Badanie piersi pod kątem raka co rok może nie wystarczyć. Warto samej się macać. Stąd akcja "Pomacaj się"

Źródło:
Fakty TVN
Badanie piersi pod kątem raka co rok może nie wystarczyć. Warto samej się macać. Stąd akcja "Pomacaj się"
Badanie piersi pod kątem raka co rok może nie wystarczyć. Warto samej się macać. Stąd akcja "Pomacaj się"
Marek Nowicki/Fakty TVN
Badanie piersi pod kątem raka co rok może nie wystarczyć. Warto samej się macać. Stąd akcja "Pomacaj się"Marek Nowicki/Fakty TVN

Warszawska wystawa "Siła kobiet" i akcja "Pomacaj się" mają zachęcić kobiety do wczesnego wykrywania raka piersi. Coroczne USG nie wystarczy, samemu można się badać. Pacjentki mówią, że to ratuje życie.

Pomacaj się dokładnie i systematycznie. Wszystkie panie ze zdjęć na wystawie pod tytułem "Siła kobiet" do tego zachęcają, bo to kampania "Pomacaj się".

- Raz w miesiącu macaj się i te historie są właśnie dowodem, że dziewczyny, które sobie to wymacały, które znalazły tę chorobę na wczesnym etapie, przeszły to leczenie łatwiej, prościej, mniej boleśnie - mówi Anna Szołucha z Fundacji Kochasz Dopilnuj.

Na czas pomacała się pani Monika Smolińska. Jest szczęśliwa i zdrowia. Właśnie wróciła z urlopu. Od dawna wiedziała, że jest w grupie ryzyka, bo jej mama i babcia chorowały na raka piersi.

Wymacany guzek może być całkiem mały i niewinny, ale złośliwy

- Ja mam mutację genu BRCA1 i zdecydowałam się na profilaktyczną mastektomię - termin był ustalony, wszystko dogadane, i trzy tygodnie po ustaleniu terminu wyczułam sobie guz z piersi - opowiada Monika Smolińska.

Wymacany guzek może być całkiem mały i niewinny, ale złośliwy. Wie o tym doskonale radna Miasta Stołecznego Warszawy Agnieszka Wyrwał, która już jest po operacji usunięcia nowotworu - właśnie złośliwego.

- Dowiedziałam się w zeszłym roku w sierpniu, sama go sobie wymacałam, sama go znalazłam, no i zgłosiłam się po prostu do lekarza z tym - mówi radna Warszawy Agnieszka Wyrwał.

ZOBACZ TEŻ: Nadmiar biurokracji, stres i obciążenie psychiczne. Młodzi lekarze nie chcą specjalizować się w onkologii

Nadmiar biurokracji, stres i obciążenie psychiczne. Młodzi lekarze nie chcą specjalizować się w onkologii
Nadmiar biurokracji, stres i obciążenie psychiczne. Młodzi lekarze nie chcą specjalizować się w onkologiiAdrianna Otręba/Fakty TVN

Marzena Gondek z Krakowa bardzo dba o swoje zdrowie, ale akurat co do macania nie była przekonana i teraz tego żałuje - walczy z rakiem, jest w trakcie chemioterapii.

- Co roku robiłam USG piersi. Jest to w profilaktyce zalecane, żeby co roku robić badanie piersi, natomiast to jest za rzadko. Nie robiłam samobadania, co teraz polecam wszystkim po moim doświadczeniu - komentuje Marzena Gondek.

Wielka akcja promująca badania profilaktyczne

Doświadczenie zetknięcia z nowotworem piersi powoduje, że wiele kobiet odkrywa swoje życie na nowo i zaczyna szerzyć prozdrowotne postawy. Tak jest właśnie z Agnieszką Wyrwał, która organizuje w Warszawie wielką akcję promującą badania profilaktyczne.

- Zachęcamy wszystkie chętne panie do szukania konferencji "Różowy Pałac Kultury i Nauki". 12 października o 11. Zapraszamy serdecznie - przekazuje Agnieszka Wyrwał.

Wystawa "Siła kobiet" jest do obejrzenia do 6 października w Galerii LUFCIK przy ulicy Mazowieckiej 11a w Warszawie. Jej autorkami są Gosia Lakowska i Anna Szołucha, która wymacała sobie guza w wieku 23 lat. To ją zainspirowało do zaangażowania się w akcje uświadamiające wartość profilaktyki raka piersi.

- Zapraszam do obejrzenia zdjęć i przeczytania historii, które są wzruszające i które na pewno pokażą nam wszystkim, że życie jest piękne - mówi Anna Szołucha.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Niewiele ponad rok temu dołączyli do NATO, a teraz są gospodarzami wielkich manewrów Sojuszu, które odbywają się na poligonie zaledwie 100 kilometrów od granicy z Rosją. Żołnierze z 28 krajów ćwiczą obronę wschodniej flanki NATO - nasi wojskowi, oczywiście, też tam są.

Gospodarzem jest Finlandia, dowodzą Amerykanie, ćwiczą - wszyscy. Manewry artyleryjskie NATO niedaleko granic Rosji

Gospodarzem jest Finlandia, dowodzą Amerykanie, ćwiczą - wszyscy. Manewry artyleryjskie NATO niedaleko granic Rosji

Źródło:
Fakty TVN

Przed budynkiem uczelni protestowało kilkadziesiąt osób, ale w podobnej sytuacji jest kilkaset. Studenci dawnego Collegium Humanum - ci, którzy nie kupowali dyplomów, chodzili na wykłady, zdawali egzaminy - dziś zostali bez dyplomów i dokumentów.

"Powinnam mieć pracę, a stoję i proszę się o moje dokumenty". Protest studentów Collegium Humanum

"Powinnam mieć pracę, a stoję i proszę się o moje dokumenty". Protest studentów Collegium Humanum

Źródło:
Fakty TVN

Opinia zero-jedynkowa. Sprawozdanie odrzucone - koniec z wypłatami. - Minister Finansów nie powinien wypłacać komitetowi wyborczemu ani dotacji, ani subwencji - ocenia Wojciech Hermeliński, były przewodniczący PKW. PiS prosi zwolenników o wpłaty, nawet najdrobniejsze. Zwłaszcza że kampania prezydencka za pasem. Tymczasem w Prawie i Sprawiedliwości mają figurować zastępy tzw. martwych dusz. Chodzi nawet o 20 tysięcy działaczy, którzy teoretycznie są członkami formacji, ale od lat nie wpłacali na nią pieniędzy.

PiS pozbawiony subwencji i dotacji. A co ze składkami od członków? W PiS-ie są tysiące "martwych dusz"

PiS pozbawiony subwencji i dotacji. A co ze składkami od członków? W PiS-ie są tysiące "martwych dusz"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Publikacja wyników "wielkiego sondażu" właściwie niczego nie zmienia w podejściu kandydatów na kandydata Koalicji Obywatelskiej. I Rafał Trzaskowski, i Radosław Sikorski wciąż walczą o uwagę oraz o poparcie. Głosowanie w piątek. Wyniki w sobotę. Jak przebiega wybór kandydatów na prezydenta w innych partiach?

"Rozwojowa sytuacja" w PiS, w KO trwa "bratobójcza walka", a Lewica wciąż trzyma w niepewności

"Rozwojowa sytuacja" w PiS, w KO trwa "bratobójcza walka", a Lewica wciąż trzyma w niepewności

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Cieszę się, że w PiS-ie mamy demokratyczny proces wyboru kandydata. Polega to na tym, że Jarosław Kaczyński po prostu taką decyzję podejmie - stwierdził w "Faktach po Faktach" Ryszard Petru. Wyraził nadzieję, że kandydatem PiS na prezydenta zostanie Przemysław Czarnek. - Znakomity kandydat - powiedział o byłym ministrze edukacji jego partyjny kolega Zbigniew Bogucki.

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Źródło:
TVN24

Paweł Kowal ujawnił w "Faktach po Faktach" w TVN24, że w kwietniu spotkał się z senatorem Marco Rubio, który ma objąć wkrótce stery amerykańskiej dyplomacji. Jak relacjonował, swojemu rozmówcy powiedział wprost: - Czy ty sobie zdajesz sprawę, że budżet Ukrainy, ze względu na bezpieczeństwo Unii i NATO, jest zabezpieczany przez środki europejskie? Że każde euro dzisiaj wydane, to jest oszczędzanie, także potencjalnie, twoich dolarów w przyszłości?

Kowal rozmawiał z Rubio. Ujawnił, co powiedział przyszłemu sekretarzowi stanu

Kowal rozmawiał z Rubio. Ujawnił, co powiedział przyszłemu sekretarzowi stanu

Źródło:
TVN24

Fair play obowiązuje nie tylko na boisku - upominają się piłkarki, oburzone tym, że najważniejszy dla nich turniej sportowy będzie sponsorowany przez Arabię Saudyjską, królestwo, które petrodolarami próbuje wymazać łamanie praw człowieka. Te petrodolary sponsorują ostatnio wiele federacji sportowych - od tenisa po Formułę 1 - a za dziesięć lat to właśnie państwo Saudów ma zorganizować mundial. Głównie dlatego, że innych chętnych nie ma.

Piłkarki oburzone tym, że ich mundial ma być sponsorowany przez Arabię Saudyjską

Piłkarki oburzone tym, że ich mundial ma być sponsorowany przez Arabię Saudyjską

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Wojna w Ukrainie trwa już tysiąc dni. To tysiąc dni cierpienia, walki o przetrwanie i ukrywania się w piwnicach. Według UNICEF-u od lutego 2022 roku Rosjanie zabili lub ranili ponad 2400 dzieci. W Charkowie edukacja zeszła do podziemia.

UNICEF: od lutego 2022 roku Rosjanie zabili lub ranili ponad 2400 dzieci na Ukrainie

UNICEF: od lutego 2022 roku Rosjanie zabili lub ranili ponad 2400 dzieci na Ukrainie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS