Polski Kościół przeżywa kryzys. "Myśmy żyli w takiej bańce mydlanej"

02.07.2022 | Polski Kościół przeżywa kryzys. "Myśmy żyli w takiej bańce mydlanej"
02.07.2022 | Polski Kościół przeżywa kryzys. "Myśmy żyli w takiej bańce mydlanej"
Maria Mikołajewska | Fakty TVN
02.07.2022 | Polski Kościół przeżywa kryzys. "Myśmy żyli w takiej bańce mydlanej"Maria Mikołajewska | Fakty TVN

Wiernych ubywa w szybkim tempie - sondaże są jednoznaczne. Kandydatów na księży brakuje i trzeba zamykać kolejne seminaria. W Bydgoszczy kształciło się tylko sześć osób i nie zgłosił się nikt nowy. Podobna tendencja jest w innych krajach.

Według najnowszych badań CBOS - jedynie 37 procent Polaków deklaruje, że przynajmniej raz w tygodniu uczestniczy we mszy. To o dziewięć punktów procentowych mniej niż dwa lata temu. - Myśmy żyli w takiej bańce mydlanej, myśląc, że Polskę te procesy ominą, albo jeśli przyjdą, to nie będą odczuwalne. No, niestety, one przyszły i są odczuwalne - mówi ksiądz Jacek Prusak, teolog i jezuita.

Eksperci ośrodka badawczego zwracają uwagę na to, że między 2018 rokiem a 2020 rokiem odsetek Polaków chodzących do kościoła co najmniej raz w tygodniu spadł o trzy punkty procentowe. Wyników nie da się porównać z danymi ostatniego raportu kościelnego instytutu statystycznego, bo - tłumacząc się pandemią koronawirusa - Kościół zrezygnował z liczenia wiernych.

- Powrócili po pandemii do praktyk religijnych ci, którzy byli wcześniej głęboko związani z przeżywaniem własnej wiary. Natomiast te osoby, które miały taki związek luźny, dzisiaj rzadziej zaglądają do kościoła - wyjaśnia prof. ks. Andrzej Kobyliński, kierownik Katedry Etyki Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

Wiele składowych

Zdaniem ekspertów pustki w kościołach to nie efekt pandemii. - Społeczeństwa stają się coraz bardziej świeckie, jeśli tak można powiedzieć, i Polacy nie są tutaj wyjątkiem. Obecność Kościoła w politycznej debacie, opowiadanie się po jednej ze stron, co miewa miejsce, nie jest dobrze odbierane - twierdzi profesor Andrzej Rychard, socjolog PAN. Zwłaszcza przez społeczność LGBT+ i przeciwników restrykcyjnego prawa aborcyjnego, krytykowanych zarówno przez Kościół, jak i przedstawicieli koalicji rządzącej.

Swoje piętno odcisnęły przypadki pedofilii wśród duchownych. W obecnej sytuacji gospodarczej - przy spadku liczby uczęszczających na msze uwagę zwraca też finansowanie Kościoła z pieniędzy wszystkich podatników. - Wysokość Funduszu Kościelnego to jest w tym roku budżetowym 193 miliony złotych. Są przyznawane różnego rodzaju subwencje, dotacje bieżące, incydentalne - mówi dr hab. Paweł Borecki, specjalista prawa wyznaniowego na Uniwersytecie Warszawskim.

Równocześnie polski Kościół mierzy się z kryzysem powołań. Najnowszą jego odsłoną jest zamknięcie seminarium w Bydgoszczy, do którego w 2022 roku nie przyjęto ani jednego kandydata na księdza. Sześciu alumnów przeniesiono do Poznania. Podobna sytuacja jest w wielu polskich seminariach.

Autor: Maria Mikołajewska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Juraj Cintula, który w środę strzelał do premiera Słowacji, został przesłuchany przez prokuraturę. Decyzją sądu trafił już do aresztu tymczasowego. Jak się okazuje, napastnik miał kontakty z prorosyjską grupą paramilitarną Słowaccy Rekruci. Ekipa "Faktów" TVN dotarła do niepublikowanych wcześniej nagrań ze spotkań grupy, na których widać napastnika.

Juraj Cintula i jego powiązania z prorosyjską, paramilitarną organizacją. "Był tam najważniejszym mówcą"

Juraj Cintula i jego powiązania z prorosyjską, paramilitarną organizacją. "Był tam najważniejszym mówcą"

Źródło:
Fakty TVN

W trakcie kampanii wyborczej Prawa i Sprawiedliwości pękają wieloletnie więzy lojalności. Są za to spory, podgryzanie, podstawianie nogi, a także karząca ręka prezesa. Jarosław Kaczyński zawiesił w prawach członka partii Krzysztofa Jurgiela, krytykowanego przed laty ministra rolnictwa. O co poszło? W tej politycznej grze na Podlasiu padają nazwiska Sasin i Wąsik.

Jurgiel zawieszony za utracony sejmik? "Fakty" TVN: bardziej prawdopodobna jest inna wersja

Jurgiel zawieszony za utracony sejmik? "Fakty" TVN: bardziej prawdopodobna jest inna wersja

Źródło:
Fakty TVN

Nowa ustawa pomocowa dla Ukraińców od 1 lipca likwiduje dopłaty w wysokości 40 złotych dziennie dla osób i instytucji, które goszczą naszych wschodnich sąsiadów. Ustawa ma też przedłużyć legalny pobyt osób uciekających przed wojną aż do końca września 2025 roku i uzależnić wypłatę świadczenia 800 plus od tego, czy dzieci faktycznie chodzą do szkoły.

Nowe zasady pomocy dla obywateli Ukrainy. Nie będzie już dopłaty 40 złotych na dobę za osobę

Nowe zasady pomocy dla obywateli Ukrainy. Nie będzie już dopłaty 40 złotych na dobę za osobę

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Od 1 lipca najstarsze samochody, które emitują do atmosfery najwięcej zanieczyszczeń, miały mieć zakaz wjazdu do Krakowa. Jednak nowy prezydent miasta, Aleksander Miszalski, zapowiedział, że decyzja zostanie przełożona w czasie, bo miasto nie jest jeszcze przygotowane na takie rozwiązanie. Mają zostać przeprowadzone nowe, szerokie konsultacje wśród mieszkańców.

Aleksander Miszalski opóźnia wprowadzenie Strefy Czystego Transportu

Aleksander Miszalski opóźnia wprowadzenie Strefy Czystego Transportu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Do tych wszystkich, którzy podejmowali decyzje w sprawie poczty, mam po prostu czysty, ludzki żal. Nie musieliśmy dochodzić do tego miejsca, w którym dzisiaj jesteśmy - mówił w "Faktach po Faktach" prezes Poczty Polskiej Sebastian Mikosz. Przyznał, że według niego spółka "przespała wzrost kilku usług, nie tylko rynku kurierskiego". Mówił także o pomyśle przedszkola na poczcie.

Nowy prezes Poczty Polskiej: mam czysty, ludzki żal

Nowy prezes Poczty Polskiej: mam czysty, ludzki żal

Źródło:
TVN24

Myślę, że on (krzyż - red.) nikomu nie przeszkadza, jest w wielu miejscach, jest w polskim parlamencie i niepotrzebna jest ta dyskusja i ten język, który dzisiaj tak naprawdę powoduje, że znowu daliśmy paliwo PiS - mówiła Magdalena Sroka (Trzecia Droga, PSL) o dyskusji na temat decyzji warszawskiego ratusza o neutralności religijnej. - Żyjemy w świeckim państwie i trochę dziwi mnie to, że są takie kontrowersje i oburzenie - mówiła z kolei Monika Rosa (Nowoczesna, Koalicja Obywatelska).

Ratusz w Warszawie bez krzyży. "Nagle się okaże, że nigdy nie ma czasu na świeckie państwo"

Ratusz w Warszawie bez krzyży. "Nagle się okaże, że nigdy nie ma czasu na świeckie państwo"

Źródło:
TVN24

Nadchodzące wybory prezydenckie w USA są ważne nie tylko dla Ameryki, ale i dla całego świata - powiedziała w rozmowie z Michałem Sznajderem Valerie Jarrett, która przez 8 lat pełniła funkcję starszej doradczyni prezydenta USA Baracka Obamy. - To prawdopodobnie najważniejsze wybory naszego życia i stawka rośnie - dodała dyrektor generalna Fundacji Obamy.

Valerie Jarrett: nadchodzące wybory prezydenckie to krytyczny moment dla naszego kraju

Valerie Jarrett: nadchodzące wybory prezydenckie to krytyczny moment dla naszego kraju

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Zoran Djindjic, prozachodni premier Serbii, był ostatnim dotąd szefem rządu w Europie postrzelonym w zamachu. On nie przeżył. Było to 21 lat temu. W Europie polityczne spory rzadko kończą się pociągnięciem za spust. Nic dziwnego, że wczorajsze doniesienia o ciężkim postrzeleniu premiera Słowacji Roberta Ficy błyskawicznie obiegły światowe media, które starały się dociec, jak do tego doszło i jakie może mieć to konsekwencje.

Światowe media o ataku na Roberta Ficę. "Żaden zamach na przywódcę nie jest nieszkodliwy"

Światowe media o ataku na Roberta Ficę. "Żaden zamach na przywódcę nie jest nieszkodliwy"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS