoleni - przyznał w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Sztabu Generalnego WP generał Wiesław Kukuła. Zaznaczył, że "istnieje wiele asortymentów", które pozwalają prowadzić ewentualną wojnę "nawet przez długie miesiące".

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Źródło:
TVN24

- To są przestępcy, którzy byli prawomocnie skazani i dwukrotnie zostali ułaskawieni przez prezydenta Andrzeja Dudę - powiedział we wtorek w "Faktach po Faktach" wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Karnowski, odnosząc się do polityków PiS Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, którym europarlament uchylił immunitety. Zdaniem posła PiS Krzysztofa Ciecióry była to "decyzja polityczna". - Trzeba tych ludzi wsadzić do więzienia pod jakimkolwiek pretekstem - stwierdził.

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Źródło:
TVN24

W ciągu minionej doby Bill Ackman, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, napisał kilka tweetów. Jeden z nich brzmiał: "Państwa, które jako pierwsze dojdą do porozumienia z Donaldem Trumpem, zawrą lepsze porozumienia. Kraje, które będą czekać lub zastosują odwet, będą żałować, że nie były w pierwszej grupie". A drugi cytat: "Czasem najlepszą strategią w negocjacji jest przekonanie drugiej strony o swoim szaleństwie". A co myślą zwykli amerykańscy przedsiębiorcy, którzy nie zarządzają miliardowymi funduszami, ale po prostu firmami?

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Każde dzieło sztuki może mieć także swoje brzmienie. Grupa kompozytorów pracuje nad tym, jak za pomocą dźwięku wyrazić obraz. Paleta barw zamieniona na pięciolinię, pozwala obcować z malarstwem także osobom niedowidzącym. Inicjator akcji, muzyk Bobby Goulder, sam traci wzrok, ale zanim będzie za późno, chce największe arcydzieła malarstwa usłyszeć i przeżyć.

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS