Zakazy i ograniczenia zużycia wody w 173 gminach. "Betonoza powoduje, że my nie retencjonujemy wody"

Zakazy i ograniczenia zużycia wody w 173 gminach. To skutek suszy, nie pomaga też betonoza
Zakazy i ograniczenia zużycia wody w 173 gminach. To skutek suszy, nie pomaga też betonoza
Fakty TVN
Zakazy i ograniczenia zużycia wody w 173 gminach. To skutek suszy, nie pomaga też betonozaFakty TVN

Obecnie na liście są 173 miejsca, ale będzie ich przybywać. To gminy, które mają problem z zapewnieniem mieszkańcom dostępu do wody. W niektórych jest zakaz używania jej do innych celów niż bytowe. W innych woda w kranach jest tylko przez kilka godzin. To skutki katastrofalnej suszy.

Betonowy plac zaczął przeszkadzać mieszkańcom Kutna - chcą trochę więcej zieleni w upalne dni. Zieleń będzie, ale w doniczce.

Dla ochłody można brodzić w kurtynie wodnej, a na nagrzanym kamieniu z Portugalii rozstawić leżak. - Są chętni, opalają się - zapewnia Zbigniew Burzyński, prezydent Kutna.

Innego zdania są mieszkańcy. - To jest przecież zagrożenie udaru - mówi jeden z nich. Udar dla mieszkańców, susza dla przyrody - to betonoza w praktyce, a im cieplej - tym gorzej.

- Betonoza powoduje, że my nie retencjonujemy wody, nie zatrzymujemy wody w systemie miejskim, co, oczywiście, jest kluczowe w kontekście suszy, która nas teraz nawiedza - tłumaczy dr Joanna Remiszewska-Michalak, fizyk atmosfery.

W Instytucie Meteorologii i Gospodarki Wodnej codziennie aktualizują mapy. Eksperci zaznaczają rzeki kolorem, który zwiastuje duże problemy.

- Jeszcze dekadę temu mieliśmy do czynienia z opadami deszczu bardziej jednostajnymi, trwającymi kilka dni. Nie było takich gwałtownych zjawisk burzowych, jakie obserwujemy teraz - wyjaśnia Jan Szymankiewicz, hydrolog i synoptyk z IMGW.

Burza nie zasili rzek i nie nawodni pól, a w niektórych miejscach już nawet za późno na deszcz. - Jakby zmarłemu przeprowadzić transfuzję krwi, u nas zboża są już zaschnięte - mówi Stanisław Myśliwiec, prezes Lubuskiej Izby Rolniczej.

Ceny w sklepach będą wyższe, jedzenia będzie mniej i mniej zarobią rolnicy. - Plon będzie o 50 procent niższy w zbożach ozimych. Jeśli chodzi o zboża jare, to 70-80, nawet 90 procent - wskazuje Paweł Egrowski, rolnik z okolic Międzyrzecza.

Jak radzić sobie z suszą?

Połowa kraju już jest objęta suszą. W dziesiątkach gmin w Polsce zaczyna brakować wody. W Woli Małej na Podkarpaciu z kranu leci tylko sześć godzin dziennie - rano i wieczorem. Choć ziemia jest sucha jak wiór, to w przydomowych ogródkach kwiatki mają się znakomicie.

- Spółka produkuje około 160 metrów sześciennych na godzinę wody, a zapotrzebowanie jest dwu-, trzykrotnie wyższe. Ludzie podlewają, pomimo naszych apeli, ogródki, trawniki przydomowe, napełniają baseny, myją samochody - wyjaśnia Wincenty Szylar z Łańcuckiego Zakładu Komunalnego.

Mieszkańcy do podlewania kwiatów mogliby wykorzystywać deszczówkę zamiast kranówki - wskazują eksperci.

- Zatrzymywać deszcz tam, gdzie on spada na powierzchnię ziemi, i jak najlepiej wykorzystywać - radzi dr Sebastian Szklarek, ekohydrolog z Polskiej Akademii Nauk, autor bloga "Świat Wody".

Zatrzymywać deszczówkę można w małych, przydomowych zbiornikach albo w ogromnych, które Bydgoszcz buduje do podlewania parków i mycia ulic.

- To jest nowy trend, nowe spojrzenie, nowa filozofia traktowania wód opadowych jako nie problemu, ale jako korzyści - wyjaśnia Stanisław Drzewiecki.

