Najbezpieczniej w Warszawie, niewiele gorzej w Krakowie i Rzeszowie. To wnioski z raportu Polskiej fundacji im. Roberta Schumana i Fundacji Konrada Adenauera przygotowanego przez "Politykę Insight", a dotyczącego bezpieczeństwa w polskich miastach. Pod lupę wzięto ponad 60 z nich. Miasta oceniano nie tylko przez pryzmat liczby przestępstw i działań organów ścigania. Pod uwagę wzięto także czynniki związane m.in. z szansami na znalezienie pracy.
Stolica Polski to miejsce, gdzie żyje się najbezpieczniej. Warszawa w rankingu 66 polskich miast triumfowała po raz trzeci z rzędu. - Bardzo duże wyróżnienie, z czego się bardzo cieszę - mówi Ewa Gawor z Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Miasta Stołecznego Warszawy.
Pojęcie bezpieczeństwa w tym rankingu nie ograniczało się tylko do wykrywalności przestępstw i skuteczności działań policji. Autorzy raportu ocenili miasta według 44 wskaźników.
Odnosiły się one się zarówno do bezpieczeństwa na ulicach, jak i tego czy mieszkańcy mają na przykład trudności ze znalezieniem pracy czy dostępem do służby zdrowia. Osobną kategorią była otwartość na innych, na przykład cudzoziemców.
Pełny obraz miast
- Najchętniej czytają te rankingi władze regionalne, władze konkretnych miast. Mogą się wtedy zestawić ze sobą, zobaczyć w jakich dziedzinach ich miasto sobie dobrze radzi, w jakich gorzej - mówi dyrektor ds. analiz "Polityki Insight" Łukasz Lipiński.
Powody do zadowolenia maja władze Krakowa, który w rankingu uplasował się tuż za Warszawą. Władze od wielu lat realizują program Bezpieczny Kraków i szczycą się jednym z najniższych wskaźników dotyczących przemocy domowej.
- On jest co kilka lat aktualizowany, zważywszy na fakt, że zmieniają się czasy i są inne zagrożenia - mówi Jan Machowski z Urzędu Miasta Kraków.
Krakowska policja odnotowuje spadek we wszystkich kategoriach przestępstw oraz jednocześnie wzrost wykrywalności. Zagrożeń jednak nie brakuje. Te związane są m.in.z rywalizacją chuliganów utożsamiających się z klubami piłkarskimi.
- Parę osób zginęło, ta wojna się toczy. To są grupy przestępcze, które handlują narkotykami - mówi były policjant Dariusz Nowak.
Rzeszów liderem bezpieczeństwa społeczno-ekonomicznego
Na trzecim miejscu w ogólnym zestawieniu znalazł się Rzeszów. Miasto przoduje jednak jeśli chodzi o bezpieczeństwo społeczno-ekonomiczne.
- Nie miałabym problemu ze znalezieniem pracy czy przebranżoweniem się - mówi jedna z mieszkanek Rzeszowa.
To w stolicy Podkarpacia jest najwyższa jakość usług medycznych. Według prognoz to także jedyne obok Warszawy miasto gdzie w najbliższych latach liczba mieszkańców się nie zmniejszy.
- Tu przychodzą mieszkańcy zarówno z Podkarpacia, z województwa lubelskiego, Warszawy, Wrocławia, Gdańska, a nawet 3% z zagranicy - mówi prezydent Rzeszowa Tadeusz Ferenc.
Migranci nie tacy straszni
Najskuteczniej policja działa w Lesznie, Piekarach Śląskich i w Nowym Sączu. Wykrywa ponad 80% przestępstw. Nowy Sącz jest też najbardziej otwarty na innych. To tam na etacie pracuje ponad 10 tysięcy obcokrajowców. Tysiąc cudzoziemców prowadzi w tym mieście firmy.
- Teoretyczne strachy przed migrantami żyją sobie w przestrzeni medialnej, ale w codziennym życiu Polaków one nie odgrywają ważnej roli - ocenia Lipiński.
Tuż za podium rankingu uplasował się Poznań, który zdobył prawie 62 punkty na sto możliwych. Na kolejnych pozycjach Trójmiasto, następnie Siedlce i Olsztyn. Pierwszą dziesiątkę zamyka Bydgoszcz.
Autor: Paweł Laskosz / Źródło: Fakty po południu
Źródło zdjęcia głównego: Fakty po południu