Policjanci bijący i psikający gazem pozostają bezkarni. "Polityczna prokuratura, polityczna policja, polityczne decyzje"

22.12.2022 | Policjanci bijący i psikający gazem pozostają bezkarni. "Polityczna prokuratura, polityczna policja, polityczne decyzje"
22.12.2022 | Policjanci bijący i psikający gazem pozostają bezkarni. "Polityczna prokuratura, polityczna policja, polityczne decyzje"
Paweł Płuska | Fakty TVN
22.12.2022 | Policjanci bijący i psikający gazem pozostają bezkarni. "Polityczna prokuratura, polityczna policja, polityczne decyzje"Paweł Płuska | Fakty TVN

W listopadzie 2020 roku wybuchły protesty po wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który utrudnił dostęp do aborcji. Na jednym z protestów grupa mężczyzn w cywilnych ubraniach zaczęła bić pałkami uczestników. Fotoreporter, który usiłował pomóc bitej kobiecie, też został uderzony. Okazało się, że bijącymi byli policjanci. Prokuratura umorzyła postępowanie w sprawie pobicia fotoreportera, ale do oddzielnego postępowania wyłączyła zarzut naruszenia nietykalności funkcjonariusza policji. Bezkarny pozostał też policjant, który użył gazu pieprzowego przeciwko posłance Nowackiej.

To był 18 listopada 2020 roku. To wtedy mogliśmy zobaczyć osoby - policjantów na służbie, jak się okazało później - którzy teleskopowymi pałkami bili pokojowo protestujące kobiety. Po głowie i na oślep. Jedną z ofiar był fotoreporter. Uderzony został pałką w głowę, gdy usiłował pomóc bitej kobiecie. To w tej konkretnej sprawie interweniował poseł Michał Szczerba. Odbyła się obdukcja, zawiadomiono prokuraturę, która z kolei umorzyła postępowanie.

- Umorzono to śledztwo, ponieważ nie doszukała się prokuratura znamion czynu zabronionego - wyjaśnia Michał Szczerba z PO.

- Policjanci, którzy wykonują swoje czynności, pamiętajmy o tym, są cały czas policjantami - mówił w listopadzie 2020 roku nadkom. Sylwester Marczak, rzecznik prasowy Komendy Stołecznej Policji.

Rzecznik ani wtedy, ani dziś, nie odpowiedział na pytanie: skąd obywatele mają wiedzieć, że policjant ubrany po cywilnemu to faktycznie policjant, a nie zwykły bandyta. Sugerował też, że nie należy interweniować, gdy widzimy dużych mężczyzn.

Sprawa poseł Nowackiej

W listopadzie 2020 roku posłanka Barbara Nowacka została trafiona przez policjanta gazem w twarz. Tę sprawę prokuratura też umorzyła.

- Podstawą decyzji było to, że policjant zeznał w tym moim przypadku, że on był sam i się przestraszył, i to uznano - wyjaśnia Barbara Nowacka z Inicjatywy Polska.

Policjant nie był sam, był członkiem licznego oddziału policji, co widać na zdjęciach.

"Polityczna policja"

Wróćmy jednak do tematu bicia pałką. Za to bicie - jak mówi poseł Szczerba - policjant miał rozmowę dyscyplinującą. Później został awansowany. Ta sprawa, jak wiele innych z ostatnich lat, obciąża jedną osobę: komendanta głównego policji. - Szymczyk nie wyciągnął żadnych konsekwencji wobec policyjnego bandyty, który używał pałki teleskopowej, metalowej - podkreśla Michał Szczerba.

- Polityczna prokuratura, polityczna policja, polityczne decyzje. Zamiast policjantowi, który bił, postępowanie grozi temu, który został pobity - komentuje Krzysztof Gawkowski, poseł Nowej Lewicy.

Prokuratura - która odmówiła wypowiedzi dla "Faktów" TVN - umorzyła sprawę pobicia fotoreportera, ale - jak mówi nam jego pełnomocniczka - do oddzielnego postępowania wyłączyła zarzut naruszenia nietykalności funkcjonariusza policji. Fotoreporter miał usiłować chwycić za pałkę, by uniemożliwić bicie kobiety komuś, kto wyglądał i zachowywał się jak bandyta.

- Obecnie obywatel w starciu z władzą i w starciu z funkcjonariuszami motywowanymi politycznie i kierowanymi politycznie szans nie ma - uważa Agata Bzdyń, radczyni prawna z Kancelarii Praw Człowieka i Fundacji "Feminoteka".

Mecenas złożyła zażalenie na decyzję prokuratury o umorzeniu postępowania do sądu. Podobnie jak posłanka Nowacka.

Autor: Paweł Płuska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Czym jest Unia Europejska dla osób, które urodziły się w dzień przystąpienia Polski do europejskiej wspólnoty? Wiele z nich wskazuje, że dla nich to większe perspektywy, rozwój czy też współpraca pomiędzy uniwersytetami.

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

39-latka leżała w nienaturalnej pozycji na ławce w środku Lublina. Nikt z przechodniów się nią nie zainteresował, a ona umierała. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci, którzy patrolowali teren. Zaczęli reanimację i uratowali jej życie.

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Źródło:
Fakty TVN

W 2020 roku rozpoczął się proces księdza Mariana W., oskarżonego o seksualne wykorzystywanie nieletnich. Pokrzywdzonych miało zostać 22 chłopców. Po czterech latach postępowania sądowego sprawa rusza od początku. Jednocześnie ośmiu poszkodowanych domaga się od tarnowskiej kurii łącznie 12 milionów złotych odszkodowania.

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

Źródło:
Fakty TVN

20 lat Polski w Unii Europejskiej to widoczne gołym okiem korzyści, dotacje, inwestycje i przemiany. Polska zyskała także na bezpieczeństwie. Choć nie wszystko wszystkim się podoba, zwłaszcza politykom sceptycznym wobec wielu unijnych idei, to zdecydowana większość Polaków cały czas popiera naszą obecność we Wspólnocie. 

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Trzecia Droga zaprezentowała liderów na listach swoich kandydatów do Parlamentu Europejskiego. Wybory odbędą się 9 czerwca, kampania już trwa. W to wszystko wpisuje się środowa, 20. rocznica przyjęcia Polski do Unii Europejskiej.

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Myśmy w 1981 roku oczywiście marzyli o wolnej Polsce, nic więcej. Chociaż było oczywiste, że dla środowiska "Solidarności" najważniejsze jest uczestniczenie, takie czynne, cywilizacyjne w strukturach Zachodu - mówił w "Faktach po Faktach" Jerzy Buzek, były premier, eurodeputowany PO, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego w 20. rocznicę akcesji Polski do Unii Europejskiej.

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Źródło:
TVN24

Prezydent stara się skupić na sobie uwagę, zaistnieć w jakiś sposób w debacie - tak o postawie Andrzeja Dudy w stosunku do rządu mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Została też zapytana o to, czy w przyszłorocznych wyborach prezydenckich Lewica wystawi kobietę jako kandydatkę. Powiedziała też kiedy zapadnie decyzja w tej sprawie.

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Źródło:
TVN24

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS