Ahmed zmarł we wrześniu niedaleko wsi Frącki. "Do tej pory nie mamy pojęcia, jaka była przyczyna śmierci"

Ahmed zmarł we wrześniu niedaleko wsi Frącki. "Do tej pory nie mamy pojęcia, jaka była przyczyna śmierci"
Ahmed zmarł we wrześniu niedaleko wsi Frącki. "Do tej pory nie mamy pojęcia, jaka była przyczyna śmierci"
Piotr Czaban | Fakty po południu
Ahmed zmarł we wrześniu niedaleko wsi Frącki. "Do tej pory nie mamy pojęcia, jaka była przyczyna śmierci"Piotr Czaban | Fakty po południu

Gdzie jest ciało Ahmeda Hamida - pierwszej śmiertelnej ofiary kryzysu na granicy z Białorusią? Od miesiąca polskich urzędników pyta o to jego rodzina. Bezskutecznie. Dlaczego bliscy Ahmeda miesiąc od jego śmierci w lesie na Podlasiu nie mogą pochować go w Iraku?

Ahmed Hamid był 29-letnim Irakijczykiem. We wrześniu wyruszył w podróż do Europy - przez Białoruś i Polskę. To w naszym kraju spotkała go śmierć. Do tej pory Polska nie wydała ciała rodzinie. Co więcej - nie przekazała rodzinie żadnych konkretnych informacji w sprawie śmierci mężczyzny.

- Do tej pory nie mamy pojęcia, jaka była przyczyna śmierci Ahmeda i kiedy dostaniemy ciało. Za każdym razem, gdy o to pytamy, odpowiedź brzmi: "musicie czekać, prowadzimy śledztwo i nie możemy udostępnić raportu medycznego" - opowiada Tabarek Hamid, siostra Ahmeda.

Ahmed był pierwszą śmiertelną ofiarą kryzysu na granicy z Białorusią. Mężczyzna wędrował z dwoma innymi, poznanymi w drodze Irakijczykami. Zmarł 19 września w lesie - niedaleko wsi Frącki na Podlasiu. To z tamtego miejsca towarzysze Ahmeda po raz ostatni wysłali wiadomość do jego rodziny. Była w niej podana lokalizacja.

Polscy ratownicy medyczni próbowali reanimować Ahmeda. - EKG - oczywiście długi zapis - nie wykazało żadnych cech czynności elektrycznej serca, w związku z czym stwierdzono zgon - relacjonuje Wiktor Lemiesz, lekarz.

- Sekcja zwłok będzie niezwykle drobiazgowa - zapowiadał 20 września na konferencji prasowej szef MSWiA Mariusz Kamiński.

"Postępowanie władz nie jest prawidłowe"

Sprawą śmierci Ahmeda zajęła się prokuratura w Suwałkach, która nie chce udzielać wywiadów ani informacji. - Rodzina powinna się skontaktować z prokuratorem prowadzącym - przekazuje tylko Wojciech Piktel z Prokuratury Okręgowej w Suwałkach.

Na pytania o śmierć Ahmeda nie odpowiedzieli przed kamerą redakcji TVN24 przedstawiciele Prokuratury Krajowej, Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Straż Granicznej.

- Takie postępowanie władz nie jest prawidłowe. I w szczególności nie powinno odbywać się z pominięciem rodziny - uważa Magdalena Zgłobica, prawniczka, która już skontaktowała się z rodziną Ahmeda i zadeklarowała pomoc prawną pro bono. - Tej rodzinie przysługuje przecież w tej sprawie status strony pokrzywdzonej. Jednym z podstawowych obowiązków prokuratora w tego typu sprawach jest odszukanie i skontaktowanie się z pokrzywdzonymi, czyli w tym w wypadku z tą rodziną - dodaje.

Słowa współczucia do siostry i matki płyną również ze wsi Frącki, niedaleko której zmarł Ahmed. - Jaka ludzka krzywda dzieje się tym ludziom. Serdecznie bym przeprosił ich za to, co niektórzy robią, ja tego bym na pewno nie zrobił - mówi Jerzy Selwent, mieszkaniec wsi Frącki.

Po interwencji redakcji TVN24 do rodziny Ahmeda nieoficjalnie dotarła informacja, że jego ciało ma wrócić do Iraku w najbliższym tygodniu.

Autor: Piotr Czaban / Źródło: Fakty po południu

Źródło zdjęcia głównego: archiwum prywatne

Pozostałe wiadomości

Roman Giertych nie wziął udział w głosowaniu nad projektami w sprawie aborcji w Sejmie. Twierdzi, że "z bardzo ważnej przyczyny". Sejmowa komisja nadzwyczajna do spraw aborcji rozpocznie prace od wysłuchania publicznego. Dorota Łoboda, przewodnicząca komisji, chce oddać głos kobietom, a potem zająć się depenalizacją, czyli zniesieniem kar.

Roman Giertych nie był obecny na głosowaniu nad projektami o aborcji. "Z bardzo ważnej przyczyny"

Roman Giertych nie był obecny na głosowaniu nad projektami o aborcji. "Z bardzo ważnej przyczyny"

Źródło:
Fakty TVN

Milczące anioły - tak się mówi na dzieci, które przestają mówić, chodzić, wodzić za rodzicami wzrokiem. Rodzice dziewczynek z zespołem Retta widzą, że cierpią. Wśród nich jest Gaja - na razie nie da się jej wyleczyć, ale rozwój choroby można spowolnić. Być może do czasu, gdy nauczymy się ją leczyć. Na tę terapię trzeba mnóstwa pieniędzy. Lena już ją stosuje i widać, że warto.

Choroba, która zmienia dziewczynki w milczące anioły. Rzeczywistość dzieci chorych na zespół Retta

Choroba, która zmienia dziewczynki w milczące anioły. Rzeczywistość dzieci chorych na zespół Retta

Źródło:
Fakty TVN

Banksy tworzy szablon, pryska farbą i znika, a wszyscy przystają i mówią: to jest wyjątkowe. W Londynie została otwarta wystawa, na której zgromadzono wyjątkowo dużą liczbę jego prac.

Dzieła Banksy'ego zebrane w kolekcję, którą można zobaczyć w Soho w Londynie

Dzieła Banksy'ego zebrane w kolekcję, którą można zobaczyć w Soho w Londynie

Źródło:
Fakty TVN

Żydowskie Muzeum Galicja na stałe wpisało się w polsko-żydowski krajobraz Krakowa. Już od 20 lat pokazuje przeszłość, nie pozwalając zapomnieć o niełatwej historii. Wystawy, warsztaty, ale także spotkania ze świadkami to dla młodzieży lekcja tolerancji. Muzeum, dbając o przeszłość, chce kształtować przyszłość, by - jak mówią pracownicy - historia nigdy więcej się nie powtórzyła.

"Nigdy więcej jest teraz". 20 lat działalności Żydowskiego Muzeum Galicja

"Nigdy więcej jest teraz". 20 lat działalności Żydowskiego Muzeum Galicja

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Szkoła Podstawowa numer 113 we Wrocławiu wprowadziła 1 kwietnia dla uczniów zakaz używania smartfonów - również na przerwach. Zakaz obowiązuje od kilkunastu dni.

W szkole we Wrocławiu zakazano uczniom używania smartfonów. "To już jest dla nich nawyk"

W szkole we Wrocławiu zakazano uczniom używania smartfonów. "To już jest dla nich nawyk"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Jeśli państwo sobie nie radzi, potrzebujemy interwencji Unii Europejskiej - mówił w TVN24 Krzysztof Śmiszek, polityk Lewicy i wiceminister sprawiedliwości, wymieniając szereg spraw, które jego ugrupowanie będzie podnosić w nadchodzącej kampanii wyborczej. Pytany, czy sam będzie kandydował do europarlamentu, odparł: - Zobaczymy, jeśli się przydam, jestem do dyspozycji.

Śmiszek: będziemy mówili o prawach człowieka, o prawach kobiet, o płacy minimalnej

Śmiszek: będziemy mówili o prawach człowieka, o prawach kobiet, o płacy minimalnej

Źródło:
TVN24

Polki zasługiwały na pełnię praw kobiet miesiąc temu, rok temu, cztery lata temu, pięć i dziesięć. Nie ma co patrzeć w przeszłość. Dziś robimy ten pierwszy krok w przyszłość - mówiła ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk o skierowanych do komisji nadzwyczajnej projektach zmian w prawie aborcyjnym. Na pytanie, jak do projektów ustaw może podejść prezydent powiedziała, że "Andrzej Duda już pakuje walizki".

Dziemianowicz-Bąk: Andrzej Duda już pakuje walizki

Dziemianowicz-Bąk: Andrzej Duda już pakuje walizki

Źródło:
TVN24

W naszym interesie jest wspieranie Ukrainy, ponieważ chcemy stabilności, chcemy dobrobytu, dla nas i dla naszych dzieci. Naszą jedyną opcją jest wspieranie Ukrainy tak długo, jak to będzie konieczne - powiedział w rozmowie z reporterem "Faktów o Świecie" TVN24 BiS Jakubem Loską Charles Michel. Przewodniczący Rady Europejskiej mówił także o tym, jak ocenia zmiany w Polsce mające przywrócić praworządność oraz o zbliżających się eurowyborach.

Charles Michel dla "Faktów o Świecie" TVN24 BiS: naszą jedyną opcją jest wspieranie Ukrainy tak długo, jak to będzie konieczne

Charles Michel dla "Faktów o Świecie" TVN24 BiS: naszą jedyną opcją jest wspieranie Ukrainy tak długo, jak to będzie konieczne

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To my musimy decydować o tym, kto dociera do Unii Europejskiej i na jakich warunkach, a nie przemytnicy - mówi Ursula von der Leyen. Po latach negocjacji niewielką większością głosów Parlament Europejski przyjął pakt migracyjny. Najbardziej kontrowersyjnym elementem paktu są mechanizmy, które mają wymusić na pozostałych krajach wsparcie państwa znajdującego się pod presją migracyjną. Głosowanie nad paktem odbyło się dwa miesiące przed wyborami do Parlamentu Europejskiego.

Przyjęty przez PE pakt migracyjny krytykowany zarówno przez prawicę, jak i lewicę

Przyjęty przez PE pakt migracyjny krytykowany zarówno przez prawicę, jak i lewicę

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Rosja prosi Kazachstan o gotowość do wsparcia ogromnymi ilościami benzyny. Jak podaje agencja Reutera - to skutek udanych uderzeń ukraińskich w rosyjskie rafinerie. Równocześnie Rosję nawiedziła wielka powódź. Znawcy tematyki wschodniej komentują, że obie te sprawy wyraźnie pokazują niesprawność państwa rosyjskiego.

Dwa potężne problemy Rosji. "Musi być gorzej, niż myślimy"

Dwa potężne problemy Rosji. "Musi być gorzej, niż myślimy"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS