Najnowsze

Najnowsze

Premier zapewnia, że węgla starczy dla wszystkich. Skupy jednak świecą pustkami

Premier Mateusz Morawiecki zapewnia, że "węgiel kupi każdy, kto będzie go potrzebował" i tłumaczy, że surowca na razie nie ma, bo wszyscy postanowili go kupić w tym samym czasie. Problem w tym, że węgla z polskich kopalni na potrzeby gospodarstw domowych wciąż brakuje, a jakość tego z importu nie jest najlepsza. Do tego dochodzi jeszcze cena, która dla większości Polaków jest za wysoka.

Ursula von der Leyen wygłosiła orędzie o stanie UE. Mówiąc o nauczce, przyznała rację Polsce

Przewodnicząca KE Ursula von der Layen podczas swojego orędzia o stanie UE odniosła się do rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Przyznała, że "trzeba było wsłuchać się w głosy wewnątrz Unii Europejskiej, w Polsce, krajach bałtyckich, w całej Europie Środkowo-Wschodniej" dotyczące Władimira Putina. Szefowa KE część orędzia poświęciła także kwestii praworządności i niezależności sądownictwa.

Dwie podwyżki płacy minimalnej w 2023 roku. Ekonomiści: to ryzyko wyższej inflacji

Rząd zdecydował, że płaca minimalna w przyszłym roku wzrośnie dwukrotnie - najpierw o prawie 16 procent, a następnie o niemal 20 procent. To więcej niż pierwotnie planowano. Ekonomiści twierdzą, że skala podwyżek stanowi ryzyko wyższej inflacji. Z kolei przedsiębiorcy obawiają się, że w warunkach tak wysokich podwyżek, galopującej inflacji i wysokich cen energii nie będą w stanie dalej prowadzić swoich firm.

Echa reportażu o podkomisji smoleńskiej. W Sejmie doszło do awantury między posłami

Reportaż dziennikarza TVN24 Piotra Świerczka "Siła Kłamstwa" ukazał, jak Antoni Macierewicz ukrywał dokumenty i dowody zaprzeczające teorii zamachu w Smoleńsku. Posłanka Barbara Nowacka, której matka zginęła w katastrofie prezydenckiego samolotu, zwróciła się do premiera Mateusza Morawieckiego, by ten natychmiast rozwiązał podkomisję smoleńską i ukarał Macierewicza za "fałszerstwa dokumentów". Z mównicy przemawiał też Jarosław Kaczyński, który stwierdził, że nie wiedział, jak liczna jest "agentura Putina" w Sejmie.

Wiceminister rolnictwa zdymisjonowany w związku z traktorem

Wiceminister rolnictwa Norbert Kaczmarczyk został zdymisjonowany. Decyzja miała zapaść w związku z niejasnościami dotyczącymi przekazania mu ciągnika o wartości 1,5 miliona złotych w prezencie ślubnym. Solidarna Polska będzie mogła wyznaczyć jego następcę.

Eurodeputowany PiS wprost pyta, jak anulować KPO. "Jaka jest procedura?"

Komisja Europejska wciąż potrąca kary ze środków należnych Polsce. To jedna cena, jaką płaci Polska za to, że rząd nie chce naprawić sądownictwa dla dobra nas wszystkich. Druga cena to brak środków z funduszu odbudowy. Politycy Zjednoczonej Prawicy coraz głośniej wyrażają niechęć do brania pieniędzy od UE. Eurodeputowany PiS Bogdan Rzońca wprost zapytał komisarza UE, jak można z nich zrezygnować.

Iga Świątek zamierza odpocząć, a potem znowu wygrywać

Iga Świątek we wtorek przyleciała z Nowego Jorku do Warszawy. To jeszcze nie koniec sezonu tenisowego, ale zwyciężczyni US Open chce teraz przede wszystkim odpocząć. O presji i stresie na korcie, o radości po zwycięstwach, Iga Świątek opowiedziała w "Faktach po Faktach" TVN24.

Prognoza pogody na środę 14 września

W środę na południu pochmurno z opadami deszczu 10-30 mm. W pozostałej części Polski zachmurzenie duże z większymi rozpogodzeniami na północnym-zachodzie. Przelotne opady do 5 mm lokalnie możliwe na północnym-wschodzie kraju. Temperatura maksymalna od 17 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie do 21 stopni Celsjusza w Polsce południowo-wschodniej. Wiatr z kierunków zachodnich, słaby i umiarkowany, na wschodzie i północy dość silny, o prędkości dochodzącej do 40-60 km/h.

Norbert Kaczmarczyk odwołany z funkcji wiceministra rolnictwa

Wiceminister rolnictwa Norbert Kaczmarczyk został odwołany ze stanowiska. W poniedziałek o odejściu polityka z rządu zdecydowało prezydium Prawa i Sprawiedliwości. Czarne chmury nad Kaczmarczykiem zaczęły się zbierać po tym, jak cała Polska mogła zobaczyć jego wystawne wesele, a przede wszystkim traktor o wartości 1,5 miliona złotych, który wiceminister miał otrzymać w prezencie ślubnym.

Druga tura nie dla kandydata popieranego przez PiS. "Bardzo wyraźny sygnał ostrzegawczy"

Wybory w Rudzie Śląskiej nie są jeszcze rozstrzygnięte, ale już wiadomo, że prezydentem nie zostanie Marek Wesoły. To polityczna sensacja, bo poseł PiS był osobiście wspierany przez prezesa Jarosława Kaczyńskiego. Opozycja przekonuje, że to właśnie dlatego partia władzy chce przełożyć wybory samorządowe - by takie porażki nie przełożyły się na gorszy wynik w wyborach parlamentarnych.

Sejm rozpoczął prace nad ustawą o sędziach pokoju

Po dziesięciu miesiącach rozpoczęły się prace nad ustawą o sędziach pokoju. Mieliby rozstrzygać sprawy o drobne kradzieże, alimenty czy jazdę po alkoholu. To projekt posłów Kukiz'15 - tych, którzy prezesowi Kaczyńskiemu gwarantują sejmową większość.

Egzaminatorzy WORD wznowili protest

W setkach można liczyć osoby, które nie mogły podejść w poniedziałek do egzaminów na prawo jazdy. Powodem jest protest egzaminatorów WORD-ów, który został wznowiony po fiasku rozmów z resortem infrastruktury. Protestujący domagają się podwyżek płac i funduszu na nagrody dla egzaminatorów.

Rządowe aplikacje w każdym smartfonie? Pomysł budzi zaniepokojenie

Na razie rządowe aplikacje są dla chętnych, ale mają być obowiązkowe. Dwie z nich - Regionalny System Ostrzegania (RSO) i Alarm112 - mają być instalowane przez sprzedawców na każdym urządzeniu i mają ostrzegać przed zagrożeniami. Projekt ustawy w tej sprawie zakłada również likwidację Rządowego Centrum Bezpieczeństwa.

Prognoza pogody na wtorek 13 września

We wtorek zachmurzenie będzie umiarkowane. Na północy i w centrum będzie wzrastać do dużego. W północnych regionach i na północnym zachodzie pojawią się słabe opady deszczu lub mżawki. Temperatura maksymalna wyniesie od 16 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie, przez 21 stopni Celsjusza w centrum kraju, do 23 stopni Celsjusza na Ziemi Lubuskiej i Dolnym Śląsku. Wiatr będzie południowo-zachodni, słaby i umiarkowany, na Pomorzu okresami dość silny.

Echa reportażu o składowisku odpadów na Dolnym Śląsku

Gigantyczne składowisko odpadów w Rudnej Wielkiej na Dolnym Śląsku, splot serii zaskakujących decyzji i politycznych nacisków sięgających także kancelarii premiera. Kto sprzyjał inwestorowi i komu zależało na korzystnych dla inwestycji przepisach? Na te pytania starali odpowiedzieć się dziennikarze "Superwizjera" TVN w reportażu "Śmieci pod politycznym parasolem".