Zdaniem byłego premiera Unia Europejska cierpi na brak „European Dream”, czyli europejskiego odpowiednika American Dream; etosu wyrażającego aspiracje mieszkańców kontynentu i tłumaczącego sens istnienia UE. Waldemar Pawlak, który był gościem „Faktów z Zagranicy” na antenie TVN24 BiS, uważa, że należy podjąć wysiłek sformułowania European Dream. – To powinien być dialog obywatelski ludzi, którzy reprezentują różne środowiska – przekonywał.
Były premier poruszył w rozmowie z Piotrem Kraśką między innymi z temat kryzysu politycznego w Unii Europejskiej, który wyraża się w Brexicie i wzroście populizmu na kontynencie. Mówił, że dyskutował na ten temat z wieloma „ważnymi osobami” w Europie.
– Po co to wszystko – to najważniejszy problem Europy – stwierdził Waldemar Pawlak. Jego zdaniem trudno współcześnie odpowiedzieć na pytanie, po co w ogóle jest integracja europejska. – Brak European Dream – dodał, stawiając Europę w kontraście do Ameryki.
American Dream to spopularyzowany przez Hollywood etos wyrażający się w słowach „od pucybuta do milionera”, czyli to, że każdy uczciwą pracą może spełniać swoje marzenia.
W ocenie byłego premiera to, czym jest European Dream, powinien ustalić „dialog obywatelski ludzi, którzy reprezentują różne środowiska, nie tylko europejska biurokracja”. W rozmowie podkreślił zwłaszcza rolę dialogu w polityce. – Albo odbudujemy pozytywny dialog, albo będą nami rządzić ludzie, którzy posługują się strachem – uznał, mówiąc o populistach, którzy straszą między innymi imigrantami.
Wartość pluralizmu
Drugą rzecz, jaką podkreślił Waldemar Pawlak, to brak braterstwa tam, gdzie mówiło się „tylko o wolności i równości”. – Braterstwo zostało osierocone – stwierdził były premier.
Waldemar Pawlak skrytykował tym samym podziały rodzące się w opozycji w Polsce. – Nie powinniśmy pozwolić sobie na zwalczające się plemiona – ocenił. Podkreślił wartość, jaką stanowi pluralizm w życiu politycznym.
– Jak są trzy opcje, to się wybiera większe dobro, jak są dwie opcje, to się wybiera mniejsze zło – podsumował.
Źródło: TVN24 BiS