Uczniowie zostali w domach. Od poniedziałku obowiązuje nauka zdalna

Na korytarzach szkolnych po raz kolejny zrobiło się pusto. Od poniedziałku szkoły przeszły w tryb nauki zdalnej. Nauczyciele, rodzice i uczniowie są zgodni, że nauka w domu - mimo zdobytego w poprzednich falach doświadczenia - to nigdy nie będzie to samo, co nauka przy tablicy. Niektórzy uczniowie już czekają na powrót.

"Zależy nam na tym, żeby żyć w wolnym kraju"

W niedzielę w wielu polskich miastach odbyły się manifestacje w obronie TVN i innych wolnych mediów po tym, jak sejmowa większość przyjęła nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji. Podczas protestów w dużych miastach przemawiali politycy i aktywiści.

Coraz więcej rodziców decyduje się na szczepienia dzieci

W Polsce zaszczepić się przeciwko COVID-19 mogą już dzieci powyżej 5. roku życia. W obliczu nowego wariantu koronawirusa coraz więcej rodziców decyduje się na podanie preparatu ich dzieciom. Zachęcają również eksperci i przekonują, że omikron na wiosnę może być wariantem dominującym.

3-letni Antek szuka nowego domu. Chłopiec wymaga dodatkowej pomocy

Antek ma trzy lata. Jest niezwykle ciepłym i przyjacielskim chłopcem, a do tego uwielbia się przytulać. Zdiagnozowano u niego autyzm, jednak nie jest to żadną przeszkodą w tym, aby go pokochać. Jego dotychczasowa rodzina zastępcza nie jest już w stanie się nim zajmować ze względu na problemy zdrowotne. Chłopiec musi więc trafić do nowego domu.

Sędzia Juszczyszyn miał wrócić do orzekania. Został ponownie zawieszony

W poniedziałek sędzia Paweł Juszczyszyn, po blisko dwóch latach zawieszenia, miał wrócić do pracy w olsztyńskim sądzie rejonowym. Taką decyzję podjął Krzysztof Krygielski, wiceprezes Sądu Rejonowego w Olsztynie. Jednak prezes sądu Maciej Nawacki poinformował, że uchylił zarządzenie Krygielskiego i ponownie zawiesił Juszczyszyna.

Ponad dwa miliony podpisów pod apelem w obronie TVN

Wolne media są fundamentem demokracji. Chcę, by decyzja o tym, który kanał telewizyjny oglądam, należała wyłącznie do mnie - tak zaczyna się apel do prezydenta Andrzeja Dudy, by zawetował lex TVN. Pod tym apelem podpisało się już blisko dwa i pół miliona osób, ale do inicjatywy wciąż można się przyłączyć.

Tłumy na manifestacjach przeciwko lex TVN

W niedzielę w wielu polskich miastach odbyły się manifestacje w obronie TVN i innych wolnych mediów. Miało to związek z przyjętym przez Sejm w piątek lex TVN, czyli nowelizacją ustawy o radiofonii i telewizji. Największa manifestacja odbyła się w Warszawie. Protestujący apelowali do prezydenta Andrzeja Dudy o zawetowanie ustawy.

Los lex TVN w rękach Andrzeja Dudy. Ustawa trafiła na biurko prezydenta

Nowelizacja ustawa o radiofonii i telewizji, nazywana lex TVN, trafiła w poniedziałek na biurko prezydenta Andrzeja Dudy. Ustawowy termin 21 dni na decyzję zaczął swój bieg. Przepisy te, autorstwa posłów PiS, wymierzone są w niezależność stacji TVN. Zdaniem opozycji procedowanie nad nowelizacją ustawy było nielegalne, dlatego Koalicja Obywatelska składa zawiadomienie do prokuratury.

Lex TVN w oczach biznesu. "Najważniejszą jej wadą jest to, że wywłaszcza spółkę"

Wolność słowa i wolność gospodarcza - dla Ameryki to wartości podstawowe. Lex TVN uderza w obie te wolności. Skutki prawne i gospodarcze mogą być dotkliwe, bo teraz partia władzy na celownik wzięła firmę z rynku medialnego, ale za chwilę może wziąć dowolną inną. Dla biznesu przewidywalność prawa i dobry klimat inwestycyjny są jak powietrze, a polska władza w piątek pokazała, jak w niecałe dwie godziny, łamiąc zasady parlamentaryzmu, jest w stanie przegłosować szkodliwą ustawę, która narusza dobra przedsiębiorców.

Wolne media to także odpowiedzialność społeczna. Nie zapominamy o swojej misji

Wolne media to nie tylko sprawdzanie władzy, to także misja społeczna, pomoc najsłabszym i najbardziej potrzebującym, chorym i odrzuconym. Wspieranie takich inicjatyw to nasze redakcyjne DNA. Nie milczymy, kiedy znowu wbrew obietnicom nie ma refundacji na lek dla chorych na SMA. Głośno apelujemy, gdy brakuje darczyńców dla rodzin w ramach Szlachetnej Paczki. Zawsze możemy liczyć na otwarte serca naszych widzów.

Polski żołnierz zdezerterował na Białoruś. Mariusz Błaszczak zabrał głos

Jest prokuratorskie śledztwo, są pierwsze dymisje. To efekt dezercji polskiego żołnierza na Białoruś. Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak informuje, że Emil C. miał kłopoty z prawem i nigdy nie powinien być skierowany do służby przy granicy. Odwołani zostali przełożeni żołnierza. Eksperci są zgodni, że to akcja białoruskich służb.

Wypadek kolumny Beaty Szydło. Były oficer BOR przyznał, że on i jego koledzy byli nakłaniani do fałszywych zeznań

Sebastian Kościelnik od prawie pięciu lat próbuje udowodnić, że w lutym 2017 roku nie słyszał sygnałów dźwiękowych kolumny rządowej. Teraz jeden z byłych oficerów BOR oświadczył, że kłamał przed sądem, kiedy twierdził, że kolumna rządowa wioząca Beatę Szydło miała włączone sygnały dźwiękowe. Piotr Piątek oskarża swoich przełożonych, że namawiali go do składania fałszywych zeznań.

Co dalej z lex TVN? Wszystko w rękach Andrzeja Dudy

Lex TVN trafi na biurko prezydenta. Wtedy będzie czas na jego ruch. Możliwości jest kilka - jak mówił sam Andrzej Duda. W sierpniu prezydent sugerował, że zawetuje ustawę, mówiąc między innymi o obronie wolności słowa i swobody działalności gospodarczej. O zawetowanie lex TVN apelują polscy przedsiębiorcy.

Świat komentuje uderzenie w wolne media w Polsce

Niespełna dwie godziny wystarczyły PiS-owi, żeby przegłosować lex TVN. Ze świata spływają bardzo znaczące komentarze. Ameryka jest głęboko zaniepokojona, bo te przepisy to zagrożenie dla wolności słowa i wolności gospodarczej. Unia Europejska przypomina polskiemu rządowi, że pluralizm mediów to podwalina demokracji. O lex TVN rozpisują się również światowe agencje i zagraniczna prasa.

Co dotychczas ustalono w sprawie wypadku kolumny wiozącej Beatę Szydło?

Do zderzenia samochodu Sebastiana Kościelnika z rządową kolumną ochraniającą ówczesną premier Beatę Szydło doszło w 2017 roku w Oświęcimiu. Sąd pierwszej instancji uznał Kościelnika za winnego nieumyślnego spowodowania wypadku, w którym ucierpiała premier. Zdecydował także o warunkowym umorzeniu sprawy. Apelację wniosła zarówno prokuratura, jak i obrońca kierowcy. Teraz na sprawę nowe światło rzuca wywiad z byłym oficerem BOR opublikowany przez "Gazetę Wyborczą".

Sprawa wypadku Beaty Szydło. Były oficer BOR: składaliśmy fałszywe zeznania

W piątek "Gazeta Wyborcza" opublikowała rozmowę z byłym oficerem BOR Piotrem Piątkiem, który w 2017 roku był świadkiem wypadku kolumny rządowej wiozącej ówczesną premier Beatę Szydło. Jej limuzyna została uderzona przez seicento kierowane przez Sebastiana Kościelnika. Jak powiedział gazecie Piotr Piątek, zarówno on, jak i reszta funkcjonariuszy, składali w śledztwie fałszywe zeznania. Kolumna rządowa miała nie mieć włączonych sygnałów dźwiękowych, podczas gdy oni zeznawali, że miała włączone.

Wcześniej krytykowała PiS, teraz została dyrektorem w Elektrowni Bełchatów. Kariera Małgorzaty Janowskiej

Małgorzata Janowska została powołana na stanowisko dyrektora ekonomiczno-finansowego Elektrowni Bełchatów. Janowska jest posłanką, należy do Klubu Parlamentarnego Prawo i Sprawiedliwość. Pod koniec czerwca posłanka odeszła z klubu. Razem ze Zbigniewem Girzyńskim i Arkadiuszem Czartoryskim założyła koło o nazwie Wybór Polska. Mniej więcej 20 dni później Małgorzata Janowska wróciła do klubu PiS, jako posłanka Partii Republikańskiej Adama Bielana.

Gródek: policja przesłuchała wolontariuszy punktu pomocy humanitarnej i skonfiskowała komputery

W nocy ze środy na czwartek uzbrojeni policjanci weszli do placówki Klubu Inteligencji Katolickiej w Gródku w województwie podlaskim. Funkcjonariusze przesłuchali wolontariuszy i skonfiskowali komputery. Jak wyjaśnia policja, przeszukanie miało związek z informacją o możliwości popełnienia przestępstwa. Jak wynika z sondażu Kantar dla "Faktów" TVN i TVN24 zdecydowana większość Polaków uważa, że organizacje humanitarne powinny mieć nieograniczoną swobodę pracy w strefie przygranicznej. Tak uznało 66 procent badanych.

Afera mailowa. Wiceminister apelowała o pomoc dla DPS-ów. Nie spodobało się to premierowi

W sieci opublikowana została treść kolejnej korespondencji w ramach afery mailowej. Tym razem maile pochodzą z kwietnia 2020 roku, a więc z początków epidemii w Polsce, kiedy szczególnie narażone były domy pomocy społecznej. Ówczesna wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Iwona Michałek apelowała wtedy o pilną pomoc dla DPS-ów. Nieformalny doradca szefa rządu Mariusz Chłopik w mailu wysłanym do premiera Mateusza Morawieckiego i ministra Michała Dworczyka krytykował działania wiceminister. Premier przystał na to, żeby zwrócić uwagę Iwonie Michałek.

Ruszyły szczepienia dzieci w wieku 5-11 lat. O czym warto wiedzieć?

W czwartek rozpoczęły się szczepienia przeciwko COVID-19 w grupie wiekowej 5-11. Rejestrować można się od wtorku i z tej możliwości - według porannych danych - skorzystało już blisko 150 tysięcy rodziców dzieci z tej grupy wiekowej. Do szczepienia po krótkim badaniu kwalifikuje lekarz. Ponadto dzieci otrzymują mniejszą dawkę preparatu niż dorośli.

Wariant omikron w Polsce. Katowicki sanepid potwierdził pierwszy przypadek

W Polsce oficjalnie potwierdzono pierwszy przypadek zakażenia nowym wariantem koronawirusa o nazwie omikron. Wykrył go katowicki sanepid. Zakażona osoba to obywatelka Lesotho. Kobieta przebywała w Polsce na Cyfrowym Szczycie ONZ w Katowicach. Tymczasem resort zdrowia w czwartek odnotował ponad 22 tysiące nowych zakażeń koronawirusem oraz 592 zgony z powodu COVID-19.