Ta nowoczesna koncepcja nazywa się "miasto gąbka". Brzmi znacznie lepiej niż "miasto beton".

Autor: Katarzyna Górniak / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Kiedy byli u władzy, Centra Integracji Cudzoziemców otwierali i to uroczyście. Teraz nimi straszą. Politycy PiS mają problem z utrzymaniem jednej wersji w sprawie programu, który sami przecież wymyślili. Cudzoziemcami też straszą, choć sami - jak zauważają rządzący - otworzyli przed nimi szeroko drzwi.

PiS tworzył Centra Integracji Cudzoziemców. Teraz nimi straszy

PiS tworzył Centra Integracji Cudzoziemców. Teraz nimi straszy

Źródło:
Fakty TVN

Ewa urodziła się dwa lata temu. Ma problemy z sercem, jelitami i ze wzrokiem. Mama porzuciła ją jeszcze w szpitalu, ojciec zrobił to też niemal od razu, ale stała się rzecz niezwykła. Ewa będzie mogła opuścić szpital i będzie miała dom. To wszystko dzięki Judycie i Piotrowi, którzy odpowiedzieli na apel szpitala.

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Źródło:
Fakty TVN

Już ponad trzy tysiące osób zmarło w Mjanmie - dawnej Birmie - po katastrofalnym trzęsieniu ziemi. Takie informacje przekazują lokalne władze, jednak przewidywania ekspertów mówią, że kataklizm mógł pochłonąć nawet dziesiątki tysięcy ofiar. Trwają akcje ratunkowe i poszukiwawcze i wciąż udaje się spod gruzów wyciągnąć żywe osoby. Rządząca krajem wojskowa junta w końcu uległa naciskom i zapowiedziała, że wstrzyma walki z siłami prodemokratycznymi, żeby nie utrudniać niesienia pomocy.

"Z dnia na dzień szanse maleją", ale wciąż odnajdują żywych

"Z dnia na dzień szanse maleją", ale wciąż odnajdują żywych

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rośnie liczba zatruć dopalaczami. Coraz częściej sięgają po nie dzieci i nastolatkowie. To alarmujące dane Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Odurzanie się dopalaczami, lekami i innymi środkami to rosnący problem w Polsce. Konsekwencje są tragiczne - ostrzegają lekarze.

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Mamy pewne grupy amunicji, z której wielkości jesteśmy niezadowoleni - przyznał w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Sztabu Generalnego WP generał Wiesław Kukuła. Zaznaczył, że "istnieje wiele asortymentów", które pozwalają prowadzić ewentualną wojnę "nawet przez długie miesiące".

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Źródło:
TVN24

- To są przestępcy, którzy byli prawomocnie skazani i dwukrotnie zostali ułaskawieni przez prezydenta Andrzeja Dudę - powiedział we wtorek w "Faktach po Faktach" wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Karnowski, odnosząc się do polityków PiS Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, którym europarlament uchylił immunitety. Zdaniem posła PiS Krzysztofa Ciecióry była to "decyzja polityczna". - Trzeba tych ludzi wsadzić do więzienia pod jakimkolwiek pretekstem - stwierdził.

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Źródło:
TVN24

W ciągu minionej doby Bill Ackman, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, napisał kilka tweetów. Jeden z nich brzmiał: "Państwa, które jako pierwsze dojdą do porozumienia z Donaldem Trumpem, zawrą lepsze porozumienia. Kraje, które będą czekać lub zastosują odwet, będą żałować, że nie były w pierwszej grupie". A drugi cytat: "Czasem najlepszą strategią w negocjacji jest przekonanie drugiej strony o swoim szaleństwie". A co myślą zwykli amerykańscy przedsiębiorcy, którzy nie zarządzają miliardowymi funduszami, ale po prostu firmami?

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Każde dzieło sztuki może mieć także swoje brzmienie. Grupa kompozytorów pracuje nad tym, jak za pomocą dźwięku wyrazić obraz. Paleta barw zamieniona na pięciolinię, pozwala obcować z malarstwem także osobom niedowidzącym. Inicjator akcji, muzyk Bobby Goulder, sam traci wzrok, ale zanim będzie za późno, chce największe arcydzieła malarstwa usłyszeć i przeżyć.

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS