Mniej na stołach, skromniejsze prezenty. Polacy szykują się na święta w dobie drożyzny

23.12.2022 | Mniej na stołach, skromniejsze prezenty. Polacy szykują się na święta w dobie drożyzny
23.12.2022 | Mniej na stołach, skromniejsze prezenty. Polacy szykują się na święta w dobie drożyzny
Paweł Płuska | Fakty TVN
23.12.2022 | Mniej na stołach, skromniejsze prezenty. Polacy szykują się na święta w dobie drożyznyPaweł Płuska | Fakty TVN

Te święta upłyną Polakom pod znakiem drożyzny. Wydaliśmy więcej, kupiliśmy mniej. Niektórzy brali dodatkową pracę, a inni się zapożyczali, by stół w wigilię wyglądał świątecznie.

To bez wątpienia będzie jeden z głównych tematów rozmów przy świątecznym stole - ceny i drożyzna. Jak wynika z badania Biura Informacji Gospodarczej InfoMonitor, dla ponad 40 procent z nas te święta będą skromniejsze niż zwykle. Wprawdzie wydamy na nie więcej niż rok temu, ale tym razem - z powodu inflacji - większe wydatki nie oznaczają suto zastawionych stołów.

- W obecnej sytuacja, czyli wysokiej inflacji, Polacy sięgają (w pierwszej kolejności - przyp. red.) po te trzy podstawowe aspekty, czyli: racjonalizacja wydatków, oszczędności, szukanie innych dochodów, a dopiero czwartym takim sposobem jest pożyczanie - mówi profesor Waldemar Rogowski, główny analityk Biura Informacji Kredytowej, SGH w Warszawie.

Na czym oszczędzają Polacy? Ponad 30 procent Polaków zapowiada ograniczenie liczby świątecznych potraw i to właśnie nie dlatego, że tak jest lepiej, bardziej ekonomicznie i ekologicznie, tylko po prostu na mniej nas stać. 30 procent planowało też rezygnacje z kupowania drogich prezentów, a ponad 20 procent planowało w ogóle kupić mniej prezentów. Są i tacy, którzy w ogóle z nich rezygnują. Inflacja uderzyła. Hasło "jakoś to będzie" - nie działa.

- My nie przekładamy tej wiedzy, co to znaczy, że inflacja wynosi te 17,18 procent na to, jak planujemy nasz budżet domowy i absolutnie wierzymy, że jakoś to będzie i ten budżet jakoś nam się zepnie - wyjaśnia profesor Agata Gąsiorowska, psycholożka ekonomiczna, Uniwersytet SWPS we Wrocławiu.

Codzienne koszty

Coraz częściej codzienne życie jednak "jakoś się nie spina", co pokazał Rafał Stangreciak w swoim reportażu "Życie na kredycie". Zadłużamy się, ale jeśli już to u znajomych, rodziny - by uniknąć odsetek, by nie wpaść w pętlę kredytową. Boimy się sytuacji, w której jesteśmy zmuszeni spłacać jeden dług za pomocą drugiego. Boimy się braku pieniędzy na wszystko i biedy, która często wręcz oznacza głód. - Rozmawiałem z emerytką w parku na ławce, która wstydziła się mi pokazać swoje zakupy, akurat wracała ze sklepu spożywczego. No i ja ją w końcu namówiłem, żeby jednak może się pochwaliła i ona wyciągnęła dwie, trzy parówki. Ja się pytam "to pewnie na śniadanie będzie?". Na co kobieta odparła, że to na trzy dni - mówi Rafał Stangreciak, reporter magazynu "Czarno na białym" TVN24.

Inflacja zjadła dwa nasze miesięczne wynagrodzenia - mając tyle samo w portfelu, nawet z trzynastą czy czternastą emeryturą, stać nas na znacznie mniej. W te świąteczne dni trochę poudajemy, że nic się nie zmieniło, że są ważniejsze sprawy niż ceny. A że drogo? Raz się żyje. Po świętach zaczniemy spłacać długi.

Autor: Paweł Płuska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Na niecały miesiąc przed wyborami do Parlamentu Europejskiego linia sporu przebiega między Prawem i Sprawiedliwością, które przedstawia Polskę jako unijne terytorium rzekomo zależne od Niemiec, a partiami koalicji rządowej mówiącymi, że PiS walcząc z Unią szkodzi naszemu bezpieczeństwu, wolności i dobrobytowi. O Zielonym Ładzie Kaczyński twierdzi, że był dobry, ale stał się zły, a o niektórych kandydatach własnej partii, że są do jednorazowego użytku.

Antyeuropejska retoryka europejskiej kampanii PiS. "Nam, Polakom, odbiorą właściwie wszystko"

Antyeuropejska retoryka europejskiej kampanii PiS. "Nam, Polakom, odbiorą właściwie wszystko"

Źródło:
Fakty TVN

To opowieść o najstarszej pracującej osobie w Polsce, i to z najdłuższym, bo 84-letnim stażem. Pan Wacław ma 98 lat. To były mistrz Polski w wyścigach motocyklowych, który prowadzi warsztat mechaniczny w Poznaniu. Jego największym marzeniem jest pracować dalej, ile tylko sił wystarczy, co najmniej do setki. Historia samego warsztatu sięga 1945 roku.

Pan Wacław Milewski ma 98 lat i pracuje od 84 lat. "Dziadek jest ekstra, generalnie rzecz biorąc"

Pan Wacław Milewski ma 98 lat i pracuje od 84 lat. "Dziadek jest ekstra, generalnie rzecz biorąc"

Źródło:
Fakty TVN

Odra nie tylko wróciła, ale rozlewa się szeroką falą. Najwięcej dzieci choruje w Warszawie i we Wrocławiu, ale wszędzie grupa ryzyka jest taka sama - to osoby niezaszczepione.

Ostrzeżenia WHO właśnie stały się faktem. Liczba zachorowań na odrę rośnie lawinowo

Ostrzeżenia WHO właśnie stały się faktem. Liczba zachorowań na odrę rośnie lawinowo

Źródło:
Fakty TVN

Lekarze z Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki przy wykorzystaniu nowoczesnych aparatów do monitorowania bólu, podarowanych przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy, sprawdzą poziom bólu u noworodków na oddziałach intensywnej terapii, żeby później opracować zasady ich leczenia. Zbyt duże dawki leków uśmierzających ból w przyszłości mogą uszkodzić mózg małego dziecka. - Stresujące, jak te maszyny piszczą. Podnosi się ciśnienie czy saturacja spada. To jest stresujące dla rodzica - przyznaje matka z Krakowa.

Chcą opracować zasady leczenia bólu u noworodków. Pomaga nowoczesny sprzęt i sztuczna inteligencja

Chcą opracować zasady leczenia bólu u noworodków. Pomaga nowoczesny sprzęt i sztuczna inteligencja

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W akcji gaśniczej brało udział ponad 240 strażaków, ale obyło się bez ofiar i poszkodowanych - z wyjątkiem setek najemców, z których część straciła dziś dorobek życia. Co do tej pory wiemy o pożarze, który w nocy wybuchł w centrum handlowym przy ulicy Marywilskiej?

Wiele osób straciło pracę i środki do życia. Co wiemy o pożarze przy ulicy Marywilskiej?

Wiele osób straciło pracę i środki do życia. Co wiemy o pożarze przy ulicy Marywilskiej?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Wiceminister obrony Cezary Tomczyk poinformował, że zatrzymany w Polsce rosyjski żołnierz jest przesłuchiwany i jest pod nadzorem służb. - Wykorzystamy jego wiedzę, ale to jest jednostka głęboko zdemoralizowana i człowiek, na którym na pewno nie warto się w żaden sposób opierać - zaznaczył Tomczyk.

Rosyjski żołnierz zatrzymany w Polsce. "Wykorzystamy jego wiedzę, ale to zdemoralizowana jednostka"

Rosyjski żołnierz zatrzymany w Polsce. "Wykorzystamy jego wiedzę, ale to zdemoralizowana jednostka"

Źródło:
TVN24

Najbardziej zawinili politycy, którzy zaniedbali priorytet wschodni w służbach specjalnych, w kontrwywiadzie wojskowym i cywilnym. Dla nich priorytetem była opozycja demokratyczna - mówił w "Faktach po Faktach" o sprawie Tomasza Szmydta generał Krzysztof Bondaryk, dyrektor biura szefa MSWiA, były szef ABW.

W sprawie Tomasza Szmydta "najbardziej zawinili politycy"

W sprawie Tomasza Szmydta "najbardziej zawinili politycy"

Źródło:
TVN24

Amerykański Departament Stanu zna sprawę polskiego sędziego, który uciekł na Białoruś - mówi w rozmowie z korespondentem "Faktów" TVN Marcinem Wroną Mark Toner z Departamentu Stanu USA. Toner dodaje, że Stany Zjednoczone są świadome wyzwań wschodniej flanki NATO, które stwarza agresywna postawa Rosji i wojna w Ukrainie oraz robią wszystko, by wspierać w nich Polskę i innych sojuszników. Był też pytany o sprawę polskiego sędziego Tomasza Szmydta, który uciekł na Białoruś. Przekazał, że Departament Stanu zdaje sobie sprawę z tego, co się wydarzyło. - Ale jest to wewnętrzna kwestia rządu polskiego - dodał.

Mark Toner: Będzie to długa wojna. Wszyscy musimy się przygotować

Mark Toner: Będzie to długa wojna. Wszyscy musimy się przygotować

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Wywołała trzęsienie ziemi w Seattle, a teraz zatrzęsie fanami w Europie. Taylor Swift rozpoczęła trasę koncertową, w której zawita także w Polsce. Co ciekawe, za artystką podążają nie tylko miliony jej fanów, ale też charakterystyczny dla gwiazd tego kalibru efekty. Tam, gdzie się pojawia Swift - ceny wynajmu krótkoterminowego gwałtownie rosną o kilkaset procent, co ma wyraźny wpływ na inflację.

Taylor Swift z koncertami w Europie. "To naprawdę niesamowite show"

Taylor Swift z koncertami w Europie. "To naprawdę niesamowite show"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Jak sztuczna inteligencja zmieni gospodarkę, której filarami nadal są surowce? Na ten temat Jan Niedziałek rozmawiał z Amitem Joshim, szwajcarskim naukowcem i ekspertem w dziedzinie sztucznej inteligencji.

Jak sztuczna inteligencja zmieni gospodarkę? Rozmowa z Amitem Joshim

Jak sztuczna inteligencja zmieni gospodarkę? Rozmowa z Amitem Joshim

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS