Badanie piersi pod kątem raka co rok może nie wystarczyć. Warto samej się macać. Stąd akcja "Pomacaj się"

Źródło:
Fakty TVN
Badanie piersi pod kątem raka co rok może nie wystarczyć. Warto samej się macać. Stąd akcja "Pomacaj się"
Badanie piersi pod kątem raka co rok może nie wystarczyć. Warto samej się macać. Stąd akcja "Pomacaj się"
Marek Nowicki/Fakty TVN
Badanie piersi pod kątem raka co rok może nie wystarczyć. Warto samej się macać. Stąd akcja "Pomacaj się"Marek Nowicki/Fakty TVN

Warszawska wystawa "Siła kobiet" i akcja "Pomacaj się" mają zachęcić kobiety do wczesnego wykrywania raka piersi. Coroczne USG nie wystarczy, samemu można się badać. Pacjentki mówią, że to ratuje życie.

Pomacaj się dokładnie i systematycznie. Wszystkie panie ze zdjęć na wystawie pod tytułem "Siła kobiet" do tego zachęcają, bo to kampania "Pomacaj się".

- Raz w miesiącu macaj się i te historie są właśnie dowodem, że dziewczyny, które sobie to wymacały, które znalazły tę chorobę na wczesnym etapie, przeszły to leczenie łatwiej, prościej, mniej boleśnie - mówi Anna Szołucha z Fundacji Kochasz Dopilnuj.

Na czas pomacała się pani Monika Smolińska. Jest szczęśliwa i zdrowia. Właśnie wróciła z urlopu. Od dawna wiedziała, że jest w grupie ryzyka, bo jej mama i babcia chorowały na raka piersi.

Wymacany guzek może być całkiem mały i niewinny, ale złośliwy

- Ja mam mutację genu BRCA1 i zdecydowałam się na profilaktyczną mastektomię - termin był ustalony, wszystko dogadane, i trzy tygodnie po ustaleniu terminu wyczułam sobie guz z piersi - opowiada Monika Smolińska.

Wymacany guzek może być całkiem mały i niewinny, ale złośliwy. Wie o tym doskonale radna Miasta Stołecznego Warszawy Agnieszka Wyrwał, która już jest po operacji usunięcia nowotworu - właśnie złośliwego.

- Dowiedziałam się w zeszłym roku w sierpniu, sama go sobie wymacałam, sama go znalazłam, no i zgłosiłam się po prostu do lekarza z tym - mówi radna Warszawy Agnieszka Wyrwał.

ZOBACZ TEŻ: Nadmiar biurokracji, stres i obciążenie psychiczne. Młodzi lekarze nie chcą specjalizować się w onkologii

Nadmiar biurokracji, stres i obciążenie psychiczne. Młodzi lekarze nie chcą specjalizować się w onkologii
Nadmiar biurokracji, stres i obciążenie psychiczne. Młodzi lekarze nie chcą specjalizować się w onkologiiAdrianna Otręba/Fakty TVN

Marzena Gondek z Krakowa bardzo dba o swoje zdrowie, ale akurat co do macania nie była przekonana i teraz tego żałuje - walczy z rakiem, jest w trakcie chemioterapii.

- Co roku robiłam USG piersi. Jest to w profilaktyce zalecane, żeby co roku robić badanie piersi, natomiast to jest za rzadko. Nie robiłam samobadania, co teraz polecam wszystkim po moim doświadczeniu - komentuje Marzena Gondek.

Wielka akcja promująca badania profilaktyczne

Doświadczenie zetknięcia z nowotworem piersi powoduje, że wiele kobiet odkrywa swoje życie na nowo i zaczyna szerzyć prozdrowotne postawy. Tak jest właśnie z Agnieszką Wyrwał, która organizuje w Warszawie wielką akcję promującą badania profilaktyczne.

- Zachęcamy wszystkie chętne panie do szukania konferencji "Różowy Pałac Kultury i Nauki". 12 października o 11. Zapraszamy serdecznie - przekazuje Agnieszka Wyrwał.

Wystawa "Siła kobiet" jest do obejrzenia do 6 października w Galerii LUFCIK przy ulicy Mazowieckiej 11a w Warszawie. Jej autorkami są Gosia Lakowska i Anna Szołucha, która wymacała sobie guza w wieku 23 lat. To ją zainspirowało do zaangażowania się w akcje uświadamiające wartość profilaktyki raka piersi.

- Zapraszam do obejrzenia zdjęć i przeczytania historii, które są wzruszające i które na pewno pokażą nam wszystkim, że życie jest piękne - mówi Anna Szołucha.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

"Dość czekania, czas na działania" - w szczycie kampanii wyborczej Lewica składa projekt likwidacji Funduszu Kościelnego. Stawką są miliardy złotych od państwa dla Kościołów. Koalicja była zgodna w sprawie likwidacji funduszu, a sprawą miał zająć się Władysław Kosiniak-Kamysz, ale efektów jego pracy brak.

Lewica chce "dowieźć obietnicę", którą miał się zająć Kosiniak-Kamysz. "Dość czekania, czas na działania"

Lewica chce "dowieźć obietnicę", którą miał się zająć Kosiniak-Kamysz. "Dość czekania, czas na działania"

Źródło:
Fakty TVN

Scenariusz jest zawsze ten sam. Spotkanie jest publiczne, a wystąpienie 20-minutowe. Żadnych pytań, żadnych tłumaczeń i żadnych konfrontacji z suwerenem. Jeśli trzeba, Sławomir Mentzen szybko opuszcza spotkanie na hulajnodze lub biegiem. To działa, bo druga tura jest coraz bliżej.

Powtarza ten sam scenariusz, później ucieka przed pytaniami. W sondażach zyskuje

Powtarza ten sam scenariusz, później ucieka przed pytaniami. W sondażach zyskuje

Źródło:
Fakty TVN

Początkowe ustalenia policjantów wskazywały na to, że nastolatka wtargnęła na jezdnię w niewyznaczonym miejscu. Jednak nagranie z monitoringu nie budzi wątpliwości, że dziewczynka przechodziła na pasach w prawidłowy sposób. Sprawca wypadku decyzją sądu otrzymał jedynie karę grzywny. Rodzina nie kryje oburzenia i zapowiada odwołanie od wyroku.

Potrącona na pasach 14-latka miała złamany kręgosłup i kości. Sąd orzekł wobec kierowcy karę grzywny

Potrącona na pasach 14-latka miała złamany kręgosłup i kości. Sąd orzekł wobec kierowcy karę grzywny

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Policja zlikwidowała nielegalne laboratorium farmaceutyczne, które działało w mieszkaniu w Olsztynie. Podrabiane leki były później w sieci sprzedawane pacjentom. Główny Inspektor Farmaceutyczny szacuje, że połowa leków sprzedawanych w sieci to podróbki.

Polska "przoduje w produkcji nielegalnych leków". Policjanci zlikwidowali domowe laboratorium

Polska "przoduje w produkcji nielegalnych leków". Policjanci zlikwidowali domowe laboratorium

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Jeżeli tylko Ministerstwo Zdrowia przyzna, że tutaj należy coś zrobić, my już jesteśmy w blokach startowych i wiemy, jaki sprzęt należy kupić, jakie ośrodki należy wspomóc, aby kobieta była diagnozowana, leczona i także później rehabilitowana. To jest niezwykle ważne - wskazywał w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef WOŚP Jurek Owsiak, mówiąc o walce z endometriozą. - Ciśniemy bardzo mocno panią minister zdrowia i widzimy duży postęp - dodał.

Owsiak: Ciśniemy mocno minister zdrowia. Wiemy, jaki sprzęt kupić

Owsiak: Ciśniemy mocno minister zdrowia. Wiemy, jaki sprzęt kupić

Źródło:
TVN24

- Tempo wzrostu funduszu płac w ochronie zdrowia jest większe niż dopływ składki. Jest coraz mniej pieniędzy na świadczenie usług - leki, operacje, sprzęt - powiedział w programie "Fakty po Faktach" w TVN24 były członek Rady Polityki Pieniężnej Bogusław Grabowski, odnosząc się do zapowiadanych zmian w składce zdrowotnej. Ocenił, iż "dobrze, że się mleko rozlało i że trzeba będzie posprzątać, wprowadzając nowy system".

"Dobrze, że się mleko rozlało i trzeba będzie posprzątać"

"Dobrze, że się mleko rozlało i trzeba będzie posprzątać"

Źródło:
TVN24

Ruszył nowy niemiecki parlament ze skrajną prawicą jako drugą siłą polityczną. AfD nadal w Bundestagu pozostaje izolowane, ale teraz broni się, odwołując do standardów demokratycznych. Skrajnej prawicy mocno zależy na zdobyciu miejsca w parlamentarnym gremium kontrolnym, które monitoruje niemieckie służby wywiadowcze.

Pierwsze posiedzenie nowego Bundestagu. AfD się skarży

Pierwsze posiedzenie nowego Bundestagu. AfD się skarży

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Nowa amerykańska administracja chce przejąć kontrolę nad Grenlandią. Na jakich zasadach: aneksji? operacji zbrojnej? umowy? Na razie nie wiemy. Wiemy za to, że o ile podczas pierwszej kadencji Donalda Trumpa temat szybko zniknął, to teraz zdaje się być dla niego i jego ludzi jednym z priorytetów. Ze słów i czynów samych Grenlandczyków wynika, że dla nich najważniejsze jest samostanowienie.

"Od II wojny światowej mamy zasadę samostanowienia". Grenlandczycy tego właśnie chcą

"Od II wojny światowej mamy zasadę samostanowienia". Grenlandczycy tego właśnie chcą

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS