We wtorek Europą wstrząsnęła informacja o tym, że dwaj dżihadyści zamordowali we Francji katolickiego księdza w czasie mszy. W środę papież Franciszek, przybywając na Światowe Dni Młodzieży do Krakowa, mówił z troską, że „świat jest pogrążony w wojnie”, ale „to inni chcą, żeby to była wojna religijna”. Goście „Faktów z Zagranicy” TVN24 BiS – Andrzej Saramowicz, muzułmanin, prezes Polskiej Fundacji Sufich i Marek Blaza, jezuita, wykładowca teologii Collegium Bobolanum – zastanawiali się, czy muzułmanie mogą coś zrobić, by przeciwstawić się terrorystom z tzw. Państwa Islamskiego.
– Istnieje obawa łączenia islamistów z islamem – powiedział Marek Blaza. Jak wyjaśnił gość Piotra Kraśko, kiedy muzułmanin zrobi coś złego, to może zaistnieć niebezpieczeństwo uogólnienia, że wszyscy wyznawcy islamu tak praktykują i „tak mają zapisane w Koranie”.
– Nie sądzę, że świat islamu może powstrzymać cokolwiek, ale może wyrazić swoje stanowisko i stanowczo potępić – stwierdził z kolei Andrzej Saramowicz. – Przede wszystkim chodzi tu o to, żeby tzw. Państwo Islamskie czy Daesz nie było uznane za islamskie – dodał prezes Polskiej Fundacji Sufich. Jak podkreślił, to jest nazwa obiegowa na Daesz, który „w żadnym razie nie ma nic wspólnego z islamem”, a jedynie opiera się na ideologii, która „posiada pewne elementy i czerpie najgorsze wzorce z historii islamu” oraz bazuje na „wypaczonej formie interpretacji Koranu”.
Sam Saramowicz przyznał, że jako muzułmanin jest w stanie „potępić każdy akt terroru, nie tylko muzułmański”. – Najbardziej bolesne było to, że zginął ksiądz w czasie nabożeństwa – podkreślił.
Zdaniem prezesa Polskiej Fundacji Sufich możliwe jest, że Daesz dąży do osłabienia Europy i skompromitowania chrześcijaństwa, żeby osłabić, zaognić relacje między chrześcijaństwem a światem islamu. Jezuita Marek Blaza odpowiedział na to, że największym niebezpieczeństwem byłoby, gdyby zaczęły „powstawać jakieś formacje pseudochrześcijańskie (…), które wypaczą idee chrześcijaństwa i zaczną na przykład budować jakiś rodzaj współczesnej krucjaty”.
Autor: Piotr Kraśko / Źródło: TVN24 BiS