Saakaszwili: Europejczycy zaczynają zapominać, że Ukraińcy codziennie za nich umierają

19.07.2016 | Saakaszwili: Europejczycy zaczynają zapominać, że Ukraińcy codziennie za nich umierają
19.07.2016 | Saakaszwili: Europejczycy zaczynają zapominać, że Ukraińcy codziennie za nich umierają
Piotr Kraśko | TVN24 BiS
19.07.2016 | Saakaszwili: Europejczycy zaczynają zapominać, że Ukraińcy codziennie za nich umierająPiotr Kraśko | TVN24 BiS

Zdaniem byłego prezydenta Gruzji Michaiła Saakaszwilego Europa zapomniała, że na wschodzie Ukrainy toczy się wojna. – Ukraińcy są ofiarami własnej siły i własnego męstwa. Proszę sobie wyobrazić, gdyby front się załamywał, a wiele milionów Ukraińców zalewałoby Europę. Wtedy wszyscy by o tym mówili – uważa gubernator obwodu odeskiego, który był gościem „Faktów z Zagranicy” na antenie TVN24 BiS.

Były prezydent Gruzji został zaproszony do Warszawy na Warsaw East European Conference, międzynarodową konferencję organizowaną przez Studium Europy Wschodniej UW. Przy tej okazji udzielił wywiadu Piotrze Kraśce, który zapytał go o to, czy uważa, że wojna na wschodzie Ukrainy stała się dla Europejczyków „zapomnianą wojną”. – Ukraińcy są ofiarami własnej siły i własnego męstwa. Proszę sobie wyobrazić, gdyby front się załamywał, a wiele milionów Ukraińców zalewałoby Europę. Wtedy wszyscy by o tym mówili – ocenił polityk. Jego zdaniem Ukraińcy „dzielnie walczą na froncie, powstrzymując wroga”.

– W wielu względach Ukraina chroni resztę Europy, odgrywa taką samą rolę, jak kiedyś przed wiekami dynastia habsburska, która broniła Europy przed Turcją Otomańską. Teraz Ukraina broni Europy przed wrogiem ze wschodu. Europejczycy zaczynają zapominać, że ktoś za nich umiera niemal codziennie – przekonywał.

„Oczywiście, że Ukraina jest w stanie wygrać wojnę”

Michaił Saakaszwili pełni obecnie funkcję gubernatora obwodu odeskiego. W jego opinii Ukraina wyjdzie zwycięsko z konfliktu z Rosją, jeśli przeprowadzi „prawdziwe reformy”.

– Zaczęła się desowietyzacja. To nie tylko kwestia symboli, kiedy obalano Lenina i zmieniano nazwy ulic. (…) Teraz ludzie są znacznie mniej lewicowi, niż dawniej, i nie opowiadają się tak bardzo za opiekuńczym państwem. A drugi proces, jaki się dokonał, to przyjście nowych ludzi do rządu na niższych i średnich szczeblach, a z czasem przyjdą też na najwyższe szczebla. To nowi młodzi ludzie, którzy frustrują się, kiedy z powodu starego systemu nie mogą odnieść sukcesu, ale już zdążyli zasmakować obecności we władzach – tłumaczył. Jak mówił, „obecna elita polityczna na Ukrainie liczy sobie już ćwierć wieku”.

– Myślę, że wygranie wojny to połączenie dwóch czynników – stałe powstrzymywanie wroga i prawdziwe reformy w Kijowie. (…) Oczywiście, że Ukraina jest w stanie wygrać wojnę, ale to musi być zwycięstwo w Kijowie poprzez zmiany – przekonywał.

„Balcerowicz dokonał wspaniałych rzeczy dla Polski”

Były prezydent Gruzji w maju skrytykował Leszka Balcerowicza, który doradza władzom w Kijowie. W popularnym talk show Saakaszwili nazwał byłego wicepremiera RP „politykiem wyciągniętym z naftaliny, który przyjeżdża na Ukrainę raz w miesiącu po pieniądze” i dodał, że polski ekonomista to „to najemny wybielacz skorumpowanych reżimów”.

– Myślę, że Balcerowicz dokonał wspaniałych rzeczy dla Polski, nawet jeśli w Polsce wielu go nie lubi. Ale ja myślę, że to co on zrobił dla Polski, było świetne. Przyjeżdżałem wtedy do Polski i widziałem, co zrobił. Inna sprawą jest to, co zrobił potem, to inna historia – odpowiedział gość Piotra Kraśki, gdy dziennikarz zapytał go o te słowa.

– Najważniejsze jest to, że o losie Ukrainy nie powinni decydować obcokrajowcy – dodał. Na uwagę, że sam jest obcokrajowcem na Ukrainie, Saakaszwili odrzekł, że „już prawie 10 lat dorosłego życia” mieszka w tym kraju, i że „identyfikuje” się z Ukrainą. – Nowa generacja polityków na Ukrainie powinna brać sprawy w swoje ręce. Problem w tym, że stara klasa polityczna na Ukrainie wskazuje na obcokrajowców jako na problem, ponieważ dla nich to symbol zmian. Dlaczego sprowadzono obcokrajowców ? Ponieważ oni nie dążą do władzy na Ukrainie, a na dodatek stara klasa uważa, że obcokrajowcy coś zrobią, ale nie zdołają zmienić systemu i starzy będą u steru. Nowi ludzie powinni przejąć władzę, oni skorzystają z dorad Balcerowicza, ale to będzie tylko przychylne doradzanie – powiedział Saakaszwili.

– W ostateczności prawdziwe zmiany powinny być wprowadzone przez nowe pokolenie, które nadejdzie. To będą lepsi partnerzy dla Polski i Europy. A dzisiaj musimy stworzyć specjalny sojusz, złożony z Polaków, Bałtów, Ukrainy, Gruzji, Azerbejdżanu i Turcji. To dla naszego bezpieczeństwa, musimy to zrobić, ponieważ Zachód jest bardzo słaby. Wiemy wszyscy, że Europejczycy są bardzo słabi. Musimy coś stworzyć, aby przynajmniej zminimalizować tę słabość – przekonywał były prezydent Gruzji.

Autor: Piotr Kraśko / Źródło: TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

W Koalicji Obywatelskiej w piątek odbyły się prawybory, wyniki mają zostać podane w sobotę. PiS z kolei ma ogłosić swojego kandydata w niedzielę. Gdyby rzeczywiście faworytem prezesa miał być prezes IPN Karol Nawrocki, to co przesądziło o jego wyborze?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Źródło:
Fakty TVN

Troska mamy działa jak najlepsze lekarstwo na każdego malucha. W przypadku wcześniaków może zdziałać cuda. Lekarze mają na to dowody, a ci z łódzkiego szpitala mają też możliwości, by to wykorzystać. Terapia rodzinna dla wcześniaków w Polsce raczkuje, a powinna być standardem.

Dla wcześniaków bliskość rodziców jest bardzo ważna. W łódzkim szpitalu działają dla nich pokoje rodzinne

Dla wcześniaków bliskość rodziców jest bardzo ważna. W łódzkim szpitalu działają dla nich pokoje rodzinne

Źródło:
Fakty TVN

Marcin Romanowski, były wiceminister sprawiedliwości, który według prokuratury jest odpowiedzialny za wielomilionowe nieprawidłowości w wydatkach z Funduszu Sprawiedliwości, triumfuje po orzeczeniu sądu, że jego zatrzymanie w lipcu było bezprawne. Spór dotyczył immunitetu. Romanowski wciąż może zostać aresztowany, bo w międzyczasie stracił immunitet już nie tylko posła, ale i członka Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy.

Marcin Romanowski chce 200 tysięcy złotych odszkodowania za bezprawne zatrzymanie

Marcin Romanowski chce 200 tysięcy złotych odszkodowania za bezprawne zatrzymanie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Końcowe odliczanie przed prezentacją kandydatów. Wybranek Prawa i Sprawiedliwości miał być wyłoniony 20 listopada, jednak wciąż nic o nim nie wiadomo. Ale wiadomo, że 21 listopada kolejne spotkanie na szczycie - kolejna narada przy Nowogrodzkiej. Może tym razem się uda?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Na 99 procent decyzja zapadła - tak o kandydacie PiS na prezydenta mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 poseł klubu PiS Krzysztof Ciecióra. Europoseł KO Dariusz Joński wymieniał z kolei w programie "trzy różnice" między ugrupowaniami i ich podejściem do wyłonienia kandydata.

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

Źródło:
TVN24

- Rosja robiła, robi i będzie robiła to, co będzie chciała, jeżeli będzie mogła to robić - powiedział pułkownik rezerwy Maciej Matysiak, komentując informacje o użyciu rakiety balistycznej średniego zasięgu przez Rosję przeciwko Ukrainie. Zaznaczył przy tym, że w tej chwili "Rosja de facto zaczyna przeć do jakichś negocjacji" i chce zdobyć przewagę przed rozmowami z Ukrainą i Zachodem. Anna Maria Dyner (Polityka Insight) oceniła, że czwartkowy atak z użyciem nowej potężnej broni "miał wywołać efekt psychologiczny".

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

Źródło:
TVN24

W ubiegłym tygodniu w Redzikowie koło Słupska otwarto bazę amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Taką samą - tyle że od lat - ma już Rumunia. W Rumunii powstaje także największa NATO-wska baza w Europie. Dla Sojuszu ten kraj jest istotny między innymi ze względu na jego położenie. Rumunia graniczy z Ukrainą, ale i Mołdawią, której również zagraża rosyjski imperializm. Władze w Bukareszcie znane były z prozachodniego nastawienia, ale ostatnio popularność zdobywają tam siły prorosyjskie. W ten weekend zaczynają się w tym kraju wybory.

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Salwadorze znajduje się największe więzienie w Ameryce Łacińskiej. Trafiają tam mordercy, gwałciciele i członkowie gangów. Mowa o Centrum Odosobnienia Terroryzmu - CECOT. Więzienie otwarto w ubiegłym roku. Może pomieścić 40 tysięcy osób i zapełnia się błyskawicznie, bowiem w kraju o jednym z najwyższych wskaźników zabójstw na świecie od dwóch lat panuje stan wyjątkowy. Amnesty International przestrzega, iż Salwador doświadcza "stopniowego zastępowania przemocy gangów przemocą państwową". Społeczeństwo jednak taką politykę popiera - pierwsze dane mówią o spadku przestępczości. Telewizji CNN jako jedynej udało się dostać do strzeżonego kompleksu i pokazać, w jakich warunkach przebywają osadzeni.

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Źródło:
CNN