Najnowsze

Najnowsze

W poniedziałek będzie słonecznie. Zachmurzenie możliwe jest przejściowo na południu. Temperatura maksymalna wyniesie od 12 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie do 17 stopni Celsjusza na Dolnym Śląsku. Wiatr słaby i umiarkowany, wschodni. Ciśnienie rośnie.

Prawo i Sprawiedliwość chce zmniejszyć pełny skład Trybunału Konstytucyjnego. Po ustawowych zmianach, które chce wprowadzić partia rządząca - by Trybunał mógłby orzekać w pełnym składzie, wystarczy 9 sędziów. Tym zmianom sprzeciwia się cala opozycja, "nie" mówi też Konfederacja.

Na całym świecie trwa końcowe odliczanie. Została mniej niż doba do startu największego i wyjątkowego charytatywnego wyścigu, w którym to meta goni zawodników. 10. edycja Wings for Life to bieg dla tych, którzy biegać, ani chodzić nie mogą, ale mają nadzieję, że się to zmieni.

Populacja Polski się kurczy, a społeczeństwo starzeje. W poprzednim roku urodziło się najmniej dzieci po II wojnie światowej. Powodów niskiej dzietności jest wiele: niestabilna sytuacja na rynku mieszkaniowym, pandemia, wojna, wzrost kosztów życia.

Polski rząd miał zabiegać w Brukseli o objęcie importu LPG unijnymi sankcjami, ale jak wynika z kontroli posłów Koalicji Obywatelskiej intensywność tych działań osłabła. Posłowie opozycji mówią o powiązaniach ludzi związanych z Prawem i Sprawiedliwością ze spółką, która logistycznie umożliwia import rosyjskiego gazu. Żadne unijne państwo nie importuje tyle rosyjskiego gazu co Polska.

Prezydent Serbii zapowiada "niemal pełne rozbrojenie" wśród obywateli po dwóch tragicznych strzelaninach - dzień po dniu. Najpierw 13-latek zastrzelił ośmioro uczniów i ochroniarza w szkole, następnego dnia 21-latek z samochodu strzelał do przypadkowych osób - zabił 8, ranił 14. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

Sześciu sędziów Trybunału Konstytucyjnego uważa, że Julia Przyłębska nie jest jego prezesem, bo jej kadencja skończyła się w grudniu. Bez nich Trybunał nie może zebrać się w pełnym składzie i nie może orzec w sprawie ustawy, która ma odblokować miliardy na KPO. PiS więc ustawą chce zmniejszyć wymagany skład, by zbuntowani sędziowie nie byli potrzebni. Czy to przejdzie w Sejmie i w Europie?

Po raz pierwszy zdarzyło się, że sąd zdecydował o zadośćuczynieniu, jakie zapłacić musi parafia ofierze molestowania. Ale sprawcą był nie ksiądz, a pracownik - w tym wypadku kościelny. Pytanie, czy po tym wyroku przyjdą kolejne i odpowiedzialność za dramat ofiar ponosić będą nie tylko sprawcy, ale też ci, którzy powinni temu zapobiec.

Na krańcach północnych i wschodnich Polski przeważnie będzie pogodnie. Poza tym będzie pochmurno i wystąpią opady deszczu. W południowej części kraju możliwe są także burze. Temperatura maksymalna wyniesie od 9 stopni Celsjusza na Kujawach do 17 stopni Celsjusza na Podkarpaciu. Wiatr słaby i umiarkowany, miejscami silniejszy, wschodni. Ciśnienie spada.

Minister rolnictwa Robert Telus zapewnia, że do żniw wszystkie spichlerze i magazyny mają być puste. Tak, by po żniwach rolnicy mieli gdzie składować swoje zboże. Przy okazji namawia do sprzedaży zalegających zapasów - przypominając o dopłatach. Problem w tym, że ceny zboża spadają tak bardzo, że dopłaty mogą nie wystarczyć. Izby rolnicze planują protest w Brukseli.

W czwartek maturzyści podeszli do egzaminu z języka polskiego. W tym roku matura przeprowadzana jest w dwóch formułach - innej dla liceów i innej dla techników. Ci pierwsi mieli do wyboru dwa tematy: "Człowiek - istota pełna sprzeczności" oraz "Co sprawia, że człowiek staje się dla drugiego człowieka bohaterem?". Z kolei absolwenci technikum mieli odnieść się do fragmentów "Pana Tadeusza" i "Przedwiośnia".