Warszawa, Kraków i Rzeszów w czołówce. Zaskakujący ranking bezpieczeństwa w polskich miastach

Gdzie najlepiej żyć? Ranking bezpieczeństwa polskich miast
Gdzie najlepiej żyć? Ranking bezpieczeństwa polskich miast
Paweł Laskosz | Fakty po południu
Gdzie najlepiej żyć? Ranking bezpieczeństwa polskich miastPaweł Laskosz | Fakty po południu

Najbezpieczniej w Warszawie, niewiele gorzej w Krakowie i Rzeszowie. To wnioski z raportu Polskiej fundacji im. Roberta Schumana i Fundacji Konrada Adenauera przygotowanego przez "Politykę Insight", a dotyczącego bezpieczeństwa w polskich miastach. Pod lupę wzięto ponad 60 z nich. Miasta oceniano nie tylko przez pryzmat liczby przestępstw i działań organów ścigania. Pod uwagę wzięto także czynniki związane m.in. z szansami na znalezienie pracy.

Stolica Polski to miejsce, gdzie żyje się najbezpieczniej. Warszawa w rankingu 66 polskich miast triumfowała po raz trzeci z rzędu. - Bardzo duże wyróżnienie, z czego się bardzo cieszę - mówi Ewa Gawor z Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Miasta Stołecznego Warszawy.

Pojęcie bezpieczeństwa w tym rankingu nie ograniczało się tylko do wykrywalności przestępstw i skuteczności działań policji. Autorzy raportu ocenili miasta według 44 wskaźników.

Odnosiły się one się zarówno do bezpieczeństwa na ulicach, jak i tego czy mieszkańcy mają na przykład trudności ze znalezieniem pracy czy dostępem do służby zdrowia. Osobną kategorią była otwartość na innych, na przykład cudzoziemców.

Miejsca 1-7Fakty po południu

Pełny obraz miast

- Najchętniej czytają te rankingi władze regionalne, władze konkretnych miast. Mogą się wtedy zestawić ze sobą, zobaczyć w jakich dziedzinach ich miasto sobie dobrze radzi, w jakich gorzej - mówi dyrektor ds. analiz "Polityki Insight" Łukasz Lipiński.

Powody do zadowolenia maja władze Krakowa, który w rankingu uplasował się tuż za Warszawą. Władze od wielu lat realizują program Bezpieczny Kraków i szczycą się jednym z najniższych wskaźników dotyczących przemocy domowej.

- On jest co kilka lat aktualizowany, zważywszy na fakt, że zmieniają się czasy i są inne zagrożenia - mówi Jan Machowski z Urzędu Miasta Kraków.

Krakowska policja odnotowuje spadek we wszystkich kategoriach przestępstw oraz jednocześnie wzrost wykrywalności. Zagrożeń jednak nie brakuje. Te związane są m.in.z rywalizacją chuliganów utożsamiających się z klubami piłkarskimi.

- Parę osób zginęło, ta wojna się toczy. To są grupy przestępcze, które handlują narkotykami - mówi były policjant Dariusz Nowak.

Rzeszów liderem bezpieczeństwa społeczno-ekonomicznego

Na trzecim miejscu w ogólnym zestawieniu znalazł się Rzeszów. Miasto przoduje jednak jeśli chodzi o bezpieczeństwo społeczno-ekonomiczne.

- Nie miałabym problemu ze znalezieniem pracy czy przebranżoweniem się - mówi jedna z mieszkanek Rzeszowa.

To w stolicy Podkarpacia jest najwyższa jakość usług medycznych. Według prognoz to także jedyne obok Warszawy miasto gdzie w najbliższych latach liczba mieszkańców się nie zmniejszy.

- Tu przychodzą mieszkańcy zarówno z Podkarpacia, z województwa lubelskiego, Warszawy, Wrocławia, Gdańska, a nawet 3% z zagranicy - mówi prezydent Rzeszowa Tadeusz Ferenc.

Migranci nie tacy straszni

Najskuteczniej policja działa w Lesznie, Piekarach Śląskich i w Nowym Sączu. Wykrywa ponad 80% przestępstw. Nowy Sącz jest też najbardziej otwarty na innych. To tam na etacie pracuje ponad 10 tysięcy obcokrajowców. Tysiąc cudzoziemców prowadzi w tym mieście firmy.

Ranking otwartości na innychFakty po południu

- Teoretyczne strachy przed migrantami żyją sobie w przestrzeni medialnej, ale w codziennym życiu Polaków one nie odgrywają ważnej roli - ocenia Lipiński.

Tuż za podium rankingu uplasował się Poznań, który zdobył prawie 62 punkty na sto możliwych. Na kolejnych pozycjach Trójmiasto, następnie Siedlce i Olsztyn. Pierwszą dziesiątkę zamyka Bydgoszcz.

Miejsca 4-10Fakty po południu

Autor: Paweł Laskosz / Źródło: Fakty po południu

Źródło zdjęcia głównego: Fakty po południu

Pozostałe wiadomości

Trwa śledztwo w sprawie przecięcia dwóch kabli telekomunikacyjnych na dnie Bałtyku. Szwedzka marynarka wojenna prowadzi oględziny miejsca zdarzenia. "To nie pierwszy taki przypadek" - mówi reporterowi TVN24 dowódca Stałej Grupy Morskiej.

Co uszkodziło kable na dnie Bałtyku? "Nie wiemy jeszcze, czy to sabotaż"

Co uszkodziło kable na dnie Bałtyku? "Nie wiemy jeszcze, czy to sabotaż"

Źródło:
Fakty TVN

Chorzy z cukrzycą są nawet trzy razy bardziej podatni na depresję - wynika z badań lekarzy. Nie chodzi tylko o ogólne samopoczucie i świadomość nieuleczalności choroby. Także o tak zwaną burzę chemiczną - nieustające wahania i podwyższone poziomy cukru i insuliny.

Cukrzycy trzy razy częściej chorują na depresję. Lekarze tłumaczą dlaczego

Cukrzycy trzy razy częściej chorują na depresję. Lekarze tłumaczą dlaczego

Źródło:
Fakty TVN

Końcowe odliczanie przed prezentacją kandydatów. Wybranek Prawa i Sprawiedliwości miał być wyłoniony 20 listopada, jednak wciąż nic o nim nie wiadomo. Ale wiadomo, że 21 listopada kolejne spotkanie na szczycie - kolejna narada przy Nowogrodzkiej. Może tym razem się uda?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Opinia zero-jedynkowa. Sprawozdanie odrzucone - koniec z wypłatami. - Minister Finansów nie powinien wypłacać komitetowi wyborczemu ani dotacji, ani subwencji - ocenia Wojciech Hermeliński, były przewodniczący PKW. PiS prosi zwolenników o wpłaty, nawet najdrobniejsze. Zwłaszcza że kampania prezydencka za pasem. Tymczasem w Prawie i Sprawiedliwości mają figurować zastępy tzw. martwych dusz. Chodzi nawet o 20 tysięcy działaczy, którzy teoretycznie są członkami formacji, ale od lat nie wpłacali na nią pieniędzy.

PiS pozbawiony subwencji i dotacji. A co ze składkami od członków? W PiS-ie są tysiące "martwych dusz"

PiS pozbawiony subwencji i dotacji. A co ze składkami od członków? W PiS-ie są tysiące "martwych dusz"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Rosja robiła, robi i będzie robiła to, co będzie chciała, jeżeli będzie mogła to robić - powiedział pułkownik rezerwy Maciej Matysiak, komentując informacje o użyciu rakiety balistycznej średniego zasięgu przez Rosję przeciwko Ukrainie. Zaznaczył przy tym, że w tej chwili "Rosja de facto zaczyna przeć do jakichś negocjacji" i chce zdobyć przewagę przed rozmowami z Ukrainą i Zachodem. Anna Maria Dyner (Polityka Insight) oceniła, że czwartkowy atak z użyciem nowej potężnej broni "miał wywołać efekt psychologiczny".

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

Źródło:
TVN24

- Cieszę się, że w PiS-ie mamy demokratyczny proces wyboru kandydata. Polega to na tym, że Jarosław Kaczyński po prostu taką decyzję podejmie - stwierdził w "Faktach po Faktach" Ryszard Petru. Wyraził nadzieję, że kandydatem PiS na prezydenta zostanie Przemysław Czarnek. - Znakomity kandydat - powiedział o byłym ministrze edukacji jego partyjny kolega Zbigniew Bogucki.

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Źródło:
TVN24

Cały świat patrzy w tej sprawie na przykład Australii, bo wpływ mediów społecznościowych na rozwój młodego człowieka jest ewidentny, ale nadal pozostaje nie do końca zbadany. Australijski parlament będzie rozpatrywał pionierski projekt prawa, zabraniającego dzieciom poniżej 16. roku życia logowania się na portale społecznościowe. Za egzekwowanie zakazu odpowiedzialne będą same platformy społecznościowe, które będą musiały liczyć się z wysokimi karami, jeżeli nie wprowadzą właściwych procedur, utrudniających korzystanie z ich produktów małoletnim.

Australia decyduje w sprawie nowatorskiego prawa. "Bezpieczeństwo i zdrowie psychiczne młodych ludzi muszą być dla nas priorytetem"

Australia decyduje w sprawie nowatorskiego prawa. "Bezpieczeństwo i zdrowie psychiczne młodych ludzi muszą być dla nas priorytetem"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze wydał nakazy aresztowania premiera Izraela Benjamina Netanjahu i jego byłego ministra obrony Joawa Galanta. Trybunał chce ich sądzić między innymi za używanie głodu jako broni w walce z Hamasem. Izrael, po tym jak rozpoczął operację odwetową, zamknął Palestyńczyków w Strefie Gazy i utrudniał dostęp pomocy humanitarnej. Oddzielny nakaz aresztowania został wydany za przywódcą Hamasu Mohammedem Deifą. Ściganych za zbrodnie przeciwko ludzkości miało być w sumie trzech architektów zamachu z 7 pazdziernika, ale dwóch już nie żyje. Komunikat władz Izraela w odpowiedzi jest krótki: nakaz aresztowania to antysemityzm.

Nakaz aresztowania premiera Izraela. "Decyzja nie jest polityczna"

Nakaz aresztowania premiera Izraela. "Decyzja nie jest polityczna"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS