Najnowsze

Najnowsze

"Widać światełko w tunelu". Spada liczba zakażeń i osób hospitalizowanych

W poniedziałek rząd odnotował ponad 7283 nowe zakażenia koronawirusem i 101 zgonów osób zakażonych. Te liczby wciąż są wysokie, ale dowodzą tego, że trend malejący się utrwala. Spada także liczba osób hospitalizowanych z powodu COVID-19. To, jak krzywa zakażeń będzie wyglądać w przyszłości, zależy od postępów szczepień i przestrzegania obostrzeń, również w nadchodzącą majówkę.

12 dużych europejskich klubów ogłosiło zamiar utworzenia Superligi

Dwanaście europejskich klubów ogłosiło, że ma zamiar stworzyć Superligę - nowe rozgrywki, które mają być alternatywą dla Ligi Mistrzów. W gronie klubów założycieli są tak uznane marki jak FC Barcelona, Real Madryt, Manchester United czy Juventus Turyn. Pomysł krytykują UEFA, Stowarzyszenie Kibiców Piłki Nożnej w Europie (FSE), niektórzy trenerzy, ale też ludzie spoza futbolu - na przykład premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson i prezydent Francji Emmanuel Macron.

Policja wystawia tysiące mandatów za brak maseczki

Policjanci w samym województwie pomorskim w ciągu zaledwie trzech dni odnotowali blisko 2600 wykroczeń dotyczących łamania obostrzeń, mandatem ukarali ponad 1350 osób, a wobec 150 osób skierowali wnioski o ukaranie do sądu. Kobieta w supermarkecie w Lesznie miała zwrócić uwagę mężczyźnie na brak zasłoniętych ust i nosa. Po wymianie zdań została uderzona tak mocno, że upadła na ziemię. Sprawę bada teraz prokuratura. Coraz częstsze są policyjne kontrole i coraz więcej wystawionych mandatów za nieprzestrzeganie obostrzeń.

Prezes sądu nie dopuścił Pawła Juszczyszyna do orzekania

Paweł Juszczyszyn zgodnie z wyrokiem sądu stawił się w poniedziałek w Sądzie Rejonowym w Olsztynie, żeby orzekać. Prezes sądu Maciej Nawacki nie zgodził się jednak na powrót sędziego do pracy i zapowiedział skierowanie sprawy do Sądu Najwyższego, bo jego zdaniem doszło do sporu kompetencyjnego. Sąd Okręgowy w Olsztynie wezwał prezesa Nawackiego do wyjaśnień, jakie działania podjął, żeby wykonać postanowienie o dopuszczeniu sędziego Juszczyszyna do pracy.

W południe w Warszawie zawyły syreny. Uczczono powstańców getta warszawskiego

Akcja Żonkile, wyjące syreny i wspomnienia - w poniedziałek przypada 78. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim. Główne obchody odbyły się w samo południe pod Pomnikiem Bohaterów Getta. W tym roku szczególnie uczczono pamięć kobiet - łączniczek, wolontariuszek i sanitariuszek. Powstanie w getcie warszawskim było największym żydowskim zbrojnym zrywem przeciwko Niemcom w trakcie drugiej wojny światowej.

Najmłodsi wracają do żłobków i przedszkoli. "Rozstania z rodzicami są ciężkie"

Po kilku tygodniach przerwy najmłodsze dzieci wracają do żłobków i przedszkoli. Jedne z radością, inne z trudnością, bo będą potrzebowały ponownej adaptacji do rozłąki z rodzicami. Dzieci powinny mieć kontakt z rówieśnikami - słyszymy od rodziców i nauczycieli. Te starsze wciąż uczą się zdalnie. Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek nie wyklucza, że uczniowie klas 1-3 wrócą do szkół w przyszłym tygodniu.

Od 10 maja każdy dorosły ma mieć możliwość zarejestrowania się na szczepienie

Jak zapowiedział w poniedziałek w Legnicy premier Mateusz Morawiecki, od 10 maja już każdy dorosły będzie mógł się rejestrować na szczepienie przeciw COVID-1. Szczegółowy harmonogram ma zostać podany we wtorek. Od wtorku będzie też obowiązywać duża zmiana w sprawie niewykorzystanych szczepionek - żadna ma się nie zmarnować, więc będzie mogła być podana każdemu dorosłemu. W poniedziałek ruszyły pilotażowe punkty szczepień powszechnych, są też punkty drive-thru. Na jednym z nich, w Wałbrzychu, już widnieje napis: "Koniec COVID-19 zaczyna się tutaj".

"Tam, gdzie można upolitycznić totalnie wszystko, PiS z tego korzysta"

Wicepremier Piotr Gliński broni decyzji o powołaniu Beaty Szydło do Rady Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau. Nie przekonuje jednak tych, którzy przeciwko tej decyzji protestują. - Decyzja skandaliczna, nieprzemyślana i głupia. Auschwitz to jest przestrzeń spokoju, zadumy, refleksji - mówi o decyzji ministra kultury Piotr Zgorzelski, wicemarszałek Sejmu i poseł PSL.

"Nie ma miejsca dla Jarosława Gowina na listach PiS-u"

W sobotę Jarosław Gowin ogłosił wizję dla Porozumienia, która jest bardzo bliska ideowo Koalicji Polskiej, a nawet Platformy Obywatelskiej. Drogi koalicjantów Zjednoczonej Prawicy coraz bardziej się rozjeżdżają. Polityk Solidarnej Polski Patryk Jaki przyznaje, że spory są o "sprawy fundamentalne".

"Superwizjer" TVN pokazał kulisy działalności gangu Braciaków

Policja rozbiła tę grupę osiem lat temu, ale bossowie gangu Braciaków wciąż są na wolności. To była jedna z najgroźniejszych organizacji przestępczych w Polsce. Przez lata bez ich wiedzy i pozwolenia w Gdyni nie mogła powstać żadna agencja towarzyska. Pracujące dla nich kobiety znakowali tak, jakby były ich własnością. Do tej pory żaden z liderów grupy nie został skazany. Sprawę naświetlili reporterzy "Superwizjera" TVN.

Chłodny i deszczowy początek wiosny? Eksperci: tak być powinno

Prawdziwa wiosna wciąż nie może trafić do Polski. Gdzie się podziała? Jest na Syberii i w Moskwie, gdzie 13 kwietnia odnotowano 22 stopnie Celsjusza. Na południu Francji trwa najzimniejszy kwiecień od trzydziestu lat. Producenci wina walczą z przymrozkami i liczą straty. Meteorolodzy prognozują, że w Polsce temperatura będzie rosnąć łagodnie.

Prognoza pogody na poniedziałek 19 kwietnia

W poniedziałek pogodnie, tylko na południu i na zachodzie Polski opady deszczu, a w rejonie Gorzowa Wielkopolskiego możliwe burze (2-10 mm). Temperatura maksymalna w dzień od 12 stopni Celsjusza na Podkarpaciu do 17 stopni Celsjusza na Pomorzu Zachodnim. Wiatr słaby i umiarkowany, w porywach burzowych osiągający prędkość do 70 km/h, północno-wschodni.

"Maksymowicz miał rację. I co zrobiono? Poszukano na niego haków"

Wojciech Maksymowicz był jedną z najważniejszych osób na konwencji Porozumienia Jarosława Gowina. Po tym, jak wielokrotnie krytykował rząd punktując złą strategię walki z pandemią oraz po niesłusznych jego zdaniem oskarżeniach, odszedł z klubu Prawa i Sprawiedliwości. Dlatego też jego wystąpienie na konwencji partii tworzącej koalicję rządową wydaje się bardzo symboliczne.

Zapotrzebowanie szpitali na tlen jest ogromne. "Jest głównym lekiem"

Tlen medyczny dla chorych na COVID-19 jest bardzo ważny. Bez niego po prostu nie da się skutecznie leczyć. Jego zapotrzebowanie jest tak ogromne, że ciężko to zliczyć. 15 ton ciekłego tlenu dziennie zużywają pacjenci w województwie opolskim. Dawniej taka ilość starczała na cały miesiąc.

Nie milkną komentarze po decyzji sądu w sprawie Sławomira Nowaka

Dziewięć miesięcy w tymczasowym areszcie z czego siedem miesięcy bez kontaktu z rodziną - tak wyglądała rzeczywistość Sławomira Nowaka za kratami. Sąd aresztu nie przedłużył, bo jego zdaniem nie ma obawy matactwa. Nie ma też jeszcze aktu oskarżenia, a minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro już nazywa byłego ministra przestępcą i zapewnia, że jeśli Nowak nie wróci do aresztu, to on ujawni materiały ze śledztwa.

Piotr Gliński broni swojej decyzji w prawie Rady Muzeum Auschwitz-Birkenau

Powołanie Beaty Szydło w skład Rady Muzeum Auschwitz-Birkenau wywołało kontrowersje. W proteście przeciwko upolitycznieniu Rady z gremium odeszło kilku członków. Wicepremier broni swojej decyzji. Twierdzi, że Beata Szydło ma potrójny mandat do zasiadania w Radzie. Innego zdania są między innymi byli więźniowie obozów koncentracyjnych.

Senat w maju ma zdecydować o kandydacie PiS na RPO

Po decyzji Trybunału Konstytucyjnego pod przewodnictwem Julii Przyłębskiej Adam Bodnar kończy urzędowanie za trzy miesiące. Do tego czasu powinien zostać wybrany nowy RPO. Teraz jedynym kandydatem jest kandydat PiS-u - Bartłomiej Wróblewski. Już ma poparcie sejmowej większości, ale teraz jego kandydaturą ma się zająć Senat. Tam większość ma opozycja, ale w jej szeregach nie wszyscy są na "nie".

W poniedziałek mają ruszyć pilotażowe punkty szczepień powszechnych

19 kwietnia mają ruszyć punkty szczepień powszechnych. Na razie pilotażowo - po jednym w każdym województwie. Wkrótce mają być setki takich punktów. Dodatkowo będą punkty szczepień drive-thru oraz możliwość przyjęcia szczepionki w zakładzie pracy czy też w aptece. Pozwoli to zwiększyć tempo całej akcji szczepień.

"Trójmiejski klan sutenerów". Reportaż "Superwizjera" w TVN24 i TVN24 GO

Trzej bracia mieli tatuować ciała pracujących dla nich prostytutek oznaczając je jako "swoją własność".Na nierządzie zarobić mieli niemal sześć milionów złotych. Do tego dochodzą oskarżenia z innych paragrafów. Jak to możliwe, że od 10 lat wciąż są bezkarni? Więcej na ten temat w reportażu "Superwizjera" TVN w TVN24 o 20:00, a także w TVN24 GO.