Burmistrz Nowego Jorku oskarżony o korupcję. Przed wyborami sprawa odbija się szerokim echem

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Przez blisko dekadę odbył co najmniej kilka luksusowych podróży, opłaconych w tureckich lirach. W zamian za to miał wydać zgodę na otwarcie tureckiego konsulatu z pominięciem procedur. Presja na Erica Adamsa, by podał się do dymisji, rośnie. On sam twierdzi, że oskarżenie ma podtekst polityczny i że to kara za to, że krytykował administrację Joe Bidena za politykę imigracyjną. Sam jest członkiem Partii Demokratycznej.

Wyborcom obiecywał przestrzeganie zasad i walkę z przestępczością. Po dojściu do władzy stał się pierwszym w historii Nowego Jorku burmistrzem z zarzutami prokuratorskimi. Eric Adams, były policjant, jest oskarżony między innymi o branie łapówek i przyjmowanie pieniędzy na kampanię z zagranicy, konkretnie z Turcji.

Broni się, jak na polityka przystało - twierdzi, że jest ofiarą nagonki.

- Nie jesteśmy zaskoczeni. Spodziewaliśmy się tego, patrząc na działania, które miały miejsce w ciągu ostatnich 10 miesięcy. Przecieki, komentarze, demonizowanie. Proszę nowojorczyków, by poczekali na wysłuchanie naszej linii obrony, zanim wydadzą swoje osądy - komentuje Eric Adams.

Kupowanie wpływów przez tureckich biznesmenów

Adams jest burmistrzem Nowego Jorku od 2022 roku. Wcześniej, jako burmistrz Brooklynu, miał przez pięć lat przyjąć "prezenty" o wartości 123 tysięcy dolarów. Według prokuratury były to głównie bilety lotnicze w klasie biznes do Turcji, którą odwiedził aż sześć razy, i pobyt w luksusowym apartamencie w Stambule.

Ze śledztwa FBI wynika, że w zamian Adams miał naciskać na swoich urzędników, by wydali zezwolenie na otwarcie budynku konsulatu Turcji w Nowym Jorku z pominięciem procedur. Adams miał też ukryć pochodzące z Turcji wpłaty na jego kampanię w 2021 roku.

- Według aktu oskarżenia burmistrz Adams brał udział w długotrwałym procederze, w którym zabiegał i świadomie przyjmował nielegalne wpłaty na kampanię od zagranicznych darczyńców. Przyjmował te wpłaty, mimo że wiedział, że są nielegalne i były formą kupienia u niego wpływów przez tureckiego urzędnika państwowego i tureckich biznesmenów - przekazuje Damian Willimas, prokurator dla Południowego Dystryktu Nowego Jorku.

CZYTAJ TAKŻE: Burmistrz Nowego Jorku oskarżony

Policja przed domem burmistrza Nowego Jorku Erica Adamsa
Policja przed domem burmistrza Nowego Jorku Erica AdamsaReuters

FBI przeprowadziło nalot na rezydencję burmistrza. Na poczet materiału dowodowego zabezpieczyło między innymi jego telefony i tablet. Adams twierdzi, że nie zrobił nic złego. Nie ma zamiaru ustępować ze stanowiska.

- Nie chcemy, aby takie rzeczy działy się w naszym mieście. Dla dobra miasta i funkcjonowania jego administracji najlepiej byłoby, gdyby burmistrz Adams ustąpił ze stanowiska - ocenia Alexandria Ocasio-Cortez, członkini Izby Reprezentantów Stanów Zjednoczonych z Partii Demokratycznej.

- Fakt, że został oskarżony, nie oznacza, że ​​nie może być burmistrzem. Nie został osądzony, nie został skazany. Ale teraz najważniejsze pytania, jakie zadają sobie ludzie, brzmią: Czy wpłynie to na jego zdolność do skutecznego rządzenia? Czy będzie zbyt rozproszony, próbując odeprzeć zarzuty? Czy będzie w stanie być liderem? Czy ludzie będą chcieli pójść za nim w niektórych kwestiach związanych z polityką miasta? - komentuje Richard Briffault, profesor prawa z Columbia University.

Sprawa burmistrza Adamsa to woda na młyn republikanów

Adamsa może odwołać gubernator stanu Nowy Jork Kathy Hochul, ale burmistrz to jej sojusznik polityczny. Oboje są członkami Partii Demokratycznej.

- Podejmę decyzję w swoim czasie. Muszę przejrzeć akt oskarżenia, zobaczyć, co jest w nim zawarte - komentuje Kathy Hochul. - Niezwykle ważne jest, abyśmy nadal utrzymywali zaufanie nowojorczyków. Są teraz niespokojni. Czuję to. Wiem to - dodaje.

Sprawa burmistrza Adamsa to woda na młyn republikanów i Donalda Trumpa przed listopadowymi wyborami prezydenckimi, którzy mogą teraz wskazywać na rządzony przez demokratów Nowy Jork jako siedlisko korupcji. Zwłaszcza że prokuratura prowadzi osobne śledztwa w sprawie kilku powiązanych z Adamsem wysoko postawionych urzędników nowojorskiego ratusza.

- Czułam, że to może się zdarzyć w każdej chwili. To, co dzieje się w tym mieście, jest po prostu szalone. Wszyscy jego ludzie, których umieścił w ratuszu, są podejrzani - mówi mieszkanka Nowego Jorku. - Mamy do czynienia z kolesiostwem. Naprawdę mam nadzieję, że sytuacja się zmieni i znajdziemy nowego, właściwego kandydata na burmistrza - wtóruje jej kolejna mieszkanka.

Adams próbuje nadać swojej sprawie szeroki kontekst polityczny. Zarzuty prokuratorskie to jego zdaniem rzekoma zemsta władz federalnych za otwartą krytykę polityki imigracyjnej Joe Bidena.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: Reuters

Pozostałe wiadomości

Eksperci alarmują, że w ciągu ostatnich 50 lat średnia liczebność monitorowanych populacji dzikich gatunków zmniejszyła się o 73 procent. Dlatego według nich dla naszej przyszłości kluczowe będzie najbliższe pięć lat.

Liczebność obserwowanych dzikich zwierząt spadła o 73 procent w ciągu 50 lat. "Liczba dramatyczna"

Liczebność obserwowanych dzikich zwierząt spadła o 73 procent w ciągu 50 lat. "Liczba dramatyczna"

Źródło:
Fakty TVN

W Polsce średnio na raka piersi umiera codziennie piętnaście kobiet. Amazonki pokazują, że życie można uratować dzięki profilaktyce. Ważne jest USG, ale ważne jest też badanie się samemu, bo zmiany można wymacać - u kobiet w piersiach, a u mężczyzn w jądrach.

W odważnej sesji zachęcają do badania piersi. "Pokazują, że kobieta z blizną wcale nie traci kobiecości"

W odważnej sesji zachęcają do badania piersi. "Pokazują, że kobieta z blizną wcale nie traci kobiecości"

Źródło:
Fakty TVN

Inteligentne lodówki, kuchenki czy odkurzacze to już nasza codzienność. Jednak takie nowoczesne urządzenia, które łączą się z siecią, mogą okazać się problemem. Hakerzy coraz częściej wkradają się na urządzenia i mogą nie tylko zmieniać temperaturę piekarnika podczas przygotowania posiłku, ale także uzyskać dostęp do wielu danych, którymi nie chcemy się dzielić.

Inteligentne gadżety na celowniku hakerów. "Furtka do danych, do naszej sieci domowej"

Inteligentne gadżety na celowniku hakerów. "Furtka do danych, do naszej sieci domowej"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nie ma końca walka z piratami drogowymi. Kujawsko-pomorska grupa SPEED w ciągu ostatnich 9 miesięcy zatrzymała 441 praw jazdy, w tym 288 za przekroczenie dozwolonej prędkości. To właśnie nadmierna prędkość jest główną przyczyną wypadków drogowych. Na polskich drogach ginie codziennie średnio 8 osób.

Zabezpieczanie samochodu, "symboliczne więzienie". Pomysły ekspertów na walkę z piratami drogowymi

Zabezpieczanie samochodu, "symboliczne więzienie". Pomysły ekspertów na walkę z piratami drogowymi

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Bardzo zasmucił mnie pan premier. To, co powiedział o zawieszeniu prawa do azylu, było zdumiewające - powiedziała w programie "Fakty po Faktach" w TVN24 dr Hanna Machińska, prawniczka, była zastępczyni RPO. Zaapelowała do premiera Donalda Tuska, by przeprowadził szerokie konsultacje z aktywistami i organizacjami pozarządowymi. - My mamy ogromne doświadczenie w tym zakresie - dodała. - Mówiąc te słowa, Tusk był doskonale świadom, że słucha go dzisiaj nie tylko Polska - stwierdził europoseł Janusz Lewandowski. Według niego wypowiedź szefa rządu była skierowana "przede wszystkim do Łukaszenki".

"Ścigamy się w radykalizmie z PiS-em". Komentarze po zapowiedzi premiera

"Ścigamy się w radykalizmie z PiS-em". Komentarze po zapowiedzi premiera

Źródło:
TVN24

- Warto, by resort dyplomacji znalazł właściwy język do tego, by porozumieć się z panem prezydentem w sprawie mianowania ambasadorów - powiedział w piątek w "Faktach po Faktach" szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Jacek Siewiera. Jak podkreślił, wniosek, który szef MSZ składa na ręce prezydenta w tej sprawie "zakłada, że w roli petenta wnioskujący zwraca się do organu, który podejmuje decyzję". - Trzeba to uszanować - dodał.

Minister w roli "petenta". Co szef BBN uważa o sporze na linii prezydent-MSZ

Minister w roli "petenta". Co szef BBN uważa o sporze na linii prezydent-MSZ

Źródło:
TVN24

Kierowcy, przedsiębiorcy i politycy na całym świecie nerwowo spoglądają w stronę Bliskiego Wschodu. Od tego, jak Izrael zdecyduje się zaatakować Iran, zależeć będzie cena ropy na rynkach, a w konsekwencji kondycja gospodarki. Jeśli odwet Izraela będzie silny, wciągnie w wojnę cały region, który odpowiada za jedną trzecią światowej produkcji surowca. 

Nie milkną pytania o możliwą skalę odwetu. "Wszyscy myślą o tym, jaki ruch wykona teraz Izrael"

Nie milkną pytania o możliwą skalę odwetu. "Wszyscy myślą o tym, jaki ruch wykona teraz Izrael"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS