"Nie jestem w stanie racjonalnie wytłumaczyć, dlaczego zablokowano w Polsce energetykę wiatrową"

02.07.2022 | "Nie jestem w stanie racjonalnie wytłumaczyć, dlaczego zablokowano w Polsce energetykę wiatrową"
02.07.2022 | "Nie jestem w stanie racjonalnie wytłumaczyć, dlaczego zablokowano w Polsce energetykę wiatrową"
Paweł Szot | Fakty TVN
02.07.2022 | "Nie jestem w stanie racjonalnie wytłumaczyć, dlaczego zablokowano w Polsce energetykę wiatrową"Paweł Szot | Fakty TVN

Zobowiązanie wobec Brukseli było bezdyskusyjne - rząd zmieni przepisy i odblokuje budowę farm wiatrowych. Termin właśnie minął. Jest projekt, ale rząd wciąż się nim nie zajął. Dlaczego? Bo sprzeciwia się nie kto inny jak Zbigniew Ziobro i jego partia. Oni chcą stawiać na węgiel.

Koniec walki z wiatrakami - to jeden z warunków, od których Komisja Europejska uzależnia wypłatę Polsce funduszy z Krajowego Programu Odbudowy.

Rząd zobowiązał się, że nowe przepisy dotyczące farm wiatrowych wejdą w życie z końcem czerwca, ale nie weszły. Nowelizacja przygotowana w Ministerstwie Klimatu i Środowiska nie trafiła jeszcze pod obrady rządu. - Możemy mówić o pewnej dyskusji pomiędzy zwolennikami i osobami sceptycznymi wobec tych rozwiązań, ale myślę, że ta argumentacja, którą my przedstawimy na najbliższej radzie ministrów, pozwoli przyjąć ten projekt ustawy - przekonuje Aleksander Brzózka, rzecznik prasowy Ministerstwa Klimatu i Środowiska.

Sceptycyzm da się wyczytać ze słów koalicjanta PiS-u. - W tych warunkach geograficznych, w których przychodzi nam żyć, zielone energia nie może być i nie będzie w sposób skuteczny zastępować głównego zasobu energetycznego naszego państwa - przekonuje Zbigniew Ziobro, lider Solidarnej Polski.

Według wprowadzonej w 2016 roku przez Zjednoczoną Prawicę tak zwanej ustawy 10H - odległość od wiatraka do najbliższych zabudować musi być co najmniej 10 razy większa od jego wysokości. Turbiny instalowane w Polsce sięgają 180 metrów, co oznacza, że mogą stać dopiero dwa kilometry od najbliższych domów. Inwestycje wiatrowe można teraz realizować na zaledwie 0,3 procent terytorium Polski. Po nowelizacji prawa - ten obszar zwiększyłby się 25 razy, do ponad 7 procent powierzchni Polski.

- Nie jestem w stanie racjonalnie wytłumaczyć, dlaczego zablokowano w Polsce energetykę wiatrową. Nie ma to uzasadnienia. W zasadzie odnawialne źródła energii w tej chwili należą do najtańszych - podkreśla Piotr Maciążek, dziennikarz wzielonejstrefie.pl.

Wiele korzyści

Wyprodukowanie jednej megawatogodziny z węgla to koszt 400 złotych, z wiatru - dwa razy mniej. - Do 2030 roku może to przynieść 30 miliardów oszczędności dla polskich gospodarstw domowych w kontekście cen energii - wylicza Piotr Czopek z Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej.

Nowe przepisy nie pozwolą na stawianie wiatraków wszędzie. Inwestycja będzie wymagała zgody mieszkańców. To rzekomo w ich interesie sześć lat temu wprowadzono restrykcje.

Według sondażu Kantar dla organizacji Clientearth - prawie 80 procent Polaków mówi "tak" energii z wiatru. Jednak nie wszyscy chcą mieszkać w cieniu wiatraków - to wniosek z innego badania, przeprowadzonego wśród wybranych mieszkańców Podkarpacia, Lubelszczyzny i Pomorza. Rejonów, gdzie mogłyby stanąć turbiny. Co drugi badany stwierdził, że nie chce ich za płotem.

Autor: Paweł Szot / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Sejm nie miał wątpliwości, że koronacja Bolesława Chrobrego wydarzyła się 18 kwietnia, ale historycy wcale nie są tego tacy pewni. Sam Chrobry nie wiedział, że taki uzyska przydomek, i nie wiedział, że jest z dynastii Piastów, bo to pojęcie powstało znacznie później. Jest pewne, że jego królestwem była Polska.

Ani pojęcie "dynastii Piastów", ani przydomek "Chrobry" nie istniały w 1025 roku. Istniało już jednak państwo polskie

Ani pojęcie "dynastii Piastów", ani przydomek "Chrobry" nie istniały w 1025 roku. Istniało już jednak państwo polskie

Źródło:
Fakty TVN

Bezpieczeństwo, sytuacja w ochronie zdrowia i kwestie związane z gospodarką to trzy najważniejsze tematy dla Polaków przed wyborami prezydenckimi - wynika z sondażu Opinia24 dla "Faktów" TVN i TVN24. Na dalszy plan zeszły kwestie związane z aborcją, przywracaniem praworządności czy rozliczaniem rządów PiS.

Jakie sprawy są najważniejsze dla polskich wyborców? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24

Jakie sprawy są najważniejsze dla polskich wyborców? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Gdyby dziś odbyła się pierwsza tura wyborów prezydenckich największe poparcie uzyskałby Rafał Trzaskowski. Oddanie głosu na niego zadeklarowało 32 procent wyborców - wynika z najnowszego sondażu prezydenckiego Opinii24 dla "Faktów" TVN i TVN24. Na drugim miejscu znalazł się Karol Nawrocki, a dalej Sławomir Mentzen. Kto z nich stracił, a kto zyskał w porównaniu z poprzednim badaniem?

Nowy sondaż. Kandydat z podium z największym wzrostem poparcia 

Nowy sondaż. Kandydat z podium z największym wzrostem poparcia 

Źródło:
Fakty TVN

Elon Musk w drużynie Donalda Trumpa firmował i wcielał w życie plan cięcia rzekomo niepotrzebnych wydatków administracji federalnej. Chociaż większość Amerykanów pochwala ideę walki z marnowaniem pieniędzy podatników, to sam Elon Musk nie cieszy się zaufaniem. Wyniki finansowe Tesli są coraz gorsze. Miliarder obiecał, że poświęci więcej czasu szefowaniu firmie.

Gdyby nie sprzedaż praw do emisji spalin, Tesla miałaby stratę. Elon Musk wraca, żeby ratować firmę

Gdyby nie sprzedaż praw do emisji spalin, Tesla miałaby stratę. Elon Musk wraca, żeby ratować firmę

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Papież Franciszek zmarł w poniedziałek 21 kwietnia. Wierni wspominają jego skromność i to, jak blisko był z ludźmi, jak nigdy nie odwracał wzroku, szczególnie od tych najbiedniejszych. Od Watykanu po Argentynę i Australię.

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS