"Jedna drużyna, jeden program, jeden cel". PiS boi się spadającego poparcia?


W środę ministrowie, a w czwartek wojewodowie na dywaniku u pani premier w sprawie lojalnej współpracy. Żadnych krytycznych wypowiedzi i żadnego odcinania się od działań rządu - tak ma być na co dzień. PiS traci w sondażach i od miesięcy tłumaczy się za Misiewicza, Macierewicza, Berczyńskiego czy Szyszkę.

Spotkania dyscyplinujące: część druga. W czwartek premier Beata Szydło wezwała do siebie wojewodów. Po podobnym spotkaniu z ministrami, które odbyło się w środę, rzecznik rządu przypominał o grze drużynowej. - Jesteśmy jedną drużyną, która pracuje na jednym programie i ma jeden cel - mówił Rafał Bochenek.

To samo miała mówić premier Szydło uczestnikom spotkania. "To jest gra zespołowa, drużynowa. Każdy, kto chce realizować taktykę tej drużyny, ma w niej miejsce. Natomiast jeśli ktoś ma inny pogląd, to jest to jego decyzja i może z tej drużyny zrezygnować".

Zdaniem opozycji działania premier są bez znaczenia. - Spotkania dyscyplinujące odbywają się na ulicy Nowogrodzkiej w siedzibie PiS-u z prezesem Kaczyńskim. To, co robi pani premier Szydło, to jest raczej odgrywanie roli, teatrzyku - mówi Sławomir Neumann z PO.

Nieporozumienia w rządzie

Te zebrania mają być reakcją na krytykę minister cyfryzacji. Anna Streżyńska we wtorek w programie "Gość Radia Zet" przyznała, że strona rządząca więcej powinna stawiać na rozwój, niż na wydatki socjalne. Dodała, że w tej kwestii często nie zgadza się z innymi członkami rządu.

"Słyszałem, że pani Streżyńska chciałaby kandydować na prezydenta Warszawy. Czy siedząc okrakiem na barykadzie odniesie sukces - nie jestem pewien" - komentował potem Jarosław Kaczyński w wywiadzie dla wpolityce.pl.

Minister cyfryzacji w środę z krytyki się wycofała [ZOBACZ MATERIAŁ].

Słupki spadają

Komentując pierwszy po ostatnich wyborach sondaż, w którym Platforma Obywatelska wyprzedziła partię rządzącą [ZOBACZ WYNIKI], większość polityków PiS stara się po prostu zmienić temat i mówić o dobrych danych z gospodarki. Prezes PiS jednak uspokaja.

"Trzeba do tego podchodzić spokojnie. Wydaje się, że rzeczywiście nastąpił pewien dołek poparcia po sprawie wyboru Donalda Tuska, ale potem szybko nastąpiło odbicie" - mówił Kaczyński w tym samym wywiadzie, w którym odniósł się do sprawy Streżyńskiej.

Łatwy cel

Obciążeniem dla PiS-u ciągle jest sprawa doktora Berczyńskiego i jego wyjazdu do USA, bomby termobarycznej i przetargu na caracale. Opozycja żąda wyjaśnień i twierdzi, że dostęp do dokumentacji zakończonego bez powodzenia przetargu mogło mieć więcej osób.

Ponadto w czwartek na Wiejskiej protestujący wysypali ciężarówkę trocin w proteście przeciw wycinkom lasów. To kolejny problem wizerunkowy PiS. Przepisy zmieniające prawo ugrzęzły w Senacie.

Ale ministrowie odpowiedzialni za te kłopoty - Antoni Macierewicz i Jan Szyszko - są w PiS-ie ważniejsi, więc łatwiej dyscyplinować minister Streżyńską.

- Nie bez powodu surowość pani premier jest zaadresowana właśnie do tej pani minister, która nie ma jakiejś wielkiej pozycji politycznej - komentuje Leszek Miller. Mimo wszystkich tych problemów zmiany w rządzie nie są planowane.

Autor: Maciej Knapik / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Cztery lata temu wprowadzono podatek cukrowy, by wspierać prozdrowotne wybory konsumentów i motywować producentów do produkcji napojów niezawierających cukru. To miał być ważny front walki z plagą otyłości. Z tego podatku do NFZ trafiły ponad cztery miliardy złotych. A ile z tego poszło na program walki z otyłością? 1/40 tej sumy. Program właśnie zamknięto.

Program miał zwalczać plagę otyłości. NFZ wydał 1/40 pieniędzy i go zamknął

Program miał zwalczać plagę otyłości. NFZ wydał 1/40 pieniędzy i go zamknął

Źródło:
"Fakty" TVN

Na wiecach kandydatów na prezydenta pojawia się coraz więcej transparentów. Ponieważ nie są to już tylko zamknięte spotkania, a zupełnie otwarte, na które przyjść może każdy, to ze swoim przekazem pojawiają się też przeciwnicy kandydatów.

Śmiech kontra przepychanki. Zupełnie inne reakcje na obecność przeciwników u Trzaskowskiego i Nawrockiego

Śmiech kontra przepychanki. Zupełnie inne reakcje na obecność przeciwników u Trzaskowskiego i Nawrockiego

Źródło:
Fakty TVN

Prezes NBP Adam Glapiński zarobił w zeszłym roku niemal 1,4 miliona złotych brutto. Najwyższe wynagrodzenie - ponad 270 tysięcy złotych - otrzymał w listopadzie. Wysokość zarobków dziwi ekspertów oraz polityków, ale za nie tych, którzy popierali kandydaturę Glapińskiego, czyli posłów Prawa i Sprawiedliwości.

Rekordowa pensja Glapińskiego. "To najdroższy jastrząb na tej półkuli"

Rekordowa pensja Glapińskiego. "To najdroższy jastrząb na tej półkuli"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Po ponad rocznym blokowaniu przez prezydenta Andrzeja Dudę nominacji ambasadorskich, minister Radosław Sikorski nie liczy już na porozumienie, wycofuje nominacje i zaczeka na nowego prezydenta. Kancelaria Prezydenta RP twierdzi, że Andrzej Duda rzekomo lada dzień miał którąś z nominacji podpisać.

Sikorski wycofuje nominacje ambasadorskie. Andrzej Dera: prezydent już miał pierwsze podpisać

Sikorski wycofuje nominacje ambasadorskie. Andrzej Dera: prezydent już miał pierwsze podpisać

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- To są przestępcy, którzy byli prawomocnie skazani i dwukrotnie zostali ułaskawieni przez prezydenta Andrzeja Dudę - powiedział we wtorek w "Faktach po Faktach" wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Karnowski, odnosząc się do polityków PiS Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, którym europarlament uchylił immunitety. Zdaniem posła PiS Krzysztofa Ciecióry była to "decyzja polityczna". - Trzeba tych ludzi wsadzić do więzienia pod jakimkolwiek pretekstem - stwierdził.

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Źródło:
TVN24

- Ukraińcy nie są zaskoczeni tym, co robią Stany Zjednoczone, dlatego że Ukraina nigdy nie miała podstaw do głębokiej wiary w stałość uczuć Stanów Zjednoczonych wobec ich kraju - mówił w "Faktach po Faktach" prezes Fundacji imienia Stefana Batorego Edwin Bendyk. Przytoczył również dane, z których wynika, że ochłodzenie między Kijowem i Waszyngtonem przyczyniło się do wzrostu poparcia dla Wołodymyra Zełenskiego w Ukrainie. - Ale stało się jeszcze coś ciekawszego - dodał. 

Po tym wydarzeniu Ukraińcy "znowu poczuli powód do mobilizacji"

Po tym wydarzeniu Ukraińcy "znowu poczuli powód do mobilizacji"

Źródło:
TVN24

Kolejni imigranci deportowani z USA trafili do "Alcatrazu Ameryki Środkowej" w Salwadorze. Amerykanie odesłali 17 mężczyzn, których oskarżają o przynależność do gangów. Problem w tym, że amerykańskie władze nie przedstawiają żadnych szczegółów dotyczących przestępstw, które mieliby popełnić deportowani. Do rygorystycznego więzienia trafił mężczyzna, który w Stanach Zjednoczonych przebywał legalnie i którego żona jest Amerykanką.

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Dwie trzecie Amerykanów nie kupiłoby tesli, a głównym powodem jest Elon Musk. Tak wynika z sondażu Yahoo News i YouGov. Elon Musk jest doradcą Donalda Trumpa i to on ma być odpowiedzialny za zwalnianie pracowników rządowych i ograniczanie wydatków. Ponadto wykonał gest nazistowskiego pozdrowienia podczas inauguracji nowego prezydenta. Sprzeciw wobec niego jest też wyrażany w inny sposób: poprzez podpalanie tesli i salonów sprzedaży samochodów tej marki.

"Zatrąb, jeśli nienawidzisz Elona Muska". Dwie trzecie Amerykanów twierdzi, że nie kupiłoby tesli

"Zatrąb, jeśli nienawidzisz Elona Muska". Dwie trzecie Amerykanów twierdzi, że nie kupiłoby tesli

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS