PiS zapowiada zmiany w Kodeksie wyborczym. Opozycja: boją się przegranej

23.12.2022 | PiS zapowiada zmiany w Kodeksie wyborczym. Opozycja: boją się przegranej
23.12.2022 | PiS zapowiada zmiany w Kodeksie wyborczym. Opozycja: boją się przegranej
Michał Tracz | Fakty TVN
23.12.2022 | PiS zapowiada zmiany w Kodeksie wyborczym. Opozycja: boją się przegranejMichał Tracz | Fakty TVN

PiS chce znowu zmienić Kodeks wyborczy przed wyborami do parlamentu. Ma być więcej lokali wyborczych na wsi i darmowe dowożenie seniorów. Jarosław Kaczyński już wcześniej mówił, że przejście z kościoła do lokalu wyborczego powinno być krótkie. Opozycja uważa, że PiS boi się przegranej i dlatego proponuje zmiany.

Teoretycznie każda zmiana, która miałaby zwiększyć frekwencję w wyborach, powinna spotkać się z powszechnym poparciem. Ale nie tym razem. - PiS boi się przegrać wybory i dlatego kugluje przy ordynacji wyborczej - uważa Marcin Kierwiński z PO.

Opozycja mówi, że zmiany - choć ubrane w szlachetne słowa - są skrojone niemal tylko pod PiS. - Kto normalny w Polsce dzień przed wigilią prezentuje projekt zmiany ordynacji wyborczej? - pyta Sławomir Nitras z PO. - To oznaka słabości. Lęku przed porażką i słabości obozu Zjednoczonej Prawicy - dodaje Paulina Hennig-Kloska z Polski 2050.

Bez żadnych szerszych konsultacji PiS proponuje, by zwiększyć liczbę lokali wyborczych - otworzyć je już tam, gdzie zagłosuje minimum 200 osób, by seniorów i osoby z niepełnosprawnościami bezpłatnie dowozić na wybory oraz by zwiększyć limity na finansowanie komitetów wyborczych.

- To są absolutnie takie zmiany pro obywatelskie, dające łatwiejszą możliwość dostępu do lokali wyborczych - zapewnia Marek Ast. PiS przekonuje, że chodzi o to, by ludziom, którzy do tej pory mieli daleko na głosowania, to głosowanie ułatwić.

Pytania o komisje

Rodzi się jednak pytanie - gdzie powstaną owe dodatkowe komisje? - Mówi się o tym, że to mogą być takie parafialne komisje wyborcze z obserwatorami z Klubów Gazety Polskiej - mówi Michał Szczerba z PO. - Te dodatkowe komisje wyborcze miałyby być utworzone na terenach wiejskich. To jest sytuacja karygodna - twierdzi Krzysztof Kwiatkowski z koła senatorów niezależnych.

Tego wszystkiego PiS nawet nie ukrywa. To zresztą bardzo wprost - jeszcze niedawno - osobiście zapowiadał prezes. - Być może można stworzyć jeszcze parę tysięcy takich punktów, szczególnie w tak zwanych wsiach kościelnych. Tak żeby ludzie, którzy wychodzą z kościoła, nie musieli się nadto trudzić, żeby dotrzeć do lokalu wyborczego - mówił 12 października Jarosław Kaczyński.

Z kościoła prosto na wybory - opozycja mówi, że tak PiS chce ułatwić głosowanie tylko swoim wyborcom. - Tu nie chodzi o frekwencję w ogóle, tylko frekwencję wyborców i wyborczyń Prawa i Sprawiedliwości - ocenia Wanda Nowicka z Nowej Lewicy.

- Wiadomo, że tam (na wsiach kościelnych - przyp. red.) mieszkają wyborcy, którzy głosują przede wszystkim, czy wyłącznie, na Prawo i Sprawiedliwość - dodaje Wojciech Hermeliński, były przewodniczący PKW, sędzia TK w stanie spoczynku.

Władza szacuje, że w ten sposób powstanie nawet 6000 nowych komisji wyborczych. - PiS zrobi wszystko, żeby wygrać wybory i jest w stanie do tego dopasować prawo - twierdzi Jan Strzeżek z Porozumienia.

- To jest absolutnie takie doszukiwanie się nieistniejącego drugiego dna. W mniejszych miejscowościach są wyborcy Prawa i Sprawiedliwości i Platformy Obywatelskiej, Lewicy - przekonuje Marek Ast.

Kolejne kontrowersje

Jednak już bezpłatny transport na wybory nie będzie dotyczył wszystkich, a jedynie seniorów, w dużej części także wyborców PiS-u. - Każda partia chce wygrać, ale trzeba to robić takimi metodami, które, no dla mnie one troszkę, przepraszam, trącą Rosją - mówi Wojciech Hermeliński.

