PiS zapowiada zmiany w Kodeksie wyborczym. Opozycja: boją się przegranej

23.12.2022 | PiS zapowiada zmiany w Kodeksie wyborczym. Opozycja: boją się przegranej
23.12.2022 | PiS zapowiada zmiany w Kodeksie wyborczym. Opozycja: boją się przegranej
Michał Tracz | Fakty TVN
23.12.2022 | PiS zapowiada zmiany w Kodeksie wyborczym. Opozycja: boją się przegranejMichał Tracz | Fakty TVN

PiS chce znowu zmienić Kodeks wyborczy przed wyborami do parlamentu. Ma być więcej lokali wyborczych na wsi i darmowe dowożenie seniorów. Jarosław Kaczyński już wcześniej mówił, że przejście z kościoła do lokalu wyborczego powinno być krótkie. Opozycja uważa, że PiS boi się przegranej i dlatego proponuje zmiany.

Teoretycznie każda zmiana, która miałaby zwiększyć frekwencję w wyborach, powinna spotkać się z powszechnym poparciem. Ale nie tym razem. - PiS boi się przegrać wybory i dlatego kugluje przy ordynacji wyborczej - uważa Marcin Kierwiński z PO.

Opozycja mówi, że zmiany - choć ubrane w szlachetne słowa - są skrojone niemal tylko pod PiS. - Kto normalny w Polsce dzień przed wigilią prezentuje projekt zmiany ordynacji wyborczej? - pyta Sławomir Nitras z PO. - To oznaka słabości. Lęku przed porażką i słabości obozu Zjednoczonej Prawicy - dodaje Paulina Hennig-Kloska z Polski 2050.

Bez żadnych szerszych konsultacji PiS proponuje, by zwiększyć liczbę lokali wyborczych - otworzyć je już tam, gdzie zagłosuje minimum 200 osób, by seniorów i osoby z niepełnosprawnościami bezpłatnie dowozić na wybory oraz by zwiększyć limity na finansowanie komitetów wyborczych.

- To są absolutnie takie zmiany pro obywatelskie, dające łatwiejszą możliwość dostępu do lokali wyborczych - zapewnia Marek Ast. PiS przekonuje, że chodzi o to, by ludziom, którzy do tej pory mieli daleko na głosowania, to głosowanie ułatwić.

Pytania o komisje

Rodzi się jednak pytanie - gdzie powstaną owe dodatkowe komisje? - Mówi się o tym, że to mogą być takie parafialne komisje wyborcze z obserwatorami z Klubów Gazety Polskiej - mówi Michał Szczerba z PO. - Te dodatkowe komisje wyborcze miałyby być utworzone na terenach wiejskich. To jest sytuacja karygodna - twierdzi Krzysztof Kwiatkowski z koła senatorów niezależnych.

Tego wszystkiego PiS nawet nie ukrywa. To zresztą bardzo wprost - jeszcze niedawno - osobiście zapowiadał prezes. - Być może można stworzyć jeszcze parę tysięcy takich punktów, szczególnie w tak zwanych wsiach kościelnych. Tak żeby ludzie, którzy wychodzą z kościoła, nie musieli się nadto trudzić, żeby dotrzeć do lokalu wyborczego - mówił 12 października Jarosław Kaczyński.

Z kościoła prosto na wybory - opozycja mówi, że tak PiS chce ułatwić głosowanie tylko swoim wyborcom. - Tu nie chodzi o frekwencję w ogóle, tylko frekwencję wyborców i wyborczyń Prawa i Sprawiedliwości - ocenia Wanda Nowicka z Nowej Lewicy.

- Wiadomo, że tam (na wsiach kościelnych - przyp. red.) mieszkają wyborcy, którzy głosują przede wszystkim, czy wyłącznie, na Prawo i Sprawiedliwość - dodaje Wojciech Hermeliński, były przewodniczący PKW, sędzia TK w stanie spoczynku.

Władza szacuje, że w ten sposób powstanie nawet 6000 nowych komisji wyborczych. - PiS zrobi wszystko, żeby wygrać wybory i jest w stanie do tego dopasować prawo - twierdzi Jan Strzeżek z Porozumienia.

- To jest absolutnie takie doszukiwanie się nieistniejącego drugiego dna. W mniejszych miejscowościach są wyborcy Prawa i Sprawiedliwości i Platformy Obywatelskiej, Lewicy - przekonuje Marek Ast.

Kolejne kontrowersje

Jednak już bezpłatny transport na wybory nie będzie dotyczył wszystkich, a jedynie seniorów, w dużej części także wyborców PiS-u. - Każda partia chce wygrać, ale trzeba to robić takimi metodami, które, no dla mnie one troszkę, przepraszam, trącą Rosją - mówi Wojciech Hermeliński.

Pojawiają się też pytania, dlaczego przez siedem lat PiS nie zmieniło ordynacji, a robi to teraz, kilka miesięcy przed wyborami? - Do dobrego obyczaju powinno należeć, że jeśli zmieniamy prawo wyborcze, to ono będzie obowiązywało dopiero od następnej kadencji - mówi Katarzyna Piekarska z Inicjatywy Polska.

Według Trybunału Konstytucyjnego - ordynacji nie można zmienić krócej niż pół roku przed wyborami. - Władzę świerzbią te ręce i teraz też można odnieść takie wrażenie. W szczególności wtedy, kiedy spadają sondaże - mówi profesor Jarosław Flis, politolog z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Autor: Michał Tracz / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

W Koalicji Obywatelskiej w piątek odbyły się prawybory, wyniki mają zostać podane w sobotę. PiS z kolei ma ogłosić swojego kandydata w niedzielę. Gdyby rzeczywiście faworytem prezesa miał być prezes IPN Karol Nawrocki, to co przesądziło o jego wyborze?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Źródło:
Fakty TVN

Troska mamy działa jak najlepsze lekarstwo na każdego malucha. W przypadku wcześniaków może zdziałać cuda. Lekarze mają na to dowody, a ci z łódzkiego szpitala mają też możliwości, by to wykorzystać. Terapia rodzinna dla wcześniaków w Polsce raczkuje, a powinna być standardem.

Dla wcześniaków bliskość rodziców jest bardzo ważna. W łódzkim szpitalu działają dla nich pokoje rodzinne

Dla wcześniaków bliskość rodziców jest bardzo ważna. W łódzkim szpitalu działają dla nich pokoje rodzinne

Źródło:
Fakty TVN

Marcin Romanowski, były wiceminister sprawiedliwości, który według prokuratury jest odpowiedzialny za wielomilionowe nieprawidłowości w wydatkach z Funduszu Sprawiedliwości, triumfuje po orzeczeniu sądu, że jego zatrzymanie w lipcu było bezprawne. Spór dotyczył immunitetu. Romanowski wciąż może zostać aresztowany, bo w międzyczasie stracił immunitet już nie tylko posła, ale i członka Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy.

Marcin Romanowski chce 200 tysięcy złotych odszkodowania za bezprawne zatrzymanie

Marcin Romanowski chce 200 tysięcy złotych odszkodowania za bezprawne zatrzymanie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Końcowe odliczanie przed prezentacją kandydatów. Wybranek Prawa i Sprawiedliwości miał być wyłoniony 20 listopada, jednak wciąż nic o nim nie wiadomo. Ale wiadomo, że 21 listopada kolejne spotkanie na szczycie - kolejna narada przy Nowogrodzkiej. Może tym razem się uda?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Na 99 procent decyzja zapadła - tak o kandydacie PiS na prezydenta mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 poseł klubu PiS Krzysztof Ciecióra. Europoseł KO Dariusz Joński wymieniał z kolei w programie "trzy różnice" między ugrupowaniami i ich podejściem do wyłonienia kandydata.

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

Źródło:
TVN24

- Rosja robiła, robi i będzie robiła to, co będzie chciała, jeżeli będzie mogła to robić - powiedział pułkownik rezerwy Maciej Matysiak, komentując informacje o użyciu rakiety balistycznej średniego zasięgu przez Rosję przeciwko Ukrainie. Zaznaczył przy tym, że w tej chwili "Rosja de facto zaczyna przeć do jakichś negocjacji" i chce zdobyć przewagę przed rozmowami z Ukrainą i Zachodem. Anna Maria Dyner (Polityka Insight) oceniła, że czwartkowy atak z użyciem nowej potężnej broni "miał wywołać efekt psychologiczny".

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

Źródło:
TVN24

W ubiegłym tygodniu w Redzikowie koło Słupska otwarto bazę amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Taką samą - tyle że od lat - ma już Rumunia. W Rumunii powstaje także największa NATO-wska baza w Europie. Dla Sojuszu ten kraj jest istotny między innymi ze względu na jego położenie. Rumunia graniczy z Ukrainą, ale i Mołdawią, której również zagraża rosyjski imperializm. Władze w Bukareszcie znane były z prozachodniego nastawienia, ale ostatnio popularność zdobywają tam siły prorosyjskie. W ten weekend zaczynają się w tym kraju wybory.

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Salwadorze znajduje się największe więzienie w Ameryce Łacińskiej. Trafiają tam mordercy, gwałciciele i członkowie gangów. Mowa o Centrum Odosobnienia Terroryzmu - CECOT. Więzienie otwarto w ubiegłym roku. Może pomieścić 40 tysięcy osób i zapełnia się błyskawicznie, bowiem w kraju o jednym z najwyższych wskaźników zabójstw na świecie od dwóch lat panuje stan wyjątkowy. Amnesty International przestrzega, iż Salwador doświadcza "stopniowego zastępowania przemocy gangów przemocą państwową". Społeczeństwo jednak taką politykę popiera - pierwsze dane mówią o spadku przestępczości. Telewizji CNN jako jedynej udało się dostać do strzeżonego kompleksu i pokazać, w jakich warunkach przebywają osadzeni.

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Źródło:
CNN