"W Brukseli czasem pukają się w głowę". Cała rozmowa z Donaldem Tuskiem

– Czymś bardzo dwuznacznym jest fakt, że wielu polityków PiS nieustannie mówi, że woleliby kogoś innego niż Polaka na szefa Rady Europejskiej – powiedział w rozmowie z korespondentem TVN24 w Brukseli Donald Tusk. Były premier mówił także o polskiej polityce, działaniach obecnego rządu oraz problemach, jakie stoją przed Unią Europejską. Zobacz całą rozmowę z przewodniczącym Rady Europejskiej.

Trud, krew, pot i łzy. Wielcy zwycięzcy „Azja Express”

Koniec szalonego wyścigu przez Azję. Do samego końca to był bieg z przeszkodami, ale Michał Żurawski i Ludwik Borkowski pokonali wszystkie i pierwsi dobiegli do mety. „Azja Express” to był ponad miesiąc rywalizacji, ponad miesiąc testowania swoich możliwości i ponad miesiąc życia za dolara dziennie.

Po kokainie potrącił kobietę. Dariusz K. na wolności

Dariusz K. wychodzi z aresztu. Znany muzyk usłyszał już wyrok, ale teraz wpłacił kaucję. Za zabicie po spożyciu kokainy kobiety na pasach sąd wysłał go na 7 lat do więzienia. Ale to wyrok nieprawomocny. Za 400 tysięcy złotych kaucji i bez paszportu Dariusz K. na wolności oczekuje na wyrok w drugiej instancji.

15-letni geniusz komputerowy z Włoch może zostać błogosławionym i ogłoszonym patronem internetu

W Mediolanie zakończył się pierwszy, diecezjalny etap procesu beatyfikacyjnego Carlo Acutisa. Chłopak zmarł na białaczkę w wieku 15 lat. Komputerowej pasji nastolatka, który pomagał m.in. w tworzeniu strony internetowej Watykanu, towarzyszyła żarliwa religijność i potrzeba niesienia pomocy innym. Carlo był także zafascynowany Janem Pawłem II, o którym chłopcu opowiadała m.in. jego urodzona w Polsce babcia. O życiu 15-latka powstała już książka i film dokumentalny. Czy i kiedy nastolatek zostanie wyniesiony na ołtarze?

Reforma edukacji zapięta na ostatni guzik? Opozycja liczy na głos Pierwszej Damy

- Rząd nie wycofa się z reformy edukacji – zapowiada szefowa gabinetu politycznego premier Beaty Szydło. Zdaniem Elżbiety Witek sobotnia manifestacja nie odzwierciedla głosu nauczycieli. Są i tacy, którzy liczą na głos prosto z Pałacu Prezydenckiego. – Ja poważnie liczę na to, że Pierwsza Dama wypowie swoje zdanie i pan prezydent weźmie to pod uwagę – mówił Rafał Trzaskowski z PO.

Odnalezione na strychu bezcenne klisze zainspirowały aktorów do stworzenia wyjątkowego spektaklu

Historia z małej, dolnośląskiej miejscowości – trafiła na deski teatru. Dość nieoczekiwany ciąg dalszy opowieści z Walimia i odnalezionych na strychu jednego z domów bezcennych klisz. Na nich kilkaset zdjęć z zatrzymanym w kadrze życiem codziennym mieszkańców. Najstarsze fotografie mają 70 lat. Wzruszające wspomnienia bohaterów tych fotek zainspirowały aktorów wałbrzyskiego teatru.

Rzecznik Praw Dziecka chce zmian w procedurze adopcji dzieci

Procedura adopcji w Polsce może nie jest skomplikowana, ale zupełnie nieuporządkowana. Brak spójnych reguł i jasno określonych zasad. Kto, co i gdzie powinien zrobić, by stworzyć nowy dom i nową rodzinę. Rzecznik Praw Dziecka, chce wprowadzić jednakowe standardy dla wszystkich ośrodków adopcyjnych i przygotował projekt zmian.

Przebiegli prawie 270 kilometrów. Chcą pomóc 7-letniej Amelii odzyskać zdrowie i dom

Charytatywny bieg dla 7-letniej Amelki zakończony. Przebiegli prawie 270 kilometrów, bo tyle wynosi odległość z Bydgoszczy, skąd wyruszyli, do Szczecina, gdzie leczona jest dziewczynka. Amelii miesiąc temu zawalił się cały świat. W wybuchu gazu straciła tatę, straciła też dach nad głową i zdrowie. Na rehabilitację i odbudowę potrzeba pieniędzy. Dużo. Ale dużo jest też tych, którzy chcą rodzinie pomóc.

Czemu tak wielu chętnych oddać szpik rezygnuje w ostatniej chwili?

Ponad milion osób zgodziło się, żeby uratować życie chorym na białaczkę. Polska jest na drugim miejscu , jeśli chodzi o liczbę zarejestrowanych dawców szpiku. To bardzo dobry wynik. Niepokojące jest jednak to, że – jak twierdzą lekarze – część dawców w ostatniej chwili się wycofuje. Czemu? Ponieważ nadal wiele osób przekonanych jest, że przeszczep szpiku to poważna operacja. Z tym mitem próbują walczyć fundacje, które zachęcają do bycia dawcą.

Ruszyły pierwsze w Polsce podyplomowe studia piwowarskie. Niedługo będą też doktoranckie

Dwa semestry, w sumie 200 godzin zajęć, a w ich ramach wszystko, co najważniejsze w produkcji chmielowego napoju. Na Uniwersytetach we Wrocławiu i Krakowie ruszyły pierwsze w Polsce podyplomowe studia piwowarskie. Niedługo także uczelnie wzbogacą ofertę o stopnie doktoranckie. Program obejmuje nie tylko kształcenie w zakresie surowców czy technologii. Zawiera elementy prawa, ekonomii i promocji na rynku. A w Polsce to rynek potężny. W tej chwili mamy około 180 browarów, i co roku przybywają kolejne.

Wyjątkowa paczka od mieszkańców Darłowa, z darami dla biednych dzieci, przemierzy kilkanaście tysięcy kilometrów

Z Darłowa nad Bałtykiem do Kimbe nad Pacyfikiem, czyli wyjątkowa paczka, która przemierzy 13 tysięcy kilometrów. Władze Darłowa otrzymały list od polskiego misjonarza z Papui-Nowej Gwinei, a ten na odzew nie musiał długo czekać – mieszkańcy od razu zabrali się do pracy. Zorganizowano zbiórkę, której efekty przeszły najśmielsze oczekiwania. A dzieciom z Kimbe sprawiły ogromną radość.

Katowicki Spodek ma już 45 lat

Gościł największe światowe gwiazdy estrady i największej rangi imprezy sportowe. Dziś sam jest bohaterem, a właściwie – szacownym jubilatem. Katowicki Spodek świętuje 45. urodziny. Jeden z najbardziej rozpoznawalnych obiektów architektonicznych w Polsce jest uważany za symbol Katowic. W urodzinowym koncercie wystąpili min. Lady Pank, Myslovitz, i Marek Piekarczyk. Jubileuszowych atrakcji było o wiele więcej.

16-latek wysłał własną sondę badawczą do stratosfery. Na swój projekt zebrał pieniądze w internecie

Karol Wojsław ze Swarzędza w Wielkopolsce ma 16 lat i właśnie z boiska w Murowanej Goślinie wysłał do stratosfery własną sondę badawczą. Chce za jej pomocą przeprowadzić specjalistyczne pomiary. Przy okazji zainstalowana na niej kamera zarejestruje panoramiczny obraz Ziemi. Na swój projekt badawczy Karol zebrał pieniądze w internecie. Udało się zgromadzić kilkanaście tysięcy złotych.

Nietypowa akcja ratowników TOPR. Pomogli turystom, którzy zgubili się na szlaku do… Morskiego Oka

Trasa jest asfaltowa, dobrze oznakowana i szeroka. Ma wprawdzie kilka kilometrów, ale jest uznawana za najłatwiejszy szlak w Tatrach. Droga do Morskiego Oka – wydaje się, że nie da się na niej zgubić. Turysta jednak potrafi. Starsza kobieta i jej syn postawili na równe nogi ratowników TOPR. Wezwali pomoc, bo nie mogli trafić do celu. Alarmy z błahego powodu to wbrew pozorom wcale nie rzadkość w górach. Na każdy ratownicy muszą reagować.

Mała Agatka najpierw miała skomplikowaną operację serca, teraz walczy z nowotworem oka

Nie ma jeszcze roku, a los doświadczył ją jak niejednego dorosłego. Agatka z Wrocławia miała zaledwie dwa miesiące, gdy przeszła skomplikowaną operację serca. Zagrożenie życia minęło, ale wada pozostała. Teraz okazało się, że dziewczynkę zaatakował także siatkówczak, czyli złośliwy nowotwór oka. Leczenie jest poważnym wyzwaniem ze względu na uszkodzenie małego serca dziecka. Tylko amerykańscy lekarze – jako jedyni na świecie – są gotowi podjąć się kuracji. Ale koszt leczenia to blisko półtora miliona złotych. Dla rodziny kwota niewyobrażalna.

Płetwonurkowie znaleźli przedmioty, które mogą mieć związek ze zbrodnią sprzed 18 lat

Biorący udział w poszukiwaniach specjaliści nie mają wątpliwości: odnalezione rzeczy na pewno należały do kobiety. Pytanie, czy do 23-letniej ofiary. Płetwonurkowie odnaleźli na dnie Wisły przedmioty, które mogą mieć związek ze śledztwem w sprawie zbrodni sprzed 18 lat. Co dokładnie stało się ze studentką z Krakowa? Jak i przez kogo zginęła? Na razie jedynym dowodem jest skóra. Spreparowana tak, że można ją nakładać jak kostium.

Kontrowersyjna decyzja w sprawie połowu dorsza. Ekolodzy alarmują, bałtyccy rybacy obawiają się bezrobocia

Bałtyk – czyli małe morze z dużymi problemami. Te próbują rozwiązać ministrowie unijnych państw i jak co roku decydują o limitach połowowych głównych gatunków ryb. Kontrowersje wzbudziła zwłaszcza decyzja dotycząca dorsza. Ze względu na niski stan populacji tej ryby w Morzu Bałtyckim w 2017 roku będzie można jej łowić znacznie mniej. Ekolodzy alarmują, że ograniczenia nie są na tyle duże. żeby populacja mogła się odrodzić do stabilnego poziomu. Rybacy martwią się natomiast, czy będą mieli co robić.

O medycznej marihuanie w Sejmie. Minister zdrowia zdecydowanie sprzeciwia się ustawie

Sejmowa komisja zdrowia w czwartek wieczorem zajmie się projektem ustawy o medycznej marihuanie. Ponad pór roku temu projekt złożył Liroy, czyli poseł Piotr Marzec z Ruchu Kukiz'15. Mówi, że to szansa na pomoc dla cierpiących na nowotwory, padaczkę, czy stwardnienie rozsiane. W środę Liroy spotkał się z Konstantym Radziwiłłem. Po spotkaniu poseł Kukiz’15 ocenił, że największym przeciwnikiem ustawy jest minister zdrowia. – Nie widzę jakiejkolwiek możliwości porozumienia się, bo nie ma tak naprawdę wspólnej kanwy, na której moglibyśmy się oprzeć - tłumaczył poseł ruchu Kukiz'15. – Mamy zupełnie odwrotne podejście do sprawy ratowania ludzkiego życia i leczenia ludzi na świecie – dodał.

Złodziej oddał samochód, który ukradł rodzinie ciężko chorego Dominika

Apel do złodzieja okazał się skuteczny. Może trudno w to uwierzyć, ale skradziony samochód wrócił do właściciela. Kilka dni temu dramatyczny apel wystosowała mama niepełnosprawnego 5-letniego Dominika, który tym samochodem był codziennie wożony na konieczną rehabilitację. I udało się. Dominik znowu może ćwiczyć, a to dla niego życiowa szansa.