Ostatnie sprawy Izby Dyscyplinarnej przed likwidacją. "Policzek wymierzony w stronę UE"

22.06.2022 | Ostatnie sprawy Izby Dyscyplinarnej przed likwidacją. "Policzek wymierzony w stronę UE"
22.06.2022 | Ostatnie sprawy Izby Dyscyplinarnej przed likwidacją. "Policzek wymierzony w stronę UE"
Katarzyna Kolenda-Zaleska | Fakty TVN
22.06.2022 | Ostatnie sprawy Izby Dyscyplinarnej przed likwidacją. "Policzek wymierzony w stronę UE"Katarzyna Kolenda-Zaleska | Fakty TVN

Dni Izby Dyscyplinarnej są policzone - ustawa, którą ją likwiduje,wejdzie w życie 15 lipca. Na wokandzie izby wciąż są jednak sprawy sędziów. - To jest oczywiście policzek wymierzony w stronę Unii Europejskiej - uważa Krzysztof Śmiszek, poseł Nowej Lewicy.

Ustawa o Sądzie Najwyższym, która likwiduje Izbę Dyscyplinarną, wejdzie w życie 15 lipca. Jest już opublikowana w Dzienniku Ustaw. Ma umożliwić wypłatę pieniędzy z unijnego funduszu odbudowy, bo likwidacja Izby Dyscyplinarnej SN to jeden z "kamieni milowych", czyli warunków Komisji Europejskiej.

- Przynajmniej zdrowy rozsądek by nakazywał, żeby postępowania w tej chwili nie były prowadzone - mówi Dariusz Zawistowski, prezes Izby Cywilnej Sądu Najwyższego.

Izba na wniosek ministra Ziobry i zastępcy rzecznika dyscyplinarnego sędziów zajęła się sprawą sędzi Doroty Lutosławskiej. Sędzia odmówiła wszczęcia postępowania wobec osób, które zawiesiły koszulki z napisem "Konstytucja" na babach pruskich.

Rzecznik dyscyplinarny uznał, że sędzia nie była bezstronna, bowiem sama kiedyś demonstrowała w koszulce z napisem "Konstytucja".

- Równie dobrze można by było karać za to, że mam dzisiaj koszulę w paski, a nie koszulę jednolitą - uważa Piotr Prusinowski, prezes Izby Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Najwyższego.

Posiedzenie w sprawie zostało odroczone na wniosek obrony.

Komentarze w sprawie sprawy

- To jest oczywiście policzek wymierzony w stronę Unii Europejskiej. To jest też pokazanie Komisji Europejskiej, że "kamienie milowe" nie będą spełnione - mówi Krzysztof Śmiszek, poseł Nowej Lewicy, komentując fakt, że Izba Dyscyplinarna wciąż działa w okresie vacatio legis nowej ustawy o Sądzie Najwyższym.

Nawet premier był zdziwiony. - Właściwym byłoby oczywiście dzisiaj powstrzymywanie się od jakichś drastycznych działań, bo jesteśmy w przededniu funkcjonowania Izby Odpowiedzialności Zawodowej - stwierdził Mateusz Morawiecki.

Solidarna Polska oskarża premiera, że z nikim nie konsultował "kamieni milowych". W KPO zapisano, że sprawy sędziów obecnie oczekujące na rozpatrzenie powinny być skierowane już do nowej izby. Kolejna rozprawa przed Izbą Dyscyplinarną zaplanowana jest na 6 lipca.

Autor: Katarzyna Kolenda-Zaleska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24