Sejm przyjął ustawę o wydłużeniu kadencji samorządów

PiS przeforsowało wydłużenie kadencji samorządów przy sprzeciwie całej opozycji. To oznacza, że wybory samorządowe odbędą się wiosną 2024 roku, a nie jesienią 2023 roku. Posłowie partii rządzącej tłumaczą, że chodzi o aspekty organizacyjne, ale opozycja nie wierzy w ten argument. Bo wiosną 2024 roku mają się też odbyć wybory do Parlamentu Europejskiego.

18-latka zginęła w wypadku podczas egzaminu na prawo jazdy. Egzaminator usłyszał wyrok

Przed Sądem Rejonowym w Nowym Targu zapadł wyrok w sprawie wypadku, do którego doszło w 2018 roku na przejeździe kolejowym w Szaflarach. 18-letnia Angelika zginęła w trakcie zdawania egzaminu na prawo jazdy. W samochód, którym kierowała, uderzył pociąg. Egzaminatorowi udało się na czas wybiec z samochodu. Mężczyzna został uznany winnym wypadku. Sąd skazał go na 1,5 roku więzienia. Edward R. ma także pięcioletni zakaz wykonywania zawodu instruktora i egzaminatora. Przez dwa lata nie może w ogóle prowadzić pojazdów. Wyrok jest nieprawomocny.

Sejmowa komisja zajmie się projektem wydłużającym kadencje samorządów

Sejm w środę debatuje nie tylko o cenach prądu i "daninie Sasina", ale także o pomyśle PiS dotyczącym wydłużenia kadencji samorządów o pół roku. Pozwoliłoby to przesunąć wybory samorządowe z jesieni 2023 roku na wiosnę 2024 roku, aby nie kolidowały z wyborami parlamentarnymi. Projekt skierowano do dalszych prac w komisji. Opozycja mówi o "politycznym krętactwie".

Obniżka cen prądu przez likwidację obliga giełdowego. Do Sejmu wpłynął nowy projekt

W środę pojawiła się nowa koncepcja w sprawie zamrożenia cen energii dla gospodarstw domowych. Pomysłodawcą ma być poseł PiS Marek Suski, który twierdzi, że dzięki mechanizmowi znoszącemu obligo giełdowe ceny energii mogą spaść nawet o 2/3. Obligo giełdowe to obowiązek zabezpieczania transakcji na rynku energii depozytami zależnymi od ceny energii. Sejm rozpoczął pracę nad innym projektem: o zamrożeniu cen energii dla gospodarstw domowych.

Kaczyński o wojnie w byłej Jugosławii: trochę strzelali, trochę tańczyli

Prezes PiS Jarosław Kaczyński na spotkaniu w Opolu stwierdził, że nie można porównywać wojny w Ukrainie z konfliktem na Bałkanach w latach 90. - Ta wojna była taka, że tu chwilę postrzelali, tam tańczyli. Ja mówię z własnego doświadczenia, bo tam byłem - opowiadał szef partii rządzącej. Warto przypomnieć, jak krwawe były starcia na południu Europy. Wystarczy choćby wspomnieć o bombardowaniu Dubrownika czy o masakrze w Srebrenicy.

Szlachetna Paczka szuka wolontariuszy. Bez nich wiele rodzin może nie otrzymać pomocy

Za mniej niż 100 dni pomoc materialna zorganizowana przez darczyńców trafi do potrzebujących rodzin w ramach kolejnej edycji Szlachetnej Paczki. By to się jednak stało, potrzeba wolontariuszy. To oni odwiedzają potrzebujących, poznają ich historie oraz pośredniczą w przekazywaniu paczek. W całej Polsce potrzeba jeszcze ponad 5000 wolontariuszy Szlachetnej Paczki. Każdy nowy wolontariusz to szansa na zmianę życia dla trzech rodzin w potrzebie.

Politycy PiS lekceważą pieniądze na KPO. Terlecki: jak ich nie będzie, to się obejdziemy

Rząd PiS lekceważy miliardy euro unijnych pieniędzy. Ryszard Terlecki, wicemarszałek Sejmu, szef klubu PiS, pytany o środki na KPO, odparł, że "dobrze by było, jakby były, ale jak ich nie będzie, to się obejdziemy". Prezes PiS Jarosław Kaczyński mówi z kolei o procesach wobec Brukseli i zapowiada, że Polska i tak dostanie te środki, ale po wyborach. Tymczasem tylko we wtorek Komisja Europejska potrąciła ponad 33 miliony euro za niestosowanie się do wyroków TSUE.

Żołnierze ukraińscy dotarli do granicy z Donbasem. Na wyzwolonych terenach odkrywają kolejne zbrodnie Rosjan

W Ukrainie kontrofensywa nie ustaje. Żołnierze dotarli już do granicy z Donbasem i według lokalnych władz udało im się wyzwolić kolejne tereny spod rosyjskiej okupacji. Z każdym kilometrem przesuniętego frontu ujawniane są zniszczone i spalone wsie, które pokazują skalę rosyjskiej agresji. Armia Putina niszczy nawet tereny, które bezprawnie chce anektować. W czterech ukraińskich obwodach we wtorek mają zakończyć się pseudoreferenda o przyłączeniu ich do Rosji.

Ceny energii dobijają samorządy. Ratunkiem mają być regulowane taryfy

Zdaniem Jarosława Kaczyńskiego rolą samorządów jest zapewnienie, żeby było ciepło i jasno. Tyle w teorii, bo rzeczywistość jest taka, że gminy zaciskając pasa i muszą rezygnować z oświetlenia zabytków czy części ulic. Ceny za energię rosną skokowo, a ratunkiem mają być regulowane taryfy za prąd. Na takie rozwiązanie czekają też przedsiębiorcy.

Emilia Szmydt opowiedziała o kulisach afery hejterskiej

Zorganizowany hejt na niezależnych sędziów i przeciwników ideologicznych organizowany z aprobatą urzędników Ministerstwa Sprawiedliwości. Kolejne szczegóły afery hejterskiej zdradziła w reportażu "Superwizjera" TVN jej główna bohaterka - Emilia Szmydt. Mimo, że coraz więcej wiadomo w tej sprawie, to prokuratorskie śledztwo stoi w miejscu.

Ciąg dalszy problemów z dostępnością węgla. Prezes PiS winą obarcza składy

Prezes PiS Jarosław Kaczyński przekonuje, że węgla nie zabraknie, a braki w dostawach i wysokie ceny to wina składów. Tymczasem Polacy wciąż stoją w kolejkach i tygodniami szukają surowca w przystępnej cenie. Kryzys energetyczny dotyka też inne europejskie państwa, tyle że w przypadku Polski pojawia się pytanie o czas, który miał rząd, by przygotowywać plan ratunkowy.

Wicepremier Sasin zapowiedział specjalny podatek. Duże spadki cen akcji na giełdzie

Wicepremier Jacek Sasin zapowiedział podatek od nadmiarowych zysków spółek. Po tych słowach w poniedziałek koncerny paliwowe i energetyczne zaliczyły spadek na warszawskiej giełdzie. Szczegóły podarku nie są jeszcze znane. Jak zapowiada wiceminister finansów Artur Soboń, nie wiadomo jeszcze, czy nowy podatek obejmie tylko spółki energetyczne, czy też prywatne.

Szczecin: odbyły się regaty dla osób z niepełnosprawnościami - RegatON

W Szczecinie odbyły się regaty dla osób z niepełnosprawnościami - RegatON. Organizatorami są Centrum Żeglarskie i Fundacja Anioły Lubią Żywioły. Sekcja została powołana trzy lata temu. Teraz liczy 24 zawodników. Najmłodszy ma 8 lat, a najstarszy 44 lata. Większość z nich wcześniej nie miała styczności z żeglarstwem, teraz nie wyobrażają sobie bez tego życia.