Kajakiem przez Atlantyk

W ubiegłym roku się nie udało ale na początku maja po raz kolejny spróbuje samotnie kajakiem przepłynąć Atlantyk. Podróżnik, kajakarz, zdobywca i odkrywca - Aleksander Doba znów rusza na wyprawę. Dziś leci do Nowego Jorku.

Przypłynie gaz z USA

Amerykański gaz przypłynie do Polski tankowcem. Do terminala w Świnoujściu dotrze na początku czerwca. Umowę podpisano z firmą z Teksasu. To na razie jednorazowy transport i nie zanosi się, by surowiec ze Stanów zastąpił ten z Rosji.

Najnowszy sondaż partyjny dla "Faktów" TVN i TVN24. Duże zmiany

Zmiana na pozycji lidera w sondażu poparcia dla partii politycznych. W badaniu przeprowadzonym przez Kantar Millward Brown SA na zlecenie "Faktów" TVN i TVN24 31 procent respondentów deklaruje, że zagłosowałoby na Platformę Obywatelską. 29 procent ankietowanych wskazało wspólną listę Prawa i Sprawiedliwości, Polski Razem i Solidarnej Polski. Trzecie miejsce przypadło ugrupowaniu Kukiz'15, na które zagłosowałoby 10 procent badanych.

Jak czytają Polacy? Raport za 2016 rok

Niemal 2/3 Polaków nie przeczytało w zeszłym roku żadnej książki, jedynie 37 proc. sięgnęło po jakąkolwiek pozycję. Biblioteka Narodowa zaprezentowała raport dotyczący czytelnictwa za 2016 rok. Jak odwrócić te wstydliwe statystyki?

"To szalone, nie zasługuję na to". Tom Hanks dziękuje za malucha z Polski

Kilka miesięcy temu świat obiegło zdjęcie Toma Hanksa z maluchem, samochodem znanym i kochanym przez Polaków. Teraz popularny aktor nie może uwierzyć, jak taka mała rzecz sprawiła, że zaczęły dziać się wielkie rzeczy. Mieszkańcy Bielska-Białej postanowili podarować legendarnego Fiata 126p aktorowi, a przy okazji ruszyła akcja wsparcia bielskiego szpitala pediatrycznego. W trakcie piątkowego balu charytatywnego w Szczyrku zdobywca dwóch Oscarów podziękował za prezent i zachęcał do wsparcia akcji charytatywnej.

Chciał wysadzić Sejm. Sąd apelacyjny obniżył wyrok

Z trzynastu, do dziewięciu lat więzienia - sąd apelacyjny łagodzi karę dla Brunona Kwietnia. Doktor chemii, były pracownik naukowy Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie, zamierzał zdetonować w pobliżu Sejmu cztery tony materiałów wybuchowych. Do eksplozji miało dojść podczas posiedzenia z udziałem prezydenta, premiera i ministrów. Zdaniem sądu wszystkie jego działania zmierzające do przygotowania zamachu stanowiły jeden czyn , a nie poszczególne przestępstwa. Stąd obniżenie wyroku.

Zmiany personalne w Sądzie Najwyższym? Ministerstwo nie potwierdza

Zbigniew Ziobro kontra Sąd Najwyższy. Minister sprawiedliwości planuje kolejną kadrową zmianę. Stanowisko ma stracić nie tylko pierwsza prezes profesor Małgorzata Gersdorf, ale także prezesi i wiceprezesi poszczególnych izb oraz przewodniczący wydziałów. W sumie 93 osoby. Projekt zmian ma być już gotowy. Dotarli do niego dziennikarze Rzeczpospolitej.

Szyszko chce odstrzału jeleniowatych. Bo podgryzają młode drzewka

Podgryzają pędy młodych drzew, tak więc trzeba się ich pozbyć. Ministerstwo środowiska zagięło parol na jeleniowate w Lesie Warmińskim. Jednakże na odstrzał w rezerwacie nie zgadza się Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Olsztynie. Kto wygra - i co stanie się z rogaczami żyjącymi w warmińsko-mazurskich lasach?

Świadek Donald Tusk. "Próba zlinczowania go w kraju"

W środę w warszawskiej Prokuraturze Okręgowej przesłuchany zostanie szef Rady Europejskiej. Śledztwo dotyczy byłych szefów Służby Kontrwywiadu Wojskowego (SKW) i ich współpracy z rosyjskim wywiadem bez zgody władz. Ale Platforma Obywatelska nie ma wątpliwości - nie chodzi o wiedzę, jaką były premier dysponuje, a o jego publiczny polityczny lincz. Zresztą przyjazd Donalda Tuska budzi emocje po obu stronach polskiej sceny politycznej. Ale główną sceną jutrzejszych wydarzeń będzie między innymi warszawski dworzec.

Zamiast odebrać mu dzieci, sąd dał drugą szansę. Codziennie udowadnia, że w pełni na nią zasługiwał

Dostał drugą szansę i jej nie zmarnował. Historia samotnego ojca sześciorga dzieci z Łodzi poruszyła całą Polskę. Z powodu biedy i trudnych warunków mieszkaniowych sąd chciał odebrać panu Wojciechowi dzieci. Za mężczyzną wstawili się sąsiedzi, szkoła, opieka społeczna - interweniował też minister sprawiedliwości. W efekcie - sąd zmienił decyzję. Pan Wojciech nadal ma ograniczone prawa rodzicielskie i nadzór kuratora, ale każdego dnia udowadnia, że jest coraz lepszym ojcem.

Chcą pomóc niewidomym poznać Polskę. Na rowerach

Poznają Polskę na rowerach. Choć piękna krajobrazów nie mogą zobaczyć, to mogą je poczuć i usłyszeć. Fundacja "Niewidomi na Tandemach" od dwóch lat organizuje wycieczki dla osób niewidzących. W tandemie jadą oczywiście z osobą sprawną. Z wolontariuszami, których bardzo potrzeba.

Dzwony zamilkły, zrodziła się tradycja. Klekoczą tak od 200 lat

Ma być głośno i mocno. W Bukówcu Górnym, co roku w Wielki Piątek i Sobotę, po ulicach niesie się hałaśliwy klekot. Trzy razy w ciągu dnia grupki miejscowych chłopców przebiegają przez wieś, klekocząc specjalnie przygotowanymi drewnianymi zabawkami. Zadanie jest proste - przebiec jak najszybciej i jak najgłośniej.

Wiceszef MSWiA mówi, że mruganie to nic złego. "Chce pokazać, że jest ludzkim paniskiem"

Polityczna niezręczność czy świadomy dwugłos? Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji dość zaskakująco stwierdza, że mruganie światłami to nic złego. Mówi o tym na konferencji, dotyczącej bezpieczeństwa na drogach w czasie świąt. W opinii Jarosława Zielińskiego takie wzajemne ostrzeganie się o policyjnych patrolach poziom bezpieczeństwa podnosi. Policja w konsternacji po słowach przełożonego. Bo - zgodnie z kodeksem - takie mruganie to wykroczenie za które grozi mandat i punkty karne.

Ministerstwo zachwala, sędziowie przestrzegają. Jakie będą skutki reformy Ziobry?

Jak będą działały sądy po zmianach proponowanych przez PiS? Środowisko sędziowskie alarmuje, że sędziowie - zależni od ministra sprawiedliwości - nie będą zawsze postępowali zgodnie ze swoim sumieniem. Najnowszy projekt posłów PiS zakłada, że to minister sprawiedliwości będzie mianował prezesów wszystkich sądów powszechnych i w ciągu pół roku będzie mógł odwołać tych dotychczasowych.

Pytania do wiceprezesa TK. Chodzi o pieniądze dla Rzeplińskiego

Sędzia Mariusz Muszyński, jako szef Biura Trybunału Konstytucyjnego, żąda wyjaśnień od urlopowanego wiceprezesa Trybunału Stanisława Biernata. Chodzi o przyznanie byłemu prezesowi Andrzejowi Rzeplińskiemu 150 tysięcy złotych za niewykorzystany urlop. Czy świadczenie należało się i wedle jakich przepisów zostało wypłacone? Rego chce się dowiedzieć sędzia nazywany przez opozycję sędzią dublerem.

Macierewicz do dymisji? "Huczą o tym kuluary"

W kuluarach Sejmu krąży plotka, że 22 kwietnia Antoni Macierewicz ma się pożegnać ze stanowiskiem szefa MON - powiedziała w TVN24 reporterka "Faktów" Katarzyna Kolenda-Zaleska. - To by oznaczało całkowite zwycięstwo Jarosława Kaczyńskiego nad tymi ekstrawagancjami Antoniego Macierewicza - dodała.

Trybunał Konstytucyjny "jest atrapą". "Działa normalnie"

W politycznym sporze o Trybunał Konstytucyjny głos zabierają także sami sędziowie - podzieleni odnośnie oceny pracy wspomnianego nie mniej, niż politycy. Problemu nie widzi Prawo i Sprawiedliwość przekonując, tak jak i Kancelaria Prezydenta zresztą, że Trybunał działa. Co więcej - teraz działa nawet sprawniej, niż za czasów prezesa Rzeplińskiego. Co interesujące - alarmujący list do prezes Przyłębskiej podpisał także sędzia Piotr Pszczółkowski, wybrany przez PiS.

Czy warto inwestować w geotermię? Minister zachwycony, eksperci sceptyczni

Geotermia - czy to najlepszy sposób na czyste powietrze? Tak uważa minister Szyszko, który chce zainwestować ponad 900 milionów złotych i 150 milionów euro w podziemne źródła. Energia z wnętrza ziemi grzeje i nie przyczynia się do emisji trujących gazów. Minister zachwycony, ale eksperci - sceptyczni. Bo mamy elektrownie wiatrowe, słoneczne, a nowe źródła są po prostu drogie.

W Szczecinie zasadzą pięć tysięcy drzew

5000 drzew dla Szczecina, czyli wielka akcja sadzenia. Miasto otrzymało sadzonki od jednej z firm z branży przetwórstwa drzewnego. Pierwsze 1200 drzew - buków - posadzili sami darczyńcy z rodzinami, w pobliżu Polany Widok. Sadzeniem kolejnych świerków i buków zajmą się już leśnicy Zakładu Usług Komunalnych.

Śląsk zaostrzył przepisy. "Nie" dla paliw niskiej jakości i starych pieców

Nie będzie palenia mokrym drewnem ani powęglowymi odpadami - Śląsk chce być bardziej ekologiczny i walczy o czyste powietrze. Radni województwa przyjęli uchwałę anty-smogową. Zgodnie z nowymi przepisami w całym województwie nie będzie można już paliwami niskiej jakości palić, a wszystkie stare piece mają być wymienione. To kolejne po Małopolsce województwo, które zdecydowało się zaostrzyć przepisy.

Zmiana decyzji po interwencji "Faktów" TVN. Pieniądze na pomoc dzieciom jednak się znajdą?

Dwie placówki z Opolszczyzny miały pozostać w tym roku bez dotacji z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON - przyp. red.). Czyli bez szans na lepszą przyszłość dla wielu podopiecznych, w tym dzieci z porażeniem mózgowym i zespołem Downa. Po tym, jak tematem zajęła się reporterka "Faktów" TVN pojawiło się jednak światełko w tunelu - szansa na zmianę urzędniczych decyzji. Marszałek województwa opolskiego już obiecał wsparcie dla Fundacji Dom, a rzecznik PFRON-u zapewnił, że ośrodek dla głuchych otrzyma dotacje.