Robert Bąkiewicz pisze do prezydenta w sprawie lex TVN. "Pamiętajmy, przez kogo jest finansowany"

Robert Bąkiewicz pisze do prezydenta w sprawie lex TVN. "Pamiętajmy, przez kogo jest finansowany"
Robert Bąkiewicz pisze do prezydenta w sprawie lex TVN. "Pamiętajmy, przez kogo jest finansowany"
Michał Gołębiowski | Fakty po południu
Robert Bąkiewicz pisze do prezydenta w sprawie lex TVN. "Pamiętajmy, przez kogo jest finansowany"Michał Gołębiowski | Fakty po południu

Robert Bąkiewicz pisze list do prezydenta Andrzeja Dudy, w którym apeluje o podpisanie lex TVN. W uzasadnieniu prezes Marszu Niepodległości przekonuje, że powinien być to pierwszy krok do "niezależności medialnej" Polski. - Jest on ich (PiS-u - przyp. red.) politycznym dzieckiem i czuje dzisiaj swoją siłę polityczną - komentują apel Bąkiewicza politycy opozycji.

Wiele organizacji pozarządowych oraz mediów zagranicznych i polskich opowiada się za obroną wolności słowa i apeluje do prezydenta Andrzeja Dudy o zawetowanie lex TVN. Tego samego zdania są obywatele, którzy w niedzielny wieczór w ponad 120 miejscach w kraju wyszli na ulicę bądź podpisali się pod apelem o zawetowanie ustawy, którą w piątek - ze złamaniem sejmowego regulaminu - w ekspresowym tempie rządząca większość przeforsowała w Izbie.

APEL W OBRONIE TVN

Rozwiązanie, które wymierzone jest w największą prywatną telewizję w kraju, popiera lider narodowców Robert Bąkiewicz. W liście do prezydenta Andrzeja Dudy apeluje on o to, aby podpisać lex TVN. W uzasadnieniu prezes Marszu Niepodległości przekonuje, że powinien być to pierwszy krok do "niezależności medialnej", zwłaszcza w kontekście destabilizacji na wschodniej granicy Polski.

- Teraz akurat, zupełnie przypadkiem, pan Bąkiewicz stawia się przed Pałacem Prezydenckim, wzywając Andrzeja Dudę do czegoś przeciwnego niż cała opozycja - zwraca uwagę Hanna Gill-Piątek z Polski 2050.

Polityczne dziecko

Opozycja - poza Konfederacją i częścią powiązanych z PiS-em posłów niezrzeszonych - głosowała przeciwko tej ustawie. Lewica i Koalicja Obywatelska mają swoje teorie co do motywacji lidera narodowców. - Wiadomo, że on jest swojego rodzaju takim dodatkowym elementem wspierającym tak zwaną Zjednoczoną Prawicę - uważa Beata Maciejewska z Lewicy.

- Jest on ich politycznym dzieckiem i czuje dzisiaj swoją siłę polityczną. Czuje, że ma wsparcie rządzących. Czuje się na tyle silny, że może stawiać żądania panu prezydentowi - wskazuje Arkadiusz Myrcha z KO.

Do środowisk związanych z narodowcami, bądź samym Robertem Bąkiewiczem, popłynęło ponad trzy miliony złotych z publicznych pieniędzy. Wykorzystano je między innymi na zakup sprzętu nagłaśniającego. Wszystko za pośrednictwem specjalnego rządowego Funduszu Patriotycznego. - Pamiętajmy, przez kogo pan Bąkiewicz jest finansowany - mówi Hanna Gill-Piątek.

Mateusz Morawiecki mówił o Funduszu Patriotycznym, że "będzie on służył budowaniu postaw patriotycznych". Jednak jak wynika z opublikowanych maili, poza wzniosłymi hasłami prezentowanymi oficjalnie przez premiera, miało być też drugie dno - Michał Dworczyk miał zaproponować tak system przyznawania pieniędzy, aby te powędrowały właśnie do narodowców, co miało zagwarantować dobre relacje z nimi.

Lex TVN oficjalnie leży na biurku prezydenta od poniedziałku. Ustawowy termin na decyzję prezydenta to 21 dni.

Autor: Michał Gołębiowski / Źródło: Fakty po południu

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Sto punktów za kolekcję zapałek Jana Pawła II. Te punkty są prawdziwe, ale ta kolekcja to bzdura. Jeden z naukowców postanowił pokazać, jak działa system oceny naukowców, który zostawił po sobie minister Czarnek. Efekty są i śmieszne, i straszne.

Wymyślił temat i współautora, za publikację otrzymał 100 punktów. Profesor z AGH obnażył system pozostawiony przez Czarnka

Wymyślił temat i współautora, za publikację otrzymał 100 punktów. Profesor z AGH obnażył system pozostawiony przez Czarnka

Źródło:
Fakty TVN

Polacy są zmęczeni wyborami - to przyznają nawet politycy, ale sami też dodają, że chodzi o nasz wybór: czy chcemy w Europie dobrobytu czy autorytaryzmu. Nadchodzi czas decyzji i to my, Polacy, mamy głos. To przywilej i warto z niego skorzystać.

Nie milkną apele o udział w wyborach do Parlamentu Europejskiego. "Mamy walkę dwóch światów, dwóch kultur"

Nie milkną apele o udział w wyborach do Parlamentu Europejskiego. "Mamy walkę dwóch światów, dwóch kultur"

Źródło:
Fakty TVN

Daniel Obajtek zostanie ukarany finansowo za niestawienie się przed sejmową komisja śledczą do spraw afery wizowej. Kara to trzy tysiące złotych. O terminie przesłuchania Obajtek wiedział, bo się do niego odniósł w swoim piśmie, ale wezwania nie odebrał, dlatego zapewnia, że formalnie dalej nic nie wie. Były prezes Orlenu dodał też, że przed komisją nie stawi się podczas kampanii wyborczej. Obajtek kandyduje do Parlamentu Europejskiego z listy Prawa i Sprawiedliwości.

Były prezes Orlenu nie stawił się przed sejmową komisją śledczą

Były prezes Orlenu nie stawił się przed sejmową komisją śledczą

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Andrzej Duda wspiera w kampanii wyborczej do Parlamentu Europejskiego swojego człowieka, Wojciecha Kolarskiego, który sam prezentuje siebie w mediach jako człowiek prezydenta. Wojciech Kolarski kandyduje z listy Prawa i Sprawiedliwości. Wybory odbędą się 9 czerwca. W mediach na temat numer jeden wybija się afera wokół Funduszu Sprawiedliwości i nagrania ziobrystów. Koalicja 15 października walczy o frekwencję.

Andrzej Duda włącza się w kampanię wyborczą do PE swojego pracownika, Wojciecha Kolarskiego

Andrzej Duda włącza się w kampanię wyborczą do PE swojego pracownika, Wojciecha Kolarskiego

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Głosowanie nad uchyleniem immunitetu posła Michała Wosia może się odbyć na najbliższym posiedzeniu Sejmu w czerwcu - powiedział w "Faktach po Faktach" marszałek Sejmu Szymon Hołownia. - Myślę, że w czerwcu powinniśmy mieć tę sprawę przegłosowaną - dodał.

Hołownia o wniosku w sprawie Wosia. "W czerwcu powinniśmy mieć tę sprawę przegłosowaną"

Hołownia o wniosku w sprawie Wosia. "W czerwcu powinniśmy mieć tę sprawę przegłosowaną"

Źródło:
TVN24, PAP

- Zachowanie byłego prezesa Orlenu Daniela Obajtka, który do tej pory nie odebrał wezwania na przesłuchanie przed sejmową komisją śledczą, jest bulwersujące. Zachowuje się jak oligarcha w stylu białorusko-moskiewskim - powiedział w "Faktach po Faktach" Krzysztof Brejza (Koalicja Obywatelska). - Unika tej komisji jak ognia, bo najwyraźniej boi się, że ta komisja i pytania tam zadane, zwyczajnie go pogrążą - dodał Krzysztof Hetman (Trzecia Droga).

Brejza: Obajtek zachowuje się jak oligarcha w stylu białorusko-moskiewskim

Brejza: Obajtek zachowuje się jak oligarcha w stylu białorusko-moskiewskim

Źródło:
TVN24

Benjamin Netanjahu zapowiada, że będzie kontynuował wojnę z Hamasem, dopóki "nie zostaną osiągnięte wszystkie cele". Premier Izraela uważa, że nalot na Rafah, w wyniku którego wybuchł pożar w obozie dla przesiedleńców, był "tragicznym błędem". Zginęło co najmniej 45 osób. To głównie kobiety i dzieci. Atak potępiły między innymi Niemcy, Francja i Turcja. Sekretarz Generalny Organizacji Narodów Zjednoczonych po raz kolejny przypomniał, że w Strefie Gazy nigdzie nie jest bezpiecznie.

Izrael potępiany za atak w Rafah. "Ten horror musi się skończyć"

Izrael potępiany za atak w Rafah. "Ten horror musi się skończyć"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To pierwsza od 24 lat oficjalna wizyta prezydenta Francji w Niemczech. Tuż przed wyborami do Parlamentu Europejskiego Emmanuel Macron przybył do Berlina, żeby przypomnieć, że o demokrację trzeba walczyć. W najbliższych wyborach do Parlamentu Europejskiego dużą reprezentację może zdobyć skrajna prawica. Ursula von der Leyen, która chce zostać ponownie wybrana na przewodniczącą Komisji Europejskiej, nie wykluczyła współpracy z EKR, frakcją w PE, do której należy też Prawo i Sprawiedliwość.

Emmanuel Macron z wizytą w Niemczech: zapomnieliśmy, że trzeba walczyć o demokrację

Emmanuel Macron z wizytą w Niemczech: zapomnieliśmy, że trzeba walczyć o demokrację

Źródło:
Fakty o świecie TVN24 BiS