Pozew Brejzy przeciwko Kaczyńskiemu ma być ponownie rozpatrzony. "Decyzja sądu apelacyjnego miażdży wcześniejsze rozstrzygnięcie"

Sąd Apelacyjny w Gdańsku zdecydował, że pozew senatora Platformy Obywatelskiej przeciwko prezesowi Prawa i Sprawiedliwości Jarosławowi Kaczyńskiemu ma być rozpatrzony raz jeszcze. W czerwcu bydgoski sąd temat chciał zamknąć. Krzysztof Brejza Jarosława Kaczyńskiego pozwał w styczniu tego roku po publikacji wywiadu, jakiego tygodnikowi "Sieci" udzielił prezes rządzącej partii. Jarosław Kaczyński powiedział, że Krzysztof Brejza pojawia się w kontekście rzekomych przestępstw popełnionych w Inowrocławiu.

PiS wraca do antyunijnej retoryki. Poseł Suski twierdzi, że Polacy są gorzej traktowani niż zbrodniarze rosyjscy

Na unijne miliardy nie ma co liczyć - daje do zrozumienia prezes PiS Jarosław Kaczyński. Z kolei Marek Suski znów uderza w Unię Europejską. "Sojusz komunistów z faszystami, Rosji z Niemcami, trwał i wydaje się, że trwa nadal" - twierdzi poseł PiS i dodaje, że Polacy w UE są "gorzej traktowani niż rosyjscy zbrodniarze''. Słowa polityka padają, kiedy za naszą wschodnią granicą toczy się krwawa wojna i kiedy w kraju szaleje inflacja, a Polacy nie mogą skorzystać z unijnych środków, które wynegocjował premier.

Dzień nauczyciela w cieniu protestu pedagogów

W dniu swojego święta nauczyciele protestują i wołają o pomoc. Jak mówią - są lekceważeni i chcą pilnych zmian. Zdaniem ZNP brakuje nawet 20 tysięcy nauczycieli. Minister Czarnek przekonuje, że tak dobrze w edukacji jeszcze nie było.

Rosną ceny paliw na stacjach benzynowych

Ceny paliw znów poszybowały w górę. Dziś za olej napędowy trzeba już zapłacić powyżej ośmiu złotych. Rośnie popyt w energetyce na olej napędowy i opałowy. Rafinerie nie mogą wyrobić się z produkcją. Do tego dochodzi słaby złoty i drogi dolar - a to już dla portfela wybuchowa mieszanka.

Jak obowiązkowa przerwa kontrolera lotów wpłynęła na otwarcie Baltic Pipe

Kontroler na przerwie, premier Danii w powietrzu, polscy prezydent i szef rządu uziemieni. Tak wyglądały kulisy otwarcia Baltic Pipe. VIP-y nie mogły dotrzeć na czas, bo jedyny kontroler lotów w Goleniowie miał obowiązkową przerwę. Efekt był taki, że duńska premier latała nad Szczecinem, a Andrzej Duda i Mateusz Morawiecki nie mogli wylecieć z Warszawy.

Zmiany w rządzie. Jeden aferzysta zastąpił drugiego

Na czele kancelarii premiera staje Marek Kuchciński. Były marszałek Sejmu, który stanowisko stracił po aferze samolotowej, teraz zastąpi Michała Dworczyka, o którym było głośno w związku z aferą mailową. Michał Dworczyk w rządzie zostaje, gdyż jest ministrem bez teki. Żegna się za to ze swoją teką Konrad Szymański - ministrem do spraw Unii będzie Szymon Szynkowski vel Sęk. Zdaniem opozycji może to oznaczać pójście na ostateczne zwarcie z Unią.

Konflikt w RPP narasta, komentarzy przybywa. "Zamordyzm nieoświecony"

W Radzie Polityki Pieniężnej spór narasta. Jeśli refleksji nie będzie, pójdę do sądu - mówi członek Rady Przemysław Litwiniuk. Oskarża on prezesa NBP Adama Glapińskiego o to, że nie stwarza on członkom Rady odpowiednich warunków do wykonywania swoich obowiązków. Przybywa komentarzy dotyczących tej sytuacji.

Rosja uszkodziła 1/3 ukraińskiej infrastruktury energetycznej

Rosja uszkodziła 1/3 ukraińskiej infrastruktury energetycznej. Prezydent Zełenski mówi, że putinowska armia przeprowadziła drugą falę ataku terrorystycznego. Z kolei ukraińskie siły zbrojne odbiły pięć miejscowości w obwodzie chersońskim na południu kraju.

Konflikt w RPP przybiera na sile

Z jednej strony zarzuty o utrudnianie pracy i złą komunikację, z drugiej zarzuty o kłamstwo i straszenie prokuraturą - tak wygląda konflikt w Radzie Polityki Pieniężnej, który coraz bardziej przypomina otwartą wojnę prezesa NBP Adama Glapińskiego z nowymi członkami Rady powołanymi przez Senat. W tle jest rekordowa, wciąż rosnąca inflacja i decyzje mające wpływ na portfele milionów Polaków.

Rosną koszty prowadzenia biznesów. "Nie ma rzeczy, która by nie zdrożała"

Rosnące ceny prądu, ogrzewania i braki w dostawie węgla uderzają w małe i średnie biznesy. Przedsiębiorstwa ograniczają produkcję, skracają godziny pracy, zwalniają personel albo zastanawiają się, czy nie zamknąć działalności. Wszystko z powodu poszukiwania oszczędności. Są miejsca, gdzie rachunki za energię wzrosły 300 procent.

Sędzia Piotr Gąciarek chce wrócić do pracy. "Stoi za mną prawo"

Sędzia Piotr Gąciarek, zgodnie z decyzją sądu,ma wrócić do pracy. W środę rano stawił się w warszawskim sądzie okręgowym, gdzie złożył pismo o przywrócenie go do orzekania. Sędzia został wcześniej zawieszony przez kwestionowaną i zlikwidowaną już Izbę Dyscyplinarną Sądu Najwyższego. Teraz sam stawia pytanie - czy prezes sądu będzie respektował prawo?

Samorządowcy w sprawie dystrybucji węgla: możemy pomóc

Samorządowcy po namyśle mówią, że w sprawię węgla mogą pomóc. Pytań i znaków zapytania ciągle w tej sprawie jest jednak dużo. Samorządowcy tłumaczą, że nie maja ani doświadczenia w handlu węglem, ani infrastruktury. Czasu na składanie uwag jest coraz mniej.

Komisja wspólna rządu i samorządu pozytywnie zaopiniowała projekt w sprawie maksymalnych cen prąd

Coraz bliżej jest porozumienia w sprawie maksymalnych cen prądu. Wspólna komisja z udziałem rządu i samorządowców zaopiniowała pozytywnie projekt ustawy wprowadzającej regulowane taryfy. Strona samorządowa ma jednak parę zastrzeżeń i zwraca uwagę na wysokie marże dostawców energii. Obie strony mówią jednak o konstruktywnej rozmowie. Wiedzą też, że czasu na spotkania jest co raz mniej.

Z Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi odeszli anestezjolodzy. Rodzice są zdesperowani

Rodzice dzieci czekających na operację w Klinice Kardiochirurgii Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi alarmują, że operacje są od kilku miesięcy tylko przekładane. Wszystko z powodu braków anestezjologów, którzy złożyli rezygnacje. W poniedziałek szpital poinformował, że rozstrzygnięto konkurs i jedenastoosobowy zespół anestezjologów już znieczula pacjentów do zabiegów i opiekuje się nimi po operacjach.

Pedofilia w Kościele. Co wiedział Jan Paweł II?

W Kościele katolickim przez lata próbowano ukrywać prawdę o przypadkach pedofilii w imię dobrego wizerunku Kościoła. Dzisiaj padają pytania już nawet nie o to, co wiedział Watykan, ale o to, co wiedział polski papież. Do Jana Pawła II docierały informacje o molestowaniach.

Ceny paliw mogą wzrosnąć tak, że ostatecznie spadną. Eksperci wyjaśniają

Na stacjach paliwowych od dawna jest drogo, ale będzie drożej. Musimy przygotować się na rekordowe podwyżki. W najbliższych dniach benzyna dziewięćdziesiątka piątka średnio może już kosztować powyżej siedmiu złotych za litr, a olej napędowy - ośmiu złotych. To przez decyzję OPEC+ o zmniejszeniu wydobycia ropy. Jeśli jednak dojdzie przez to do spowolnienia gospodarczego, to potem ceny spadną.