"Każdy powstaniec to jest osobna historia". Rozmowy z potomkami powstańców warszawskich

31.07.2021 | "Każdy powstaniec to jest osobna historia". Rozmowy z potomkami powstańców warszawskich
31.07.2021 | "Każdy powstaniec to jest osobna historia". Rozmowy z potomkami powstańców warszawskich
Arleta Zalewska | Fakty TVN
31.07.2021 | "Każdy powstaniec to jest osobna historia". Rozmowy z potomkami powstańców warszawskichArleta Zalewska | Fakty TVN

Muzeum Powstania Warszawskiego stworzyło projekt "Korzenie pamięci". To cykl rozmów z potomkami powstańców warszawskich. Dla jednych to historie rodziców, dla innych dziadków lub pradziadków, jednak wszystkie je łączy Powstanie Warszawskie: sprawdzian odwagi, męstwa i miłości do ojczyzny.

Wystarczy z potomkami powstańców warszawskich porozmawiać dłuższą chwilę, by zrozumieć, jak silny wpływ na kolejne pokolenia miały doświadczenia wojenne ich bliskich.

- Myślę, że to mnie w dużej mierze ukształtowało. Jest to dla mnie bardzo ważne, żeby o tym pamiętać, i żeby te korzenie pamięci były mocne - mówi Jan Emil Młynarski. Członkowie jego rodziny brali udział w Powstaniu Warszawskim.

- Ja od niej wyniosłam wszystko, co mam. To jest taka osoba, która jest dla mnie takim drogowskazem - dodaje Aleksandra Kaiper-Miszułowicz, wnuczka uczestniczki Powstania Warszawskiego Janiny Sienkiewicz.

- W mojej świadomości to zawsze był powód do dumy, wśród znajomych harcerskich to był punkt odniesienia - wyznaje Joanna Krzyżanowska. Powstańcem warszawskim był jej dziadek, Bogdan Krzyżanowski, pseudonim Pantera. - Chciałabym, żeby ludzie wiedzieli, że każdy powstaniec to jest osobna historia - zaznacza.

- To jest ta pamięć, którą my nosimy już w sobie i hołubimy. To jest bardzo trudne i odpowiedzialne zadanie - podkreśla Jan Emil Młynarski.

Aleksandra Kaiper-Miszułowicz dostrzega siłę i zobowiązanie w swoich korzeniach. - Jeżeli oni po takiej wojnie byli w stanie wstać, pójść i robić dobre rzeczy dalej, to wszystko jesteśmy w stanie zrobić - dodaje.

Powstanie Warszawskie. Projekt "Korzenie pamięci"

Jan Emil Młynarski, Szymon Majewski, Karolina Korwin-Piotrowska, ale też Joanna Krzyżanowska i Aleksandra Kaiper-Miszułowicz oraz wielu, wielu innych - na zaproszenie Muzeum Powstania Warszawskiego - w cyklu "Korzenie pamięci" zgodzili się opowiedzieć swoje historie. Akcja odbywa się pod hasłem "To od nas zależy, czy było warto".

- Dziadek powtarzał za każdym razem: "Szymon nie jest kiep, to z tej mąki będzie chleb". W jakichś trudnych momentach życiowych, przy jakichś lękach, depresjach ten wierszyk tego dziadka był takim neonem - wspomina Szymon Majewski. W Powstaniu Warszawskim walczył jego dziadek, Ignacy Łyskanowski, pseudonim Skiba. Ponad 20 lat później, kiedy urodził się Szymon Majewski, Ignacy pomagał wychowywać wnuka.

Jan Emil Młynarski wychowywał się w rodzinie, która żyła pamięcią młodych i niezwykłych chłopaków - Morka, Janusza i Andrzeja. - Jeżeli nie będzie korzeni, to każdy będzie mógł sobie wymyślić cokolwiek na ten temat i już nikt nie dojdzie, co jest prawdą, a co nie. To przedsięwzięcie "Korzenie pamięci" i skupienie mocniejszego światła na potomkach właśnie jest o tym - uważa Młynarski.

Zobacz więcej: Korzenie pamięci - projekt Muzeum Powstania Warszawskiego

Autor: Arleta Zalewska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Muzeum Powstania Warszawskiego

Pozostałe wiadomości

Kwiecień to będzie ostatni miesiąc obowiązywania profilaktycznego programu zdrowotnego Profilaktyka 40 PLUS. To dobrze. Bo zacznie się nowy program i skorzysta z niego jeszcze więcej Polaków - także z młodszego pokolenia. Program Profilaktyka 40 PLUS to był sukces, jakich w ochronie zdrowia mamy niewiele.

Profilaktyka 40 PLUS okazała się dużym sukcesem. Wkrótce ruszy kolejny program, także dla młodszych osób

Profilaktyka 40 PLUS okazała się dużym sukcesem. Wkrótce ruszy kolejny program, także dla młodszych osób

Źródło:
Fakty TVN

Wracają pytania o program Kondor. Zgodnie z dumną nazwą - miał dodać nowych skrzydeł naszemu lotnictwu morskiemu, co de facto sprowadza się do zakupu nowych śmigłowców pokładowych. Na papierze ruszył pięć lat temu i wygląda na to, że nikt już o nim nie pamięta.  

Co ze śmigłowcami pokładowymi dla wojska? Program Kondor, który wystartował 5 lat temu, jest martwy

Co ze śmigłowcami pokładowymi dla wojska? Program Kondor, który wystartował 5 lat temu, jest martwy

Źródło:
Fakty TVN

Bezpieczeństwo priorytetem Europy. W polskim Sejmie obraduje Konferencja Międzyparlamentarna ds. Wspólnej Polityki Zagranicznej i Bezpieczeństwa. Spotkanie zorganizowano w ramach polskiej prezydencji. Myślą przewodnią są zagrożenia ze sobą powiązane. Konieczne jest zatem wspólne, całościowe podejście państw członkowskich UE. A co konkretnie?

"Teraz musimy naprawdę się obudzić". Politycy z całej Europy rozmawiają w Sejmie o bezpieczeństwie

"Teraz musimy naprawdę się obudzić". Politycy z całej Europy rozmawiają w Sejmie o bezpieczeństwie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Tylko w zeszłym roku policja zlikwidowała kilkadziesiąt nielegalnych laboratoriów wytwarzających narkotyki. Dokładnie chodzi o syntetyczne pochodne katynonu, czyli substancji, po które najczęściej sięgają nastolatki. Kusi ich stosunkowo niska cena i łatwy dostęp. Widać to w policyjnych kartotekach i na szpitalnych oddziałach toksykologii.

Coraz więcej dzieci zażywa "kokainę dla ubogich"

Coraz więcej dzieci zażywa "kokainę dla ubogich"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nie przypominam sobie, żeby któryś z europejskich przywódców w tego typu publicznych okolicznościach użył takiego sformułowania - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 były ambasador Polski w USA oraz Izraelu Marek Magierowski. Nawiązał do wypowiedzi prezydenta USA Donalda Trumpa, który podczas jednej z konferencji powiedział o Władimirze Putinie po imieniu.

Trump po imieniu o Putinie. Magierowski: to mnie uderzyło

Trump po imieniu o Putinie. Magierowski: to mnie uderzyło

Źródło:
TVN24

Ewidentnie Jarosław Kaczyński robi to, co zawsze wychodziło mu najlepiej, czyli tańczy na trumnach - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 europoseł Lewicy Krzysztof Śmieszek, nawiązując do wypowiedzi prezesa PiS w związku ze śmiercią Beaty Skrzypek. Senator KO i były minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski odniósł się natomiast do sprawy i zarzutów wobec byłego szefa MON Mariusza Błaszczaka, co ocenił jako "nieprawdopodobną historię".

"Kaczyński uprawia swoistego rodzaju danse macabre"

"Kaczyński uprawia swoistego rodzaju danse macabre"

Źródło:
TVN24

- Kanada to najbardziej europejski z pozaeuropejskich krajów - powiedział nowy premier Kanady, który w pierwszym tygodniu urzędowania odwiedził Londyn i Paryż. W "Faktach o Świecie" TVN24 BiS były wicepremier prowincji Alberta Thomas Lukaszuk był pytany o relacje Kanady z USA i Europą. Jego zdaniem Kanada będzie rozwijać współpracę z Europą, jednocześnie starając się normalizować relacje z USA. Donald Trump nakłada cła na kanadyjskie towary i głośno mówi o tym, że chciałby, aby Kanada stała się częścią USA.

"W Kanadzie jest odczucie zdrady, zawiedzenia". Kanadyjski polityk polskiego pochodzenia o efekcie polityki Trumpa

"W Kanadzie jest odczucie zdrady, zawiedzenia". Kanadyjski polityk polskiego pochodzenia o efekcie polityki Trumpa

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Odkąd Donald Trump wrócił do władzy, dużo się zmieniło w relacjach USA z Europą. Komentarze Amerykanina na temat Ukrainy, relacji handlowych z Unią czy na temat zbrojeń sprawiają, że liderzy państw europejskich odczuwają coraz większy niepokój i konieczność pilnych działań w trosce o bezpieczeństwo kontynentu. Po drugiej stronie są europejscy populiści. Orban, Salvini, Le Pen - oni są zachwyceni Trumpem i okazją do realizacji własnej agendy.

"Na szczęście mamy lidera". Europejscy populiści chwalą decyzje Trumpa i mówią jednym głosem

"Na szczęście mamy lidera". Europejscy populiści chwalą decyzje Trumpa i mówią jednym głosem

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS