Badanie piersi pod kątem raka co rok może nie wystarczyć. Warto samej się macać. Stąd akcja "Pomacaj się"

Źródło:
Fakty TVN
Badanie piersi pod kątem raka co rok może nie wystarczyć. Warto samej się macać. Stąd akcja "Pomacaj się"
Badanie piersi pod kątem raka co rok może nie wystarczyć. Warto samej się macać. Stąd akcja "Pomacaj się"
Marek Nowicki/Fakty TVN
Badanie piersi pod kątem raka co rok może nie wystarczyć. Warto samej się macać. Stąd akcja "Pomacaj się"Marek Nowicki/Fakty TVN

Warszawska wystawa "Siła kobiet" i akcja "Pomacaj się" mają zachęcić kobiety do wczesnego wykrywania raka piersi. Coroczne USG nie wystarczy, samemu można się badać. Pacjentki mówią, że to ratuje życie.

Pomacaj się dokładnie i systematycznie. Wszystkie panie ze zdjęć na wystawie pod tytułem "Siła kobiet" do tego zachęcają, bo to kampania "Pomacaj się".

- Raz w miesiącu macaj się i te historie są właśnie dowodem, że dziewczyny, które sobie to wymacały, które znalazły tę chorobę na wczesnym etapie, przeszły to leczenie łatwiej, prościej, mniej boleśnie - mówi Anna Szołucha z Fundacji Kochasz Dopilnuj.

Na czas pomacała się pani Monika Smolińska. Jest szczęśliwa i zdrowia. Właśnie wróciła z urlopu. Od dawna wiedziała, że jest w grupie ryzyka, bo jej mama i babcia chorowały na raka piersi.

Wymacany guzek może być całkiem mały i niewinny, ale złośliwy

- Ja mam mutację genu BRCA1 i zdecydowałam się na profilaktyczną mastektomię - termin był ustalony, wszystko dogadane, i trzy tygodnie po ustaleniu terminu wyczułam sobie guz z piersi - opowiada Monika Smolińska.

Wymacany guzek może być całkiem mały i niewinny, ale złośliwy. Wie o tym doskonale radna Miasta Stołecznego Warszawy Agnieszka Wyrwał, która już jest po operacji usunięcia nowotworu - właśnie złośliwego.

- Dowiedziałam się w zeszłym roku w sierpniu, sama go sobie wymacałam, sama go znalazłam, no i zgłosiłam się po prostu do lekarza z tym - mówi radna Warszawy Agnieszka Wyrwał.

ZOBACZ TEŻ: Nadmiar biurokracji, stres i obciążenie psychiczne. Młodzi lekarze nie chcą specjalizować się w onkologii

Nadmiar biurokracji, stres i obciążenie psychiczne. Młodzi lekarze nie chcą specjalizować się w onkologii
Nadmiar biurokracji, stres i obciążenie psychiczne. Młodzi lekarze nie chcą specjalizować się w onkologiiAdrianna Otręba/Fakty TVN

Marzena Gondek z Krakowa bardzo dba o swoje zdrowie, ale akurat co do macania nie była przekonana i teraz tego żałuje - walczy z rakiem, jest w trakcie chemioterapii.

- Co roku robiłam USG piersi. Jest to w profilaktyce zalecane, żeby co roku robić badanie piersi, natomiast to jest za rzadko. Nie robiłam samobadania, co teraz polecam wszystkim po moim doświadczeniu - komentuje Marzena Gondek.

Wielka akcja promująca badania profilaktyczne

Doświadczenie zetknięcia z nowotworem piersi powoduje, że wiele kobiet odkrywa swoje życie na nowo i zaczyna szerzyć prozdrowotne postawy. Tak jest właśnie z Agnieszką Wyrwał, która organizuje w Warszawie wielką akcję promującą badania profilaktyczne.

- Zachęcamy wszystkie chętne panie do szukania konferencji "Różowy Pałac Kultury i Nauki". 12 października o 11. Zapraszamy serdecznie - przekazuje Agnieszka Wyrwał.

Wystawa "Siła kobiet" jest do obejrzenia do 6 października w Galerii LUFCIK przy ulicy Mazowieckiej 11a w Warszawie. Jej autorkami są Gosia Lakowska i Anna Szołucha, która wymacała sobie guza w wieku 23 lat. To ją zainspirowało do zaangażowania się w akcje uświadamiające wartość profilaktyki raka piersi.

- Zapraszam do obejrzenia zdjęć i przeczytania historii, które są wzruszające i które na pewno pokażą nam wszystkim, że życie jest piękne - mówi Anna Szołucha.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: TVN24