Nowe przepisy. Wielu właścicieli dronów będzie musiało się zarejestrować i przejść egzamin online

20.12.2020 | Nowe przepisy. Wielu właścicieli dronów będzie musiało się zarejestrować i przejść egzamin online
20.12.2020 | Nowe przepisy. Wielu właścicieli dronów będzie musiało się zarejestrować i przejść egzamin online
Paweł Szot | Fakty TVN
20.12.2020 | Nowe przepisy. Wielu właścicieli dronów będzie musiało się zarejestrować i przejść egzamin onlinePaweł Szot | Fakty TVN

Od 31 grudnia będą obowiązywać w Polsce nowe wymagania dla właścicieli dronów. Nowe regulacje nie dotyczą tylko tych dronów, które ważą mniej niż ćwierć kilograma i nie mają kamery. Dla właścicieli pozostałych konieczne będą rejestracja i egzamin - oba do przeprowadzenia w internecie, na stronie Urzędu Lotnictwa Cywilnego.

Drony wlatują w nową rzeczywistość. Rewolucja nastąpi wraz z ostatnim dniem 2020 roku.

- Wchodzą przepisy, które obejmą swoim zasięgiem cały rynek Unii Europejskiej. Od tego dnia właściwie drony w całej Europie będą latać na jednolitych zasadach - tłumaczy Paweł Szymański, dyrektor Departamentu Bezzałogowych Statków Powietrznych w Urzędzie Lotnictwa Cywilnego.

Amatorskie loty dronem zostaną ograniczone do wysokości 120 metrów. Każdy posiadacz latającego bezzałogowca wyposażonego w kamerę lub o wadze przekraczającej ćwierć kilograma będzie musiał się zarejestrować na stronie Urzędu Lotnictwa Cywilnego. Czeka go też egzamin online. Nie ma znaczenia, czy to latanie komercyjne, czy tylko rekreacyjne.

- Operator powinien wiedzieć głównie, czy można w tym miejscu operować dronem czy nie - to pierwsza sprawa. Druga - do jakiej wysokości można wznieść się swoim urządzeniem - wyjaśnia Michał Witkowski, wiceprezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego.

Do tej pory obostrzenia dotyczyły głównie tych operatorów, którzy na lataniu zarabiali. To z myślą o nich organizowano kursy. Teraz umiejętności będą potrzebne każdemu pilotowi, choć szkolenie nie jest obowiązkowe.

- Manualnie opanowanie tej maszyny nie jest dla mnie aż tak trudne, ponieważ kiedyś tam planowałem zostać pilotem, ale ze względu na zdrowie się nie udało. Natomiast faktycznie tych rzeczy, jeśli chodzi o przepisy, jest bardzo dużo. Tutaj naprawdę warto posłuchać fachowców - ocenia Przemysław Korczyński, uczestnik kursu latania dronem.

Drony to nie zabawki

Loty dronem są bezzałogowe, ale to nie oznacza, że nie wiążą się z nimi niebezpieczeństwa. Dron może na przykład w niekontrolowany sposób spaść na ziemię, jeśli uderzy w niego i uszkodzi go jakiś ptak. Najmniejszy problem, gdy uszkodzeniu ulega sam statek powietrzny, ale dochodziło już do zranień i wypadków komunikacyjnych. Drony uszkadzały też zabytki, a nawet paraliżowały lotniska.

- To nie są zabawki. Te cięższe urządzenia, powyżej 500 gramów, nie są absolutnie zabawkami. Należy tego używać tylko i wyłącznie pod nadzorem osób dorosłych - podkreśla Szymon Łukasik ze szkoły latania dronem Droneland.pl.

Zapowiedź wprowadzenia nowych przepisów już odbiła się na sprzedaży sprzętu. Od kilku lat dron to popularny gwiazdkowy prezent.

- Jak co roku jest zwiększone zainteresowanie. W tym roku wyjątkowo tymi tańszymi, poniżej 250 gramów, ze względu na te wchodzące unijne przepisy, więc jak najwięcej dronów klienci kupują, ale tylko te małe - mówi Paweł Siwecki, właściciel sklepu z dronami.

Polskę uznano za drugi po Singapurze najbardziej przyjazny bezzałogowym statkom powietrznym kraj na świecie. Ich liczbę nad Wisłą szacuje się na co najmniej 200 tysięcy. Za sześć lat wartość polskiego rynku dronów według prognoz ma wynieść ponad 3 miliardy złotych.

Autor: Paweł Szot / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Aż 40 procent Polaków z własnych pieniędzy zapłaciło w ubiegłym roku za wizytę u lekarza. Okazuje się, że nie dlatego, że mamy poczucie, że prywatnie znaczy lepiej. W zdecydowanej większości wypadków decydujemy się zapłacić, gdy słyszymy, ile czekalibyśmy na wizytę u specjalisty z NFZ. I wydajemy już naprawdę sporo - średnio 80 złotych na osobę miesięcznie.

Polacy coraz częściej wybierają leczenie prywatne. "Dostępność do publicznej ochrony zdrowia minimalna lub po prostu żadna"

Polacy coraz częściej wybierają leczenie prywatne. "Dostępność do publicznej ochrony zdrowia minimalna lub po prostu żadna"

Źródło:
Fakty TVN

Pieniądze na odbudowę terenów zniszczonych przez powódź jeszcze nie dotarły do wszystkich miejsc, w których są niezbędne. Nie wszystkie samorządy zgłosiły wnioski o środki na remont i wyposażenie zalanych szkół. Ministerstwo Edukacji Narodowej przedłużyło termin składania wniosków o kolejny tydzień, do 6 grudnia. Środki są zabezpieczone, wystarczy złożyć wniosek - apeluje Wiceministra Magdalena Rogulska.

Trwa odbudowa na terenach zalanych przez powódź. Pieniądze wciąż nie dotarły do wszystkich potrzebujących

Trwa odbudowa na terenach zalanych przez powódź. Pieniądze wciąż nie dotarły do wszystkich potrzebujących

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Być może Wołodymyr Zełenski chce uprzedzić niektóre, bardziej niekorzystne dla Ukrainy, propozycje - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 generał Stanisław Koziej, były szef BBN. Odniósł się do słów prezydenta Ukrainy o możliwości przyznania członkostwa w NATO tej części Ukrainy, która jest pod jej kontrolą. Michał Przedlacki z "Superwizjera" stwierdził, że "to jest jedyna realna możliwość, żeby roztoczyć parasol bezpieczeństwa nad tymi terytoriami", jednak dodał, "nie wierzy, aby Zachód był w stanie to zapewnić Ukrainie".

"To jest ostatnia linia oporu politycznego Ukrainy w tej wojnie"

"To jest ostatnia linia oporu politycznego Ukrainy w tej wojnie"

Źródło:
PAP

- My nie wybieramy aktora w castingu, to nie jest film. Wybieramy osobę, która będzie podejmować dramatycznie istotne decyzje - powiedziała w "Faktach po Faktach" w TVN24 Joanna Mucha, wiceministra edukacji z Polski 2050. Stwierdziła, że Karol Nawrocki "jest obywatelskim kandydatem w takim sensie, że to jest kandydat obywatela Kaczyńskiego". - To nie są wybory na mistera Polski, tylko na prezydenta - dodała Kamila Gasiuk-Pihowicz, europosłanka Koalicji Obywatelskiej.

"To tykająca bomba zegarowa". Nawrocki "jak kameleon, który przywdzieje każde poglądy"

"To tykająca bomba zegarowa". Nawrocki "jak kameleon, który przywdzieje każde poglądy"

Źródło:
TVN24

W czasie kampanii wyborczej Donald Trump zapowiadał największe deportacje w historii Ameryki. Obietnicę powtarzał tak często, że dotarła ona do imigrantów, którzy zmierzają do Stanów Zjednoczonych, choć są jeszcze bardzo daleko od granicy. Przez Meksyk idzie karawana ludzi z Hondurasu, Wenezueli i innych państw Ameryki Południowej. Dla nich to walka z czasem. Muszą dotrzeć do granicy przed 20 stycznia, bo mają nadzieję, że uda im się jeszcze dostać do Stanów Zjednoczonych.

Karawana imigrantów walczy z czasem, by dotrzeć do granicy ze Stanami Zjednoczonymi przed 20 stycznia

Karawana imigrantów walczy z czasem, by dotrzeć do granicy ze Stanami Zjednoczonymi przed 20 stycznia

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Gruzji trwają protesty przeciwko decyzji rządu o zawieszeniu rozmów na temat przystąpienia kraju do Unii Europejskiej. W piątkowy wieczór tysiące osób manifestowało w Tbilisi. O sytuacji w kraju w "Faktach o Świecie" mówił prof. Grigol Julukhidze, gruziński politolog z Uniwersytetu Kaukaskiego. 

Kolejny dzień protestów w Tbilisi. "Dla wielu Gruzinów eurointegracja jest czerwoną linią"

Kolejny dzień protestów w Tbilisi. "Dla wielu Gruzinów eurointegracja jest czerwoną linią"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Niemal tysiącletnia katedra Notre Dame znów zachwyca, choć 5 lat temu, gdy stanęła w płomieniach, wielu myślało, że to już koniec jej historii. Oficjalne ponowne otwarcie katedry odbędzie się 7 grudnia, a przy jej odbudowie pracowała między innymi polska malarka i konserwatorka - Felicja Lamprecht. W rozmowie z "Faktami o Świecie" opowiedziała o swojej pracy.

"Zabytek na naszych oczach kwitł". Kulisy odbudowy katedry Notre Dame

"Zabytek na naszych oczach kwitł". Kulisy odbudowy katedry Notre Dame

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS