Badanie piersi pod kątem raka co rok może nie wystarczyć. Warto samej się macać. Stąd akcja "Pomacaj się"

Źródło:
Fakty TVN
Badanie piersi pod kątem raka co rok może nie wystarczyć. Warto samej się macać. Stąd akcja "Pomacaj się"
Badanie piersi pod kątem raka co rok może nie wystarczyć. Warto samej się macać. Stąd akcja "Pomacaj się"
Marek Nowicki/Fakty TVN
Badanie piersi pod kątem raka co rok może nie wystarczyć. Warto samej się macać. Stąd akcja "Pomacaj się"Marek Nowicki/Fakty TVN

Warszawska wystawa "Siła kobiet" i akcja "Pomacaj się" mają zachęcić kobiety do wczesnego wykrywania raka piersi. Coroczne USG nie wystarczy, samemu można się badać. Pacjentki mówią, że to ratuje życie.

Pomacaj się dokładnie i systematycznie. Wszystkie panie ze zdjęć na wystawie pod tytułem "Siła kobiet" do tego zachęcają, bo to kampania "Pomacaj się".

- Raz w miesiącu macaj się i te historie są właśnie dowodem, że dziewczyny, które sobie to wymacały, które znalazły tę chorobę na wczesnym etapie, przeszły to leczenie łatwiej, prościej, mniej boleśnie - mówi Anna Szołucha z Fundacji Kochasz Dopilnuj.

Na czas pomacała się pani Monika Smolińska. Jest szczęśliwa i zdrowia. Właśnie wróciła z urlopu. Od dawna wiedziała, że jest w grupie ryzyka, bo jej mama i babcia chorowały na raka piersi.

Wymacany guzek może być całkiem mały i niewinny, ale złośliwy

- Ja mam mutację genu BRCA1 i zdecydowałam się na profilaktyczną mastektomię - termin był ustalony, wszystko dogadane, i trzy tygodnie po ustaleniu terminu wyczułam sobie guz z piersi - opowiada Monika Smolińska.

Wymacany guzek może być całkiem mały i niewinny, ale złośliwy. Wie o tym doskonale radna Miasta Stołecznego Warszawy Agnieszka Wyrwał, która już jest po operacji usunięcia nowotworu - właśnie złośliwego.

- Dowiedziałam się w zeszłym roku w sierpniu, sama go sobie wymacałam, sama go znalazłam, no i zgłosiłam się po prostu do lekarza z tym - mówi radna Warszawy Agnieszka Wyrwał.

ZOBACZ TEŻ: Nadmiar biurokracji, stres i obciążenie psychiczne. Młodzi lekarze nie chcą specjalizować się w onkologii

Nadmiar biurokracji, stres i obciążenie psychiczne. Młodzi lekarze nie chcą specjalizować się w onkologii
Nadmiar biurokracji, stres i obciążenie psychiczne. Młodzi lekarze nie chcą specjalizować się w onkologiiAdrianna Otręba/Fakty TVN

Marzena Gondek z Krakowa bardzo dba o swoje zdrowie, ale akurat co do macania nie była przekonana i teraz tego żałuje - walczy z rakiem, jest w trakcie chemioterapii.

- Co roku robiłam USG piersi. Jest to w profilaktyce zalecane, żeby co roku robić badanie piersi, natomiast to jest za rzadko. Nie robiłam samobadania, co teraz polecam wszystkim po moim doświadczeniu - komentuje Marzena Gondek.

Wielka akcja promująca badania profilaktyczne

Doświadczenie zetknięcia z nowotworem piersi powoduje, że wiele kobiet odkrywa swoje życie na nowo i zaczyna szerzyć prozdrowotne postawy. Tak jest właśnie z Agnieszką Wyrwał, która organizuje w Warszawie wielką akcję promującą badania profilaktyczne.

- Zachęcamy wszystkie chętne panie do szukania konferencji "Różowy Pałac Kultury i Nauki". 12 października o 11. Zapraszamy serdecznie - przekazuje Agnieszka Wyrwał.

Wystawa "Siła kobiet" jest do obejrzenia do 6 października w Galerii LUFCIK przy ulicy Mazowieckiej 11a w Warszawie. Jej autorkami są Gosia Lakowska i Anna Szołucha, która wymacała sobie guza w wieku 23 lat. To ją zainspirowało do zaangażowania się w akcje uświadamiające wartość profilaktyki raka piersi.

- Zapraszam do obejrzenia zdjęć i przeczytania historii, które są wzruszające i które na pewno pokażą nam wszystkim, że życie jest piękne - mówi Anna Szołucha.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Ewa urodziła się dwa lata temu. Ma problemy z sercem, jelitami i ze wzrokiem. Mama porzuciła ją jeszcze w szpitalu, ojciec zrobił to też niemal od razu, ale stała się rzecz niezwykła. Ewa będzie mogła opuścić szpital i będzie miała dom. To wszystko dzięki Judycie i Piotrowi, którzy odpowiedzieli na apel szpitala.

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Źródło:
Fakty TVN

Okazuje się, że w roku 2025 Pomnik Matki Polki był zbyt odważny i trzeba go było trochę zakryć. Dlatego rzeźba dostała stanik. Cała sprawa ma związek z niskimi zasięgami profilu szpitala na Facebooku, który ograniczył jego widoczność przez naruszenie regulaminu.

​Szpital w Łodzi kontra Facebook. Dla serwisu Pomnik Matki Polki był gorszący, dlatego znaleziono na to sposób

​Szpital w Łodzi kontra Facebook. Dla serwisu Pomnik Matki Polki był gorszący, dlatego znaleziono na to sposób

Źródło:
Fakty TVN

Rośnie liczba zatruć dopalaczami. Coraz częściej sięgają po nie dzieci i nastolatkowie. To alarmujące dane Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Odurzanie się dopalaczami, lekami i innymi środkami to rosnący problem w Polsce. Konsekwencje są tragiczne - ostrzegają lekarze.

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Prezes NBP Adam Glapiński zarobił w zeszłym roku niemal 1,4 miliona złotych brutto. Najwyższe wynagrodzenie - ponad 270 tysięcy złotych - otrzymał w listopadzie. Wysokość zarobków dziwi ekspertów oraz polityków, ale za nie tych, którzy popierali kandydaturę Glapińskiego, czyli posłów Prawa i Sprawiedliwości.

Rekordowa pensja Glapińskiego. "To najdroższy jastrząb na tej półkuli"

Rekordowa pensja Glapińskiego. "To najdroższy jastrząb na tej półkuli"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Mamy pewne grupy amunicji, z której wielkości jesteśmy niezadowoleni - przyznał w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Sztabu Generalnego WP generał Wiesław Kukuła. Zaznaczył, że "istnieje wiele asortymentów", które pozwalają prowadzić ewentualną wojnę "nawet przez długie miesiące".

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Źródło:
TVN24

- To są przestępcy, którzy byli prawomocnie skazani i dwukrotnie zostali ułaskawieni przez prezydenta Andrzeja Dudę - powiedział we wtorek w "Faktach po Faktach" wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Karnowski, odnosząc się do polityków PiS Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, którym europarlament uchylił immunitety. Zdaniem posła PiS Krzysztofa Ciecióry była to "decyzja polityczna". - Trzeba tych ludzi wsadzić do więzienia pod jakimkolwiek pretekstem - stwierdził.

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Źródło:
TVN24

Każde dzieło sztuki może mieć także swoje brzmienie. Grupa kompozytorów pracuje nad tym, jak za pomocą dźwięku wyrazić obraz. Paleta barw zamieniona na pięciolinię, pozwala obcować z malarstwem także osobom niedowidzącym. Inicjator akcji, muzyk Bobby Goulder, sam traci wzrok, ale zanim będzie za późno, chce największe arcydzieła malarstwa usłyszeć i przeżyć.

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Kolejni imigranci deportowani z USA trafili do "Alcatrazu Ameryki Środkowej" w Salwadorze. Amerykanie odesłali 17 mężczyzn, których oskarżają o przynależność do gangów. Problem w tym, że amerykańskie władze nie przedstawiają żadnych szczegółów dotyczących przestępstw, które mieliby popełnić deportowani. Do rygorystycznego więzienia trafił mężczyzna, który w Stanach Zjednoczonych przebywał legalnie i którego żona jest Amerykanką.

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS