Faworyt mimo braku deklaracji. Tusk wygrywa z Dudą w sondażu prezydenckim

27.04.2017 | Faworyt mimo braku deklaracji. Tusk wygrywa z Dudą w sondażu prezydenckim
27.04.2017 | Faworyt mimo braku deklaracji. Tusk wygrywa z Dudą w sondażu prezydenckim
Jakub Sobieniowski | Fakty TVN
27.04.2017 | Faworyt mimo braku deklaracji. Tusk wygrywa z Dudą w sondażu prezydenckimJakub Sobieniowski | Fakty TVN

Do kolejnych wyborów prezydenckich jeszcze ponad trzy lata, ale jeśli Donald Tusk startowałby dzisiaj, to miałby duże szanse na zwycięstwo. To wynik sondażu dla "Faktów" TVN i TVN24. Gdyby Donald Tusk w drugiej turze wyborów zmierzył się z urzędującym prezydentem Andrzejem Dudą, to wygrałby stosunkiem głosów 50 procent do 45 procent. Wybory prezydenckie odbędą się w 2020 roku, po zakończeniu drugiej kadencji Donalda Tuska w Brukseli.

"Lider dostępności" - to tytuł przyznawany w konkursie dla architektów i urbanistów, którzy likwidują bariery dla niepełnosprawnych w życiu codziennym. Andrzej Duda objął konkurs patronatem i nie był w czwartek dostępny dla dziennikarzy.

Nie skomentował wyników sondażu dla "Faktów" TVN i TVN24 [ZOBACZ WYNIK]. Gdyby wybory prezydenckie odbyły się teraz, a w drugiej turze zmierzyliby się Andrzej Duda i Donald Tusk, to zwyciężyłby ten drugi - z poparciem rzędu 50 procent. Andrzej Duda mógłby liczyć na pięć punktów procentowych mniej.

Weryfikowanie obietnic

Są jednak komentarze polityków. - Polacy mają dość prezydenta, który nie jest strażnikiem konstytucji i nie jest reprezentantem interesu narodowego. Mają dość prezydenta, który kieruje się interesem jednej partii - mówi Marcin Kierwiński z PO. Ryszard Czarnecki z PiS przypomina, że Bronisław Komorowski swego czasu cieszył się zaufaniem ponad połowy Polaków, a i tak przegrał wybory.

Ryszard Czarnecki ma rację - w 2015 roku były sondaże, w których Andrzej Duda miał kilkanaście procent poparcia, a później wygrał wybory. Ale wtedy to on był pretendentem do urzędu, to on wtedy krytykował, składał obietnice i podkreślał, że "prezydent nie może być notariuszem".

Teraz jednak zapowiedzi wyborcze prezydenta są weryfikowane.

Duda zaczął pisać listy do Antoniego Macierewicza, a później zaprosił go na spotkanie, gdy ministra zaczął krytykować Jarosław Kaczyński. Jako najwyższy zwierzchnik sił zbrojnych wcześniej nie pytał, gdzie są obiecane śmigłowce dla polskiej armii i dlaczego odchodzą albo są zmuszani do odejścia najważniejsi i najbardziej doświadczeni oficerowie.

Faworyt mimo braku deklaracji

W październiku zeszłego roku Andrzej Duda jeszcze wygrywał w podobnym sondażu [ZOBACZ WYNIKI]. W październiku 2016 roku 49 procent respondentów deklarowało, że zagłosowałoby na obecnego prezydenta w drugiej turze wyborów. Poparcie Tuska wynosiło 45 procent.

Ale to było przed tym jak Donald Tusk dał o sobie przypomnieć polskim wyborcom. O Tusku przypomniał też PiS, ostentacyjnie sprzeciwiając się jego reelekcji w Brukseli. Rząd przegrał wówczas dwadzieścia siedem do jednego.

Potem było przesłuchanie Tuska w prokuraturze, które szef Rady Europejskiej wykorzystał do poprawienia sobie wizerunku.

Rezultat jest taki, że według najnowszego sondażu Donald Tusk wygrałby z Andrzejem Dudą w drugiej turze, chociaż nawet nie powiedział, że wystartuje.

Autor: Jakub Sobieniowski / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Cztery lata temu wprowadzono podatek cukrowy, by wspierać prozdrowotne wybory konsumentów i motywować producentów do produkcji napojów niezawierających cukru. To miał być ważny front walki z plagą otyłości. Z tego podatku do NFZ trafiły ponad cztery miliardy złotych. A ile z tego poszło na program walki z otyłością? 1/40 tej sumy. Program właśnie zamknięto.

Program miał zwalczać plagę otyłości. NFZ wydał 1/40 pieniędzy i go zamknął

Program miał zwalczać plagę otyłości. NFZ wydał 1/40 pieniędzy i go zamknął

Źródło:
"Fakty" TVN

Na wiecach kandydatów na prezydenta pojawia się coraz więcej transparentów. Ponieważ nie są to już tylko zamknięte spotkania, a zupełnie otwarte, na które przyjść może każdy, to ze swoim przekazem pojawiają się też przeciwnicy kandydatów.

Śmiech kontra przepychanki. Zupełnie inne reakcje na obecność przeciwników u Trzaskowskiego i Nawrockiego

Śmiech kontra przepychanki. Zupełnie inne reakcje na obecność przeciwników u Trzaskowskiego i Nawrockiego

Źródło:
Fakty TVN

Prezes NBP Adam Glapiński zarobił w zeszłym roku niemal 1,4 miliona złotych brutto. Najwyższe wynagrodzenie - ponad 270 tysięcy złotych - otrzymał w listopadzie. Wysokość zarobków dziwi ekspertów oraz polityków, ale za nie tych, którzy popierali kandydaturę Glapińskiego, czyli posłów Prawa i Sprawiedliwości.

Rekordowa pensja Glapińskiego. "To najdroższy jastrząb na tej półkuli"

Rekordowa pensja Glapińskiego. "To najdroższy jastrząb na tej półkuli"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Po ponad rocznym blokowaniu przez prezydenta Andrzeja Dudę nominacji ambasadorskich, minister Radosław Sikorski nie liczy już na porozumienie, wycofuje nominacje i zaczeka na nowego prezydenta. Kancelaria Prezydenta RP twierdzi, że Andrzej Duda rzekomo lada dzień miał którąś z nominacji podpisać.

Sikorski wycofuje nominacje ambasadorskie. Andrzej Dera: prezydent już miał pierwsze podpisać

Sikorski wycofuje nominacje ambasadorskie. Andrzej Dera: prezydent już miał pierwsze podpisać

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- To są przestępcy, którzy byli prawomocnie skazani i dwukrotnie zostali ułaskawieni przez prezydenta Andrzeja Dudę - powiedział we wtorek w "Faktach po Faktach" wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Karnowski, odnosząc się do polityków PiS Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, którym europarlament uchylił immunitety. Zdaniem posła PiS Krzysztofa Ciecióry była to "decyzja polityczna". - Trzeba tych ludzi wsadzić do więzienia pod jakimkolwiek pretekstem - stwierdził.

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Źródło:
TVN24

- Ukraińcy nie są zaskoczeni tym, co robią Stany Zjednoczone, dlatego że Ukraina nigdy nie miała podstaw do głębokiej wiary w stałość uczuć Stanów Zjednoczonych wobec ich kraju - mówił w "Faktach po Faktach" prezes Fundacji imienia Stefana Batorego Edwin Bendyk. Przytoczył również dane, z których wynika, że ochłodzenie między Kijowem i Waszyngtonem przyczyniło się do wzrostu poparcia dla Wołodymyra Zełenskiego w Ukrainie. - Ale stało się jeszcze coś ciekawszego - dodał. 

Po tym wydarzeniu Ukraińcy "znowu poczuli powód do mobilizacji"

Po tym wydarzeniu Ukraińcy "znowu poczuli powód do mobilizacji"

Źródło:
TVN24

Kolejni imigranci deportowani z USA trafili do "Alcatrazu Ameryki Środkowej" w Salwadorze. Amerykanie odesłali 17 mężczyzn, których oskarżają o przynależność do gangów. Problem w tym, że amerykańskie władze nie przedstawiają żadnych szczegółów dotyczących przestępstw, które mieliby popełnić deportowani. Do rygorystycznego więzienia trafił mężczyzna, który w Stanach Zjednoczonych przebywał legalnie i którego żona jest Amerykanką.

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Dwie trzecie Amerykanów nie kupiłoby tesli, a głównym powodem jest Elon Musk. Tak wynika z sondażu Yahoo News i YouGov. Elon Musk jest doradcą Donalda Trumpa i to on ma być odpowiedzialny za zwalnianie pracowników rządowych i ograniczanie wydatków. Ponadto wykonał gest nazistowskiego pozdrowienia podczas inauguracji nowego prezydenta. Sprzeciw wobec niego jest też wyrażany w inny sposób: poprzez podpalanie tesli i salonów sprzedaży samochodów tej marki.

"Zatrąb, jeśli nienawidzisz Elona Muska". Dwie trzecie Amerykanów twierdzi, że nie kupiłoby tesli

"Zatrąb, jeśli nienawidzisz Elona Muska". Dwie trzecie Amerykanów twierdzi, że nie kupiłoby tesli

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS