Garri Kasparow w TVN24: stoimy wobec egzystencjalnego zagrożenia dla naszej cywilizacji

"Stoimy wobec egzystencjalnego zagrożenia dla naszej cywilizacji"
"Stoimy wobec egzystencjalnego zagrożenia dla naszej cywilizacji"
Fakty po południu
"Stoimy wobec egzystencjalnego zagrożenia dla naszej cywilizacji"Fakty po południu

Garri Kasparow, działacz na rzecz demokracji w Rosji w rozmowie z Michałem Sznajderem w TVN24 powiedział, że wojna w Ukrainie nie może zakończyć się remisem, a Władimir Putin toczy walkę z całym wolnym światem. - Nie jest to gorąca wojna pomiędzy NATO a Putinem, ale już stoimy wobec egzystencjalnego zagrożenia dla naszej cywilizacji - ocenił aktywista.

WOJNA ROSJA - UKRAINA. RELACJA NA ŻYWO NA PORTALU TVN24.PL

24 lutego prezydent Rosji Władimir Putin ogłosił rozpoczęcie rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Choć od tego czasu na ukraińskie cele wojskowe i cywilne spadają pociski, rosyjskiemu wojsku nadal nie udało się zająć Kijowa.

- Jest to sytuacja tragiczna. Było tyle rzeczy, które można było zrobić - w tym sankcje, które są teraz nakładane - powiedział o ataku Rosji na Ukrainę Kasparow.

Jego zdaniem "nikt nie brał na poważnie" działań Rosji i zignorował "historię w Czeczenii, zamordowania przeciwników politycznych w Rosji, inwazji na Republikę Gruzji, przyłączenia Krymu, bombardowania miast syryjski". - Putin na oczach całego świata przygotowywał tę inwazję na Ukrainę - powiedział. - Sprowadzał flotę pacyficzną na Morze Czarne, a świat nie słuchał - dodał.

ROSYJSKA INWAZJA NA MAPACH

Jednocześnie ocenił, że kraje bałtyckie i Polska próbowały zwrócić uwagę świata, ale "Stany Zjednoczone, Francja, Niemcy, Wielka Brytania pozostawały głuche na to zagrożenie.

ZOBACZ CAŁĄ ROZMOWĘ W TVN24 GO

Kasparow w TVN24: Władimir Putin toczy wojnę z wolnym światem

Garri Kasparow zapytany o to, jak może zakończyć się wojna w Ukrainie, odpowiedział, że "nie remisem".

- Nie może być przerwy czy zawieszenia broni. Władimir Putin toczy wojnę z wolnym światem. To jest trzecia wojna światowa, która już się toczy. Nie jest to gorąca wojna pomiędzy NATO a Putinem, ale już stoimy wobec egzystencjalnego zagrożenia dla naszej cywilizacji - ocenił rosyjski aktywista.

Według Kasparowa "sankcje, które są narzucane, doprowadzą do zniszczenia gospodarki rosyjskiej i sektora i sektora finansowego". - Pokażą, że jest koszt tej agresji, ale nie jest to wystarczająco dużo - ocenił.

Rosyjski działacz uważa, że zminimalizować niebezpieczeństwo wojny, która nie rozleje się poza granice Ukrainy, może "totalna izolacja Rosji, totalne embargo".

- Potrzebujemy absolutnego zakazu transakcji finansowych, potrzebujemy dyplomatycznej izolacji, odwołania wszystkich dyplomatów z Moskwy, redukcji personelu dyplomatycznego w Rosji do minimum. Musimy zacząć konfiskaty aktywów oligarchów Putina i używać tych pieniędzy do pomocy Ukrainie. Dużo da się zrobić, ale jesteśmy o jeden czy dwa kroki za dynamiką rozwoju sytuacji - uważa Garri Kasparow.

"Putin nie zatrzyma się, póki Ukraina nie zostanie zniszczona"
"Putin nie zatrzyma się, póki Ukraina nie zostanie zniszczona"tvn24

Garri Kasparow o planie Putina

Według Kasparowa plan Władimira Putina zakładał zajęcie Ukrainy w kilka dni. - Bohaterski opór Ukraińców zniszczyły jego plany i teraz zaczyna ostrzeliwać miasta ukraińskie. W ciągu kilku najbliższych dni Kijów i Charków zostaną zrównane z ziemią - dodał aktywista.

W jego ocenie "Putin chce się posuwać naprzód, dlatego wykorzystuje szantaż jądrowy". - Wysyła wiadomość: stańcie na uboczu, jak będę niszczył Ukrainę. Nie mogę zdobyć Kijowa, to go zniszczę - mówił Kasparow.

- Dla Putina Ukraina, jest taka sama jak Polska dla Stalina. Nie rozpoznaje Ukrainy jako państwa. (...) Putin nie zatrzyma się póki Ukraina nie zostanie zniszczona jako suwerenny kraj i nie zostanie przejęta przez Rosjan. Nie ma żadnych negocjacji - podkreślił rosyjski działacz.

"Putin ma duże wsparcie w społeczeństwie"
"Putin ma duże wsparcie w społeczeństwie"tvn24

"Putin ma duże wsparcie w społeczeństwie"

Garri Kasparow został też zapytany między innymi o to, dlaczego Władimir Putin nie zostanie odsunięty od władzy w Rosji. - Jest to propaganda, która bez przerwy dokonuje prania mózgów i Putin po 22 latach dowiedział się, że nikt nie jest gotów rzucić mu wyzwania - odpowiedział Kasparow. Jednocześnie ocenił, że porażka rosyjskiego przywódcy musi się zacząć od "klęski wojskowej i dlatego pokonanie armii Putina na Ukrainie ma ogromne znaczenie".

Jak dodał Kasparow, oligarchowie również mogliby przyczynić się do upadku Putina i doprowadzić do masowych protestów, a zmusić ich do tego może skonfiskowanie przez Zachód ich majątków. - Trzeba się upewnić, że nie mają żadnego wyboru, tylko że muszą się przeciwstawić Putinowi i wykorzystają każdy środek, który mają w dyspozycji - zaznaczył.

Garri Kasparow w rozmowie podkreślił też, że "reżim Putina zamyka każdą szczelinę, przez którą można dotrzeć do Rosjan". - To niestety wojna Rosji. (...) Putin ma duże wsparcie w społeczeństwie - przyznał. Jednocześnie dodał, że są osoby, które nie popierają działań przywódcy, ale "nie protestują". Kasparow podkreślił, także że jest zawstydzony, że jest obywatelem Rosji. - Widzę, co dzieje się w Charkowie, Kijowie i to jest nasza wina, bo nawet ci, którzy przeciwstawiali się Putinowi, nie robili tego wystarczająco mocno - ocenił.

RAZEM Z UKRAINĄ! POMOC, INFORMACJE, PORADY

JAK POMÓC UKRAINIE - LISTA ZBIÓREK

TVN24 PO UKRAIŃSKU

UWAGA NA FAKE NEWSY

Źródło: Fakty po południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Cała Polska była wstrząśnięta, gdy rok temu dowiedzieliśmy się o śmierci ośmioletniego Kamila. Ojczym go katował i oblewał wrzątkiem. Przyjęto specjalne prawo, które miało pomóc w tym, by nigdy więcej nie wydarzył się taki dramat. Czy to się udało?

Rok od śmierci Kamilka z Częstochowy. Co się zmieniło w sprawie ochrony dzieci?

Rok od śmierci Kamilka z Częstochowy. Co się zmieniło w sprawie ochrony dzieci?

Źródło:
Fakty TVN

Majówka to czas nie tylko odpoczynku, ale też ciężkiej pracy. Zwłaszcza w ogrodach i na działkach. Schylona sylwetka i intensywne, powtarzalne ruchy mogą prowadzić do kontuzji. Jak działkowcy i ogrodnicy mogą uchronić się na przykład przed syndromem łokcia tenisisty?

Prace w ogrodzie mogą prowadzić do kontuzji. Eksperci podpowiadają, co robić i czego unikać

Prace w ogrodzie mogą prowadzić do kontuzji. Eksperci podpowiadają, co robić i czego unikać

Źródło:
Fakty TVN

W Polsce wciąż widoczny trend na zaciąganie kredytów. Bierzemy ich więcej, ponieważ więcej zarabiamy i rośnie nasza kredytowa zdolność. Wciąż jednak zdarza się, że oprocentowanie pożyczki okazuje się zabójcze, a spłata raty co najmniej problematyczna.

Polacy pożyczają coraz więcej. "Ostatnie lata zrujnowały nasze kieszenie"

Polacy pożyczają coraz więcej. "Ostatnie lata zrujnowały nasze kieszenie"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

20 lat Polski w Unii Europejskiej to widoczne gołym okiem korzyści, dotacje, inwestycje i przemiany. Polska zyskała także na bezpieczeństwie. Choć nie wszystko wszystkim się podoba, zwłaszcza politykom sceptycznym wobec wielu unijnych idei, to zdecydowana większość Polaków cały czas popiera naszą obecność we Wspólnocie. 

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Listy Prawa i Sprawiedliwości do europarlamentu to nic innego, jak tylko tratwa ratunkowa, a może nawet arka Noego dla złodziei, dla przestępców - mówiła w "Faktach po Faktach" Katarzyna Kotula (Lewica). Nieobecność Daniela Obajtka na czwartkowej konwencji PiS nie jest związana z tym, że 2 maja to dzień Polaków za granicą - stwierdziła Aleksandra Leo (Polska 2050-Trzecia Droga). Karol Karski (PiS) wyjaśnił z kolei, czemu na konwencji zabrakło Jacka Kurskiego.

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

Źródło:
TVN24

Myśmy w 1981 roku oczywiście marzyli o wolnej Polsce, nic więcej. Chociaż było oczywiste, że dla środowiska "Solidarności" najważniejsze jest uczestniczenie, takie czynne, cywilizacyjne w strukturach Zachodu - mówił w "Faktach po Faktach" Jerzy Buzek, były premier, eurodeputowany PO, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego w 20. rocznicę akcesji Polski do Unii Europejskiej.

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Źródło:
TVN24

Prezydent stara się skupić na sobie uwagę, zaistnieć w jakiś sposób w debacie - tak o postawie Andrzeja Dudy w stosunku do rządu mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Została też zapytana o to, czy w przyszłorocznych wyborach prezydenckich Lewica wystawi kobietę jako kandydatkę. Powiedziała też kiedy zapadnie decyzja w tej sprawie.

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Źródło:
TVN24

Urazy mózgu są często ignorowane przez sportowców, nawet tych profesjonalnych. Jednak mogą mieć one poważne konsekwencje dla naszego zdrowia i nie chodzi tylko o dotkliwe wstrząśnienie mózgu. Groźne mogą być również mikrourazy. Naukowcy i lekarze przyglądają im się z coraz większą uwagą.

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS