Drożyzna dobija przedsiębiorców. Ich firmom grozi upadek

Przedsiębiorcy mówią, że ich firmy - mniejsze, średnie i duże - dobija drożyzna. Wszystkich bolą ceny prądu czy gazu, ale poszczególne branże mają różne kosztowne powody do troski. Piekarzy martwi droższa o 170 procent mąka, a drukarnie bardzo drogi papier.

Samorządowcy szukają oszczędności

To będą budżety naszej samorządowej biedy - ostrzega prezydent Białegostoku. W obliczu horrendalnie wysokich rachunków za energię samorządowcy miast szukają oszczędności. Zaciskanie pasa poczują mieszkańcy. W Szczecinie będzie mniej autobusów i mogą być droższe bilety. W Ostrowie Wielkopolskim gasną latarnie, podobnie w opolskiej Dąbrowie.

Sejm przyjął projekt ustawy o dopłatach do źródeł ciepła

Dopłaty do źródeł ciepła zostały przegłosowane w Sejmie. Teraz rządowy projekt trafia do Senatu. Opozycja zapowiada poprawki i alarmuje, że w przepisach jest zapis groźny dla zdrowia i życia Polaków. Chodzi o możliwe zawieszenie na dwa lata normy jakości emisji spalin.

Co z pomocą dla przedsiębiorców poszkodowanych przez zatrucie Odry?

Katastrofa na Odrze to również katastrofa dla lokalnych przedsiębiorców. Apelowali oni o wsparcie. Teraz załamują ręce, gdy już wiedzą, że nie mają na co liczyć. W Sejmie jest rządowy projekt. Zakłada on, że przedsiębiorca czy pracownik na etacie dostaną nieco ponad 3000 złotych jednorazowo. Poszkodowani mówią, że to kropla w morzu potrzeb. Opozycja zapowiada poprawki.

Przedsiębiorcy coraz mocniej odczuwają skutki drożyzny

Najpierw produkcję, a teraz zatrudnienie redukuje jeden z największych producentów płytek ceramicznych. Kolejni więksi i mniejsi przedsiębiorcy mówią: drożyzna nas wykańcza. Rosną rachunki, rośnie presja płacowa, szaleje inflacja, drożeją produkty, klienci kupują mniej albo wcale. W efekcie biznes przestaje się opłacać.

Wiozła samochodem dzieci, mała 3,5 promila

Pijana 42-latka wjechała w ogrodzenie jednej z posesji w Rybniku. W samochodzie było czworo dzieci - w tym dwoje jej własnych. Jedno z nich trafiło do szpitala. Kobieta miała 3,5 promila. Miała też zakaz prowadzenia pojazdów.

Iga Świątek w kolejnej rundzie US Open

Iga Świątek idzie jak burza. Na US Open jest bezlitosna dla rywalek. Pierwsza rakieta świata pewnie wywalczyła wejście do trzeciej rundy. Niestety - pozostałych Polaków w grze pojedynczej już nie zobaczymy. Jako ostatni odpadł Hubert Hurkacz.

Co z dopłatami do paliw? Rząd ma pomysł, opozycja wątpliwości

Sejm skierował do dalszych prac w komisji rządowy projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła. Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa przekonywała, że na dziś "to jest najbardziej kompleksowe i najszersze rozwiązanie wspierające wszystkich odbiorców ciepła, których potencjalnie mogą dotknąć podwyżki".

Szlachetna Paczka: coraz więcej Polaków żyje w skrajnym ubóstwie

Albo jedzenie, albo leki. Albo rachunki za prąd i gaz, albo opłaty za mieszkanie. Osób, które co miesiąc stają przed takim wyborem, przybywa. Według Szlachetnej Paczki w 2021 roku skrajne ubóstwo dotyczyło 4 procent Polaków. W tym roku zapewne jest gorzej. Szlachetna Paczka w tym roku chce przyjąć ponad jedenaście tysięcy wolontariuszy.

Coraz więcej Polaków decyduje się na zaciskanie pasa

Kolejne branże, samorządy i zwykli Polacy podejmują decyzję o zaciskaniu pasa. Powodem jest drożyzna, a zwłaszcza gwałtowny skok cen nośników energii. Coraz bardziej prawdopodobne jest przykręcanie kaloryferów w domach i gaszenie świateł w miejscach publicznych.

Inflacja w Polsce wciąż przyspiesza. "20 procent nie jest wykluczone"

Inflacja wciąż przyspiesza. Przemysław Litwiniuk, członek Rady Polityki Pieniężnej, uważa, że w styczniu może osiągnąć ona nawet 20 procent. Tymczasem Orlen i PGNiG mają rekordowe zyski. Rząd też ma większe wpływy dzięki inflacji, ale i tak w przyszłym roku będzie musiał pożyczyć 270 miliardów złotych. Jednocześnie Zjednoczona Prawica nie chce naprawić polskich sądów, żeby Komisja Europejska wypłaciła środki na KPO.

Zielona Góra: zastępca dyrektora pogotowia nagrany. "To kiła i mogiła, ja się tu nie narobię"

Ratownicy od miesięcy alarmowali, że w jeleniogórskim pogotowiu źle się dzieje. Nie widywali swojego przełożonego, ich apele o pomoc zostawały bez odzewu. Sprawę postanowili nagłośnić. Dyrektor ds. medycznych Adam Sobolewski został nagrany. Mówił o tym, jak się urządził na stanowisku, że on się tam nie narobi, a pogotowie to w ogóle jest "kiła i mogiła". - Układy są, jakie są - stwierdził. Po upublicznieniu nagrań został zwolniony.

Andrzej Izdebski zmarł czy nie? "Mogliśmy mieć do czynienia ze sfingowaniem śmierci"

Jak ustaliła "Rzeczpospolita", przez co najmniej osiem dni w bazach osób poszukiwanych strefy Schengen nie było żadnego wpisu dotyczącego Andrzeja Izdebskiego. Dokładnie w tym czasie - 20 czerwca - handlarz miał umrzeć w Albanii. Policja wpisała go do bazy osób poszukiwanych dopiero tydzień później. Andrzej Izdebski był handlarzem bronią, który miał dostarczyć Ministerstwo Zdrowia respiratory w niesławnej transakcji. Ostatecznie nie wywiązał się z kontraktu, a Skarb Państwa nie odzyskał wszystkich pieniędzy.

Zły początek nowego roku szkolnego. W edukacji wrze jak w kotle

Praca w kilku szkołach, napięte plany lekcji, wciąż za małe zarobki i nowy przedmiot budzący ogromne kontrowersje - to wszystko powody do frustracji nauczycieli, którzy naszym dzieciom nadal chcą przekazywać wiedzę. Czy tak powinna wyglądać szkoła tuż przed pierwszym dzwonkiem? Minister edukacji nie widzi tych problemów, ale zajął się tym, by podręcznik do HiT-u można było kupić na poczcie.

Anwil i Azoty wznawiają produkcję. Cała sytuacja wywołuje wiele pytań

Najpierw usłyszeliśmy, że zatrzymano produkcję nawozów przez wysokie ceny gazu. Te wcale nie spadły, ale zapadły decyzje o wznowieniu produkcji w należącym do Orlenu Anwilu. Grupa Azoty też uruchomiła produkcję, ale na niższym poziomie. Na jakiej podstawie te decyzje są podejmowane? Kto i jak je podejmuje?

Zatrucie Odry. Andrzej Duda: instytucje zadziałały chaotycznie, za późno

Po ponad trzech tygodniach od ujawnienia katastrofy ekologicznej na Odrze badania polskich i niemieckich naukowców potwierdziły obecność w rzece tzw. złotych alg, czyli toksycznych słonowodnych glonów. W normalnych okolicznościach nigdy nie mogłyby zakwitnąć w rzece. Służby wciąż nie wiedzą, kto i czym zatruł Odrę. Prezydent Andrzej Duda ocenił, że instytucje państwa zadziałały chaotycznie i za późno.

Dzień kontroli poselskich. Mnożą się pytania w sprawie wstrzymania produkcji nawozów

Posłowie Koalicji Polskiej weszli w poniedziałek do siedziby zakładów azotowych Grupy Azoty w Kędzierzynie-Koźlu. Opozycja szuka informacji o tym, kto i co wiedział o planach Grupy Azoty w sprawie wstrzymania produkcji nawozów i dwutlenku węgla dla branży spożywczej. Przedsiębiorstwo chemiczne Anwil rano poinformowało o wznowieniu produkcji nawozów i surowego CO2.

Szymon Pelc przejechał na wózku z Wrocławia do Gdańska

Szczęśliwy finał historii 24-letniego Szymona Pelca z Wrocławia. Za sobą ma pokonanych 500 kilometrów, a przed sobą wielkie marzenie, by znów chodzić. Szymon Pelc przejechał na wózku z Wrocławia do Gdańska. W ten sposób zbiera fundusze na kosztowną operację kręgosłupa w Stanach Zjednoczonych.