Najnowsze

Najnowsze

Prognoza pogody na niedzielę 30 października

W niedzielę w ciągu dnia na północy, wschodzie i w centrum Polski umiarkowane i duże zachmurzenie, bez opadów. Jedynie nad ranem na Podkarpaciu możliwy słaby przelotny deszcz. Na pozostałym obszarze kraju na południu i na zachodzie pogodnie, miejscami słonecznie. Temperatura maksymalna od 13 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie do 23 stopni Celsjusza na Dolnym Śląsku. Wiatr słaby, zmienny.

Wojna w Ukrainie. Amerykanie zapowiedzieli kolejny pakiet pomocy

Żelazo pęka, ale nie my - mówią ukraińscy żołnierze. Walczą, wypierają z kraju rosyjskiego okupanta. Trwa kontrofensywa w obwodzie chersońskim na południu Ukrainy. Rosjanie ściągają tam posiłki. Każą mieszkańcom przygotować się do ewakuacji na Krym. Likwidują szpitale, wywożą leki. Tymczasem kolejny pakiet pomocy dla Ukrainy zapowiedzieli Amerykanie.

W Polsce ruszyły coroczne pomocowe kwesty

W wielu polskich miastach przed Uroczystością Wszystkich Świętych ruszyły tradycyjne kwesty. Cele zbiórek są różne, ale założenie wszędzie jest takie samo: niesienie pomocy tym, którzy jej najbardziej potrzebują, a sami pomóc sobie nie mogą. Tak jak podopieczni hospicjów w wielu miastach w Polsce. Takie zbiórki do dla niech nie tylko pomoc, ale też nadzieja.

Polska wciąż nie otrzymała pieniędzy na KPO. Komisja potrąciła nam kolejną transzę kar

Premier zapewniał, że najpóźniej do końca października do Brukseli trafi pierwszy wniosek w sprawie wypłaty pieniędzy na KPO. Wniosku nie ma i nie wiadomo, kiedy będzie. Tymczasem Komisja Europejska już po raz siódmy potrąciła nam kolejną transzę kar. Suma wszystkich potrąconych do tej pory środków to miliard 300 milionów złotych. Rząd nie wywiązuje się ze swoich zobowiązań, nie chce też płacić kar, więc Komisja sama potrąca te sumy z funduszy, które się Polsce należą.

Amerykanie wybudują pierwszą elektrownię atomową w Polsce

Już wiadomo, że to Amerykanie wybudują pierwszą elektrownię atomową w Polsce. Do współpracy wybrano firmę Westinghouse. Elektrownia ma powstać na Pomorzu. Budowa ma się rozpocząć w 2026 roku, a pierwszy reaktor mógłby rozpocząć pracę w roku 2033. Polska chce w sumie zbudować 6 reaktorów, oddawanych kolejno co 2 lata. Oprócz Amerykanów, swoje oferty dotyczące budowy elektrowni jądrowych w Polsce złożyli także Francuzi i Koreańczycy.

Wybory w Brazylii mogą zdecydować o przyszłości Amazonii

Jair Bolsonaro i Luiz Inácio Lula da Silva zmierzą w niedzielę w drugiej turze wyborów prezydenckich. Luiz Inácio Lula da Silva był prezydentem w latach 2003-2010 i walczył z wycinką Puszczy Amazońskiej. Jair Bolsonaro wycinkę wspiera. Waży się zatem także przyszłość Amazonii. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

Komisja Europejska potrąciła Polsce kolejne miliony euro

Polski rząd wciąż nie reaguje na postanowienia i wyroki TSUE, nie płaci także zasądzonych kar. Komisja Europejska reaguje kolejnym potrąceniem. Tym razem to 30 milionów euro ze środków należnych Polsce. Zbigniew Ziobro oskarża ją o kradzież.

Zdaniem władz NBP tempo wzrostu inflacji wyhamowuje

Elżbieta Chojna-Duch, doradczyni prezesa NBP, twierdzi, że inflacja w październiku wyniesie około 18 procent rok do roku. To byłby kolejny pobity rekord, ale wynik niewiele większy niż we wrześniu. Władze NBP oczekują, że do końca 2023 roku inflacja będzie jednocyfrowa.

Służby zatrzymały 35 kiboli Ruchu Chorzów

Antyterroryści przeprowadzili potężne uderzenie w gang kiboli Ruchu Chorzów. Zatrzymano 35 osób, w tym lidera. Działali w zorganizowanej grupie przestępczej. Odpowiedzą między innymi za pobicia, porwania, wymuszenia i handel narkotykami.

Prognoza pogody na sobotę 29 października

W sobotę zachmurzenie od umiarkowanego na południu Polski do dużego z rozpogodzeniami na północy i w centrum. W rejonie północno-wschodniej Polski możliwy słaby, symboliczny opad deszczu. Temperatura maksymalna od 14 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie do 21 stopni Celsjusza na Dolnym Śląsku. Wiatr umiarkowany zachodni, na północy i na wschodzie w porywach o prędkości do 40-50 km/h.

Sejm przegłosował ustawę o dystrybucji węgla przez samorząd

Ustawa o dystrybucji węgla przez samorządy została przegłosowana. Sejm przyjął ją z częścią senackich poprawek. Gminy mają kupować surowiec od państwowych spółek i sprzedawać go mieszkańcom po preferencyjnej cenie. Część gmin pomoc już zadeklarowała. Co nie znaczy, że nie mają obaw. Niepokój jest też w środowisku importerów węgla i wśród właścicieli składów opału.

Tęczowy Piątek obchodzony w polskich szkołach

W szkołach w całej Polsce organizowany jest Tęczowy Piątek. To święto obchodzone od 2016 roku w ostatni piątek października jest wyrazem wsparcia dla młodzieży LGBT+. Raporty pokazują, że to właśnie ci uczniowie osiem razy częściej niż pozostali doświadczają dyskryminacji.

Wszystkich Świętych. Za kwiaty i znicze zapłacimy zdecydowanie więcej

Przed 1 listopada jest coraz większy ruch na cmentarzach. Za kwiaty i znicze trzeba w tym roku zapłacić zdecydowanie więcej niż przed rokiem. Ceny wzrosły o 30-40 procent, a w niektórych miejscach nawet o 50 procent. Winne są coraz wyższe ceny szkła i parafiny. Kupujemy mniej, a często nawet decydujemy się na przygotowanie ozdób samodzielnie.

Blisko 270 milionów euro. Tyle unijnych pieniędzy straciła Polska

Tracimy kolejne unijne pieniądze. Komisja Europejska już po raz siódmy potrąciła nam kolejną transzę kar. Tym razem to 30 milionów euro. Suma wszystkich potrąconych do tej pory środków to blisko 270 milionów euro, czyli miliard 300 milionów złotych. Zadziałał ten sam mechanizm - rząd nie wywiązuje się ze swoich zobowiązań, nie chce też płacić kar, więc Komisja sama potrąca te sumy z funduszy, które się Polsce należą.

Pożar w miejscowości Nieskurzów Stary. Zginęła 4-osobowa rodzina

Tragiczny pożar domu jednorodzinnego w miejscowości Nieskurzów Stary w województwie świętokrzyskim. Zginęła 4-osobowa rodzina - dwoje dzieci i dwoje dorosłych. W czasie akcji ratowniczej poszkodowany został jeden ze strażaków. Wszystko wskazuje na to, że przyczyną pożaru było zwarcie instalacji elektrycznej.

Była pierwsza prezes SN wezwana do złożenia wyjaśnień

Rzecznik dyscyplinarny sędziów Piotr Schab wezwał byłą pierwszą prezes Sądu Najwyższego Małgorzatę Gersdorf do złożenia wyjaśnień. Wezwanie dotyczy uchwały, która została wydana 23 stycznia 2020 roku przez trzy izby SN: Karną, Cywilną oraz Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Najwyższego. Wynika z niej, że jeśli w składzie Sądu Najwyższego zasiada osoba powołana na sędziego SN na wniosek nowej Krajowej Rady Sądownictwa, skład jest nieprawidłowo obsadzony.

Opozycja krytykuje PiS za antyunijną politykę

Gdybyśmy mieli władze, odblokowalibyśmy to w ciągu dwóch tygodni - mówi Donald Tusk o miliardach z Unii Europejskiej. Plan opozycji na najbliższe miesiące to przypominanie Polakom, ile tracą na konflikcie PiS z Komisją Europejską.