Pojawiają się też pytania, dlaczego przez siedem lat PiS nie zmieniło ordynacji, a robi to teraz, kilka miesięcy przed wyborami? - Do dobrego obyczaju powinno należeć, że jeśli zmieniamy prawo wyborcze, to ono będzie obowiązywało dopiero od następnej kadencji - mówi Katarzyna Piekarska z Inicjatywy Polska.

Według Trybunału Konstytucyjnego - ordynacji nie można zmienić krócej niż pół roku przed wyborami. - Władzę świerzbią te ręce i teraz też można odnieść takie wrażenie. W szczególności wtedy, kiedy spadają sondaże - mówi profesor Jarosław Flis, politolog z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Autor: Michał Tracz / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Wystarczy posłuchać relacji dwóch kobiet, by przekonać się, jak ważne przy porodzie może być znieczulenie. Zaczęto je stosować 30 lat temu, ale dziś wciąż nie jest standardem. Jest tylko i wyłącznie dla chętnych kobiet. Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią społeczną na ten temat.

"Kobiety, nie gódźcie się na taką opiekę, walczcie o swoje prawa". Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią

"Kobiety, nie gódźcie się na taką opiekę, walczcie o swoje prawa". Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią

Źródło:
Fakty TVN

Ten przedmiot wejdzie do szkół dopiero we wrześniu. Nie będzie obowiązkowy. Nie wiadomo, ilu uczniów będzie zainteresowanych. Wiadomo jednak, że studia podyplomowe z edukacji zdrowotnej to wśród nauczycieli już jest hit. Na niektórych uczelniach jest dwa lub cztery razy więcej chętnych niż miejsc.  

Nauczyciele chcą uczyć dzieci o zdrowiu. Duża popularność studiów podyplomowych o edukacji zdrowotnej

Nauczyciele chcą uczyć dzieci o zdrowiu. Duża popularność studiów podyplomowych o edukacji zdrowotnej

Źródło:
Fakty TVN

Przedwyborczy zegar tyka. 41 dni do pierwszej tury. Dla kandydatów oznacza to obowiązki związane z kampanią. A dla wyborców - obowiązki związane z głosowaniem. Można już między innymi dopisywać się do spisu wyborców czy zgłaszać chęć głosowania korespondencyjnego. Kto, gdzie i jak? Odpowiedzi na najważniejsze pytania - a także to, co słychać na kampanijnym szlaku, w naszym raporcie.

Głosowanie za 41 dni. Co warto wiedzieć o kalendarzu wyborczym?

Głosowanie za 41 dni. Co warto wiedzieć o kalendarzu wyborczym?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

"Trenuj z wojskiem" to projekt Ministerstwa Obrony Narodowej polegający na organizacji dobrowolnych, praktycznych i bezpłatnych szkoleń dla każdego. To też wstęp, jak zapowiada minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz, do organizacji dobrowolnych, powszechnych szkoleń wojskowych, które planuje rząd.

Rozpoczęła się kolejna edycja szkoleń "Trenuj z wojskiem"

Rozpoczęła się kolejna edycja szkoleń "Trenuj z wojskiem"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

To nie jest jakaś tam kłótnia w parlamencie - ocenił środowe starcie na mównicy sejmowej lidera PiS Jarosława Kaczyńskiego i posła KO Romana Giertycha europoseł Nowej Lewicy Krzysztof Śmiszek. Krzysztof Brejza (KO) nazwał Kaczyńskiego "manipulantem emocjonalnym".

"Kaczyński zamienił się w człowieka, który żywi się kłótnią"

"Kaczyński zamienił się w człowieka, który żywi się kłótnią"

Źródło:
TVN24

Ze strachu o siebie samego Jarosław Kaczyński poświęca dzisiaj pozycję swojego kandydata w wyborach prezydenckich. Przecież to, co zrobił, ośmieszyło go, ośmieszyło cały obóz polityczny - powiedział w sobotę w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec, komentując scysję prezesa PiS z Romanem Giertychem w Sejmie.

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Źródło:
TVN24

Zastępuje przewodnika, lustro, nawet w pewnym zakresie narząd wzroku. Sztuczna inteligencja to pomocnik, który nie traci cierpliwości, a osobom niedowidzącym zwiększa przestrzeń samodzielności. ChatGPT jest w stanie asystować przy robieniu zakupów, orientować użytkownika w przestrzeni czy odnaleźć zgubiony przez niego przedmiot. Nie można mu ufać bezkrytycznie, ale można pozwolić sobie pomóc.

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W ciągu minionej doby Bill Ackman, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, napisał kilka tweetów. Jeden z nich brzmiał: "Państwa, które jako pierwsze dojdą do porozumienia z Donaldem Trumpem, zawrą lepsze porozumienia. Kraje, które będą czekać lub zastosują odwet, będą żałować, że nie były w pierwszej grupie". A drugi cytat: "Czasem najlepszą strategią w negocjacji jest przekonanie drugiej strony o swoim szaleństwie". A co myślą zwykli amerykańscy przedsiębiorcy, którzy nie zarządzają miliardowymi funduszami, ale po prostu firmami?

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS