Najnowsze

Najnowsze

Aleksander Doba rusza w kolejną podróż

Tam jeszcze go nie było. Aleksander Doba rusza na Daleki Wschód. Tym razem nie kajakiem i nie po to, by bić rekordy. Z okazji stulecia odzyskania niepodległości - jego ekipa przemierzy Syberię, Kazachstan i Mongolię śladami Polaków, zesłańców, naukowców i odkrywców.

Na lotnisku powtarzał słowo "bomba". Służby zadziałały

Jeśli to miał być żart, to głupi, jeśli mandat ma odstraszać, to ważniejsza jest nieuchronność, niż wysokość kary. 500 złotych zapłacił mężczyzna, który uparcie na lotnisku powtarzał słowo "bomba". A zasady są takie - zero tolerancji dla zbyt dowcipnych, pijanych lub agresywnych.

Prognoza pogody na niedzielę 21 kwietnia

Zachmurzenie będzie na ogół małe i umiarkowane. W województwach wschodnich może pojawić się przelotny deszcz. Na Lubelszczyźnie i Podkarpaciu wystąpią także burze. Temperatura wyniesie od 12 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie do 22 stopni Celsjusza na Dolnym Śląsku. Wiatr słaby i umiarkowany, północno-zachodni. Ciśnienie spada.

Najwyższy stopień zagrożenia pożarami w lasach. Ściółka jest sucha jak popiół

Trzeci, najwyższy stopień zagrożenia pożarami w lasach w prawie całej Polsce. Strażacy i leśnicy apelują o ostrożność i rozwagę podczas spacerów. Ściółka jest sucha jak popiół. Wystarczy niedopałek  papierosa, a czasami wjazd na teren leśny samochodem, żeby wzniecić pożar. Od początku roku strażacy w lasach interweniowali już ponad 1700 razy.

Święta spędzą w Polsce. "Najważniejsze jest to, co zostanie w sercach tych dzieci"

Ponad 30 dzieci polskiego pochodzenia z litewskich sierocińców i najuboższych rodzin święta spędza w Polsce. Białostockie Stowarzyszenie "Otwarty Dom" podobne odwiedziny organizuje już od 20 lat. W Wielkanoc, Boże Narodzenie i wakacje dzieci mają nie tylko okazję lepszego poznania polskiej kultury. To dla nich często pierwszy w życiu kontakt z normalnie funkcjonującą rodziną.  

Strajk nauczycieli trwa. Kolejny protest zapowiadają lekarze

Kwestia strajku nauczycieli nadal nie została rozwiązana. Nie wiadomo też, co będzie ze szkołami i przedszkolami po świętach. Decyzja nastąpi dopiero we wtorek. Maturzyści nie wiedzą, czy podejdą do egzaminu dojrzałości. Kolejna grupa zawodowa przypomina, że takiego egzaminu nie zdali rządzący, którzy nie wywiązują się z treści porozumień. Lekarze planują kolejny strajk. W czerwcu. O swoich niespełnionych postulatach przypominają też niepełnosprawni.

Dla nich Zachód to Polska. "Żaden z kandydatów mnie nie przekonuje na 100 procent"

Ukraińcy mieszkający w Polsce pilnie śledzą wybory prezydenckie w ich ojczyźnie. Na kogo oni zagłosują i czym będą się kierować? Dla młodych istotne są trzy kluczowe sprawy: by Ukraina dawała takie możliwości, że można będzie tam wrócić i godnie żyć, by zakończyła się wojna na wschodzie kraju, by dalej zbliżać się do Unii Europejskiej oraz NATO. Wybór mają trudny - z obecnego prezydenta nie są zadowoleni, a czar jego rywala prysł. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

Jan Piekło: Poroszenko był niezłym prezydentem

- Rzeczywiście, to nie jest tak, że Poroszenko przegrał tą debatę. On się dostosował właściwie do warunków Zełenskiego - ocenił w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Jan Piekło, były ambasador Polski na Ukrainie. - Trzeba powiedzieć zupełnie uczciwie, że prezydentem Poroszenko był niezłym - dodał. Jego zdaniem nie ma odwrotu od zwrotu Ukrainy ku zachodowi.

Przemysław Biskup: napięcie na Wyspach stale eskaluje

- Sytuacja stale eskaluje. Również z powodu, powiedziałbym, pewnej nieudolności polityków amerykańskich, brytyjskich - powiedział w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Przemysław Biskup, ekspert od spraw związanych z Wielką Brytanią z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. Uważa on też, że z powodu napięcia na Wyspach brexit może się jeszcze bardziej skomplikować.

Policjanci kontra biegli. Dlaczego funkcjonariusze nie włączyli kamer?

Biegli kontra policjanci, czyli kompletnie inny punkt widzenia w sprawie niepracujących policyjnych kamer. To nie był pech i to nie były rozładowane baterie. Kamery pracowały. Wystarczyło nacisnąć guzik. Ekspertów poprosiła o opinię prokuratura po tym jak podczas jednej z interwencji w Łodzi napadnięta kobieta miała zastrzeżenia do pracy wezwanych na miejsce policjantów.

Autostrada do rozbiórki. Warto rozebrać, żeby znów zbudować?

Autostrada do rozbiórki. Czegoś takiego jeszcze w Polsce nie było. Urzędnicy się chwalą, a kierowcy starają się zrozumieć. Mówią, że to unikatowe - rozebrać autostradę, żeby znowu ją zbudować. Chodzi o fragment A1. od Tuszyna do Piotrkowa. Będzie sześć pasów i ogrodzenie, którego nie udało się postawić przez 30 lat.

Prognoza pogody na sobotę 20 kwietnia

W kraju będzie słonecznie. Temperatura wyniesie od 15 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie do 21 stopni Celsjusza na Dolnym Śląsku i Ziemi Lubuskiej. Wiatr słaby i umiarkowany, północno-wschodni.

Bociany w Pentowie, sokoły w Gdańsku. To dowód, że wiosna rozpoczęła się na dobre

Nie tak dawno przyleciały do Polski, a już zniosły pierwsze jaja. Bociany zasiedliły wioskę Pentowo na Podlasiu i tam spędzą całe lato. Młode wkrótce się wyklują. Tymczasem z komina gdyńskiej elektrociepłowni na świat patrzą pisklęta sokoła. Jeszcze do czwartku pierwszy z nich był jedynakiem, w piątek wykluła się dwójka jego rodzeństwa. Pogoda sprzyja, przyroda budzi się do życia, więc także i my chętniej wychodzimy z domów. Wiosna zagościła już na dobre.

Chore dzieci też mogą cieszyć się świętami. Zadbali o to kucharze z "MasterChefa" TVN

Przed nami wielkanocny weekend, ale nie wszyscy będą mogli spędzić święta w domu, w rodzinnym gronie. Wiele chorych dzieci zostaje w szpitalach, w domach dziecka to też szczególny czas. Ale są sposoby na to, żeby na chwilę zapomnieć o chorobie i mimo wszystko cieszyć się świętami. W Szpitalu Klinicznym nr 1 w Szczecinie kucharze z "Masterchefa" TVN piekli mazurki, a mali pacjenci je dekorowali.

Nieznane zdjęcia z getta w nowym filmie Erica Bednarskiego

"Warszawa: miasto podzielone" to tytuł filmu Erica Bednarskiego, który wykorzystał odnalezione niedawno materiały filmowe do opowiedzenia historii getta warszawskiego. Zdjęcia w czasie wojny nagrał, ryzykując życiem, Alfons Ziółkowski, polski kupiec. Autentyczność archiwalnego materiału potwierdzili eksperci.

W stolicy zawyły syreny ku pamięci powstańców getta

19 kwietnia 1943 roku Niemcy wkroczyli do getta, żeby je ostatecznie zlikwidować. Bojownicy Żydowskiej Organizacji Bojowej i Żydowskiego Związku Wojskowego nie chcieli być bierni. W piątek w południe przed Pomnikiem Bohaterów Getta na Muranowie rozpoczęły się uroczystości 76. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim. W stolicy zawyły syreny.

Sondaż w sprawie Srebrnej. Większość ankietowanych chce śledztwa

Sondaż na zlecenie "Gazety Wyborczej" przeprowadziła firma Kantar. Pierwsze pytanie brzmiało: "jak oceniasz prowadzenie przez Jarosława Kaczyńskiego negocjacji biznesowych w siedzibie jego partii?". Za niewłaściwe uznało to 41 procent zapytanych. Z kolei 15 procent uznało, że nie ma w tym nic złego. Odpowiedź "niewiele wiem na ten temat" wybrało 44 procent respondentów. Tym osobom nie zadawano już kolejnych pytań. Kolejne brzmiało: "czy prokuratura powinna wszcząć śledztwo w sprawie Srebrnej i taśm Kaczyńskiego". 70 procent zapytanych odpowiedziało, że tak, a 28 procent - że nie.