Skąd pomysł na Fundusz Medyczny? Sprzeczne słowa ministra

08.03.2020 | Skąd pomysł na Fundusz Medyczny? Sprzeczne słowa ministra
08.03.2020 | Skąd pomysł na Fundusz Medyczny? Sprzeczne słowa ministra
Fakty TVN
08.03.2020 | Skąd pomysł na Fundusz Medyczny? Sprzeczne słowa ministraFakty TVN

W piątek, w ostatnim dniu konstytucyjnego terminu, Andrzej Duda podpisał ustawę przeznaczającą niemal dwa miliardy złotych na media publiczne. Opozycja domagała się, by te pieniądze przeznaczyć na polską onkologię. W niedzielę prezydent Andrzej Duda i minister zdrowia Łukasz Szumowski ogłosili, że powstanie Fundusz Medyczny, który zostanie zasilony kwotą 2 miliardów 750 milionów złotych. Minister zdrowia raz powiedział, że to coś, o czym dyskutowano od dawna, innym razem - że jest to pomysł "sprzed godzin".

W którymś momencie niedzielnej konferencji prasowej minister zdrowia Łukasz Szumowski nie mówił prawdy o nowym Funduszu Medycznym.

- Teraz przyszedł czas na coś, o czym dyskutujemy już od bardzo, bardzo dawna, czyli na Fundusz Medyczny - powiedział minister zdrowia. - To jest inicjatywa sprzed dosłownie godzin - mówił ten sam minister w innym momencie tego samego briefingu.

Albo pomysł jest od dawna dyskutowany, albo to pomysł "sprzed godzin". Prezydencki minister Andrzej Dera powiedział w niedzielę, że o pomyśle słyszy od dawna. - Nie powiem z pamięci, kiedy to było - dodał.

Sam prezydent powiedział na niedzielnej konferencji prasowej, że dyskusje o powołaniu Funduszu Medycznego trwały od piątku.

- Od kilku dni rozmawiałem z panem premierem na ten temat (zagrożeń związanych z nowym koronawirusem - przyp. red.), mówiąc, że tutaj jest potrzebny jakiś wyjątkowy ekstraordynaryjny element - oświadczył Andrzej Duda.

Kwestia koronawirusa

Pomysł Funduszu Medycznego ulegał zmianom. W niedzielę prezydent i minister zdrowia nie wiązali Funduszu Medycznego z pojawieniem się nowego koronawirusa. Z kolei w sobotę Andrzej Duda wspomniał, że dodatkowe środki byłyby przeznaczone na zwalczanie SARS-CoV-2.

- Ta kwota teraz, w tym momencie, zabezpieczałaby jeszcze dodatkowo na wypadek wybuchu epidemii koronawirusa, a generalnie byłaby przeznaczona na ochronę zdrowia dzieci, na leczenie trudnych przypadków, na onkologię - oświadczył w sobotę prezydent.

W niedzielę prezydent i minister zdrowia zapewniali, że środki z Funduszu Medycznego zostaną przeznaczone na wsparcie leczenia pacjentów z chorobami onkologicznymi, przede wszystkim dzieci, a także pacjentów z chorobami rzadkimi. Nie wiadomo, skąd wezmą się pieniądze dla Funduszu.

- Ja nie jestem legislatorem, jestem lekarzem. (Nie wiem - przyp. red.), jak przesunąć pieniądze w budżecie tak, żeby było na ten Fundusz 2 miliardy 750 milionów - powiedział Łukasz Szumowski.

"Wstrętne, obrzydliwe, niemoralne"

Jeszcze dwa dni temu opozycja podawała gotowy, realny i jasny pomysł budżetowego przesunięcia - dwa miliardy złotych, zamiast na media rządowe, mogłyby pójść na onkologię. - To było po prostu nieprzyzwoite, by takiego argumentu używać - tak w piątek Andrzej Duda ocenił pomysł opozycji.

Z kolei w niedzielę Andrzej Duda opowiedział o swojej znajomej, która ma raka. - Niestety, nie tak dawno temu moja koleżanka, którą znam od bardzo, bardzo, bardzo wielu lat, zachorowała na chorobę onkologiczną właśnie - zdradził prezydent.

- Jak się mają czuć ci wszyscy, którzy do tej pory mają wokół siebie chorych, bliskich swoich chorych? Co oni usłyszeli od prezydenta? Jak jesteś znajomym Dudy, to pieniądze na leczenie raka będą, a jak nie znasz Dudy, tych pieniędzy na twoje leczenie nie będzie. To jest wstrętne, obrzydliwe, niemoralne - skomentowała Izabela Leszczyna, posłanka PO.

Jak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego i Krajowego Rejestru Nowotworów, co roku wykrywa się w Polsce ponad 160 tysięcy zachorowań na raka, a około 100 tysięcy osób w Polsce na raka umiera.

Andrzej Duda wspomniał w niedzielę o swojej koleżance, która zachorowała na nowotwór, ale z onkologami nie rozmawiał. - Konsultacje onkologiczne nie były tutaj konsultacjami podstawowymi - przyznał w niedzielę prezydent, gdy mówił o tym, z kim konsultował pomysł powołania Funduszu Medycznego.

Kwestia mediów publicznych

Wcześniejsza decyzja prezydenta o podpisaniu ustawy, która przeznacza niemal dwa miliardy złotych na media państwowe, natychmiast znalazła odbicie w kampanii. Na przykład kandydat Lewicy na prezydenta Robert Biedroń zostawił w sobotę przed wejściem do siedziby TVP symboliczny "czek" na dwa miliardy złotych, na którym było napisane, że jest przeznaczony "na propagandę TVP".

Media państwowe dostały niecałe dwa miliardy złotych. Jednocześnie wszyscy członkowie Rady Mediów Narodowych opowiedzieli się za odwołaniem Jacka Kurskiego ze stanowiska prezesa zarządu TVP - nie na posiedzeniu, lecz korespondencyjnie.

Postępowanie członków Rady skrytykował w internecie przewodniczący Klubu Parlamentarnego PiS Ryszard Terlecki. "W sporze o finansowanie mediów publicznych moralnym zwycięzcą jest Jacek Kurski. Postąpił honorowo, a TVP zostawia w formie o niebo lepszej, niż ją zastał. Najlepszą recenzją jego sukcesu były ataki wrogów dobrej zmiany. A odwołała go korespondencyjna Rada Mediów" - napisał w sobotę Terlecki na Twitterze.

Przewodniczący RMN to Krzysztof Czabański, kolega prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. To jego współpracownik polityczny, a także - podobnie jak Jarosław Kaczyński - jeden z członków Rady Fundacji Instytutu im. Lecha Kaczyńskiego, organizacji, która jest głównym udziałowcem spółki Srebrna.

Ryszard Terlecki szybko więc odwołał swoją krytykę Rady Mediów Narodowych i ją pochwalił.

"Wyjaśniam: Rada Mediów Narodowych popiera dobrą zmianę, a decyzje w sprawie prezesa TVP podejmuje, analizując sytuację zewnętrzną. Korespondencyjne jest głosowanie, a nie cała Rada." - napisał Terlecki jeszcze tego samego dnia na Twitterze.

Kwestia finansowania

- Przegrali pacjenci chorób onkologicznych, przegrali ludzie, którzy myśleli, że władza i pan prezydent są po ich stronie. To, czy pan Jacek Kurski będzie prezesem telewizji, czy nie będzie, nie ma kompletnie żadnego znaczenia. Dopóki rządzić będzie PiS, będzie to i tak telewizja, która będzie telewizją prywatną Jarosława Kaczyńskiego - uważa poseł PO Marcin Kierwiński.

Premier mógł zdradzić, kiedy zacznie działać Fundusz Medyczny, i gdzie się w budżecie znajdą na niego pieniądze. Jeden z dziennikarzy zapytał go w niedzielę, skąd zostaną wzięte pieniądze na Fundusz Medyczny.

- Chcemy utworzyć fundusz, tak, jak wcześniej było sygnalizowane, na te choroby, które trapią Polaków najbardziej - odpowiedział Mateusz Morawiecki.

Szef rządu nie podał dokładnych danych i terminów, nie wyjaśnił, gdzie w budżecie znajdzie pieniądze na Fundusz Medyczny, czyli komu je zabierze. Wiadomo tylko, że pieniędzy nie zabierze mediom państwowym.

Autor: Jakub Sobieniowski / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Cała Polska była wstrząśnięta, gdy rok temu dowiedzieliśmy się o śmierci ośmioletniego Kamila. Ojczym go katował i oblewał wrzątkiem. Przyjęto specjalne prawo, które miało pomóc w tym, by nigdy więcej nie wydarzył się taki dramat. Czy to się udało?

Rok od śmierci Kamilka z Częstochowy. Co się zmieniło w sprawie ochrony dzieci?

Rok od śmierci Kamilka z Częstochowy. Co się zmieniło w sprawie ochrony dzieci?

Źródło:
Fakty TVN

Majówka to czas nie tylko odpoczynku, ale też ciężkiej pracy. Zwłaszcza w ogrodach i na działkach. Schylona sylwetka i intensywne, powtarzalne ruchy mogą prowadzić do kontuzji. Jak działkowcy i ogrodnicy mogą uchronić się na przykład przed syndromem łokcia tenisisty?

Prace w ogrodzie mogą prowadzić do kontuzji. Eksperci podpowiadają, co robić i czego unikać

Prace w ogrodzie mogą prowadzić do kontuzji. Eksperci podpowiadają, co robić i czego unikać

Źródło:
Fakty TVN

W Polsce wciąż widoczny trend na zaciąganie kredytów. Bierzemy ich więcej, ponieważ więcej zarabiamy i rośnie nasza kredytowa zdolność. Wciąż jednak zdarza się, że oprocentowanie pożyczki okazuje się zabójcze, a spłata raty co najmniej problematyczna.

Polacy pożyczają coraz więcej. "Ostatnie lata zrujnowały nasze kieszenie"

Polacy pożyczają coraz więcej. "Ostatnie lata zrujnowały nasze kieszenie"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

20 lat Polski w Unii Europejskiej to widoczne gołym okiem korzyści, dotacje, inwestycje i przemiany. Polska zyskała także na bezpieczeństwie. Choć nie wszystko wszystkim się podoba, zwłaszcza politykom sceptycznym wobec wielu unijnych idei, to zdecydowana większość Polaków cały czas popiera naszą obecność we Wspólnocie. 

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Listy Prawa i Sprawiedliwości do europarlamentu to nic innego, jak tylko tratwa ratunkowa, a może nawet arka Noego dla złodziei, dla przestępców - mówiła w "Faktach po Faktach" Katarzyna Kotula (Lewica). Nieobecność Daniela Obajtka na czwartkowej konwencji PiS nie jest związana z tym, że 2 maja to dzień Polaków za granicą - stwierdziła Aleksandra Leo (Polska 2050-Trzecia Droga). Karol Karski (PiS) wyjaśnił z kolei, czemu na konwencji zabrakło Jacka Kurskiego.

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

Źródło:
TVN24

Myśmy w 1981 roku oczywiście marzyli o wolnej Polsce, nic więcej. Chociaż było oczywiste, że dla środowiska "Solidarności" najważniejsze jest uczestniczenie, takie czynne, cywilizacyjne w strukturach Zachodu - mówił w "Faktach po Faktach" Jerzy Buzek, były premier, eurodeputowany PO, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego w 20. rocznicę akcesji Polski do Unii Europejskiej.

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Źródło:
TVN24

Prezydent stara się skupić na sobie uwagę, zaistnieć w jakiś sposób w debacie - tak o postawie Andrzeja Dudy w stosunku do rządu mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Została też zapytana o to, czy w przyszłorocznych wyborach prezydenckich Lewica wystawi kobietę jako kandydatkę. Powiedziała też kiedy zapadnie decyzja w tej sprawie.

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Źródło:
TVN24

Urazy mózgu są często ignorowane przez sportowców, nawet tych profesjonalnych. Jednak mogą mieć one poważne konsekwencje dla naszego zdrowia i nie chodzi tylko o dotkliwe wstrząśnienie mózgu. Groźne mogą być również mikrourazy. Naukowcy i lekarze przyglądają im się z coraz większą uwagą.

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS