Burmistrz Nowego Jorku oskarżony o korupcję. Przed wyborami sprawa odbija się szerokim echem

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Przez blisko dekadę odbył co najmniej kilka luksusowych podróży, opłaconych w tureckich lirach. W zamian za to miał wydać zgodę na otwarcie tureckiego konsulatu z pominięciem procedur. Presja na Erica Adamsa, by podał się do dymisji, rośnie. On sam twierdzi, że oskarżenie ma podtekst polityczny i że to kara za to, że krytykował administrację Joe Bidena za politykę imigracyjną. Sam jest członkiem Partii Demokratycznej.

Wyborcom obiecywał przestrzeganie zasad i walkę z przestępczością. Po dojściu do władzy stał się pierwszym w historii Nowego Jorku burmistrzem z zarzutami prokuratorskimi. Eric Adams, były policjant, jest oskarżony między innymi o branie łapówek i przyjmowanie pieniędzy na kampanię z zagranicy, konkretnie z Turcji.

Broni się, jak na polityka przystało - twierdzi, że jest ofiarą nagonki.

- Nie jesteśmy zaskoczeni. Spodziewaliśmy się tego, patrząc na działania, które miały miejsce w ciągu ostatnich 10 miesięcy. Przecieki, komentarze, demonizowanie. Proszę nowojorczyków, by poczekali na wysłuchanie naszej linii obrony, zanim wydadzą swoje osądy - komentuje Eric Adams.

Kupowanie wpływów przez tureckich biznesmenów

Adams jest burmistrzem Nowego Jorku od 2022 roku. Wcześniej, jako burmistrz Brooklynu, miał przez pięć lat przyjąć "prezenty" o wartości 123 tysięcy dolarów. Według prokuratury były to głównie bilety lotnicze w klasie biznes do Turcji, którą odwiedził aż sześć razy, i pobyt w luksusowym apartamencie w Stambule.

Ze śledztwa FBI wynika, że w zamian Adams miał naciskać na swoich urzędników, by wydali zezwolenie na otwarcie budynku konsulatu Turcji w Nowym Jorku z pominięciem procedur. Adams miał też ukryć pochodzące z Turcji wpłaty na jego kampanię w 2021 roku.

- Według aktu oskarżenia burmistrz Adams brał udział w długotrwałym procederze, w którym zabiegał i świadomie przyjmował nielegalne wpłaty na kampanię od zagranicznych darczyńców. Przyjmował te wpłaty, mimo że wiedział, że są nielegalne i były formą kupienia u niego wpływów przez tureckiego urzędnika państwowego i tureckich biznesmenów - przekazuje Damian Willimas, prokurator dla Południowego Dystryktu Nowego Jorku.

CZYTAJ TAKŻE: Burmistrz Nowego Jorku oskarżony

Policja przed domem burmistrza Nowego Jorku Erica Adamsa
Policja przed domem burmistrza Nowego Jorku Erica AdamsaReuters

FBI przeprowadziło nalot na rezydencję burmistrza. Na poczet materiału dowodowego zabezpieczyło między innymi jego telefony i tablet. Adams twierdzi, że nie zrobił nic złego. Nie ma zamiaru ustępować ze stanowiska.

- Nie chcemy, aby takie rzeczy działy się w naszym mieście. Dla dobra miasta i funkcjonowania jego administracji najlepiej byłoby, gdyby burmistrz Adams ustąpił ze stanowiska - ocenia Alexandria Ocasio-Cortez, członkini Izby Reprezentantów Stanów Zjednoczonych z Partii Demokratycznej.

- Fakt, że został oskarżony, nie oznacza, że ​​nie może być burmistrzem. Nie został osądzony, nie został skazany. Ale teraz najważniejsze pytania, jakie zadają sobie ludzie, brzmią: Czy wpłynie to na jego zdolność do skutecznego rządzenia? Czy będzie zbyt rozproszony, próbując odeprzeć zarzuty? Czy będzie w stanie być liderem? Czy ludzie będą chcieli pójść za nim w niektórych kwestiach związanych z polityką miasta? - komentuje Richard Briffault, profesor prawa z Columbia University.

Sprawa burmistrza Adamsa to woda na młyn republikanów

Adamsa może odwołać gubernator stanu Nowy Jork Kathy Hochul, ale burmistrz to jej sojusznik polityczny. Oboje są członkami Partii Demokratycznej.

- Podejmę decyzję w swoim czasie. Muszę przejrzeć akt oskarżenia, zobaczyć, co jest w nim zawarte - komentuje Kathy Hochul. - Niezwykle ważne jest, abyśmy nadal utrzymywali zaufanie nowojorczyków. Są teraz niespokojni. Czuję to. Wiem to - dodaje.

Sprawa burmistrza Adamsa to woda na młyn republikanów i Donalda Trumpa przed listopadowymi wyborami prezydenckimi, którzy mogą teraz wskazywać na rządzony przez demokratów Nowy Jork jako siedlisko korupcji. Zwłaszcza że prokuratura prowadzi osobne śledztwa w sprawie kilku powiązanych z Adamsem wysoko postawionych urzędników nowojorskiego ratusza.

- Czułam, że to może się zdarzyć w każdej chwili. To, co dzieje się w tym mieście, jest po prostu szalone. Wszyscy jego ludzie, których umieścił w ratuszu, są podejrzani - mówi mieszkanka Nowego Jorku. - Mamy do czynienia z kolesiostwem. Naprawdę mam nadzieję, że sytuacja się zmieni i znajdziemy nowego, właściwego kandydata na burmistrza - wtóruje jej kolejna mieszkanka.

Adams próbuje nadać swojej sprawie szeroki kontekst polityczny. Zarzuty prokuratorskie to jego zdaniem rzekoma zemsta władz federalnych za otwartą krytykę polityki imigracyjnej Joe Bidena.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: Reuters

Pozostałe wiadomości

Ewa urodziła się dwa lata temu. Ma problemy z sercem, jelitami i ze wzrokiem. Mama porzuciła ją jeszcze w szpitalu, ojciec zrobił to też niemal od razu, ale stała się rzecz niezwykła. Ewa będzie mogła opuścić szpital i będzie miała dom. To wszystko dzięki Judycie i Piotrowi, którzy odpowiedzieli na apel szpitala.

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Źródło:
Fakty TVN

Okazuje się, że w roku 2025 Pomnik Matki Polki był zbyt odważny i trzeba go było trochę zakryć. Dlatego rzeźba dostała stanik. Cała sprawa ma związek z niskimi zasięgami profilu szpitala na Facebooku, który ograniczył jego widoczność przez naruszenie regulaminu.

​Szpital w Łodzi kontra Facebook. Dla serwisu Pomnik Matki Polki był gorszący, dlatego znaleziono na to sposób

​Szpital w Łodzi kontra Facebook. Dla serwisu Pomnik Matki Polki był gorszący, dlatego znaleziono na to sposób

Źródło:
Fakty TVN

Już ponad trzy tysiące osób zmarło w Mjanmie - dawnej Birmie - po katastrofalnym trzęsieniu ziemi. Takie informacje przekazują lokalne władze, jednak przewidywania ekspertów mówią, że kataklizm mógł pochłonąć nawet dziesiątki tysięcy ofiar. Trwają akcje ratunkowe i poszukiwawcze i wciąż udaje się spod gruzów wyciągnąć żywe osoby. Rządząca krajem wojskowa junta w końcu uległa naciskom i zapowiedziała, że wstrzyma walki z siłami prodemokratycznymi, żeby nie utrudniać niesienia pomocy.

"Z dnia na dzień szanse maleją", ale wciąż odnajdują żywych

"Z dnia na dzień szanse maleją", ale wciąż odnajdują żywych

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rośnie liczba zatruć dopalaczami. Coraz częściej sięgają po nie dzieci i nastolatkowie. To alarmujące dane Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Odurzanie się dopalaczami, lekami i innymi środkami to rosnący problem w Polsce. Konsekwencje są tragiczne - ostrzegają lekarze.

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Mamy pewne grupy amunicji, z której wielkości jesteśmy niezadowoleni - przyznał w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Sztabu Generalnego WP generał Wiesław Kukuła. Zaznaczył, że "istnieje wiele asortymentów", które pozwalają prowadzić ewentualną wojnę "nawet przez długie miesiące".

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Źródło:
TVN24

- To są przestępcy, którzy byli prawomocnie skazani i dwukrotnie zostali ułaskawieni przez prezydenta Andrzeja Dudę - powiedział we wtorek w "Faktach po Faktach" wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Karnowski, odnosząc się do polityków PiS Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, którym europarlament uchylił immunitety. Zdaniem posła PiS Krzysztofa Ciecióry była to "decyzja polityczna". - Trzeba tych ludzi wsadzić do więzienia pod jakimkolwiek pretekstem - stwierdził.

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Źródło:
TVN24

Każde dzieło sztuki może mieć także swoje brzmienie. Grupa kompozytorów pracuje nad tym, jak za pomocą dźwięku wyrazić obraz. Paleta barw zamieniona na pięciolinię, pozwala obcować z malarstwem także osobom niedowidzącym. Inicjator akcji, muzyk Bobby Goulder, sam traci wzrok, ale zanim będzie za późno, chce największe arcydzieła malarstwa usłyszeć i przeżyć.

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Kolejni imigranci deportowani z USA trafili do "Alcatrazu Ameryki Środkowej" w Salwadorze. Amerykanie odesłali 17 mężczyzn, których oskarżają o przynależność do gangów. Problem w tym, że amerykańskie władze nie przedstawiają żadnych szczegółów dotyczących przestępstw, które mieliby popełnić deportowani. Do rygorystycznego więzienia trafił mężczyzna, który w Stanach Zjednoczonych przebywał legalnie i którego żona jest Amerykanką.

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS