Złoty traci nawet wobec hrywny. "Spory z Unią Europejską nie pozostają bez wpływu"

23.11.2021 | Złoty traci nawet wobec hrywny. "Spory z Unią Europejską nie pozostają bez wpływu"
23.11.2021 | Złoty traci nawet wobec hrywny. "Spory z Unią Europejską nie pozostają bez wpływu"
Paweł Płuska | Fakty TVN
23.11.2021 | Złoty traci nawet wobec hrywny. "Spory z Unią Europejską nie pozostają bez wpływu"Paweł Płuska | Fakty TVN

Prezes NBP Adam Glapiński na początku roku przekonywał, że inflacja w Polsce jest za niska. Dzisiaj jest najwyższa od ponad 20 lat. Zdaniem ekspertów wzrost poziomu cen w Polsce wynika nie tylko z braku aktywności banku centralnego, ale także z polityki rządu. Również spory z UE sprawiają, że odpływa kapitał, a złotówka się osłabia - nawet wobec ukraińskiej hrywny.

Odpowiedź na pytanie, kto powinien stać na straży tego, co dzieje się ze złotym, cenami i inflacją, jest zapisana w konstytucji. Jej artykuł 227 mówi, że za wartość polskiego pieniądza odpowiada Narodowy Bank Polski. Jego prezesem jest Adam Glapiński, wybrany przez sejmową większość PiS i powołany przez prezydenta Andrzeja Dudę.

Rządzący - jak choćby premier - przekonują, że drożyzna to nie ich wina, że tak jest wszędzie na świecie, że to efekt drożejących nośników energii. Prezes Glapiński też mówi o czynnikach zewnętrznych, pandemii COVID-19 i sytuacji na granicy.

Skoro tak, to rodzi się pytanie, dlaczego waluta Ukrainy, gdzie gospodarka jest słaba, też trwa pandemia, a na wschodzie toczą się regularne walki, zachowuje się inaczej niż złoty? - Otóż z jednego prostego powodu. Działalności czy aktywności banku centralnego. Od początku roku bank Ukrainy mówi, że będzie dbał o hrywnę, że będzie starał się ją umocnić - wyjaśnia Kazimierz Krupa, publicysta ekonomiczny.

NBP chwalił się nawet zeszłoroczną "szarżą" na złotym w celu jego osłabienia, by wypracować zysk, jakby celem banku centralnego były zyski przekazywane do budżetu państwa, a nie stabilny pieniądz. Przede wszystkim - jak słyszymy od ekonomistów - NBP przyjął strategię na przeczekanie, bo inflacja sprzyjała rządowi. - Jak wyższa inflacja, to mam wyższe przychody - mówił 20 maja Tadeusz Kościński, minister finansów.

Spór z UE a inflacja

Ministerstwo Finansów i NBP popełniały błędy komunikacyjne, przekonując ludzi, że jest świetnie, o czym wielokrotnie mówił sam Adam Glapiński. Prezes NBP zapewniał, że to właśnie od Polski cały świat chce pożyczać. Obecnie jednak świat się wycofuje - złoty traci, a z wysokimi rachunkami zostają Polacy. - Błędy w polityce polegały po pierwsze na lekceważeniu inflacji - uważa doktor Sławomir Dudek, główny ekonomista Forum Obywatelskiego Rozwoju.

- Inflacja jest niska. Grozi nam zbyt niska inflacja. (...) Od dłuższego czasu nie rozumiem, skąd takie ogromne zaniepokojenie - mówił 15 stycznia prezes NBP Adam Glapiński.

- Jeszcze niedawno minister finansów mówił, że ten poziom inflacji go w ogóle nie niepokoi, że ona zaraz spadnie - zauważa doktor Sławomir Dudek. - Zejdzie (inflacja - przyp. red.), zgodnie z naszymi prognozami, do około 3-3,5 procent w tym roku - mówił 20 maja 2021 roku Tadeusz Kościński.

W październiku według GUS inflacja wyniosła 6,8 procent rok do roku, a to jeszcze nie koniec. Zdaniem Marka Belki, byłego premiera i prezesa NBP, aby zatrzymać inflację i pikowanie złotego, Adam Glapiński musi wyraźnie powiedzieć, że sytuacja złotego go niepokoi. Inna interwencja w tym momencie nie ma sensu.

- Interwencje na rynku są wtedy możliwe, kiedy osłabienie złotego lub jakaś wahliwość kursu wynika z czynników przejściowych, takich, bym powiedział, czysto spekulacyjnych. Dzisiaj nie ma co palić pieniędzy, mówiąc krótko, na ratowanie złotego - uważa Marek Belka.

Nie tylko były premier mówi otwarcie, że płacimy za spóźnione działania szefa NBP, ale też za prowadzoną od lat antyunijną politykę rządu, za obawy o polexit.

- Dyskusje nad naszym członkostwem, spory z Unią Europejską, wygenerowane też przez nasze władze, to nie jest bez wpływu na procesy inflacyjne - podkreśla profesor Andrzej Wojtyna, były członek Rady Polityki Pieniężnej.

Czynniki stricte ekonomiczne tylko wzmocniły odpływ kapitału.

Autor: Paweł Płuska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Burmistrz Kłodzka przeprasza za zachowanie strażników miejskich. W sieci pojawiły się nagrania, które oburzyły mieszkańców. Widać i słychać obrażanie, upokarzanie - tamtejsza straż już dawno chciała odzyskać swoje dobre imię. Jakoś jej nie wychodzi.

Mieszkańcy Kłodzka oburzeni wulgarnym zachowaniem strażników miejskich. Jest nagranie z interwencji

Mieszkańcy Kłodzka oburzeni wulgarnym zachowaniem strażników miejskich. Jest nagranie z interwencji

Źródło:
Fakty TVN

W Koalicji Obywatelskiej w piątek odbyły się prawybory, wyniki mają zostać podane w sobotę. PiS z kolei ma ogłosić swojego kandydata w niedzielę. Gdyby rzeczywiście faworytem prezesa miał być prezes IPN Karol Nawrocki, to co przesądziło o jego wyborze?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Źródło:
Fakty TVN

Fabuła nowego serialu osadzonego w świecie Diuny skupia się na tym, co działo się przed wydarzeniami znanymi z filmów. Zdradza, jak doszło do trwającego przez pokolenia konfliktu pomiędzy rodami władającymi kosmosem. Odsłania też kulisy działania tajemniczego zakonu sióstr Bene Gesserit. Co ciekawe, w rozmowie z obsadą tej międzynarodowej produkcji pojawił się polski wątek dotyczący Radosława Sikorskiego.

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polscy seniorzy - kim są, jak żyją, czego potrzebują? Jak młodsi mogą pomóc? Co zrobić, by seniorom żyło się lepiej? W Unii Europejskiej nasze starzejące się społeczeństwo nie jest wyjątkiem. Już jedna piąta z nas to osoby starsze, a według prognozy GUS-u w 2060 roku co trzeci mieszkaniec Polski będzie seniorem. Jak ten fakt zmienia gospodarkę, ochronę zdrowia czy rynek pracy?

Polska się starzeje, seniorów przybywa. "Neurologia powinna stać się kolejną dziedziną priorytetową"

Polska się starzeje, seniorów przybywa. "Neurologia powinna stać się kolejną dziedziną priorytetową"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Teraz przyjdzie nam się bić o każdy głos, być w każdej nawet najmniejszej miejscowości. Nic tutaj nie jest rozdane, nawet dobre sondaże nie mogą uśpić czujności - mówił w "Faktach po Faktach" pełnomocnik rządu ds. odbudowy po powodzi, sekretarz generalny PO Marcin Kierwiński o przyszłych wyborach prezydenckich. Zapewniał też, że kandydat KO Rafał Trzaskowski "będzie miał za sobą armię ludzi".

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

Źródło:
TVN24

- Na 99 procent decyzja zapadła - tak o kandydacie PiS na prezydenta mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 poseł klubu PiS Krzysztof Ciecióra. Europoseł KO Dariusz Joński wymieniał z kolei w programie "trzy różnice" między ugrupowaniami i ich podejściem do wyłonienia kandydata.

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

Źródło:
TVN24

W ubiegłym tygodniu w Redzikowie koło Słupska otwarto bazę amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Taką samą - tyle że od lat - ma już Rumunia. W Rumunii powstaje także największa NATO-wska baza w Europie. Dla Sojuszu ten kraj jest istotny między innymi ze względu na jego położenie. Rumunia graniczy z Ukrainą, ale i Mołdawią, której również zagraża rosyjski imperializm. Władze w Bukareszcie znane były z prozachodniego nastawienia, ale ostatnio popularność zdobywają tam siły prorosyjskie. W ten weekend zaczynają się w tym kraju wybory.

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Salwadorze znajduje się największe więzienie w Ameryce Łacińskiej. Trafiają tam mordercy, gwałciciele i członkowie gangów. Mowa o Centrum Odosobnienia Terroryzmu - CECOT. Więzienie otwarto w ubiegłym roku. Może pomieścić 40 tysięcy osób i zapełnia się błyskawicznie, bowiem w kraju o jednym z najwyższych wskaźników zabójstw na świecie od dwóch lat panuje stan wyjątkowy. Amnesty International przestrzega, iż Salwador doświadcza "stopniowego zastępowania przemocy gangów przemocą państwową". Społeczeństwo jednak taką politykę popiera - pierwsze dane mówią o spadku przestępczości. Telewizji CNN jako jedynej udało się dostać do strzeżonego kompleksu i pokazać, w jakich warunkach przebywają osadzeni.

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Źródło:
CNN