"Każdy powstaniec to jest osobna historia". Rozmowy z potomkami powstańców warszawskich

31.07.2021 | "Każdy powstaniec to jest osobna historia". Rozmowy z potomkami powstańców warszawskich
31.07.2021 | "Każdy powstaniec to jest osobna historia". Rozmowy z potomkami powstańców warszawskich
Arleta Zalewska | Fakty TVN
31.07.2021 | "Każdy powstaniec to jest osobna historia". Rozmowy z potomkami powstańców warszawskichArleta Zalewska | Fakty TVN

Muzeum Powstania Warszawskiego stworzyło projekt "Korzenie pamięci". To cykl rozmów z potomkami powstańców warszawskich. Dla jednych to historie rodziców, dla innych dziadków lub pradziadków, jednak wszystkie je łączy Powstanie Warszawskie: sprawdzian odwagi, męstwa i miłości do ojczyzny.

Wystarczy z potomkami powstańców warszawskich porozmawiać dłuższą chwilę, by zrozumieć, jak silny wpływ na kolejne pokolenia miały doświadczenia wojenne ich bliskich.

- Myślę, że to mnie w dużej mierze ukształtowało. Jest to dla mnie bardzo ważne, żeby o tym pamiętać, i żeby te korzenie pamięci były mocne - mówi Jan Emil Młynarski. Członkowie jego rodziny brali udział w Powstaniu Warszawskim.

- Ja od niej wyniosłam wszystko, co mam. To jest taka osoba, która jest dla mnie takim drogowskazem - dodaje Aleksandra Kaiper-Miszułowicz, wnuczka uczestniczki Powstania Warszawskiego Janiny Sienkiewicz.

- W mojej świadomości to zawsze był powód do dumy, wśród znajomych harcerskich to był punkt odniesienia - wyznaje Joanna Krzyżanowska. Powstańcem warszawskim był jej dziadek, Bogdan Krzyżanowski, pseudonim Pantera. - Chciałabym, żeby ludzie wiedzieli, że każdy powstaniec to jest osobna historia - zaznacza.

- To jest ta pamięć, którą my nosimy już w sobie i hołubimy. To jest bardzo trudne i odpowiedzialne zadanie - podkreśla Jan Emil Młynarski.

Aleksandra Kaiper-Miszułowicz dostrzega siłę i zobowiązanie w swoich korzeniach. - Jeżeli oni po takiej wojnie byli w stanie wstać, pójść i robić dobre rzeczy dalej, to wszystko jesteśmy w stanie zrobić - dodaje.

Powstanie Warszawskie. Projekt "Korzenie pamięci"

Jan Emil Młynarski, Szymon Majewski, Karolina Korwin-Piotrowska, ale też Joanna Krzyżanowska i Aleksandra Kaiper-Miszułowicz oraz wielu, wielu innych - na zaproszenie Muzeum Powstania Warszawskiego - w cyklu "Korzenie pamięci" zgodzili się opowiedzieć swoje historie. Akcja odbywa się pod hasłem "To od nas zależy, czy było warto".

- Dziadek powtarzał za każdym razem: "Szymon nie jest kiep, to z tej mąki będzie chleb". W jakichś trudnych momentach życiowych, przy jakichś lękach, depresjach ten wierszyk tego dziadka był takim neonem - wspomina Szymon Majewski. W Powstaniu Warszawskim walczył jego dziadek, Ignacy Łyskanowski, pseudonim Skiba. Ponad 20 lat później, kiedy urodził się Szymon Majewski, Ignacy pomagał wychowywać wnuka.

Jan Emil Młynarski wychowywał się w rodzinie, która żyła pamięcią młodych i niezwykłych chłopaków - Morka, Janusza i Andrzeja. - Jeżeli nie będzie korzeni, to każdy będzie mógł sobie wymyślić cokolwiek na ten temat i już nikt nie dojdzie, co jest prawdą, a co nie. To przedsięwzięcie "Korzenie pamięci" i skupienie mocniejszego światła na potomkach właśnie jest o tym - uważa Młynarski.

Zobacz więcej: Korzenie pamięci - projekt Muzeum Powstania Warszawskiego

Autor: Arleta Zalewska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Muzeum Powstania Warszawskiego

Pozostałe wiadomości

Komisja Wenecka przyjedzie w środę do Polski. Do piątku jej członkowie będą rozmawiać w Warszawie z przedstawicielami władz, organizacji pozarządowych i prawniczych o projekcie ustawy o rozdzieleniu funkcji ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego. W najbliższych tygodniach Komisja wyda też opinię na temat rozwiązania problemu tak zwanych neo-sędziów - ustalił Michał Tracz, reporter "Faktów" TVN.

"Fakty" TVN: Komisja Wenecka jedzie do Polski. Ma dwa zadania

"Fakty" TVN: Komisja Wenecka jedzie do Polski. Ma dwa zadania

Źródło:
"Fakty" TVN

Minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski poinformował, że służbom udało rozbić się grupę dywersantów. Chodzi o rosyjskich i białoruskich hakerów, którzy atakowali komputery w Polsce - te w Polskiej Agencji Prasowej i w Polskiej Agencji Antydopingowej. Szykowana przez rząd cybertarcza ma pomóc nam przed takimi atakami się lepiej chronić. 

Polskie służby udaremniły wysiłki grupy rosyjskich i białoruskich hakerów. "Miała określone cele"

Polskie służby udaremniły wysiłki grupy rosyjskich i białoruskich hakerów. "Miała określone cele"

Źródło:
Fakty TVN

Pod obywatelskim projektem ustawy, który ma poprawić los zwierząt, jest już 52 tysiące podpisów. Potrzeba 100 tysięcy, a zostały dwa tygodnie, dlatego aktywiści apelują o mobilizację. Zakaz trzymania zwierząt domowych na uwięzi, zakaz używania fajerwerków hukowych i zwiększenie kar za znęcanie się nad zwierzętami - to kilka przepisów, które znalazły się w obywatelskim projekcie.

Chcą poprawić los zwierząt. Trwa zbieranie podpisów pod obywatelskim projektem ustawy

Chcą poprawić los zwierząt. Trwa zbieranie podpisów pod obywatelskim projektem ustawy

Źródło:
Fakty TVN

- Takie sytuacje się zdarzają - mówią doświadczeni wojskowi. Ta zdarzyła się 9 września podczas szkolenia - 12 wojskowych spadochroniarzy zostało zniesionych przez silny wiatr. Mieli lądować na Pustyni Błędowskiej. Zniosło ich nad pobliską miejscowość Chechło. Spadochron jednego z żołnierzy zawisł na linii energetycznej. Inny wylądował na dachu budynku.

"Wiatr zmienił kierunek i dlatego żołnierze zostali zniesieni, co nie jest dziwne"

"Wiatr zmienił kierunek i dlatego żołnierze zostali zniesieni, co nie jest dziwne"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nie milkną pytania po sobotniej katastrofie budowlanej w Łodzi. Wraz ze ścianą i stropami kamienicy w gruzach legły plany oraz spokój mieszkańców. Prace tymczasowo wstrzymano, ale ich zakończenie nie wchodzi w grę i tunel kolejowy będzie drążony. Kwestią kluczową staje się nie tylko zapewnienie lokali zastępczych dla poszkodowanych, ale zapewnienie bezpieczeństwa całej inwestycji.

Katastrofa budowlana w Łodzi. Mieszkańcy sąsiednich budynków obawiają się o swoje bezpieczeństwo

Katastrofa budowlana w Łodzi. Mieszkańcy sąsiednich budynków obawiają się o swoje bezpieczeństwo

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Donald Tusk podjął decyzję o wyjściu z tej trudnej sytuacji, w którą żeśmy popadli. Żeby była jasność, stoję w tej sprawie przy Tusku - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 wicemarszałek Sejmu Włodzimierz Czarzasty (Lewica). Odniósł się w ten sposób do decyzji premiera o uchyleniu kontrasygnaty pod postanowieniem prezydenta Andrzeja Dudy. Jak mówił, wierzy, że decyzja szefa rządu została skonsultowana "z olbrzymią liczbą mądrych, rozsądnych prawników".

Czarzasty: stoję w tej sprawie przy Tusku

Czarzasty: stoję w tej sprawie przy Tusku

Źródło:
TVN24

W każdym rządzie chyba jest tak, że są ministrowie, którzy pracują i są ministrowie, którzy wolą komentować. Ja wybrałam pracę. Ministerstwo Rozwoju i pan minister Paszyk najwyraźniej, póki co, wybrał komentowanie - powiedziała w "Faktach po Faktach" w TVN24 Agnieszka Dziemianowicz-Bąk z Lewicy, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Na odpowiedź Paszyka nie trzeba było długo czekać.

Dziemianowicz-Bąk o "ministrach, którzy pracują" i tych, "którzy wolą komentować". Jest odpowiedź

Dziemianowicz-Bąk o "ministrach, którzy pracują" i tych, "którzy wolą komentować". Jest odpowiedź

Źródło:
TVN24

Za oceanem trwa odliczanie do debaty między Donaldem Trumpem a Kamalą Harris. Debata rozpocznie się we wtorek o 21 czasu lokalnego, czyli o 3 w nocy w środę w Polsce. Pokaże ją stacja ABC. Sztaby obojga kandydatów już kilka tygodni wcześniej uzgodniły zasady. Będą podobne do tych, które obowiązywały w czasie czerwcowego starcia Donalda Trumpa z Joe Bidenem. Ameryka niecierpliwie czeka na to starcie, bo wrażenie, jakie zrobi Kamala Harris, może mieć znaczący wpływ na końcowy wynik walki o Biały Dom.

Debata Trump-Harris już we wtorek. Wiceprezydent USA przygotowuje się od kilku dni, a były prezydent - w ogóle

Debata Trump-Harris już we wtorek. Wiceprezydent USA przygotowuje się od kilku dni, a były prezydent - w ogóle

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Ostatnie dni przynoszą nam obrazy wyschniętej Wisły, po niespotykanej wcześniej fali upałów i dni bez deszczu. Trudno o wymowniejszy obraz klimatycznej katastrofy, którą widać także w innych miejscach Europy. Powysychane rzeki i jeziora są zauważane na całym kontynencie. Przez susze wybuchają pożary, a wysoko w górach znika śnieg - tak jest choćby w Szkocji.

Zmiany klimatu postępują. Widać to na przykładzie Szkocji

Zmiany klimatu postępują. Widać to na przykładzie Szkocji

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Nawet 800 miliardów euro rocznie - inwestycji tego rzędu potrzebuje Europa, by dogonić uciekające Stany Zjednoczone oraz Chiny. Tak przynajmniej wynika ze specjalnego raportu, który przygotował były prezes Europejskiego Banu Centralnego i były premier Włoch Mario Draghi. Unia musi zdecydować się na ogromne inwestycje - przede wszystkim w innowacje. Problem w tym, że do tego potrzebne jest większe zadłużenie całej Wspólnoty, co nie wszystkim może się podobać.

Europejska gospodarka na zakręcie? Potrzebuje setek miliardów euro, by utrzymać konkurencyjność

Europejska gospodarka na zakręcie? Potrzebuje setek miliardów euro, by utrzymać konkurencyjność

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Co najmniej kilkadziesięcioro dzieci mogło ucierpieć w wyniku błędnych zabiegów lekarza w jednym z londyńskich szpitali. Teraz - na prośbę szpitala - jego działalnością zajmuje się Królewskie Towarzystwo Chirurgów. Problem w tym, że podejrzanego lekarza od kilkunastu miesięcy nie ma już w Wielkiej Brytanii, swoją praktykę ma kontynuować w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

Dziesiątki poszkodowanych dzieci. Królewskie Towarzystwo Chirurgów przygląda się pracy chirurga ortopedycznego

Dziesiątki poszkodowanych dzieci. Królewskie Towarzystwo Chirurgów przygląda się pracy chirurga ortopedycznego

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS