"Jedna drużyna, jeden program, jeden cel". PiS boi się spadającego poparcia?


W środę ministrowie, a w czwartek wojewodowie na dywaniku u pani premier w sprawie lojalnej współpracy. Żadnych krytycznych wypowiedzi i żadnego odcinania się od działań rządu - tak ma być na co dzień. PiS traci w sondażach i od miesięcy tłumaczy się za Misiewicza, Macierewicza, Berczyńskiego czy Szyszkę.

Spotkania dyscyplinujące: część druga. W czwartek premier Beata Szydło wezwała do siebie wojewodów. Po podobnym spotkaniu z ministrami, które odbyło się w środę, rzecznik rządu przypominał o grze drużynowej. - Jesteśmy jedną drużyną, która pracuje na jednym programie i ma jeden cel - mówił Rafał Bochenek.

To samo miała mówić premier Szydło uczestnikom spotkania. "To jest gra zespołowa, drużynowa. Każdy, kto chce realizować taktykę tej drużyny, ma w niej miejsce. Natomiast jeśli ktoś ma inny pogląd, to jest to jego decyzja i może z tej drużyny zrezygnować".

Zdaniem opozycji działania premier są bez znaczenia. - Spotkania dyscyplinujące odbywają się na ulicy Nowogrodzkiej w siedzibie PiS-u z prezesem Kaczyńskim. To, co robi pani premier Szydło, to jest raczej odgrywanie roli, teatrzyku - mówi Sławomir Neumann z PO.

Nieporozumienia w rządzie

Te zebrania mają być reakcją na krytykę minister cyfryzacji. Anna Streżyńska we wtorek w programie "Gość Radia Zet" przyznała, że strona rządząca więcej powinna stawiać na rozwój, niż na wydatki socjalne. Dodała, że w tej kwestii często nie zgadza się z innymi członkami rządu.

"Słyszałem, że pani Streżyńska chciałaby kandydować na prezydenta Warszawy. Czy siedząc okrakiem na barykadzie odniesie sukces - nie jestem pewien" - komentował potem Jarosław Kaczyński w wywiadzie dla wpolityce.pl.

Minister cyfryzacji w środę z krytyki się wycofała [ZOBACZ MATERIAŁ].

Słupki spadają

Komentując pierwszy po ostatnich wyborach sondaż, w którym Platforma Obywatelska wyprzedziła partię rządzącą [ZOBACZ WYNIKI], większość polityków PiS stara się po prostu zmienić temat i mówić o dobrych danych z gospodarki. Prezes PiS jednak uspokaja.

"Trzeba do tego podchodzić spokojnie. Wydaje się, że rzeczywiście nastąpił pewien dołek poparcia po sprawie wyboru Donalda Tuska, ale potem szybko nastąpiło odbicie" - mówił Kaczyński w tym samym wywiadzie, w którym odniósł się do sprawy Streżyńskiej.

Łatwy cel

Obciążeniem dla PiS-u ciągle jest sprawa doktora Berczyńskiego i jego wyjazdu do USA, bomby termobarycznej i przetargu na caracale. Opozycja żąda wyjaśnień i twierdzi, że dostęp do dokumentacji zakończonego bez powodzenia przetargu mogło mieć więcej osób.

Ponadto w czwartek na Wiejskiej protestujący wysypali ciężarówkę trocin w proteście przeciw wycinkom lasów. To kolejny problem wizerunkowy PiS. Przepisy zmieniające prawo ugrzęzły w Senacie.

Ale ministrowie odpowiedzialni za te kłopoty - Antoni Macierewicz i Jan Szyszko - są w PiS-ie ważniejsi, więc łatwiej dyscyplinować minister Streżyńską.

- Nie bez powodu surowość pani premier jest zaadresowana właśnie do tej pani minister, która nie ma jakiejś wielkiej pozycji politycznej - komentuje Leszek Miller. Mimo wszystkich tych problemów zmiany w rządzie nie są planowane.

Autor: Maciej Knapik / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Burmistrz Kłodzka przeprasza za zachowanie strażników miejskich. W sieci pojawiły się nagrania, które oburzyły mieszkańców. Widać i słychać obrażanie, upokarzanie - tamtejsza straż już dawno chciała odzyskać swoje dobre imię. Jakoś jej nie wychodzi.

Mieszkańcy Kłodzka oburzeni wulgarnym zachowaniem strażników miejskich. Jest nagranie z interwencji

Mieszkańcy Kłodzka oburzeni wulgarnym zachowaniem strażników miejskich. Jest nagranie z interwencji

Źródło:
Fakty TVN

W Koalicji Obywatelskiej w piątek odbyły się prawybory, wyniki mają zostać podane w sobotę. PiS z kolei ma ogłosić swojego kandydata w niedzielę. Gdyby rzeczywiście faworytem prezesa miał być prezes IPN Karol Nawrocki, to co przesądziło o jego wyborze?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Źródło:
Fakty TVN

Fabuła nowego serialu osadzonego w świecie Diuny skupia się na tym, co działo się przed wydarzeniami znanymi z filmów. Zdradza, jak doszło do trwającego przez pokolenia konfliktu pomiędzy rodami władającymi kosmosem. Odsłania też kulisy działania tajemniczego zakonu sióstr Bene Gesserit. Co ciekawe, w rozmowie z obsadą tej międzynarodowej produkcji pojawił się polski wątek dotyczący Radosława Sikorskiego.

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polscy seniorzy - kim są, jak żyją, czego potrzebują? Jak młodsi mogą pomóc? Co zrobić, by seniorom żyło się lepiej? W Unii Europejskiej nasze starzejące się społeczeństwo nie jest wyjątkiem. Już jedna piąta z nas to osoby starsze, a według prognozy GUS-u w 2060 roku co trzeci mieszkaniec Polski będzie seniorem. Jak ten fakt zmienia gospodarkę, ochronę zdrowia czy rynek pracy?

Polska się starzeje, seniorów przybywa. "Neurologia powinna stać się kolejną dziedziną priorytetową"

Polska się starzeje, seniorów przybywa. "Neurologia powinna stać się kolejną dziedziną priorytetową"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Teraz przyjdzie nam się bić o każdy głos, być w każdej nawet najmniejszej miejscowości. Nic tutaj nie jest rozdane, nawet dobre sondaże nie mogą uśpić czujności - mówił w "Faktach po Faktach" pełnomocnik rządu ds. odbudowy po powodzi, sekretarz generalny PO Marcin Kierwiński o przyszłych wyborach prezydenckich. Zapewniał też, że kandydat KO Rafał Trzaskowski "będzie miał za sobą armię ludzi".

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

Źródło:
TVN24

- Na 99 procent decyzja zapadła - tak o kandydacie PiS na prezydenta mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 poseł klubu PiS Krzysztof Ciecióra. Europoseł KO Dariusz Joński wymieniał z kolei w programie "trzy różnice" między ugrupowaniami i ich podejściem do wyłonienia kandydata.

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

Źródło:
TVN24

W ubiegłym tygodniu w Redzikowie koło Słupska otwarto bazę amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Taką samą - tyle że od lat - ma już Rumunia. W Rumunii powstaje także największa NATO-wska baza w Europie. Dla Sojuszu ten kraj jest istotny między innymi ze względu na jego położenie. Rumunia graniczy z Ukrainą, ale i Mołdawią, której również zagraża rosyjski imperializm. Władze w Bukareszcie znane były z prozachodniego nastawienia, ale ostatnio popularność zdobywają tam siły prorosyjskie. W ten weekend zaczynają się w tym kraju wybory.

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Salwadorze znajduje się największe więzienie w Ameryce Łacińskiej. Trafiają tam mordercy, gwałciciele i członkowie gangów. Mowa o Centrum Odosobnienia Terroryzmu - CECOT. Więzienie otwarto w ubiegłym roku. Może pomieścić 40 tysięcy osób i zapełnia się błyskawicznie, bowiem w kraju o jednym z najwyższych wskaźników zabójstw na świecie od dwóch lat panuje stan wyjątkowy. Amnesty International przestrzega, iż Salwador doświadcza "stopniowego zastępowania przemocy gangów przemocą państwową". Społeczeństwo jednak taką politykę popiera - pierwsze dane mówią o spadku przestępczości. Telewizji CNN jako jedynej udało się dostać do strzeżonego kompleksu i pokazać, w jakich warunkach przebywają osadzeni.

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Źródło:
CNN