Warszawa, Kraków i Rzeszów w czołówce. Zaskakujący ranking bezpieczeństwa w polskich miastach

Gdzie najlepiej żyć? Ranking bezpieczeństwa polskich miast
Gdzie najlepiej żyć? Ranking bezpieczeństwa polskich miast
Paweł Laskosz | Fakty po południu
Paweł Laskosz | Fakty po południuGdzie najlepiej żyć? Ranking bezpieczeństwa polskich miast

Najbezpieczniej w Warszawie, niewiele gorzej w Krakowie i Rzeszowie. To wnioski z raportu Polskiej fundacji im. Roberta Schumana i Fundacji Konrada Adenauera przygotowanego przez "Politykę Insight", a dotyczącego bezpieczeństwa w polskich miastach. Pod lupę wzięto ponad 60 z nich. Miasta oceniano nie tylko przez pryzmat liczby przestępstw i działań organów ścigania. Pod uwagę wzięto także czynniki związane m.in. z szansami na znalezienie pracy.

Stolica Polski to miejsce, gdzie żyje się najbezpieczniej. Warszawa w rankingu 66 polskich miast triumfowała po raz trzeci z rzędu. - Bardzo duże wyróżnienie, z czego się bardzo cieszę - mówi Ewa Gawor z Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Miasta Stołecznego Warszawy.

Pojęcie bezpieczeństwa w tym rankingu nie ograniczało się tylko do wykrywalności przestępstw i skuteczności działań policji. Autorzy raportu ocenili miasta według 44 wskaźników.

Odnosiły się one się zarówno do bezpieczeństwa na ulicach, jak i tego czy mieszkańcy mają na przykład trudności ze znalezieniem pracy czy dostępem do służby zdrowia. Osobną kategorią była otwartość na innych, na przykład cudzoziemców.

Miejsca 1-7Fakty po południu

Pełny obraz miast

- Najchętniej czytają te rankingi władze regionalne, władze konkretnych miast. Mogą się wtedy zestawić ze sobą, zobaczyć w jakich dziedzinach ich miasto sobie dobrze radzi, w jakich gorzej - mówi dyrektor ds. analiz "Polityki Insight" Łukasz Lipiński.

Powody do zadowolenia maja władze Krakowa, który w rankingu uplasował się tuż za Warszawą. Władze od wielu lat realizują program Bezpieczny Kraków i szczycą się jednym z najniższych wskaźników dotyczących przemocy domowej.

- On jest co kilka lat aktualizowany, zważywszy na fakt, że zmieniają się czasy i są inne zagrożenia - mówi Jan Machowski z Urzędu Miasta Kraków.

Krakowska policja odnotowuje spadek we wszystkich kategoriach przestępstw oraz jednocześnie wzrost wykrywalności. Zagrożeń jednak nie brakuje. Te związane są m.in.z rywalizacją chuliganów utożsamiających się z klubami piłkarskimi.

- Parę osób zginęło, ta wojna się toczy. To są grupy przestępcze, które handlują narkotykami - mówi były policjant Dariusz Nowak.

Rzeszów liderem bezpieczeństwa społeczno-ekonomicznego

Na trzecim miejscu w ogólnym zestawieniu znalazł się Rzeszów. Miasto przoduje jednak jeśli chodzi o bezpieczeństwo społeczno-ekonomiczne.

- Nie miałabym problemu ze znalezieniem pracy czy przebranżoweniem się - mówi jedna z mieszkanek Rzeszowa.

To w stolicy Podkarpacia jest najwyższa jakość usług medycznych. Według prognoz to także jedyne obok Warszawy miasto gdzie w najbliższych latach liczba mieszkańców się nie zmniejszy.

- Tu przychodzą mieszkańcy zarówno z Podkarpacia, z województwa lubelskiego, Warszawy, Wrocławia, Gdańska, a nawet 3% z zagranicy - mówi prezydent Rzeszowa Tadeusz Ferenc.

Migranci nie tacy straszni

Najskuteczniej policja działa w Lesznie, Piekarach Śląskich i w Nowym Sączu. Wykrywa ponad 80% przestępstw. Nowy Sącz jest też najbardziej otwarty na innych. To tam na etacie pracuje ponad 10 tysięcy obcokrajowców. Tysiąc cudzoziemców prowadzi w tym mieście firmy.

Ranking otwartości na innychFakty po południu

- Teoretyczne strachy przed migrantami żyją sobie w przestrzeni medialnej, ale w codziennym życiu Polaków one nie odgrywają ważnej roli - ocenia Lipiński.

Tuż za podium rankingu uplasował się Poznań, który zdobył prawie 62 punkty na sto możliwych. Na kolejnych pozycjach Trójmiasto, następnie Siedlce i Olsztyn. Pierwszą dziesiątkę zamyka Bydgoszcz.

Miejsca 4-10Fakty po południu

Autor: Paweł Laskosz / Źródło: Fakty po południu

Źródło zdjęcia głównego: Fakty po południu

Pozostałe wiadomości

Po 13 latach sprzeciwu zakopiańscy radni przyjęli uchwałę antyprzemocową. Góralki, które wzywały do przegłosowania uchwały, podkreślają, że ofiary wreszcie nie będą bezradne, a sprawcy bezkarni. Teraz burmistrz Zakopanego ma dwa tygodnie, by powołać specjalny zespół i wdrożyć uchwałę.

Zakopane po 13 latach przyjęło uchwałę antyprzemocową. "To jest powód do wstydu, że dzieje się to dopiero teraz"

Zakopane po 13 latach przyjęło uchwałę antyprzemocową. "To jest powód do wstydu, że dzieje się to dopiero teraz"

Źródło:
Fakty TVN

Raport Szlachetnej Paczki przynosi liczby grozy: prawie dwa miliony Polaków żyje w skrajnym ubóstwie, a niemal co dziesiątego nie stać na wykupienie leków. Pomóc takim osobom ma "Weekend cudów", którego finał już za kilkanaście dni. Co zrobić, żeby wziąć udział w inicjatywie? Wystarczy wejść na stronę Szlachetnej Paczki i wybrać rodzinę, której potrzeby oraz marzenia chcemy spełnić. Na taką paczkę czeka między innymi pani Wanda i jej córka, którym przyda się nowa kuchenka gazowa, pieluchy i słodycze.

Żyją w trudnych warunkach, na jedzenie zostaje im 300 złotych. Pani Wanda z córką czekają na Szlachetną Paczkę

Żyją w trudnych warunkach, na jedzenie zostaje im 300 złotych. Pani Wanda z córką czekają na Szlachetną Paczkę

Autor:
Adrianna
Otręba
Źródło:
Fakty TVN

Pacjenci kilkunastu ośrodków psychiatrycznych na Podlasiu boją się, że od nowego roku zostaną bez pomocy. Martwią się też lekarze, bo NFZ nie przedłużył im umów na kolejne lata, dlatego część z nich nie umawia nowych wizyt na przyszły rok. NFZ jednak zapewnia, że mieszkańcy wciąż będą mieć wsparcie, ale w ramach pilotażowego programu Centrów Zdrowia Psychicznego. Ten pomysł budzi sporo wątpliwości.

NFZ nie przedłużyło umów z ośrodkami psychiatrycznymi na Podlasiu. Mają je zastąpić pilotażowe Centra Zdrowia Psychicznego

NFZ nie przedłużyło umów z ośrodkami psychiatrycznymi na Podlasiu. Mają je zastąpić pilotażowe Centra Zdrowia Psychicznego

Autor:
Joanna
Wyrwas
Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Już za dwa tygodnie "Weekend cudów" Szlachetnej Paczki. Na liście potrzebujących jest jeszcze ponad półtora tysiąca rodzin. Każdego dnia może ich jednak przybywać, bo wysokie ceny sprawiają, że wielu z nas żyje się coraz trudniej.

Finał Szlachetnej Paczki coraz bliżej. Ponad półtora tysiąca rodzin czeka na darczyńców

Finał Szlachetnej Paczki coraz bliżej. Ponad półtora tysiąca rodzin czeka na darczyńców

Autor:
Marta
Warchoł
Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Taka sytuacja dawno nie miała miejsca. Takiej sytuacji chyba w ogóle nie było w policji, żeby dwóch policjantów dostało postrzał w głowę - mówił w "Faktach po Faktach" Rafał Jankowski, szef Zarządu Głównego NSZZ Policjantów, komentując piątkowy atak na policjantów we Wrocławiu. Jak stwierdził Robert Sysik, były policjant i antyterrorysta, "jeśli prowadzący sprawę wiedziałby o tym", jak groźna jest osoba zatrzymywana ,"wysłałby tam jednostkę kontrterrorystyczną".

"Takiej sytuacji chyba w ogóle nie było w policji"

"Takiej sytuacji chyba w ogóle nie było w policji"

Autor:
ks//mrz
Źródło:
TVN24, PAP

To jest pytanie dla nas wszystkich: dlaczego nie reagujemy? - stwierdziła w "Faktach po Faktach" TVN24 Izabela Jezierska-Świergiel, wiceprezeska Fundacji ITAKA. Były komendant wojewódzki policji doktor Rafał Batkowski ocenił, że zostały spełnione wszystkie przesłanki, aby uruchomić Child Alert. - Ta sytuacja jest dla mnie zaskoczeniem - dodał. Reporterka TVN24 Małgorzata Marczok zwróciła uwagę, że dla rodziny nastolatki komunikat policji jest "niezrozumiały i przede wszystkim krzywdzący, ponieważ - ich zdaniem - policja wykazała się sporą opieszałością".

Śmierć 14-letniej Natalii. "To jest pytanie dla nas wszystkich: dlaczego nie reagujemy?"

Śmierć 14-letniej Natalii. "To jest pytanie dla nas wszystkich: dlaczego nie reagujemy?"

Autor:
tmw/ft
Źródło:
tvn24.pl

Władimir Putin ma kolejnego wroga. To osoby z tęczową flagą. Rosyjski Sąd Najwyższy uznał ruchy na rzecz LGBT za ekstremistyczne. W marcu w Rosji odbędą się wybory prezydenckie. Społeczeństwo musi się bać, by popierać dyktatora.

Rosja: aktywiści na rzecz praw LGBT+ zostali uznani za ekstremistów. "Sytuacja się tylko pogorszy"

Rosja: aktywiści na rzecz praw LGBT+ zostali uznani za ekstremistów. "Sytuacja się tylko pogorszy"

Autor:
Justyna
Zuber
Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Szczyt Rady Europejskiej w grudniu będzie bardzo istotny i nie chodzi tylko o to, kto będzie na nim reprezentował Polskę. Chodzi o płynność finansową Ukrainy. Przywódcy mają na nim przyklepać 50 miliardów euro pomocy dla tego kraju. Problem w tym, że konsekwentnie przeciwny temu jest Viktor Orban. Ta decyzja Unii wymaga jednomyślności. W Brukseli spekuluje się, że premier Węgier za zrezygnowanie z weta w sprawie Ukrainy chce 13 miliardów euro z unijnych funduszy dla swojego kraju.

Krążą plotki, że jest jedna rzecz, która przekona Orbana, żeby nie zablokować wsparcia UE dla Ukrainy

Krążą plotki, że jest jedna rzecz, która przekona Orbana, żeby nie zablokować wsparcia UE dla Ukrainy

Autor:
Jakub
Loska
Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS