Zakazy i ograniczenia zużycia wody w 173 gminach. "Betonoza powoduje, że my nie retencjonujemy wody"

Zakazy i ograniczenia zużycia wody w 173 gminach. To skutek suszy, nie pomaga też betonoza
Zakazy i ograniczenia zużycia wody w 173 gminach. To skutek suszy, nie pomaga też betonoza
Fakty TVN
Zakazy i ograniczenia zużycia wody w 173 gminach. To skutek suszy, nie pomaga też betonozaFakty TVN

Obecnie na liście są 173 miejsca, ale będzie ich przybywać. To gminy, które mają problem z zapewnieniem mieszkańcom dostępu do wody. W niektórych jest zakaz używania jej do innych celów niż bytowe. W innych woda w kranach jest tylko przez kilka godzin. To skutki katastrofalnej suszy.

Betonowy plac zaczął przeszkadzać mieszkańcom Kutna - chcą trochę więcej zieleni w upalne dni. Zieleń będzie, ale w doniczce.

Dla ochłody można brodzić w kurtynie wodnej, a na nagrzanym kamieniu z Portugalii rozstawić leżak. - Są chętni, opalają się - zapewnia Zbigniew Burzyński, prezydent Kutna.

Innego zdania są mieszkańcy. - To jest przecież zagrożenie udaru - mówi jeden z nich. Udar dla mieszkańców, susza dla przyrody - to betonoza w praktyce, a im cieplej - tym gorzej.

- Betonoza powoduje, że my nie retencjonujemy wody, nie zatrzymujemy wody w systemie miejskim, co, oczywiście, jest kluczowe w kontekście suszy, która nas teraz nawiedza - tłumaczy dr Joanna Remiszewska-Michalak, fizyk atmosfery.

W Instytucie Meteorologii i Gospodarki Wodnej codziennie aktualizują mapy. Eksperci zaznaczają rzeki kolorem, który zwiastuje duże problemy.

- Jeszcze dekadę temu mieliśmy do czynienia z opadami deszczu bardziej jednostajnymi, trwającymi kilka dni. Nie było takich gwałtownych zjawisk burzowych, jakie obserwujemy teraz - wyjaśnia Jan Szymankiewicz, hydrolog i synoptyk z IMGW.

Burza nie zasili rzek i nie nawodni pól, a w niektórych miejscach już nawet za późno na deszcz. - Jakby zmarłemu przeprowadzić transfuzję krwi, u nas zboża są już zaschnięte - mówi Stanisław Myśliwiec, prezes Lubuskiej Izby Rolniczej.

Ceny w sklepach będą wyższe, jedzenia będzie mniej i mniej zarobią rolnicy. - Plon będzie o 50 procent niższy w zbożach ozimych. Jeśli chodzi o zboża jare, to 70-80, nawet 90 procent - wskazuje Paweł Egrowski, rolnik z okolic Międzyrzecza.

Jak radzić sobie z suszą?

Połowa kraju już jest objęta suszą. W dziesiątkach gmin w Polsce zaczyna brakować wody. W Woli Małej na Podkarpaciu z kranu leci tylko sześć godzin dziennie - rano i wieczorem. Choć ziemia jest sucha jak wiór, to w przydomowych ogródkach kwiatki mają się znakomicie.

- Spółka produkuje około 160 metrów sześciennych na godzinę wody, a zapotrzebowanie jest dwu-, trzykrotnie wyższe. Ludzie podlewają, pomimo naszych apeli, ogródki, trawniki przydomowe, napełniają baseny, myją samochody - wyjaśnia Wincenty Szylar z Łańcuckiego Zakładu Komunalnego.

Mieszkańcy do podlewania kwiatów mogliby wykorzystywać deszczówkę zamiast kranówki - wskazują eksperci.

- Zatrzymywać deszcz tam, gdzie on spada na powierzchnię ziemi, i jak najlepiej wykorzystywać - radzi dr Sebastian Szklarek, ekohydrolog z Polskiej Akademii Nauk, autor bloga "Świat Wody".

Zatrzymywać deszczówkę można w małych, przydomowych zbiornikach albo w ogromnych, które Bydgoszcz buduje do podlewania parków i mycia ulic.

- To jest nowy trend, nowe spojrzenie, nowa filozofia traktowania wód opadowych jako nie problemu, ale jako korzyści - wyjaśnia Stanisław Drzewiecki.

Ta nowoczesna koncepcja nazywa się "miasto gąbka". Brzmi znacznie lepiej niż "miasto beton".

Autor: Katarzyna Górniak / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Cała Polska była wstrząśnięta, gdy rok temu dowiedzieliśmy się o śmierci ośmioletniego Kamila. Ojczym go katował i oblewał wrzątkiem. Przyjęto specjalne prawo, które miało pomóc w tym, by nigdy więcej nie wydarzył się taki dramat. Czy to się udało?

Rok od śmierci Kamilka z Częstochowy. Co się zmieniło w sprawie ochrony dzieci?

Rok od śmierci Kamilka z Częstochowy. Co się zmieniło w sprawie ochrony dzieci?

Źródło:
Fakty TVN

Majówka to czas nie tylko odpoczynku, ale też ciężkiej pracy. Zwłaszcza w ogrodach i na działkach. Schylona sylwetka i intensywne, powtarzalne ruchy mogą prowadzić do kontuzji. Jak działkowcy i ogrodnicy mogą uchronić się na przykład przed syndromem łokcia tenisisty?

Prace w ogrodzie mogą prowadzić do kontuzji. Eksperci podpowiadają, co robić i czego unikać

Prace w ogrodzie mogą prowadzić do kontuzji. Eksperci podpowiadają, co robić i czego unikać

Źródło:
Fakty TVN

Półmetek majówki - kto chciał, kto mógł - ten zafundował sobie przedwakacyjny urlop, bo wolnych dni się nazbierało. Słoneczna pogoda i wiosenna aura przyciągnęły tłumy do Zakopanego. Duże obłożenie jest także nad morzem, ale i w większych miastach nie brakuje atrakcji.

Jak Polacy spędzają majówkę? Jedni stawiają na odpoczynek od zgiełku miasta, inni wybierają city break

Jak Polacy spędzają majówkę? Jedni stawiają na odpoczynek od zgiełku miasta, inni wybierają city break

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W Polsce wciąż widoczny trend na zaciąganie kredytów. Bierzemy ich więcej, ponieważ więcej zarabiamy i rośnie nasza kredytowa zdolność. Wciąż jednak zdarza się, że oprocentowanie pożyczki okazuje się zabójcze, a spłata raty co najmniej problematyczna.

Polacy pożyczają coraz więcej. "Ostatnie lata zrujnowały nasze kieszenie"

Polacy pożyczają coraz więcej. "Ostatnie lata zrujnowały nasze kieszenie"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Listy Prawa i Sprawiedliwości do europarlamentu to nic innego, jak tylko tratwa ratunkowa, a może nawet arka Noego dla złodziei, dla przestępców - mówiła w "Faktach po Faktach" Katarzyna Kotula (Lewica). Nieobecność Daniela Obajtka na czwartkowej konwencji PiS nie jest związana z tym, że 2 maja to dzień Polaków za granicą - stwierdziła Aleksandra Leo (Polska 2050-Trzecia Droga). Karol Karski (PiS) wyjaśnił z kolei, czemu na konwencji zabrakło Jacka Kurskiego.

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

Źródło:
TVN24

Myśmy w 1981 roku oczywiście marzyli o wolnej Polsce, nic więcej. Chociaż było oczywiste, że dla środowiska "Solidarności" najważniejsze jest uczestniczenie, takie czynne, cywilizacyjne w strukturach Zachodu - mówił w "Faktach po Faktach" Jerzy Buzek, były premier, eurodeputowany PO, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego w 20. rocznicę akcesji Polski do Unii Europejskiej.

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Źródło:
TVN24

Prezydent stara się skupić na sobie uwagę, zaistnieć w jakiś sposób w debacie - tak o postawie Andrzeja Dudy w stosunku do rządu mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Została też zapytana o to, czy w przyszłorocznych wyborach prezydenckich Lewica wystawi kobietę jako kandydatkę. Powiedziała też kiedy zapadnie decyzja w tej sprawie.

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Źródło:
TVN24

Urazy mózgu są często ignorowane przez sportowców, nawet tych profesjonalnych. Jednak mogą mieć one poważne konsekwencje dla naszego zdrowia i nie chodzi tylko o dotkliwe wstrząśnienie mózgu. Groźne mogą być również mikrourazy. Naukowcy i lekarze przyglądają im się z coraz większą uwagą.

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS