"Na chuligaństwo polityczne może być tylko jedna recepta - dymisja"

Koalicja Obywatelska składa wniosek o odwołanie Ryszarda Terleckiego z funkcji wicemarszałka Sejmu. Wszystko po tym, jak Terlecki napisał na Twitterze, żeby Swiatlana Cichanouska "szukała pomocy w Moskwie". Politycy PiS-u mówią, że to burza w szklance wody, i że w polityce często padają krwiste określenia.

Izba Dyscyplinarna zajmuje się sprawą sędzi Morawiec

W poniedziałek rano Izba Dyscyplinarna wznowiła posiedzenie w sprawie immunitetu sędzi Beaty Morawiec. Sąd ma rozpatrzyć zażalenie krakowskiej sędzi na wcześniejszą decyzję o uchyleniu jej immunitetu i odsunięciu od orzekania. Sędzia nie orzeka od października, obniżono jej o połowę wynagrodzenie i zawieszono w czynnościach służbowych.

Ruszyły zapisy na szczepienia dzieci powyżej 12. roku życia

Od 7 czerwca można zapisywać na szczepienia dzieci powyżej 12. roku życia. Potrzebna jest oczywiście zgoda rodziców. Dzieci szczepione są preparatem firmy Pfizer. Zarejestrować się można bardzo prosto - wystarczy na stronie pacjent.gov.pl podać trzy informacje: numer telefonu, imię i nazwisko oraz PESEL.

Strajk ostrzegawczy pielęgniarek. "To nie jest koniec"

Pielęgniarki i położne z około 40 polskich szpitali protestowały w poniedziałek. To na razie był strajk ostrzegawczy. W Warszawie z pielęgniarkami rozmawiał Konstanty Radziwiłł. Przekonywał, że wynagrodzenia "rosną z każdym rokiem". Pielęgniarki i położne odpowiedziały mu gwizdami i okrzykami "kłamca".

"Widz bardzo często ma takie poczucie, że śmieje się, choć nie powinien"

Podczas sobotniej gali finałowej w kinie Kijów ogłoszono laureatów 61. Krakowskiego Festiwalu Filmowego. Nagrodę publiczności otrzymał film "Polański, Horowitz. Hometown", którego twórcami są Anna Kokoszka-Romer i reporter TVN24 Mateusz Kudła. To film dokumentalny, w którym reżyser Roman Polański i fotograf Ryszard Horowitz wracają do miejsc z dzieciństwa w rodzinnym Krakowie. Chociaż obaj przeżyli wojnę, to film nie jest przygnębiający. - Widz bardzo często ma takie poczucie, że śmieje się, choć nie powinien - twierdzi Mateusz Kudła.

Iga Świątek nie zwalnia tempa na French Open

Iga Świątek i Amerykanka Bethanie Mattek-Sands po trwającym ponad trzy godziny i bardzo zaciętym meczu wygrały z Tajwanką Hsieh Su-wei i Belgijką Elise Mertens. 20-letnia Polka zmierzy się w poniedziałek z o dwa lata młodszą Ukrainką Martą Kostiuk.

Koalicja Obywatelska chce dymisji wicemarszałka Sejmu Ryszarda Terleckiego

Po pierwszym wpisie było niedowierzanie, drugi rozwiał wątpliwości. Ryszard Terlecki napisał w piątek wieczorem dokładnie to, co chciał napisać: że Swiatłana Cichanouska powinna szukać pomocy w Moskwie po tym, jak spotkała się z "antydemokratyczną opozycją w Polsce". Tak wyraził się o wybranym w demokratycznych wyborach prezydencie Warszawy Rafale Trzaskowskim. Wpis wicemarszałka Sejmu i szefa Klubu Parlamentarnego PiS skrytykowała nie tylko opozycja, ale też lider Porozumienia Jarosław Gowin i kancelaria prezydenta. Koalicja Obywatelska postanowiła zawnioskować o odwołanie Ryszarda Terleckiego z funkcji wicemarszałka.

Ratownicy apelują o rozwagę podczas wypoczynku nad wodą

Wolne dni - oprócz miłych wrażeń - niosą za sobą tragiczne statystyki. Ratownicy - jak co sezon - powtarzają apele, by po spożyciu alkoholu trzymać się od wszelkich akwenów z daleka. Jeśli chcemy popływać wpław - róbmy to na strzeżonych kąpieliskach.

W PKiN otwarto wystawę "Jarocin - stacja wolność!"

"Jarocin - stacja wolność!" - to hasło czasowej wystawy, która otwarta została w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. Nie chodzi o encyklopedyczny zbiór dat i faktów o festiwalu, ale o emocje i wrażenia - podkreśla kurator wystawy Piotr Metz.

Spór o nowy pomnik w Warszawie

Przewodniczący NSZZ "Solidarność" Piotr Duda stwierdził, że pomnik, który został odsłonięty 4 czerwca 2021 roku w Warszawie jest "nielegalny". Jak przekazał w oświadczeniu - związek, właściciel znaku i nazwy "Solidarność", nie wyraził zgody na ich użycie. Duda poinformował, że sprawa trafiła do prokuratury.

Podczas długiego weekendu można skorzystać z mobilnych punktów szczepień

Ponad osiem milionów Polaków jest już w pełni zaszczepionych. Ta liczba mozolnie pnie się w górę i długi weekend nie jest tu żadną przeszkodą. Wręcz przeciwnie. Także w wolnej chwili - na wyjeździe czy spacerze - można wpaść do mobilnego punktu i się zaszczepić. Bez formalności i umawianego terminu. Już od poniedziałku pojawia się szansa dla młodszych nastolatków. Rusza rejestracja dla grupy w wieku 12-15 lat. Samo szczepienie będzie wymagało zgody rodzica czy opiekuna.

Białoruskie opozycjonistki z nagrodą Jana Nowaka-Jeziorańskiego

Laureatki są trzy, ale to symboliczne uhonorowanie wszystkich Białorusinek i Białorusinów, którzy przeciwstawiają się dyktaturze Łukaszenki. Do grona laureatów Nagrody Jana Nowaka-Jeziorańskiego dołączyły Swiatłana Cichanouska, Maryja Kalesnikawa i Wołha Kawalkowa. Ta nagroda jest wyrazem solidarności i wsparcia dla walczących o demokratyczną Białoruś. Najwyraźniej nie dla wszystkich w Polsce to jest kwestia ponad politycznymi podziałami. Wpis wicemarszałka Sejmu Ryszarda Terleckiego z PiS oburza i szokuje - nie tylko opozycję. Jednak to opozycja żąda jego odwołania.

Ostatnia prosta kampanii. 13 czerwca mieszkańcy Rzeszowa ruszą do urn

Wybory w Rzeszowie to sprawdzian dla całej sceny politycznej. To już ostanie dni kampanii i ostatni tydzień na przekonanie nieprzekonanych. 13 czerwca rzeszowianie ruszą do urn. W sobotę o godzinie 20:00 odbędzie się "Bitwa o Rzeszów. Czas Decyzji" - druga debata z kandydatami na prezydenta Rzeszowa. Program poprowadzi Grzegorz Kajdanowicz, a na pytania odpowiadać będą Ewa Leniart, Grzegorz Braun, Konrad Fijołek i Marcin Warchoł. Transmisję z tego wydarzenia będzie można obejrzeć na antenie TVN24 i w TVN24 GO. Od około godziny 21:10 w drugiej części programu gośćmi będą komentatorzy - dziennikarze oraz politolodzy.

Donald Tusk o Polskim Ładzie: Unia daje pieniądze, PiS dodaje podatki

Fundusz odbudowy i uwspólnotowienie długu to pomysły z Brukseli, a to, co jest autorskim wkładem PiS, to wyższe podatki i drożyzna - tak Donald Tusk podsumował promowany przez rząd Prawa i Sprawiedliwości program Polskiego Ładu. Były premier nie szczędzi przy tym mocnych słów krytyki za budowanie kolejnych podziałów w społeczeństwie, tym razem na bogatych i pozostałych.

Iga Świątek i Magda Linette już w trzeciej rundzie turnieju Rolanda Garrosa

Dwie Polki znalazły się w trzeciej rundzie wielkoszlemowego turnieju Rolanda Garrosa. Broniąca tytuł Iga Świątek ponownie nie straciła seta. Wcześniej awans zapewniła sobie Magda Linette. Z rywalizacji wycofała się rozstawiona z numerem drugim Japonka Naomi Osaka, w pierwszej rundzie odpadła Hiszpanka Garbine Muguruza.

Długi weekend, a studenci ruszyli do uczelni. Powód? Szczepienia na COVID-19

W całym kraju powoli ruszają szczepienia studentów na uczelniach. Już w piątek zaszczepić się przeciwko COVID-19 mogli między innymi studenci z Uniwersytetu Adama Mickiewicza i Politechniki Poznańskiej. W poniedziałek zacznie szczepić studentów Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie. Także w poniedziałek ruszają szczepienia dzieci i nastolatków w wieku 12-15 lat.

32 lata temu odbyły się wybory czerwcowe. "Solidarność zmieniła Europę"

4 czerwca 1989 roku Polacy poszli do urn. Pomimo ograniczeń narzuconych przez komunistów, opozycja solidarnościowa odniosła ogromny sukces. To był początek końca komunizmu w Europie Środkowej. Z okazji 32. rocznicy tamtych wydarzeń w Warszawie odsłonięto pomnik Solidarności, a w Gdańsku na maszt wciągnięto zrobioną z podarowanych skrawków flagę.

Donald Tusk wróci do krajowej polityki? Ryszard Czarnecki: to nasze marzenie

Szczegółów nie zdradził, ale powiedział, że ma potrzebę przywrócenia ładu demokratycznego i wolnościowego w Polsce. Donald Tusk udzielił wywiadu dla TVN24, który wywołał lawinę komentarzy. - Jestem gotowy zrobić wszystko, aby Platforma nie przeszła do historii - stwierdził przewodniczący Europejskiej Partii Ludowej. Dodał, że chce pomóc odwrócić "niebezpieczny dla Polski bieg spraw". Politycy PO zareagowali na wywiad pozytywnie, a eurodeputowany PiS Ryszard Czarnecki nawet entuzjastycznie.

"Wiemy, jak to jest jest nie mieć". Specjalna gala sportów walki braci Collins

Collins Charity Fight Night - to były ciosy wyprowadzane w słusznej sprawie. Wszystko po to, by zebrać pieniądze i pomóc potrzebującym. Na ringu mierzyli się ze sobą nie tylko bokserzy, ale też inni sportowcy i celebryci. Swoich sił spróbował między innymi były premier Kazimierz Marcinkiewicz. Cała gala jest dostępna do obejrzenia w serwisie Player.pl.

W Świeradowie-Zdroju otwarto nową wieżę widokową

Wieża widokowa Sky Walk w Świeradowie-Zdroju ma 62 metry wysokości. Wejście na górę zajmuje około 20 minut spacerem, a z jej szczytu rozciąga się widok na Góry Izerskie. Władze Świeradowa-Zdroju liczą, że wieża przyciągnie turystów.

Schroniska dla zwierząt poszukują wolontariuszy

Łódzkie schronisko dla zwierząt poszukuje wolontariuszy. Może zgłaszać się każdy, kto jest pełnoletni, ma trochę wolnego czasu i przede wszystkim kocha zwierzęta. Takich apeli o pomoc jest więcej. Z powodu pandemii schroniska i fundacje opiekujące się zwierzętami nie mogły korzystać z pomocy wolontariuszy. Teraz powoli wracają do normalności, tylko ci, którzy wcześniej chętnie pomagali, nie zawsze wracają.

Trzy działaczki polskiej mniejszości na Białorusi zostały ściągnięte do Polski

Dzięki staraniom polskich władz trzy działaczki mniejszości polskiej na Białorusi znalazły schronienie w Polsce. Szczegóły akcji nie są znane. Irena Biernacka, Maria Tiszkowska i Anna Paniszewa na Białorusi były prześladowane za działalność opozycyjną, znalazły się w areszcie. Terror białoruskich służb można poznać z ich relacji oraz z nagrań innych opozycjonistów.

Pijany 60-latek bez prawa jazdy wjechał na podwórko, potrącił 11-latka

W środę późnym popołudniem w Radzicach Małych w województwie łódzkim pijany 60-latek wjechał samochodem na podwórko i potrącił 11-latka, ciężko go raniąc. 60-latek nie miał nawet prawa jazdy. Do podobnego incydentu doszło w Osinach pod Opolem. 21-letni kierowca wjechał w dom. Nikomu nic się jednak nie stało.

Sasin, Dworczyk i Kamiński do dymisji? Są wnioski o wota nieufności

Koalicja Obywatelska złożyła w środę wnioski o wotum nieufności wobec trzech ministrów - ministra spraw wewnętrznych Mariusza Kamińskiego, ministra aktywów państwowych Jacka Sasina oraz szefa KPRM i ministra bez teki Michała Dworczyka. Politycy PO twierdzą, że ministrowie powinni ponieść odpowiedzialność polityczną za udział w organizacji tak zwanych wyborów kopertowych. Najwyższa Izba Kontroli stwierdziła, że działania te były bezprawne i skierowała zawiadomienia do prokuratury.

Na podlaskiej wsi powstaje "Kraina Dobrej Nadziei"

Na podlaskiej wsi powstaje kompleks, w którym pomoc znajdą bezdomni i ubodzy. Nad projektem czuwa Stowarzyszenie Ku Dobrej Nadziei, które w Białymstoku prowadzi największe na Podlasiu schronisko dla bezdomnych. Prace budowlane trwają we wsi Kościuki.