Chwile grozy w Wiśle. Piotr Żyła upadł podczas lądowania

Chwile grozy Piotra Żyły. Skoczek stracił równowagę i upadł podczas konkursu w Wiśle. Wstał o własnych siłach i wtedy fani zobaczyli krew na jego twarzy. On sam nie narzeka na żadne dolegliwości. Jest poobijany. Konkurs wygrał Norweg Daniel-Andre Tande. Stoch był trzeci.

Spór o decyzję olsztyńskiego sądu. "W ten sposób dochodzimy do anarchii"

Sąd w Olsztynie rozpatrywał apelację w sprawie cywilnej. W pierwszej instancji wyrok wydał sędzia powołany przez nową Krajową Radę Sądownictwa. W komunikacie olsztyński sąd pisze, że "w świetle wyroku TSUE, taka sytuacja może budzić wątpliwości, czy zapadłe w sprawie orzeczenie zostało wydane przez osobę do tego uprawnioną". Dlatego sąd domaga się pokazania list poparcia do Krajowej Rady Sądownictwa. Według PiS decyzja sądu to droga do anarchii.

Nie można przetransportować uratowanych tygrysów do Hiszpanii

Tygrysy, które zostały uratowane z polsko-białoruskiej granicy, nie wyjadą w niedzielę, tak jak planowano, do azylu w Hiszpanii. Ich pobyt w poznańskim zoo przedłuża się. Wszystko dlatego, że na transport zwierząt zgodę musi wyrazić ich właściciel. Wójt Terespola w postępowaniu administracyjnym za właściciela tygrysów uznał rosyjskiego obywatela Rinata V.

Łoszak zablokował ruch w Mońkach

Niezwykły gość w centrum Moniek w województwie podlaskim. Po mieście biegał łoszak, czyli młody łoś. Przestraszone zwierzę prawdopodobnie szukało matki. Przez ponad osiem godzin ruch w promieniu stu metrów był zablokowany.

Wyścig kandydatów na kandydata. Stawką Pałac Prezydencki

Kandydaci na kandydata zapowiadają walkę i debatę. Miały być trzy, ale ostatecznie Małgorzata Kidawa-Błońska i Jacek Jaśkowiak zmierzą się raz. Później w Platformie Obywatelskiej czas decyzji - w prawyborach. Za trzy tygodnie partia rozstrzygnie, kto wystartuje w wyborach prezydenckich.

Polak spełnił marzenie. Dołączył do Harlem Globetrotters

Chciał być jak jego idole, teraz będzie z nimi w jednej drużynie. Paweł Kidoń został pierwszym Polakiem w barwach legendarnego zespołu Harlem Globetrotters. Mistrzowie koszykarskich trików dostrzegli w Polaku prawdziwy talent i zaprosili do ekipy znanej na całym świecie.

Biwak w lesie legalny. Lasy Państwowe wyznaczyły miejsca

Biwak w lesie, noc pod koronami drzew. Od teraz to legalne. Lasy Państwowe wyznaczyły obszary na terenie całego kraju, gdzie bez zgody nadleśnictwa miłośnicy dzikiej przyrody mogą spędzić maksymalnie dwie noce. To na razie program pilotażowy. Leśnicy chcą sprawdzić, jak las będzie wyglądał po takim biwakowaniu.

Polskie MiG-29 są uziemione od marca. Wszyscy piloci stracili uprawnienia

Polscy piloci nie mogą latać na myśliwcach MiG-29. Maszyny są uziemione. W całym kraju nie ma ani jednego pilota, który mógłby zasiąść za ich sterami. Wszyscy stracili uprawnienia. W poniedziałek w tej sprawie z pilotami ma rozmawiać dowódca generalny rodzajów sił zbrojnych. Na spotkanie został zaproszony minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

Najmniejszy koń świata mieszka w Łodzi

Najmniejszy ogier świata mieszka w Łodzi. To już pewne i potwierdzone, i wpisane do księgi rekordów Guinnessa. Bombel, bo tak ma na imię, mierzy nieco ponad 56 centymetrów wysokości w kłębie.

Sześć zarzutów dla agenta Tomka

Prokuratura Regionalna w Białymstoku postawiła zarzuty 37 osobom, w tym najbardziej znanemu agentowi CBA, Tomaszowi K., a także jego żonie oraz prezydentowi Olsztyna. Chodzi o oszustwa i przywłaszczenie dotacji, jaka płynęła z publicznych pieniędzy do stowarzyszenia "Helper", kierowanego właśnie przez "agenta Tomka" i jego żonę. Byłemu posłowi PiS i byłemu agentowi CBA Tomaszowi K. zarzucono między innymi udział w zorganizowanej grupie przestępczej i pranie brudnych pieniędzy. Wpłacił pół miliona złotych kaucji, nałożono na niego zakaz opuszczania kraju.

Zmiany w funduszu dla osób niepełnosprawnych uchwalone przez Sejm. Czas na ruch Senatu

Zmiana nazwy, nowe cele i ogromna pożyczka. Sejm uchwalił zmiany w obowiązującej zaledwie od 11 miesięcy ustawie o Solidarnościowym Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych. Projekt trafi teraz do Senatu. Zakłada on zmianę nazwy funduszu na Fundusz Solidarnościowy, ale także - co kontrowersyjne - zakłada, że z tego funduszu będą wypłacane dodatkowe emerytury, niektóre renty socjalne i zasiłki pogrzebowe. Przedstawiciele osób niepełnosprawnych obawiają się, że niepełnosprawni na tym stracą.

Jacek Jaśkowiak i Małgorzata Kidawa-Błońska zmierzą się w prawyborach PO

Oficjalnie zgłoszeni, oficjalnie zatwierdzeni, mogą zacząć wyścig po nominację. Małgorzata Kidawa-Błońska i Jacek Jaśkowiak dostali od zarządu Platformy zielone światło. Formalnie mogą startować w prezydenckich prawyborach. Do połowy grudnia mają czas, by przekonać do siebie partyjnych kolegów. Zwycięzca tego starcia będzie walczył o głosy wyborców.

Pawłowicz, Piotrowicz i Stelin wybrani na sędziów Trybunału Konstytucyjnego

Opozycja nie kryła oburzenia, krzycząc "hańba" i "precz z komuną". Kolejne nocne głosowanie w sprawie wyboru sędziów Trybunału Konstytucyjnego i wciąż mocne kontrowersje wokół kandydatów. Sejmowa większość zdecydowała. Krystyna Pawłowicz, Stanisław Piotrowicz i Jakub Stelin zostali wybrani na sędziów TK. Zanim obejmą urząd, muszą złożyć przysięgę przed prezydentem.

Lewica zawiadamia prokuraturę w związku z głosowaniem do KRS

Posłowie Lewicy złożyli w prokuraturze zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa, a Koalicja Obywatelska chce odwołania marszałek Elżbiety Witek. Wszystko przez powtórzenie głosowania w sprawie wyborów posłów członków Krajowej Rady Sądownictwa, do którego doszło krótko po północy z czwartku na piątek. Jedna z posłanek PiS krzyknęła z sali do marszałek Elżbiety Witek, że głosowanie "trzeba anulować, bo je przegramy". Elżbieta Witek postanowiła anulować, a następnie zarządzić powtórzenie głosowania. Ostatecznie wybrani zostali kandydaci zgłoszeni przez PiS.

PiS wycofał projekt zniesienia limitu składek ZUS, ale pomysł może wrócić w innej formie

PiS wycofał się z projektu zniesienia limitu składek ZUS, bo przeciwne temu projektowi było Porozumienie Jarosława Gowina. To dla rządzących kłopot, bo zniesienie limitu składek ZUS miało być odciążeniem dla budżetu państwa. Na stole cały czas jest jeszcze propozycja Lewicy, która pomysł generalnie popiera. Z kolei po stronie prawicy pojawiają się głosy, że pomysł może wrócić w innej formie - na przykład zwiększenia limitu z podstawy wynoszącej 30-krotność średniego wynagrodzenia miesięcznego do 45-krotności.

"Wszyscy się cieszą, że będzie będzie prawdziwa debata"

Po wielu godzinach spekulacji już wiadomo, kto będzie kontrkandydatem Małgorzaty Kidawy-Błońskiej w prawyborach w PO. To prezydent Poznania - Jacek Jaśkowiak. Grzegorz Schetyna nie ukrywa radości - na prawyborach mu zależało. Prezydent Poznania swój start w prawyborach ogłosił w środę wieczorem. - Ja mam w tym pojedynku większe szanse - ocenia Jacek Jaśkowiak, mówiąc o starciu z Andrzejem Dudą.

20 godzin prac społecznych za palenie węglem w piecu. Pierwszy taki wyrok krakowskiego sądu

Jest pierwszy wyrok za złamanie całkowitego zakazu palenia węglem i drewnem w Krakowie. Sąd ukarał mieszkańca, którego przyłapali strażnicy miejscy. Wymierzył mu karę miesiąca ograniczenia wolności, zobowiązując go do wykonywania nieodpłatnej kontrolowanej pracy na cele społeczne w wymiarze 20 godzin miesięcznie. To najprawdopodobniej nie ostatni taki wyrok, bo straż miejska sporządziła jeszcze 75 wniosków o ukaranie. Od momentu wprowadzenia zaostrzonych przepisów widać znaczną poprawę jakości powietrza w stolicy Małopolski, choć warto pamiętać, że szczyt sezonu grzewczego dopiero przed nami.

Protest przed Sejmem i krytyka opozycji. Co dalej z Funduszem Solidarnościowym?

Solidarnościowy Fundusz Wsparcia Osób Niepełnosprawnych miał być przeznaczony - jak nazwa wskazuje - na potrzeby osób niepełnosprawnych. Tymczasem PiS chce zmienić jego nazwę na Fundusz Solidarnościowy, z którego będą wypłacane między innymi trzynaste emerytury i zasiłki pogrzebowe. Niepełnosprawni i ich opiekunowie nie godzą się na projekt PiS. Prawo i Sprawiedliwość odpowiada, że ani jedna złotówka nie zostanie zabrana niepełnosprawnym.

Szykuje się protest osób niepełnosprawnych. "Gry polityczne naszym kosztem"

Opozycja i niepełnosprawni protestują przeciw rządowemu projektowi finansowania 13 emerytury. Prawo i Sprawiedliwość pieniądze chce wypłacić z funduszu na rzecz niepełnosprawnych. Twierdzi, że nikt na tym nie straci, a zyskać może dużo więcej osób. Jednocześnie opozycja mówi o skandalu i zarzuca rządowi kruczki budżetowe i hipokryzję. W nocy z wtorku na środę projekt skierowano do dalszych prac w Komisji Finansów Publicznych.

Różne interpretacje wyroku TSUE. "Macie tutaj ten gorący kartofel"

Prawo i Sprawiedliwość twierdzi, że Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej uciekł od jednoznacznej krytyki sposobu powołania Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego i Krajowej Rady Sądownictwa. Jednak prawnicy podkreślają, że Trybunał w Luksemburgu uznał w tej sprawie właściwym do oceny i podjęcia decyzji polski Sąd Najwyższy.

Zoo w Poznaniu walczy o życie jednego z uratowanych tygrysów

Lekarze z poznańskiego zoo walczą o życie jednego z tygrysów, którego udało się uratować miesiąc temu z polsko-białoruskiej granicy. Gogh przeszedł z wtorku na środę w nocy operację żołądka. Drapieżnik miał poważne problemy z trawieniem. Jest w ciężkim stanie. Lekarze twierdzą, że najbliższe godziny będą decydujące.

Tajemnicza koperta Schetyny. W piątek mamy poznać jej zawartość

To nie Radosław Sikorski, Bartosz Arłukowicz czy Rafał Trzaskowski, tylko Małgorzata Kidawa-Błońska wystartuje w prezydenckich prawyborach Koalicji Obywatelskiej. Jednak dla byłej marszałek Sejmu znalazł się kontrkandydat - ogłosił Grzegorz Schetyna. Jest koperta ze zgłoszeniem i dopiero w piątek ma zostać ujawnione nazwisko, które się w niej znajduje.