Dla nich Zachód to Polska. "Żaden z kandydatów mnie nie przekonuje na 100 procent"

Dla nich Zachód to Polska. "Żaden z kandydatów mnie nie przekonuje na 100 procent"
Dla nich Zachód to Polska. "Żaden z kandydatów mnie nie przekonuje na 100 procent"
Jakub Loska | Fakty o Świecie TVN24 BiS
Dla nich Zachód to Polska. "Żaden z kandydatów mnie nie przekonuje na 100 procent"Jakub Loska | Fakty o Świecie TVN24 BiS

Ukraińcy mieszkający w Polsce pilnie śledzą wybory prezydenckie w ich ojczyźnie. Na kogo oni zagłosują i czym będą się kierować? Dla młodych istotne są trzy kluczowe sprawy: by Ukraina dawała takie możliwości, że można będzie tam wrócić i godnie żyć, by zakończyła się wojna na wschodzie kraju, by dalej zbliżać się do Unii Europejskiej oraz NATO. Wybór mają trudny - z obecnego prezydenta nie są zadowoleni, a czar jego rywala prysł. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

Młodzi, wykształceni, ambitni. Z ich losami i rozterkami mogą się utożsamiać tysiące rówieśników z Polski, którzy wyjechali na Zachód. Z jedną różnicą - dla Ukraińców Zachód to Polska. Z Ukrainy przyjechali do naszego kraju na studia, tu zdobywają doświadczenie zawodowe, pracują. Mierzą się z pytaniem: zostać czy wracać?

"Wracać na pewno to nie. Może wyjadę gdzieś dalej". "W obecnej sytuacji na pewno już nie. Nie planuję". "Na razie planuję tu zostać na stałe". "Zależy od różnych kwestii, ale tak, planuję wrócić". "Pomyślę o tym jeszcze". Pięć odpowiedzi od pięciu różnych młodych ludzi z Ukrainy.

Cała piątka śledzi z uwagą to, co dzieje się w ich ojczyźnie. W niedzielę rozstrzygnie się, kto zostanie prezydentem Ukrainy - Petro Poroszenko czy Wołodymyr Zełenski.

- Żaden z kandydatów mnie nie przekonuje na 100 procent. To jest niestety trochę tak, że głosujemy nie za, a przeciw - mówi Angela Serochina, która mieszka w Warszawie.

"Pojawiła się nadzieja"

Naszych rozmówców pytamy o fenomen Wołodymyra Zełenskiego. Sondaże wskazują jednoznacznie, że ten aktor telewizyjny zwycięży - popiera go ponad 50 procent wyborców.

- Pojawiła się nadzieja, że przyjdzie ktoś z narodu, kto nie jest związany ani z kręgiem politycznym, ani nie jest oligarchą, i coś zmieni. Zmieni postrzeganie nas na świecie, że nie jesteśmy kimś, komu ciągle trzeba pomagać, takim młodszym bratem - uważa Elena Lichowska-Szydłowska, mieszkanka Krakowa.

Wołodymyr Zełenski w powszechnej opinii uchodzi za kandydata młodych ludzi. Komik i showman ogromną popularność zdobył dzięki serialowi "Sługa Narodu", w którym gra nauczyciela, przypadkowo wybranego na prezydenta kraju.

Zasadnicze pytanie przed niedzielnymi wyborami brzmi: na ile wyborcy będą w stanie odróżnić serialową fikcję od rzeczywistości.

- Ja rozumiem ludzi, którzy potrzebują jakiegoś takiego narodowego bohatera, który przyjedzie i będzie walczyć ze złem. To jest spoko, to jest normalna historia, ale tylko w literaturze albo w filmie - komentuje Ołeksandr Panasiuk, który mieszka w Warszawie.

- Myśleliśmy, że fajnie, że to jest taki młody, świeży prezydent, który może coś zmieni w naszym kraju, ale później, jak już pospływało trochę faktów o nim, to już, niestety, tak nie sądzę - wyznaje Dymytro Dyczenko, mieszkaniec Gdańska.

Kwestia imigracji

Rozczarowanie naszych rozmówców budzi to, że kandydaci w wyborach prezydenckich nie przedstawiają pomysłów, jak zatrzymać masowy exodus Ukraińców za granicę.

Kandydat Zełenski mówi, że chce mieszkać w kraju, w którym nie będzie ogłoszeń z zaproszeniem do pracy w Polsce. Z drugiej strony mówi, że migrację zarobkową trzeba rozpatrywać jako "swego rodzaju uniwersytet, na którym Ukraińcy uczą się europejskiego stylu życia, standardów pracy i prowadzenia biznesu".

Kwestia wojny

Ukraińców z ojczyzny wypycha nie tylko brak pieniędzy czy perspektyw. Od przyszłego prezydenta oczekują przede wszystkim zaprowadzenia pokoju.

- Oczywiście bardzo bym chciała, żeby się skończyła ta wojna w Donbasie - mówi Daria Melnyk, która mieszka w Łodzi. Dodaje, że ważne dla niej jest także doprowadzenie do końca procesu wprowadzania Ukrainy do UE i NATO.

- Ja urodziłam się na zachodniej Ukrainie - mówi Elena Lichowska- Szydłowska. Dodaje, że to tam najczęściej z wojny wracają trumny. Jak mówi, najważniejsze jest, by to się skończyło.

Na zakończenie konfliktu w Donbasie kandydaci na prezydenta zdają się nie mieć pomysłów, bo głównym rozgrywającym i tak jest w tej kwestii Kreml.

Co dziesiąty Ukrainiec zarabia na chleb za granicą. O wyjeździe z kraju myśli ponad połowa młodych ludzi. Pieniądze, które imigranci ekonomiczni wysyłają do swoich rodzin, stanowią około 12 procent PKB kraju.

W Polsce żyje i pracuje prawie 1,5 miliona Ukraińców. Już ponad połowa zagranicznych studentów w naszym kraju pochodzi z Ukrainy.

Autor: Jakub Loska / Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Burmistrz Kłodzka przeprasza za zachowanie strażników miejskich. W sieci pojawiły się nagrania, które oburzyły mieszkańców. Widać i słychać obrażanie, upokarzanie - tamtejsza straż już dawno chciała odzyskać swoje dobre imię. Jakoś jej nie wychodzi.

Mieszkańcy Kłodzka oburzeni wulgarnym zachowaniem strażników miejskich. Jest nagranie z interwencji

Mieszkańcy Kłodzka oburzeni wulgarnym zachowaniem strażników miejskich. Jest nagranie z interwencji

Źródło:
Fakty TVN

W Koalicji Obywatelskiej w piątek odbyły się prawybory, wyniki mają zostać podane w sobotę. PiS z kolei ma ogłosić swojego kandydata w niedzielę. Gdyby rzeczywiście faworytem prezesa miał być prezes IPN Karol Nawrocki, to co przesądziło o jego wyborze?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Źródło:
Fakty TVN

Fabuła nowego serialu osadzonego w świecie Diuny skupia się na tym, co działo się przed wydarzeniami znanymi z filmów. Zdradza, jak doszło do trwającego przez pokolenia konfliktu pomiędzy rodami władającymi kosmosem. Odsłania też kulisy działania tajemniczego zakonu sióstr Bene Gesserit. Co ciekawe, w rozmowie z obsadą tej międzynarodowej produkcji pojawił się polski wątek dotyczący Radosława Sikorskiego.

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polscy seniorzy - kim są, jak żyją, czego potrzebują? Jak młodsi mogą pomóc? Co zrobić, by seniorom żyło się lepiej? W Unii Europejskiej nasze starzejące się społeczeństwo nie jest wyjątkiem. Już jedna piąta z nas to osoby starsze, a według prognozy GUS-u w 2060 roku co trzeci mieszkaniec Polski będzie seniorem. Jak ten fakt zmienia gospodarkę, ochronę zdrowia czy rynek pracy?

Polska się starzeje, seniorów przybywa. "Neurologia powinna stać się kolejną dziedziną priorytetową"

Polska się starzeje, seniorów przybywa. "Neurologia powinna stać się kolejną dziedziną priorytetową"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Teraz przyjdzie nam się bić o każdy głos, być w każdej nawet najmniejszej miejscowości. Nic tutaj nie jest rozdane, nawet dobre sondaże nie mogą uśpić czujności - mówił w "Faktach po Faktach" pełnomocnik rządu ds. odbudowy po powodzi, sekretarz generalny PO Marcin Kierwiński o przyszłych wyborach prezydenckich. Zapewniał też, że kandydat KO Rafał Trzaskowski "będzie miał za sobą armię ludzi".

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

Źródło:
TVN24

- Na 99 procent decyzja zapadła - tak o kandydacie PiS na prezydenta mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 poseł klubu PiS Krzysztof Ciecióra. Europoseł KO Dariusz Joński wymieniał z kolei w programie "trzy różnice" między ugrupowaniami i ich podejściem do wyłonienia kandydata.

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

Źródło:
TVN24

W ubiegłym tygodniu w Redzikowie koło Słupska otwarto bazę amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Taką samą - tyle że od lat - ma już Rumunia. W Rumunii powstaje także największa NATO-wska baza w Europie. Dla Sojuszu ten kraj jest istotny między innymi ze względu na jego położenie. Rumunia graniczy z Ukrainą, ale i Mołdawią, której również zagraża rosyjski imperializm. Władze w Bukareszcie znane były z prozachodniego nastawienia, ale ostatnio popularność zdobywają tam siły prorosyjskie. W ten weekend zaczynają się w tym kraju wybory.

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Salwadorze znajduje się największe więzienie w Ameryce Łacińskiej. Trafiają tam mordercy, gwałciciele i członkowie gangów. Mowa o Centrum Odosobnienia Terroryzmu - CECOT. Więzienie otwarto w ubiegłym roku. Może pomieścić 40 tysięcy osób i zapełnia się błyskawicznie, bowiem w kraju o jednym z najwyższych wskaźników zabójstw na świecie od dwóch lat panuje stan wyjątkowy. Amnesty International przestrzega, iż Salwador doświadcza "stopniowego zastępowania przemocy gangów przemocą państwową". Społeczeństwo jednak taką politykę popiera - pierwsze dane mówią o spadku przestępczości. Telewizji CNN jako jedynej udało się dostać do strzeżonego kompleksu i pokazać, w jakich warunkach przebywają osadzeni.

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Źródło:
CNN