Wielkanoc inna niż dotąd. Zalecenia resortu zdrowia na czas świąt

Mimo wprowadzonych zakazów w związku z pandemią COVID-19, nie każdy się do nich stosuje. Policjanci patrolują ulice miast i wystawiają kolejne mandaty. Funkcjonariusze przypominają Polakom, aby zostawali w domach. O to samo ponownie apeluje minister zdrowia Łukasz Szumowski. Prosi, by w czasie Świat Wielkanocnych Polacy zachowali się odpowiedzialnie. - Spędźmy święta w domu, tylko z najbliższymi - mówi minister.

Korekty rządu w "tarczy antykryzysowej. Przedsiębiorców to nie zadowala

Rząd przyjął korekty do przyjętych w zeszłym tygodniu przepisów tak zwanej "tarczy antykryzysowej". Nowe rozwiązania przewidują między innymi wydłużenie świadczeń dla osób zatrudnionych na umowach cywilno-prawnych do trzech miesięcy, czy zabezpieczenie środków przekazanych w ramach ustawy przed zajęciem komorniczym. Jednak przedsiębiorcy nie są zadowoleni z z tych rozwiązań. Oczekują zdecydowanego zwiększenia zastrzyku pieniędzy z budżetu państwa. W innym wypadku przedsiębiorców mogą czekać masowe zwolnienia, o czym alarmują już nie tylko związki zawodowe, ale także urzędy pracy.

Ministerstwo Zdrowia informuje o nowych przypadkach SARS-CoV-2 w Polsce

We wtorek rano Ministerstwo Zdrowia potwierdziło 119 nowych przypadków zakażeń koronawriusem. Od początku pandemii COVID-19 w Polsce potwierdzono 4532 zakażeń, zmarło 111 osób. Kwarantannom poddane zostały nie tylko kolejne oddziały szpitali, w których wykryto wirusa, ale i posterunek policji, czy dom opieki społecznej.

"Zakazaliście wstępu do lasu, ale chcecie ludzi wysłać do skrzynek pocztowych"

W poniedziałek wieczorem Sejm uchwalił zgłoszoną przez Prawo i Sprawiedliwość ustawę, która umożliwia przeprowadzenie tegorocznych wyborów prezydenckich wyłącznie w formie korespondencyjnej. Przepisy w niej zawarte przewidują także, że w stanie epidemii marszałek Sejmu może zarządzić zmianę terminu wyborów. Ustawa została przyjęta większością głosów posłów klubu PiS. Teraz ustawa z Sejmu trafiła do Senatu, który na jej rozpatrzenie ma 30 dni.

Tak wygląda praca w poznańskim szpitalu zakaźnym

Jak zmieniły się polskie szpitale w czasie pandemii COVID-19? Można to zobaczyć chociażby w Wielospecjalistycznym Szpitalu Miejskim im. Józefa Strusia w Poznaniu. Obecnie jest to szpital jednoprofilowy, szpital zakaźny. Kilka tygodni temu praca personelu medycznego została przeorganizowana, w szpitalu stanęły dodatkowe ściany i śluzy.

Zasada "zostań w domu" wciąż aktualna. Sypią się kary

Zamknięte parki, plaże, lasy i ciągle ta sama zasada: "zostań w domu". Nie do wszystkich dociera. 20 tysięcy złotych zapłaci mężczyzna, który kilka razy wyszedł z domu podczas swojej kwarantanny. Przed Świętami Wielkiej Nocy niech zadziała też głos Kościoła. Na odwiedziny i wyjazdy przyjdzie czas. Ten czas nie jest teraz.

Ognisko zachorowań w Krotoszynie. Powiat ma jednak nie być odcięty

Czarny punkt w Wielkopolsce. Z powodu koronawirusa w Krotoszynie został zamknięty i szpital, i komenda policji. Około 30 procent wszystkich zachorowań na COVID-19 przypada na mieszkańców powiatu krotoszyńskiego. Wojewoda jeszcze w niedzielę nie wykluczał nawet zamknięcia powiatu i odizolowania mieszkańców. W poniedziałek jednak mieszkańcy usłyszeli, że powiat nie zostanie zamknięty. Potwierdził to Stanisław Szczotka, starosta krotoszyński.

Morawiecki: szczyt zachorowań w maju, w czerwcu

Premier Mateusz Morawiecki w poniedziałek przekazał Sejmowi informacje o sytuacji epidemicznej w kraju. - Spodziewamy się, że szczyt zachorowań jest przed nami - w maju, czerwcu. Chcemy do tego czasu ograniczyć liczbę zachorowań, a w szczególności wypłaszczać krzywą zachorowań - poinformował szef rządu.

Opiekunowie zwierząt na czas epidemii zamieszkali w schronisku

Brakuje rąk do pracy przy opiece nad zwierzętami, więc postanowili z nimi zamieszkać. Sytuacja jest trudna, bo w związku z pandemią COVID-19 brakuje wolontariuszy w schroniskach dla zwierząt. Opiekunowie ze schroniska dla zwierząt w pomorskim Bojanie opuścili więc swoje domy i całodobowo zajęli się podopiecznymi.

Jak bezpiecznie zrobić zakupy w sklepie? Kilka porad dla każdego

Nie wychodźmy z domu bez potrzeby - to zalecenie wciąż jest aktualne. Jedna z potrzeb, której załatwienie wymaga wyjścia z domu, to zakupy artykułów spożywczych. Patryk Rabiega, reporter magazynu "Polska i Świat" TVN24 radzi, jak te zakupy zrobić, żeby zrobić je możliwie najbezpieczniej.

Sukces #koncertdlaboahterów. Ponad 4 miliony złotych dla medyków

Wystarczyło kilka godzin, by zebrać ponad 4 miliony złotych na walkę z COVID-19 w Polsce! W sobotę 4 kwietnia w serwisie Player.pl odbył się #koncertdlabohaterów zorganizowany przez Fundację TVN "Nie jesteś sam". Artyści grali w swoich własnych domach dla pracowników polskiej ochrony zdrowia. Za zebrane pieniądze kupione zostaną dla nich środki ochrony osobistej.

Jeżdżą mimo epidemii. "To wszystko rzeczy pierwszej potrzeby"

Z powodu pandemii COVID-19 wielu pracowników musiało przejść na pracę zdalną, ale jest grupa zawodowa, która cały czas pozostaje w ruchu. Kierowcy tirów, bo o nich mowa, codziennie przejeżdżają setki, a czasem i tysiące kilometrów, by dostarczyć sprzęt medyczny, artykuły spożywcze czy niezbędne części do fabryk. Jak wygląda transport w czasie wszechobecnych blokad i ograniczeń?

Ogromny sukces wirtualnego castingu Teatru Muzycznego w Łodzi

Teatry są zamknięte, ale to nie oznacza, że artyści nie pracują. Teraz Muzyczny w Łodzi zorganizował wirtualny casting. Aktorzy musieli nagrać swój występ w domu i wysłać przez internet. Ponad 200 artystów z całego kraju rywalizuje, by zagrać w musicalu "Pretty Woman" w reżyserii Jakuba Szydłowskiego. Przedstawienie oparte jest na kultowym filmie z lat 90., w którym zagrali Julia Robert i Richard Gere. Premiera musicalu planowana jest na koniec września.

Oto procedura głosowania korespondencyjnego w projekcie PiS

Głosowanie korespondencyjne dla wszystkich wyborców to pomysł PiS na przeprowadzenie wyborów prezydenckich w terminie, pomimo pandemii COVID-19. Sejm dopiero zajmie się projektem ustawy. W projekcie zostało opisane, jak zdaniem projektodawców takie głosowanie miałoby wyglądać.

Hotel Rycerski w Szczecinie zaoferował pokoje dla personelu medycznego

Okręgowa Izba Lekarska w Szczecinie poszukuje miejsc noclegowych dla lekarzy, którzy nie chcą po dyżurze wracać do domu i narażać domowników na zakażenie koronawirusem. Hotel Rycerski w Szczecinie zaoferował 27 pokoi dla personelu medycznego, który opiekuje się osobami chorymi na COVID-19. Koszty pobytu pokrywa Polski Holding Hotelowy.

Jarosław Gowin proponuję zmianę w konstytucji

Jarosław Gowin chciałby zmienić konstytucję, ale - zgodnie z konstytucją i Regulaminem Sejmu - to wymaga czasu. Nie udałoby się tego zrobić przed 10 maja, zakładając, że opozycja poparłaby inicjatywę wicepremiera Gowina. Były prezydent Aleksander Kwaśniewski uważa, że najprościej byłoby ogłosić stan klęski żywiołowej, aby przenieść wybory prezydenckie na późniejszy termin. Zgodnie z pomysłem Jarosława Gowina, kadencja Andrzeja Dudy zostałaby wydłużona o dwa lata, a potem nie mógłby się on ubiegać o reelekcję.

Pracownicy Poczty Polskiej protestują przeciwko planom PiS

Zgodnie z projektem PiS Poczta Polska musiałaby w ciągu tygodnia przed wyborami prezydenckimi dostarczyć do skrzynek pocztowych pakiety wyborcze. Związki zawodowe pracowników Poczty Polskiej już protestują. Duża część listonoszy jest na zwolnieniach lekarskich lub w kwarantannie.