"Każdy powstaniec to jest osobna historia". Rozmowy z potomkami powstańców warszawskich

31.07.2021 | "Każdy powstaniec to jest osobna historia". Rozmowy z potomkami powstańców warszawskich
31.07.2021 | "Każdy powstaniec to jest osobna historia". Rozmowy z potomkami powstańców warszawskich
Arleta Zalewska | Fakty TVN
31.07.2021 | "Każdy powstaniec to jest osobna historia". Rozmowy z potomkami powstańców warszawskichArleta Zalewska | Fakty TVN

Muzeum Powstania Warszawskiego stworzyło projekt "Korzenie pamięci". To cykl rozmów z potomkami powstańców warszawskich. Dla jednych to historie rodziców, dla innych dziadków lub pradziadków, jednak wszystkie je łączy Powstanie Warszawskie: sprawdzian odwagi, męstwa i miłości do ojczyzny.

Wystarczy z potomkami powstańców warszawskich porozmawiać dłuższą chwilę, by zrozumieć, jak silny wpływ na kolejne pokolenia miały doświadczenia wojenne ich bliskich.

- Myślę, że to mnie w dużej mierze ukształtowało. Jest to dla mnie bardzo ważne, żeby o tym pamiętać, i żeby te korzenie pamięci były mocne - mówi Jan Emil Młynarski. Członkowie jego rodziny brali udział w Powstaniu Warszawskim.

- Ja od niej wyniosłam wszystko, co mam. To jest taka osoba, która jest dla mnie takim drogowskazem - dodaje Aleksandra Kaiper-Miszułowicz, wnuczka uczestniczki Powstania Warszawskiego Janiny Sienkiewicz.

- W mojej świadomości to zawsze był powód do dumy, wśród znajomych harcerskich to był punkt odniesienia - wyznaje Joanna Krzyżanowska. Powstańcem warszawskim był jej dziadek, Bogdan Krzyżanowski, pseudonim Pantera. - Chciałabym, żeby ludzie wiedzieli, że każdy powstaniec to jest osobna historia - zaznacza.

- To jest ta pamięć, którą my nosimy już w sobie i hołubimy. To jest bardzo trudne i odpowiedzialne zadanie - podkreśla Jan Emil Młynarski.

Aleksandra Kaiper-Miszułowicz dostrzega siłę i zobowiązanie w swoich korzeniach. - Jeżeli oni po takiej wojnie byli w stanie wstać, pójść i robić dobre rzeczy dalej, to wszystko jesteśmy w stanie zrobić - dodaje.

Powstanie Warszawskie. Projekt "Korzenie pamięci"

Jan Emil Młynarski, Szymon Majewski, Karolina Korwin-Piotrowska, ale też Joanna Krzyżanowska i Aleksandra Kaiper-Miszułowicz oraz wielu, wielu innych - na zaproszenie Muzeum Powstania Warszawskiego - w cyklu "Korzenie pamięci" zgodzili się opowiedzieć swoje historie. Akcja odbywa się pod hasłem "To od nas zależy, czy było warto".

- Dziadek powtarzał za każdym razem: "Szymon nie jest kiep, to z tej mąki będzie chleb". W jakichś trudnych momentach życiowych, przy jakichś lękach, depresjach ten wierszyk tego dziadka był takim neonem - wspomina Szymon Majewski. W Powstaniu Warszawskim walczył jego dziadek, Ignacy Łyskanowski, pseudonim Skiba. Ponad 20 lat później, kiedy urodził się Szymon Majewski, Ignacy pomagał wychowywać wnuka.

Jan Emil Młynarski wychowywał się w rodzinie, która żyła pamięcią młodych i niezwykłych chłopaków - Morka, Janusza i Andrzeja. - Jeżeli nie będzie korzeni, to każdy będzie mógł sobie wymyślić cokolwiek na ten temat i już nikt nie dojdzie, co jest prawdą, a co nie. To przedsięwzięcie "Korzenie pamięci" i skupienie mocniejszego światła na potomkach właśnie jest o tym - uważa Młynarski.

Zobacz więcej: Korzenie pamięci - projekt Muzeum Powstania Warszawskiego

Autor: Arleta Zalewska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Muzeum Powstania Warszawskiego

Pozostałe wiadomości

Niewiele ponad rok temu dołączyli do NATO, a teraz są gospodarzami wielkich manewrów Sojuszu, które odbywają się na poligonie zaledwie 100 kilometrów od granicy z Rosją. Żołnierze z 28 krajów ćwiczą obronę wschodniej flanki NATO - nasi wojskowi, oczywiście, też tam są.

Gospodarzem jest Finlandia, dowodzą Amerykanie, ćwiczą - wszyscy. Manewry artyleryjskie NATO niedaleko granic Rosji

Gospodarzem jest Finlandia, dowodzą Amerykanie, ćwiczą - wszyscy. Manewry artyleryjskie NATO niedaleko granic Rosji

Źródło:
Fakty TVN

Przed budynkiem uczelni protestowało kilkadziesiąt osób, ale w podobnej sytuacji jest kilkaset. Studenci dawnego Collegium Humanum - ci, którzy nie kupowali dyplomów, chodzili na wykłady, zdawali egzaminy - dziś zostali bez dyplomów i dokumentów.

"Powinnam mieć pracę, a stoję i proszę się o moje dokumenty". Protest studentów Collegium Humanum

"Powinnam mieć pracę, a stoję i proszę się o moje dokumenty". Protest studentów Collegium Humanum

Źródło:
Fakty TVN

Końcowe odliczanie przed prezentacją kandydatów. Wybranek Prawa i Sprawiedliwości miał być wyłoniony 20 listopada, jednak wciąż nic o nim nie wiadomo. Ale wiadomo, że 21 listopada kolejne spotkanie na szczycie - kolejna narada przy Nowogrodzkiej. Może tym razem się uda?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Opinia zero-jedynkowa. Sprawozdanie odrzucone - koniec z wypłatami. - Minister Finansów nie powinien wypłacać komitetowi wyborczemu ani dotacji, ani subwencji - ocenia Wojciech Hermeliński, były przewodniczący PKW. PiS prosi zwolenników o wpłaty, nawet najdrobniejsze. Zwłaszcza że kampania prezydencka za pasem. Tymczasem w Prawie i Sprawiedliwości mają figurować zastępy tzw. martwych dusz. Chodzi nawet o 20 tysięcy działaczy, którzy teoretycznie są członkami formacji, ale od lat nie wpłacali na nią pieniędzy.

PiS pozbawiony subwencji i dotacji. A co ze składkami od członków? W PiS-ie są tysiące "martwych dusz"

PiS pozbawiony subwencji i dotacji. A co ze składkami od członków? W PiS-ie są tysiące "martwych dusz"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Cieszę się, że w PiS-ie mamy demokratyczny proces wyboru kandydata. Polega to na tym, że Jarosław Kaczyński po prostu taką decyzję podejmie - stwierdził w "Faktach po Faktach" Ryszard Petru. Wyraził nadzieję, że kandydatem PiS na prezydenta zostanie Przemysław Czarnek. - Znakomity kandydat - powiedział o byłym ministrze edukacji jego partyjny kolega Zbigniew Bogucki.

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Źródło:
TVN24

Paweł Kowal ujawnił w "Faktach po Faktach" w TVN24, że w kwietniu spotkał się z senatorem Marco Rubio, który ma objąć wkrótce stery amerykańskiej dyplomacji. Jak relacjonował, swojemu rozmówcy powiedział wprost: - Czy ty sobie zdajesz sprawę, że budżet Ukrainy, ze względu na bezpieczeństwo Unii i NATO, jest zabezpieczany przez środki europejskie? Że każde euro dzisiaj wydane, to jest oszczędzanie, także potencjalnie, twoich dolarów w przyszłości?

Kowal rozmawiał z Rubio. Ujawnił, co powiedział przyszłemu sekretarzowi stanu

Kowal rozmawiał z Rubio. Ujawnił, co powiedział przyszłemu sekretarzowi stanu

Źródło:
TVN24

Fair play obowiązuje nie tylko na boisku - upominają się piłkarki, oburzone tym, że najważniejszy dla nich turniej sportowy będzie sponsorowany przez Arabię Saudyjską, królestwo, które petrodolarami próbuje wymazać łamanie praw człowieka. Te petrodolary sponsorują ostatnio wiele federacji sportowych - od tenisa po Formułę 1 - a za dziesięć lat to właśnie państwo Saudów ma zorganizować mundial. Głównie dlatego, że innych chętnych nie ma.

Piłkarki oburzone tym, że ich mundial ma być sponsorowany przez Arabię Saudyjską

Piłkarki oburzone tym, że ich mundial ma być sponsorowany przez Arabię Saudyjską

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Wojna w Ukrainie trwa już tysiąc dni. To tysiąc dni cierpienia, walki o przetrwanie i ukrywania się w piwnicach. Według UNICEF-u od lutego 2022 roku Rosjanie zabili lub ranili ponad 2400 dzieci. W Charkowie edukacja zeszła do podziemia.

UNICEF: od lutego 2022 roku Rosjanie zabili lub ranili ponad 2400 dzieci na Ukrainie

UNICEF: od lutego 2022 roku Rosjanie zabili lub ranili ponad 2400 dzieci na Ukrainie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS