Sędzia Piotr Gąciarek zawieszony. "To jest pokazanie gestu Lichockiej Europie"

25.11.2021 | Sędzia Piotr Gąciarek zawieszony. "To jest pokazanie gestu Lichockiej Europie"
25.11.2021 | Sędzia Piotr Gąciarek zawieszony. "To jest pokazanie gestu Lichockiej Europie"
Katarzyna Kolenda-Zaleska | Fakty TVN
25.11.2021 | Sędzia Piotr Gąciarek zawieszony. "To jest pokazanie gestu Lichockiej Europie"Katarzyna Kolenda-Zaleska | Fakty TVN

Trybunał Konstytucyjny kierowany przez Julię Przyłębską w czwartek uznał, że przepisy ustawy, która miała wprowadzić jawność majątków rodzin polityków, są niezgodne z konstytucją. W środę Izba Dyscyplinarna SN zawiesiła sędziego Piotra Gąciarka. TSUE nakazał zawieszenie Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego, ale władza nic sobie z tego nie robi. - To jest pokazanie gestu Lichockiej Europie - uważa Igor Tuleya, sędzia Sądu Okręgowego w Warszawie.

W czwartek pod siedzibą Sądu Okręgowego w Warszawie odbył się protest nie tylko przeciwko zawieszaniu kolejnych sędziów przez Izbę Dyscyplinarną Sądu Najwyższego, ale przeciwko próbom całkowitego przejęcia wymiaru sprawiedliwości przez władzę.

W opracowaniu przygotowanym przez Inicjatywę "Wolne Sądy" widać, jak bardzo przejęty przez władzę Trybunał Konstytucyjny jest wykorzystywany do rozwiązywania problemów PiS.

Trybunał Konstytucyjny w czwartek orzekł, że przepisy, które nakazują osobom na wysokich urzędach ujawnienie majątków swoich najbliższych, są niezgodne z konstytucją. Ustawa idzie więc do kosza, a powstała zaraz po tym, gdy "Gazeta Wyborcza" ujawniła, że premier Mateusz Morawiecki Morawiecki kupił działki od Kościoła i przepisał je na żonę.

Nowelizacja przepisów została skierowana do TK przez prezydenta Andrzeja Dudę przed ich podpisaniem, w trybie kontroli prewencyjnej. Wyrok TK oznacza, że prezydent nie może jej podpisać, więc ustawa przepadła.

- Tym razem chodzi o ukrycie nieuczciwie zdobytych majątków polityków PiS-u - uważa Izabela Leszczyna, posłanka Koalicji Obywatelskiej.

Kolejni sędziowie zostają zawieszeni przez Izbę Dyscyplinarną

Prawo i Sprawiedliwość odrzuca tezę, że Trybunał Konstytucyjny pod kierownictwem Julii Przyłębskiej działa na polecenie władzy.

- Polski ustawodawca jest związany zgodnie z polską konstytucją szanować wyroki Trybunału Konstytucyjnego - podkreśla wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta, poseł Solidarnej Polski.

Władza szanuje wszystkie wyroki Trybunału - zwłaszcza te, które w ich przekonaniu pozwalają na zawieszanie sędziów wbrew orzeczeniom Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Sędzia Piotr Gąciarek został zawieszony, bo odmówił orzekania z sędzią powołanym na wniosek tzw. nowej Krajowej Rady Sądownictwa. - Jak się zacząłem w to angażować, to się liczyłem ze wszystkim. Teraz się muszę liczyć z tym, że zostanę usunięty z zawodu - przyznaje Gąciarek.

W zeszłym tygodniu zawieszono sędziego Macieja Ferka za stosowanie prawa Unii Europejskiej. - Izba Dyscyplinarna jest zgrają przebierańców - komentuje sędzia.

TSUE nakazał zawieszenie Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego, ale władza nic sobie z tego nie robi.

- To jest pokazanie gestu Lichockiej Europie - uważa Igor Tuleya, sędzia Sądu Okręgowego w Warszawie. - Jest kolejnym sygnałem dla instytucji unijnych, że w Polsce panuje całkowite bezprawie - ocenia adwokat Michał Wawrykiewicz z Inicjatywy "Wolne Sądy".

Ponadto od wielu miesięcy nie orzekają sędziowie Igor Tuleya i Paweł Juszczyszyn, teraz dołączają kolejni. Sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku profesor Mirosław Wyrzykowski mówi wprost o zastraszaniu i represjach.

- To nie jest postępowanie dyscyplinarne kierowane wobec sędziów, którzy popełnili delikt dyscyplinarny, czy popełnili przestępstwo. To jest postępowanie dyscyplinarne, które ma charakter szykan - twierdzi profesor Wyrzykowski.

Sprawy zawieszonych sędziów też cierpią

PiS odpowiada protestującym sędziom, że nie mają prawa kwestionować statusu tzw. neo-sędziów, a za bunt musi być kara. - Państwo, jako całość, nie może sobie pozwolić na to, by panował w państwie chaos - mówi wiceminister sprawiedliwości.

Chaos właśnie się zaczął - twierdzą sędziowie. Sędzia Piotr Gąciarek nie ma już dostępu do akt. - Mój cały referat liczy około 900-1000 tomów. Te wszystkie sprawy będą musiały zacząć się od początku - zwraca uwagę zawieszony sędzia.

Sędziowie, mimo represji wobec kolegów, mówią, że nadal będą walczyć o niezależność. Nie pozwolą, by zrobiono z nich Trybunał Julii Przyłębskiej, żeby władzy zapewnić bezkarność.

Trybunał Konstytucyjny dał właśnie sygnał politykom, że nie muszą się niczego obawiać. Ich ewentualne interesy pozostaną tajemnicą.

Autor: Katarzyna Kolenda-Zaleska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Po zmianie władzy w Polsce awansowaliśmy w Światowym Indeksie Wolności Prasy o 10 miejsc. Z zastrzeżeniem, że to jeszcze nie ocena zmiany, a nadzieja na nią i rodzaj zaliczki na konto prawdziwej reformy.

Polska awansowała w światowym rankingu wolności prasy. "Lepszą pozycję Polski rozumiemy jako nadzieję na prawdziwą zmianę"

Polska awansowała w światowym rankingu wolności prasy. "Lepszą pozycję Polski rozumiemy jako nadzieję na prawdziwą zmianę"

Źródło:
Fakty TVN

Cała Polska była wstrząśnięta, gdy rok temu dowiedzieliśmy się o śmierci ośmioletniego Kamila. Ojczym go katował i oblewał wrzątkiem. Przyjęto specjalne prawo, które miało pomóc w tym, by nigdy więcej nie wydarzył się taki dramat. Czy to się udało?

Rok od śmierci Kamilka z Częstochowy. Co się zmieniło w sprawie ochrony dzieci?

Rok od śmierci Kamilka z Częstochowy. Co się zmieniło w sprawie ochrony dzieci?

Źródło:
Fakty TVN

Majówka to czas nie tylko odpoczynku, ale też ciężkiej pracy. Zwłaszcza w ogrodach i na działkach. Schylona sylwetka i intensywne, powtarzalne ruchy mogą prowadzić do kontuzji. Jak działkowcy i ogrodnicy mogą uchronić się na przykład przed syndromem łokcia tenisisty?

Prace w ogrodzie mogą prowadzić do kontuzji. Eksperci podpowiadają, co robić i czego unikać

Prace w ogrodzie mogą prowadzić do kontuzji. Eksperci podpowiadają, co robić i czego unikać

Źródło:
Fakty TVN

Półmetek majówki - kto chciał, kto mógł - ten zafundował sobie przedwakacyjny urlop, bo wolnych dni się nazbierało. Słoneczna pogoda i wiosenna aura przyciągnęły tłumy do Zakopanego. Duże obłożenie jest także nad morzem, ale i w większych miastach nie brakuje atrakcji.

Jak Polacy spędzają majówkę? Jedni stawiają na odpoczynek od zgiełku miasta, inni wybierają city break

Jak Polacy spędzają majówkę? Jedni stawiają na odpoczynek od zgiełku miasta, inni wybierają city break

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W Polsce wciąż widoczny trend na zaciąganie kredytów. Bierzemy ich więcej, ponieważ więcej zarabiamy i rośnie nasza kredytowa zdolność. Wciąż jednak zdarza się, że oprocentowanie pożyczki okazuje się zabójcze, a spłata raty co najmniej problematyczna.

Polacy pożyczają coraz więcej. "Ostatnie lata zrujnowały nasze kieszenie"

Polacy pożyczają coraz więcej. "Ostatnie lata zrujnowały nasze kieszenie"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W naszych czasach prawo, a zwłaszcza jego interpretacja, staje się narzędziem walki politycznej - mówiła w "Faktach po Faktach" profesor Ewa Łętowska, sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku, była rzeczniczka praw obywatelskich. Oceniła, że mamy obecnie do czynienia z "horrorem prawniczym".

Profesor Ewa Łętowska o "horrorze prawniczym"

Profesor Ewa Łętowska o "horrorze prawniczym"

Źródło:
TVN24

W Ukrainie mamy do czynienia ze zderzeniem dwóch parametrów - ilością i jakością. (...) Na poziomie ilości moim zdaniem nie można próbować konkurować z Rosją. Trzeba szukać jakościowych rozwiązań - mówił w "Faktach po Faktach" gen. Stanisław Koziej. Jerzy Marek Nowakowski wskazał z kolei trzy scenariusze rozstrzygnięcia wojny, które są według niego najbardziej prawdopodobne.

Generał Koziej o "najważniejszym parametrze" wojny w Ukrainie

Generał Koziej o "najważniejszym parametrze" wojny w Ukrainie

Źródło:
TVN24

Listy Prawa i Sprawiedliwości do europarlamentu to nic innego, jak tylko tratwa ratunkowa, a może nawet arka Noego dla złodziei, dla przestępców - mówiła w "Faktach po Faktach" Katarzyna Kotula (Lewica). Nieobecność Daniela Obajtka na czwartkowej konwencji PiS nie jest związana z tym, że 2 maja to dzień Polaków za granicą - stwierdziła Aleksandra Leo (Polska 2050-Trzecia Droga). Karol Karski (PiS) wyjaśnił z kolei, czemu na konwencji zabrakło Jacka Kurskiego.

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

Źródło:
TVN24

Urazy mózgu są często ignorowane przez sportowców, nawet tych profesjonalnych. Jednak mogą mieć one poważne konsekwencje dla naszego zdrowia i nie chodzi tylko o dotkliwe wstrząśnienie mózgu. Groźne mogą być również mikrourazy. Naukowcy i lekarze przyglądają im się z coraz większą uwagą.

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS