Czy kamienie milowe zostały osiągnięte? "Polska będzie musiała się zastanowić"

01.07.2022 | Czy kamienie milowe zostały osiągnięte? "Polska będzie musiała się zastanowić"
01.07.2022 | Czy kamienie milowe zostały osiągnięte? "Polska będzie musiała się zastanowić"
Katarzyna Kolenda-Zaleska | Fakty TVN
01.07.2022 | Czy kamienie milowe zostały osiągnięte? "Polska będzie musiała się zastanowić"Katarzyna Kolenda-Zaleska | Fakty TVN

Komisja Europejska dopiero ma ocenić, czy pierwsze kamienie milowe dotyczące sądownictwa zostały przez Polskę osiągnięte. Wiceprzewodnicząca KE Vera Jourova twierdzi, że nie. PiS ją dyskredytuje i utrzymuje, że warunki do wypłaty środków z funduszu odbudowy zostały spełnione.

Termin na realizację trzech kamieni milowych, by dostać unijne pieniądze na odbudowę po pandemii, minął. To likwidacja Izby Dyscyplinarnej, przywrócenie zawieszonych sędziów do orzekania i reforma systemu dyscyplinarnego sędziów.

- Żaden z nich nie został nawet w najmniejszym stopniu wykonany - podkreśla adwokat Michał Wawrykiewicz z Inicjatywy "Wolne Sądy".

Teraz Komisja Europejska będzie oceniać to, co nie zostało wykonane. - Jeżeli w lipcu nie nastąpi pozytywna ocena sytuacji praworządności w Polsce, będziemy mogli zapomnieć nie tylko o 60 miliardach euro, ale będzie to miało dużo poważniejsze konsekwencje - jest zdania Andrzej Halicki, eurodeputowany PO.

Ocena pozytywna raczej nie zostanie przez Polskę uzyskana. Izba Dyscyplinarna wciąż działa. Zawieszeni sędziowie nie zostali przywróceni do orzekania, a "ustawa kagańcowa" nadal obowiązuje.

Sejm głosami PiS uchwalił ustawę prezydencką, ale wiceprzewodnicząca komisji europejskiej Vera Jourova oświadczyła, że ustawa nie osiąga kamieni milowych. - Polska będzie musiała zastanowić się nad tymi warunkami. Jeśli nie będzie wystarczającej reakcji w prawnie wiążących przepisach dotyczących polskich sędziów, które odpowiadają warunkom z kamieni milowych, nie wypłacimy pieniędzy - przekazała Vera Jourova.

PiS kontra Vera Jourova

Komisja Europejska najpierw była zaskoczona wypowiedzią swojej wiceprzewodniczącej i się od niej odcięła, by później przyznać, że wstępna analiza ustawy rzeczywiście wskazuje na pewne braki, ale nie przesądza to decyzji o wypłatach.

Rząd słów komisarz nie potraktował jako ostrzeżenia. - Jak ktoś po aptekarsku będzie chciał mierzyć wskaźniki i cele, to, oczywiście, że coś tam może nie pasować, ale my będziemy walczyli o swoje racje. Ja jestem dobrej myśli - stwierdził premier Mateusz Morawiecki.

PiS próbuje dyskredytować Jourovą, zarzucając jej udział w korupcji funduszy unijnych.

Opozycja nie może zrozumieć, dlaczego rząd z nieadekwatną do sytuacji nonszalancją reaguje na słowa z Brukseli. - Pieniądze trafiają do państw europejskich od wielu, wielu miesięcy, a przez nieodpowiedzialne zachowanie rządu PiS-owskiego tych pieniędzy w Polsce nie ma. To skandal - alarmuje Rafał Trzaskowski.

Co dalej?

- Jesteśmy dzisiaj wszyscy szantażowani przez konflikt 1/1,5-procentowej partyjki pana Ziobro ze słabnącym Morawieckim i z Kaczyńskim, który już odpalił tryb kampanii wyborczej - uważa Szymon Hołownia, lider Polski 2050.

Władza powtarza, że pieniądze na pewno będą i to jeszcze w 2022 roku. - Z naszej strony zostało spełnione wszystko - zapewnia Krzysztof Sobolewski, poseł PiS.

- Wiemy, że premier oszukiwał nie tylko obywateli. Oszukiwał też własnych ministrów, ponieważ nie powiedział, jakie są kamienie milowe i co podpisał. Teraz oszukuje znowu obywateli - twierdzi Gabriela Morawska-Stanecka, wicemarszałek Senatu.

Jeśli Komisja Europejska stwierdzi, że kamienie milowe nie zostały osiągnięte, to co dalej? - Zanosi się chyba na to, że będzie niezbędna kolejna zmiana ustaw sądowych - uważa Patryk Wachowiec, analityk prawny z Forum Obywatelskiego Rozwoju.

Biorąc pod uwagę konflikt w rządzie i sprzeciw ludzi Zbigniewa Ziobry, szanse na to są marne. Także szanse na pieniądze.

Kara dla Polski za niewykonanie orzeczeń TSUE wynosi na dziś 240 milionów euro.

Autor: Katarzyna Kolenda-Zaleska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Już nie ma porodówki w szpitalu w Żorach. Miasto ma 60 tysięcy mieszkańców, ale rodzi się tam tak mało dzieci, że oddział trzeba było zamknąć. To nie jest problem tylko tego miasta. To problem całej Polski.

Kolejna porodówka została zamknięta, bo dzieci się w Polsce nie rodzą

Kolejna porodówka została zamknięta, bo dzieci się w Polsce nie rodzą

Źródło:
Fakty TVN

Mężczyzna napisał do 68-letniej kobiety z Łomży, że chętnie ją odwiedzi i że potrzebuje tylko pieniędzy na bilet do Polski. Później miał jeszcze inne potrzeby. Kobieta przelała mu w sumie 150 tysięcy złotych.

Było już na wnuczka i na policjanta. Są także oszustwa na lekarza i na księcia ze Stambułu

Było już na wnuczka i na policjanta. Są także oszustwa na lekarza i na księcia ze Stambułu

Źródło:
Fakty TVN

Szczyt wandalizmu na Westerplatte. Ktoś zerwał z masztów 11 polskich flag, pięć z nich spalił. Policja opublikowała wizerunek mężczyzny, który jest poszukiwany w związku ze sprawą. Udostępnione zostały też nagrania z kamer monitoringu.

Mamy nagrania wandala, który zniszczył flagi na Westerplatte

Mamy nagrania wandala, który zniszczył flagi na Westerplatte

Źródło:
Fakty TVN

W piątek i sobotę banki żywności prowadzą wielkanocną zbiórkę dla potrzebujących. Wolontariusze czekają w ponad 1300 sklepach. Najbardziej potrzebne są oleje, mąki, makarony i konserwy. Można też pomóc za pośrednictwem strony internetowej. Dwa i pół miliona Polaków żyje w ubóstwie.

Skala biedy w Polsce rośnie. Rozpoczęła się wielkanocna zbiórka banków żywności

Skala biedy w Polsce rośnie. Rozpoczęła się wielkanocna zbiórka banków żywności

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rośnie liczba zatruć dopalaczami. Coraz częściej sięgają po nie dzieci i nastolatkowie. To alarmujące dane Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Odurzanie się dopalaczami, lekami i innymi środkami to rosnący problem w Polsce. Konsekwencje są tragiczne - ostrzegają lekarze.

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Sejm to miejsce sporu i debaty, czasami kłótni, ale nie mowy nienawiści - mówiła w "Faktach po Faktach" wicemarszałkini Izby Monika Wielichowska, odnosząc się do środowej awantury na sali plenarnej. Poseł PiS Michał Wójcik zapytany o to, co robił wtedy w Sejmie, odparł, że siedział i nic nie krzyczał. Wyświetlone mu nagranie z tego dnia pokazało jednak coś innego.

Poseł PiS twierdzi, że siedział i "nie wie, co krzyczał"

Poseł PiS twierdzi, że siedział i "nie wie, co krzyczał"

Źródło:
TVN24

Cła nałożone przez administrację Donalda Trumpa będą miały negatywny wpływ na gospodarkę, na wzrost gospodarczy, na inflację. W największym stopniu w Stanach Zjednoczonych - ocenił w "Faktach po Faktach" minister finansów Andrzej Domański. Według niego wzrost cen niektórych produktów w USA spowoduje, że obłożone cłami kraje "będą szukały innych rynków zbytu". Dodał, że jeśli chodzi o konsekwencje dla Polski, to analizy "wciąż trwają". Przekazał, że "wstępne szacunki" mówią o możliwym spadku PKB o 0,4 procent.

Cła i co dalej? Minister finansów: musimy być przygotowani na "efekty drugiej rundy"

Cła i co dalej? Minister finansów: musimy być przygotowani na "efekty drugiej rundy"

Źródło:
TVN24

Zastępuje przewodnika, lustro, nawet w pewnym zakresie narząd wzroku. Sztuczna inteligencja to pomocnik, który nie traci cierpliwości, a osobom niedowidzącym zwiększa przestrzeń samodzielności. ChatGPT jest w stanie asystować przy robieniu zakupów, orientować użytkownika w przestrzeni czy odnaleźć zgubiony przez niego przedmiot. Nie można mu ufać bezkrytycznie, ale można pozwolić sobie pomóc.

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W ciągu minionej doby Bill Ackman, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, napisał kilka tweetów. Jeden z nich brzmiał: "Państwa, które jako pierwsze dojdą do porozumienia z Donaldem Trumpem, zawrą lepsze porozumienia. Kraje, które będą czekać lub zastosują odwet, będą żałować, że nie były w pierwszej grupie". A drugi cytat: "Czasem najlepszą strategią w negocjacji jest przekonanie drugiej strony o swoim szaleństwie". A co myślą zwykli amerykańscy przedsiębiorcy, którzy nie zarządzają miliardowymi funduszami, ale po prostu firmami?

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS