Dla nich Zachód to Polska. "Żaden z kandydatów mnie nie przekonuje na 100 procent"

Dla nich Zachód to Polska. "Żaden z kandydatów mnie nie przekonuje na 100 procent"
Dla nich Zachód to Polska. "Żaden z kandydatów mnie nie przekonuje na 100 procent"
Jakub Loska | Fakty o Świecie TVN24 BiS
Dla nich Zachód to Polska. "Żaden z kandydatów mnie nie przekonuje na 100 procent"Jakub Loska | Fakty o Świecie TVN24 BiS

Ukraińcy mieszkający w Polsce pilnie śledzą wybory prezydenckie w ich ojczyźnie. Na kogo oni zagłosują i czym będą się kierować? Dla młodych istotne są trzy kluczowe sprawy: by Ukraina dawała takie możliwości, że można będzie tam wrócić i godnie żyć, by zakończyła się wojna na wschodzie kraju, by dalej zbliżać się do Unii Europejskiej oraz NATO. Wybór mają trudny - z obecnego prezydenta nie są zadowoleni, a czar jego rywala prysł. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

Młodzi, wykształceni, ambitni. Z ich losami i rozterkami mogą się utożsamiać tysiące rówieśników z Polski, którzy wyjechali na Zachód. Z jedną różnicą - dla Ukraińców Zachód to Polska. Z Ukrainy przyjechali do naszego kraju na studia, tu zdobywają doświadczenie zawodowe, pracują. Mierzą się z pytaniem: zostać czy wracać?

"Wracać na pewno to nie. Może wyjadę gdzieś dalej". "W obecnej sytuacji na pewno już nie. Nie planuję". "Na razie planuję tu zostać na stałe". "Zależy od różnych kwestii, ale tak, planuję wrócić". "Pomyślę o tym jeszcze". Pięć odpowiedzi od pięciu różnych młodych ludzi z Ukrainy.

Cała piątka śledzi z uwagą to, co dzieje się w ich ojczyźnie. W niedzielę rozstrzygnie się, kto zostanie prezydentem Ukrainy - Petro Poroszenko czy Wołodymyr Zełenski.

- Żaden z kandydatów mnie nie przekonuje na 100 procent. To jest niestety trochę tak, że głosujemy nie za, a przeciw - mówi Angela Serochina, która mieszka w Warszawie.

"Pojawiła się nadzieja"

Naszych rozmówców pytamy o fenomen Wołodymyra Zełenskiego. Sondaże wskazują jednoznacznie, że ten aktor telewizyjny zwycięży - popiera go ponad 50 procent wyborców.

- Pojawiła się nadzieja, że przyjdzie ktoś z narodu, kto nie jest związany ani z kręgiem politycznym, ani nie jest oligarchą, i coś zmieni. Zmieni postrzeganie nas na świecie, że nie jesteśmy kimś, komu ciągle trzeba pomagać, takim młodszym bratem - uważa Elena Lichowska-Szydłowska, mieszkanka Krakowa.

Wołodymyr Zełenski w powszechnej opinii uchodzi za kandydata młodych ludzi. Komik i showman ogromną popularność zdobył dzięki serialowi "Sługa Narodu", w którym gra nauczyciela, przypadkowo wybranego na prezydenta kraju.

Zasadnicze pytanie przed niedzielnymi wyborami brzmi: na ile wyborcy będą w stanie odróżnić serialową fikcję od rzeczywistości.

- Ja rozumiem ludzi, którzy potrzebują jakiegoś takiego narodowego bohatera, który przyjedzie i będzie walczyć ze złem. To jest spoko, to jest normalna historia, ale tylko w literaturze albo w filmie - komentuje Ołeksandr Panasiuk, który mieszka w Warszawie.

- Myśleliśmy, że fajnie, że to jest taki młody, świeży prezydent, który może coś zmieni w naszym kraju, ale później, jak już pospływało trochę faktów o nim, to już, niestety, tak nie sądzę - wyznaje Dymytro Dyczenko, mieszkaniec Gdańska.

Kwestia imigracji

Rozczarowanie naszych rozmówców budzi to, że kandydaci w wyborach prezydenckich nie przedstawiają pomysłów, jak zatrzymać masowy exodus Ukraińców za granicę.

Kandydat Zełenski mówi, że chce mieszkać w kraju, w którym nie będzie ogłoszeń z zaproszeniem do pracy w Polsce. Z drugiej strony mówi, że migrację zarobkową trzeba rozpatrywać jako "swego rodzaju uniwersytet, na którym Ukraińcy uczą się europejskiego stylu życia, standardów pracy i prowadzenia biznesu".

Kwestia wojny

Ukraińców z ojczyzny wypycha nie tylko brak pieniędzy czy perspektyw. Od przyszłego prezydenta oczekują przede wszystkim zaprowadzenia pokoju.

- Oczywiście bardzo bym chciała, żeby się skończyła ta wojna w Donbasie - mówi Daria Melnyk, która mieszka w Łodzi. Dodaje, że ważne dla niej jest także doprowadzenie do końca procesu wprowadzania Ukrainy do UE i NATO.

- Ja urodziłam się na zachodniej Ukrainie - mówi Elena Lichowska- Szydłowska. Dodaje, że to tam najczęściej z wojny wracają trumny. Jak mówi, najważniejsze jest, by to się skończyło.

Na zakończenie konfliktu w Donbasie kandydaci na prezydenta zdają się nie mieć pomysłów, bo głównym rozgrywającym i tak jest w tej kwestii Kreml.

Co dziesiąty Ukrainiec zarabia na chleb za granicą. O wyjeździe z kraju myśli ponad połowa młodych ludzi. Pieniądze, które imigranci ekonomiczni wysyłają do swoich rodzin, stanowią około 12 procent PKB kraju.

W Polsce żyje i pracuje prawie 1,5 miliona Ukraińców. Już ponad połowa zagranicznych studentów w naszym kraju pochodzi z Ukrainy.

Autor: Jakub Loska / Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Już nie ma porodówki w szpitalu w Żorach. Miasto ma 60 tysięcy mieszkańców, ale rodzi się tam tak mało dzieci, że oddział trzeba było zamknąć. To nie jest problem tylko tego miasta. To problem całej Polski.

Kolejna porodówka została zamknięta, bo dzieci się w Polsce nie rodzą

Kolejna porodówka została zamknięta, bo dzieci się w Polsce nie rodzą

Źródło:
Fakty TVN

Mężczyzna napisał do 68-letniej kobiety z Łomży, że chętnie ją odwiedzi i że potrzebuje tylko pieniędzy na bilet do Polski. Później miał jeszcze inne potrzeby. Kobieta przelała mu w sumie 150 tysięcy złotych.

Było już na wnuczka i na policjanta. Są także oszustwa na lekarza i na księcia ze Stambułu

Było już na wnuczka i na policjanta. Są także oszustwa na lekarza i na księcia ze Stambułu

Źródło:
Fakty TVN

Szczyt wandalizmu na Westerplatte. Ktoś zerwał z masztów 11 polskich flag, pięć z nich spalił. Policja opublikowała wizerunek mężczyzny, który jest poszukiwany w związku ze sprawą. Udostępnione zostały też nagrania z kamer monitoringu.

Mamy nagrania wandala, który zniszczył flagi na Westerplatte

Mamy nagrania wandala, który zniszczył flagi na Westerplatte

Źródło:
Fakty TVN

W piątek i sobotę banki żywności prowadzą wielkanocną zbiórkę dla potrzebujących. Wolontariusze czekają w ponad 1300 sklepach. Najbardziej potrzebne są oleje, mąki, makarony i konserwy. Można też pomóc za pośrednictwem strony internetowej. Dwa i pół miliona Polaków żyje w ubóstwie.

Skala biedy w Polsce rośnie. Rozpoczęła się wielkanocna zbiórka banków żywności

Skala biedy w Polsce rośnie. Rozpoczęła się wielkanocna zbiórka banków żywności

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rośnie liczba zatruć dopalaczami. Coraz częściej sięgają po nie dzieci i nastolatkowie. To alarmujące dane Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Odurzanie się dopalaczami, lekami i innymi środkami to rosnący problem w Polsce. Konsekwencje są tragiczne - ostrzegają lekarze.

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Sejm to miejsce sporu i debaty, czasami kłótni, ale nie mowy nienawiści - mówiła w "Faktach po Faktach" wicemarszałkini Izby Monika Wielichowska, odnosząc się do środowej awantury na sali plenarnej. Poseł PiS Michał Wójcik zapytany o to, co robił wtedy w Sejmie, odparł, że siedział i nic nie krzyczał. Wyświetlone mu nagranie z tego dnia pokazało jednak coś innego.

Poseł PiS twierdzi, że siedział i "nie wie, co krzyczał"

Poseł PiS twierdzi, że siedział i "nie wie, co krzyczał"

Źródło:
TVN24

Cła nałożone przez administrację Donalda Trumpa będą miały negatywny wpływ na gospodarkę, na wzrost gospodarczy, na inflację. W największym stopniu w Stanach Zjednoczonych - ocenił w "Faktach po Faktach" minister finansów Andrzej Domański. Według niego wzrost cen niektórych produktów w USA spowoduje, że obłożone cłami kraje "będą szukały innych rynków zbytu". Dodał, że jeśli chodzi o konsekwencje dla Polski, to analizy "wciąż trwają". Przekazał, że "wstępne szacunki" mówią o możliwym spadku PKB o 0,4 procent.

Cła i co dalej? Minister finansów: musimy być przygotowani na "efekty drugiej rundy"

Cła i co dalej? Minister finansów: musimy być przygotowani na "efekty drugiej rundy"

Źródło:
TVN24

W ciągu minionej doby Bill Ackman, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, napisał kilka tweetów. Jeden z nich brzmiał: "Państwa, które jako pierwsze dojdą do porozumienia z Donaldem Trumpem, zawrą lepsze porozumienia. Kraje, które będą czekać lub zastosują odwet, będą żałować, że nie były w pierwszej grupie". A drugi cytat: "Czasem najlepszą strategią w negocjacji jest przekonanie drugiej strony o swoim szaleństwie". A co myślą zwykli amerykańscy przedsiębiorcy, którzy nie zarządzają miliardowymi funduszami, ale po prostu firmami?

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Każde dzieło sztuki może mieć także swoje brzmienie. Grupa kompozytorów pracuje nad tym, jak za pomocą dźwięku wyrazić obraz. Paleta barw zamieniona na pięciolinię, pozwala obcować z malarstwem także osobom niedowidzącym. Inicjator akcji, muzyk Bobby Goulder, sam traci wzrok, ale zanim będzie za późno, chce największe arcydzieła malarstwa usłyszeć i przeżyć.

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS