Najnowsze

Najnowsze

Czy kierowcy pamiętają o nowych prawach pieszych? "Zaczynają zwracać uwagę"

1 czerwca zmieniły się przepisy - także piesi zbliżający się do przejścia mają pierwszeństwo, nie tylko ci już na pasach. Można zwątpić w zdrowy rozsądek kierowców, patrząc na nagranie, które dostaliśmy na Kontakt24. Na przejściu dla pieszych w Szczecinie kobieta z wózkiem i dziewczynką przy boku miała problem z przejściem na drugą stronę ulicy. Część samochodów z dużą prędkością przejeżdżała przez przejście dla pieszych, zupełnie nie zwracając na nią uwagi.

Nowy obowiązek dla milionów Polaków. Wkrótce ruszą deklaracje dotyczące ogrzewania

Kto używa starego kopciucha, kto ogrzewa się piecem na gaz, drewno czy węgiel, a kto ma już fotowoltaikę - te informacje będą musieli przekazać gminom właściciele domów, spółdzielnie i wspólnoty. Jeśli informacje nie zostaną zgłoszone, może grozić im mandat nawet w wysokości pięciu tysięcy złotych. To część planu, dzięki któremu mamy oddychać czystym powietrzem.

Prognoza pogody na wtorek 15 czerwca

We wtorek na ogół pogodnie, tylko na Podlasiu, Warmii, Mazurach, Pomorzu, Kujawach, Ziemi Lubuskiej i w Wielkopolsce przelotne opady deszczu (do 5 mm). Temperatura maksymalna od 21 stopni Celsjusza na Nizinie Szczecińskiej do 25 stopni Celsjusza na Śląsku. Wiatr słaby i umiarkowany, północno-zachodni i zachodni.

"Liczę na owocną współpracę". Kukiz'15 poprze Polski Ład, PiS - ustawy Kukiz'15

W poniedziałek na wspólnej konferencji prasowej Paweł Kukiz i Jarosław Kaczyński przedstawili szczegóły dotyczące porumienienia w sprawie współpracy programowej. Prezes PiS potwierdził, że jego ugrupowanie poprze "szereg ustaw ważnych dla programu Kukiz'15". Ocenił również, że Paweł Kukiz "ma wiele bardzo interesujących pomysłów, które mogą zmienić jakość polskiej demokracji, jakość polskiego życia publicznego". Natomiast Paweł Kukiz powiedział, że z perspektywy jego ugrupowania umowa z PiS jest bardzo korzystna, a jego formacja nie będzie miała problemu z poparciem Polskiego Ładu.

Biedroń: Rzeszów dał wyborcom opozycji nadzieję. Gowin: mści się atak na klasę średnią

Wybory lokalne w Rzeszowie od samego początku miały ogólnopolski kontekst. Eksperci twierdzą, że zwycięstwo Konrada Fijołka może rzutować na ogólną sytuację polityczną ugrupowań opozycyjnych. Zjednoczona Prawica miała dwóch kandydatów w Rzeszowie. Ewa Leniart była popierana przez PiS, a Marcin Warchoł przez Solidarną Polskę. Według lidera Porozumienia, Jarosława Gowina, wyborcy negatywnie ocenili projekt Polskiego Ładu. "Atak na klasę średnią, podwyższanie podatków, centralizm zamiast samorządności i brak szacunku dla koalicjantów to utorowanie drogi do przejęcia władzy przez opozycję" - napisał.

W wyborach w Rzeszowie wygrał Konrad Fijołek. "Zwyciężyła jedność"

Starcie o fotel prezydenta miasta Rzeszowa w pierwszej turze wygrał Konrad Fijołek, który zdobył 56,51 procent głosów. W czasie kampanii mógł liczyć na wsparcie i doping niemal całej opozycji, z wyjątkiem Konfederacji. Konrad Fijołek po ogłoszeniu wyników wyborów powiedział, że zwyciężyła jedność. Zapowiedział jednocześnie, że za pracę dla miasta zabiera się od zaraz i do współpracy zaprosił wszystkich kontrkandydatów.

"Ulżyło nam, gdy okazało się, że Christian otworzył oczy i zaczął oddychać"

Duński piłkarz Christian Eriksen dostał zawału serca podczas sobotniego meczu Dania kontra Finlandia na Euro 2020. Na murawie kilkanaście minut trwała walka o jego życie. Konieczna była reanimacja, która przebiegła pomyślnie. Wzorowe było także zachowanie piłkarzy i medyków. Na razie życiu Eriksena nie zagraża już niebezpieczeństwo, ale nie wiadomo, czy kiedykolwiek wróci do zawodowego sportu.

Co ze spotkaniem Duda-Biden? Rau: Amerykanie nie znaleźli czasu

W niedzielę zakończył się trzydniowy szczyt G7, w którym udział wziął prezydent USA Joe Biden. W poniedziałek odbędzie się kolejne spotkanie z amerykańskim przywódcą w roli głównej - szczyt NATO. Prezydent Andrzej Duda weźmie udział w rozmowach, ale nie spotka się osobiście z Joe Bidenem. Jak przekazał minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau, amerykański przywódca nie znalazł czasu na rozmowę.

Większe limity osób, mniej ograniczeń. Kolejne obostrzenia poluzowane

Rząd luzuje kolejne obostrzenia. Od niedzieli 13 czerwca więcej osób może być w kościołach, restauracjach i pojazdach komunikacji zbiorowej. Do obowiązujących limitów nie będą wliczane osoby w pełni zaszczepione. Nowe regulacje dotyczą także instytucji kultury i rozrywki, w tym kin i teatrów, w których dozwolona będzie sprzedaż oraz spożywanie jedzenia i napojów.

Lek na raka jajnika był i ma być refundowany, ale teraz jest "dziura". Pacjentka sprzedaje mieszkanie

Jeszcze do niedawna bardzo drogi lek na raka jajnika był refundowany w ramach dostępu ratunkowego. Od ponad miesiąca nie jest. To dramat pacjentów, bo miesięczna terapia tym lekiem kosztuje kilkadziesiąt tysięcy złotych. Lek ma być wkrótce normalnie refundowany, ale do zakończenia formalności NFZ za niego pacjentkom nie zapłaci. Jedna pacjentka, prawniczka Beata Szepietowska, została przez to zmuszona do sprzedaży mieszkania.

Wypadków takich jak Eriksena są tysiące. Ratownicy przypominają, jak udzielać pierwszej pomocy

Piłkarz reprezentacji Danii Christian Eriksen podczas sobotniego meczu z Finlandią padł na murawę, mając zawał serca. Przeżył, bo natychmiast został reanimowany. Eksperci przypominają co zrobić w posobnych sytuacjach. Najpierw należy sprawdzić, czy dana osoba oddycha. Jeśli oddycha, to należy ją ułożyć w bezpiecznej pozycji. Jeśli nie oddycha, należy podjąć próbę reanimacji, uciskając jej klatkę piersiową.

Kolejne obostrzenia poluzowane. Większe limity osób w lokalach i obiektach

W niedzielę w życie weszły łagodniejsze zasady bezpieczeństwa sanitarnego. W kinach, teatrach i na koncertach ponownie działać mogą punkty gastronomiczne. Rząd poluzował też obostrzenia dotyczące maksymalnej liczby osób w kościołach, restauracjach i komunikacji zbiorowej. Osoby zaszczepione nie są wliczane do limitu w klubach, instytucjach kultury, kościołach i hotelach. Pojawiają się wątpliwości, kto i jak będzie weryfikował fakt zaszczepienia.

Mieszkańcy Rzeszowa wybierają nowego prezydenta miasta

W niedzielę o godzinie 7 w Rzeszowie rozpoczęły się przedterminowe wybory prezydenta miasta. O głosy rzeszowian walczy czworo kandydatów: Konrad Fijołek, Ewa Leniart, Marcin Warchoł i Grzegorz Braun. Po zakończeniu ciszy wyborczej, które ma nastąpić planowo o 21, w TVN24 rozpocznie się wydanie specjalne.

Iga Świątek i Bethanie Mattek-Sands przegrały w finale debla French Open

Iga Świątek w parze z Amerykanką Bethanie Mattek-Sands w niedzielę przegrały w finale debla wielkoszlemowego turnieju Rolanda Garrosa. Barbora Krejcikova i Katerina Siniakova po raz drugi zostały mistrzyniami turnieju. Dla polskiego tenisa to i tak ogromny sukces. Poprzednim razem Polka w finale gry podwójnej na French Open zagrała ponad 80 lat temu. Barbora Krejcikova wygrała także w singlu.

"To jest ostatnia szansa wyboru Rzecznika. Inaczej będzie uzurpator"

To był brudny i okropny plan - mówi o działaniach Jarosława Gowina w sprawie wyboru nowego Rzecznika Praw Obywatelskich kandydatka popierana przez PiS. Senator Lidia Staroń żali się, że została wykorzystana i opowiada o kulisach wielkiej politycznej gry, która jeszcze się nie skończyła.

Kolejny weekend z mobilnymi punktami szczepień

Mobilne punkty szczepień stanęły w Zakopanem, Krynicy-Zdroju, Szczawnicy i w Kluczach, gdzie znajduje się jedyna w Polsce pustynia. Podobną akcję prowadzi województwo śląskie. Mobilne punkty oferują jednodawkowy preparat firmy Johnson & Johnson. Zaszczepić może się każdy, bez umawiania. Wystarczy zabrać ze sobą dowód osobisty i stanąć w kolejce.

Niewidzialna rzeźba sprzedana za 15 tysięcy euro

Prawie 15 tysięcy euro za rzeźbę, której nie widać. Oferta była poważna, aukcja wiarygodna, kupujący też z kwi i kości, tylko rzeźba była taka, jakby jej nie było. Na rynku sztuki mówią, że to "prztyczek w nos".

Prognoza pogody na niedzielę 13 czerwca

W niedzielę na Warmii i Mazurach oraz na Podlasiu wystąpią przelotne opady deszczu i burze. Na pozostałym obszarze kraju zachmurzenie będzie zmienne. Lokalnie mogą występować krótkotrwałe, przelotne opady deszczu. Temperatura wyniesie od 16 stopni Celsjusza na Nizinie Szczecińskiej do 19 stopni Celsjusza na Podkarpaciu i Lubelszczyźnie. Wiatr umiarkowany i dość silny, północno-zachodni. Ciśnienie rośnie.

Specjaliści alarmują: coraz więcej dzieci ma wady postawy

Po długim okresie nauki zdalnej coraz więcej dzieci ma problem z wadami postawy, co obserwują nauczyciele i lekarze. Warto podkreślić, że samo utrzymanie prawidłowej postawy to nie wszystko. Trzeba też po prostu się ruszać. Światowa Organizacja Zdrowia zaleca dzieciom minimum godzinę aktywności fizycznej dziennie.

Akcja szczepień w Małopolsce. "Od Giewontu po Pustynię Błędowską"

Szczepimy się od Giewontu po Pustynię Błędowską - tak się nazywa akcja w Małopolsce. Można bez wcześniejszej rejestracji zaszczepić się jedno dawkową szczepionka firmy Johnson and Johnson. Mobilne punkty szczepień pojawiają się w całym kraju. Od poniedziałku szczepią się też nastolatkowie od 12 roku życia.