Mniej na stołach, skromniejsze prezenty. Polacy szykują się na święta w dobie drożyzny

23.12.2022 | Mniej na stołach, skromniejsze prezenty. Polacy szykują się na święta w dobie drożyzny
23.12.2022 | Mniej na stołach, skromniejsze prezenty. Polacy szykują się na święta w dobie drożyzny
Paweł Płuska | Fakty TVN
23.12.2022 | Mniej na stołach, skromniejsze prezenty. Polacy szykują się na święta w dobie drożyznyPaweł Płuska | Fakty TVN

Te święta upłyną Polakom pod znakiem drożyzny. Wydaliśmy więcej, kupiliśmy mniej. Niektórzy brali dodatkową pracę, a inni się zapożyczali, by stół w wigilię wyglądał świątecznie.

To bez wątpienia będzie jeden z głównych tematów rozmów przy świątecznym stole - ceny i drożyzna. Jak wynika z badania Biura Informacji Gospodarczej InfoMonitor, dla ponad 40 procent z nas te święta będą skromniejsze niż zwykle. Wprawdzie wydamy na nie więcej niż rok temu, ale tym razem - z powodu inflacji - większe wydatki nie oznaczają suto zastawionych stołów.

- W obecnej sytuacja, czyli wysokiej inflacji, Polacy sięgają (w pierwszej kolejności - przyp. red.) po te trzy podstawowe aspekty, czyli: racjonalizacja wydatków, oszczędności, szukanie innych dochodów, a dopiero czwartym takim sposobem jest pożyczanie - mówi profesor Waldemar Rogowski, główny analityk Biura Informacji Kredytowej, SGH w Warszawie.

Na czym oszczędzają Polacy? Ponad 30 procent Polaków zapowiada ograniczenie liczby świątecznych potraw i to właśnie nie dlatego, że tak jest lepiej, bardziej ekonomicznie i ekologicznie, tylko po prostu na mniej nas stać. 30 procent planowało też rezygnacje z kupowania drogich prezentów, a ponad 20 procent planowało w ogóle kupić mniej prezentów. Są i tacy, którzy w ogóle z nich rezygnują. Inflacja uderzyła. Hasło "jakoś to będzie" - nie działa.

- My nie przekładamy tej wiedzy, co to znaczy, że inflacja wynosi te 17,18 procent na to, jak planujemy nasz budżet domowy i absolutnie wierzymy, że jakoś to będzie i ten budżet jakoś nam się zepnie - wyjaśnia profesor Agata Gąsiorowska, psycholożka ekonomiczna, Uniwersytet SWPS we Wrocławiu.

Codzienne koszty

Coraz częściej codzienne życie jednak "jakoś się nie spina", co pokazał Rafał Stangreciak w swoim reportażu "Życie na kredycie". Zadłużamy się, ale jeśli już to u znajomych, rodziny - by uniknąć odsetek, by nie wpaść w pętlę kredytową. Boimy się sytuacji, w której jesteśmy zmuszeni spłacać jeden dług za pomocą drugiego. Boimy się braku pieniędzy na wszystko i biedy, która często wręcz oznacza głód. - Rozmawiałem z emerytką w parku na ławce, która wstydziła się mi pokazać swoje zakupy, akurat wracała ze sklepu spożywczego. No i ja ją w końcu namówiłem, żeby jednak może się pochwaliła i ona wyciągnęła dwie, trzy parówki. Ja się pytam "to pewnie na śniadanie będzie?". Na co kobieta odparła, że to na trzy dni - mówi Rafał Stangreciak, reporter magazynu "Czarno na białym" TVN24.

Inflacja zjadła dwa nasze miesięczne wynagrodzenia - mając tyle samo w portfelu, nawet z trzynastą czy czternastą emeryturą, stać nas na znacznie mniej. W te świąteczne dni trochę poudajemy, że nic się nie zmieniło, że są ważniejsze sprawy niż ceny. A że drogo? Raz się żyje. Po świętach zaczniemy spłacać długi.

Autor: Paweł Płuska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Wystarczy posłuchać relacji dwóch kobiet, by przekonać się, jak ważne przy porodzie może być znieczulenie. Zaczęto je stosować 30 lat temu, ale dziś wciąż nie jest standardem. Jest tylko i wyłącznie dla chętnych kobiet. Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią społeczną na ten temat.

"Kobiety, nie gódźcie się na taką opiekę, walczcie o swoje prawa". Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią

"Kobiety, nie gódźcie się na taką opiekę, walczcie o swoje prawa". Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią

Źródło:
Fakty TVN

Ten przedmiot wejdzie do szkół dopiero we wrześniu. Nie będzie obowiązkowy. Nie wiadomo, ilu uczniów będzie zainteresowanych. Wiadomo jednak, że studia podyplomowe z edukacji zdrowotnej to wśród nauczycieli już jest hit. Na niektórych uczelniach jest dwa lub cztery razy więcej chętnych niż miejsc.  

Nauczyciele chcą uczyć dzieci o zdrowiu. Duża popularność studiów podyplomowych o edukacji zdrowotnej

Nauczyciele chcą uczyć dzieci o zdrowiu. Duża popularność studiów podyplomowych o edukacji zdrowotnej

Źródło:
Fakty TVN

Przedwyborczy zegar tyka. 41 dni do pierwszej tury. Dla kandydatów oznacza to obowiązki związane z kampanią. A dla wyborców - obowiązki związane z głosowaniem. Można już między innymi dopisywać się do spisu wyborców czy zgłaszać chęć głosowania korespondencyjnego. Kto, gdzie i jak? Odpowiedzi na najważniejsze pytania - a także to, co słychać na kampanijnym szlaku, w naszym raporcie.

Głosowanie za 41 dni. Co warto wiedzieć o kalendarzu wyborczym?

Głosowanie za 41 dni. Co warto wiedzieć o kalendarzu wyborczym?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

"Trenuj z wojskiem" to projekt Ministerstwa Obrony Narodowej polegający na organizacji dobrowolnych, praktycznych i bezpłatnych szkoleń dla każdego. To też wstęp, jak zapowiada minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz, do organizacji dobrowolnych, powszechnych szkoleń wojskowych, które planuje rząd.

Rozpoczęła się kolejna edycja szkoleń "Trenuj z wojskiem"

Rozpoczęła się kolejna edycja szkoleń "Trenuj z wojskiem"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

To nie jest jakaś tam kłótnia w parlamencie - ocenił środowe starcie na mównicy sejmowej lidera PiS Jarosława Kaczyńskiego i posła KO Romana Giertycha europoseł Nowej Lewicy Krzysztof Śmiszek. Krzysztof Brejza (KO) nazwał Kaczyńskiego "manipulantem emocjonalnym".

"Kaczyński zamienił się w człowieka, który żywi się kłótnią"

"Kaczyński zamienił się w człowieka, który żywi się kłótnią"

Źródło:
TVN24

Ze strachu o siebie samego Jarosław Kaczyński poświęca dzisiaj pozycję swojego kandydata w wyborach prezydenckich. Przecież to, co zrobił, ośmieszyło go, ośmieszyło cały obóz polityczny - powiedział w sobotę w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec, komentując scysję prezesa PiS z Romanem Giertychem w Sejmie.

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Źródło:
TVN24

Zastępuje przewodnika, lustro, nawet w pewnym zakresie narząd wzroku. Sztuczna inteligencja to pomocnik, który nie traci cierpliwości, a osobom niedowidzącym zwiększa przestrzeń samodzielności. ChatGPT jest w stanie asystować przy robieniu zakupów, orientować użytkownika w przestrzeni czy odnaleźć zgubiony przez niego przedmiot. Nie można mu ufać bezkrytycznie, ale można pozwolić sobie pomóc.

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W ciągu minionej doby Bill Ackman, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, napisał kilka tweetów. Jeden z nich brzmiał: "Państwa, które jako pierwsze dojdą do porozumienia z Donaldem Trumpem, zawrą lepsze porozumienia. Kraje, które będą czekać lub zastosują odwet, będą żałować, że nie były w pierwszej grupie". A drugi cytat: "Czasem najlepszą strategią w negocjacji jest przekonanie drugiej strony o swoim szaleństwie". A co myślą zwykli amerykańscy przedsiębiorcy, którzy nie zarządzają miliardowymi funduszami, ale po prostu firmami?

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS