Saramowicz: jako muzułmanin jestem w stanie potępić każdy akt terroru

27.07.2016 | Saramowicz: jako muzułmanin jestem w stanie potępić każdy akt terroru
27.07.2016 | Saramowicz: jako muzułmanin jestem w stanie potępić każdy akt terroru
TVN24 BiS
27.07.2016 | Saramowicz: jako muzułmanin jestem w stanie potępić każdy akt terroruTVN24 BiS

We wtorek Europą wstrząsnęła informacja o tym, że dwaj dżihadyści zamordowali we Francji katolickiego księdza w czasie mszy. W środę papież Franciszek, przybywając na Światowe Dni Młodzieży do Krakowa, mówił z troską, że „świat jest pogrążony w wojnie”, ale „to inni chcą, żeby to była wojna religijna”. Goście „Faktów z Zagranicy” TVN24 BiS – Andrzej Saramowicz, muzułmanin, prezes Polskiej Fundacji Sufich i Marek Blaza, jezuita, wykładowca teologii Collegium Bobolanum – zastanawiali się, czy muzułmanie mogą coś zrobić, by przeciwstawić się terrorystom z tzw. Państwa Islamskiego.

– Istnieje obawa łączenia islamistów z islamem – powiedział Marek Blaza. Jak wyjaśnił gość Piotra Kraśko, kiedy muzułmanin zrobi coś złego, to może zaistnieć niebezpieczeństwo uogólnienia, że wszyscy wyznawcy islamu tak praktykują i „tak mają zapisane w Koranie”.

– Nie sądzę, że świat islamu może powstrzymać cokolwiek, ale może wyrazić swoje stanowisko i stanowczo potępić – stwierdził z kolei Andrzej Saramowicz. – Przede wszystkim chodzi tu o to, żeby tzw. Państwo Islamskie czy Daesz nie było uznane za islamskie – dodał prezes Polskiej Fundacji Sufich. Jak podkreślił, to jest nazwa obiegowa na Daesz, który „w żadnym razie nie ma nic wspólnego z islamem”, a jedynie opiera się na ideologii, która „posiada pewne elementy i czerpie najgorsze wzorce z historii islamu” oraz bazuje na „wypaczonej formie interpretacji Koranu”.

Sam Saramowicz przyznał, że jako muzułmanin jest w stanie „potępić każdy akt terroru, nie tylko muzułmański”. – Najbardziej bolesne było to, że zginął ksiądz w czasie nabożeństwa – podkreślił.

Zdaniem prezesa Polskiej Fundacji Sufich możliwe jest, że Daesz dąży do osłabienia Europy i skompromitowania chrześcijaństwa, żeby osłabić, zaognić relacje między chrześcijaństwem a światem islamu. Jezuita Marek Blaza odpowiedział na to, że największym niebezpieczeństwem byłoby, gdyby zaczęły „powstawać jakieś formacje pseudochrześcijańskie (…), które wypaczą idee chrześcijaństwa i zaczną na przykład budować jakiś rodzaj współczesnej krucjaty”.

Autor: Piotr Kraśko / Źródło: TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Jest inna atmosfera w szkołach, nie ma już nacisków ministra Przemysława Czarnka, nauczyciele zarabiają zdecydowanie lepiej, podstawy programowe są odchudzone, nie ma prac domowych - tyle się zmieniło przez rok i tym chwali się ministra edukacji. Barbara Nowacka zapewnia, że pracuje nad kolejnymi zmianami, bo oczekiwania są wciąż wielkie.

Oczekiwania były ogromne. Co się zmieniło w szkołach, odkąd ministerstwem rządzi Barbara Nowacka?

Oczekiwania były ogromne. Co się zmieniło w szkołach, odkąd ministerstwem rządzi Barbara Nowacka?

Źródło:
Fakty TVN

Polki korzystają z nowej możliwości i robią badania prenatalne. Od początku roku ich liczba wzrosła aż o 25 procent w stosunku do roku ubiegłego. Od czerwca badania prenatalne są bezpłatne dla każdej kobiety w ciąży. Wcześniej takie prawo miały jedynie kobiety starsze, po ciążach, z wadami lub z podejrzeniami wad. Teraz wskazań do badań nie ma.

Są bezpłatne i mogą uratować życie. Przyszłe mamy coraz chętniej korzystają z badań prenatalnych

Są bezpłatne i mogą uratować życie. Przyszłe mamy coraz chętniej korzystają z badań prenatalnych

Źródło:
Fakty TVN

Krok po kroku i mozolnie idzie odbudowa po wrześniowej powodzi na Śląsku. Potrwa miesiące, jeśli nie lata. Choć wiele udało się już zrobić, to nadal część mieszkańców czeka ogrom pracy. Od czwartku mogą się starać o dofinansowanie z programu "Czyste powietrze". W dedykowanej dla powodzian puli jest 300 milionów złotych. 

Powodzianie mogą się starać o środki z programu "Czyste powietrze". Jak idzie odbudowa na Śląsku?

Powodzianie mogą się starać o środki z programu "Czyste powietrze". Jak idzie odbudowa na Śląsku?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Od niecałego tygodnia Polska ma pięćdziesiąt trzy nowe rezerwaty przyrody. Ekolodzy zmianę popierają, ale nie zgadzają się na tempo zmian, zarzucając rządowi opieszałość. Jeden z nowych rezerwatów powstał w Dolinie Rospudy. To tam niemal 20 lat temu ekolodzy i aktywiści protestowali przeciwko budowie obwodnicy Augustowa.

W całej Polsce powołano 53 nowe rezerwaty przyrody

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- To jest pierwszy przypadek w historii, że za parlamentarzystą, ale przede wszystkim byłym wiceministrem sprawiedliwości, wystawia się list gończy - mówiła w "Faktach po Faktach" o decyzji prokuratury w sprawie Marcina Romanowskiego ministra do spraw równości Katarzyna Kotula. Do sprawy odnosił się również w "Kropce nad i" sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Andrzej Dera.

Katarzyna Kotula: trzeba zdecydować, czy jest się byłym wiceministrem, czy jest się gangsterem

Katarzyna Kotula: trzeba zdecydować, czy jest się byłym wiceministrem, czy jest się gangsterem

Źródło:
TVN24

- Prokurator Ewa Wrzosek złożyła dzisiaj rezygnację i ta rezygnacja została przyjęta przez ministra Adama Bodnara. Delegacja do Ministerstwa Sprawiedliwości została cofnięta - powiedziała w "Faktach po Faktach" wiceministra sprawiedliwości Zuzanna Rudzińska-Bluszcz. Mówiła, że ta decyzja nie była spowodowana niedawną wypowiedzią Wrzosek w mediach. Uznała też za "niepokojące" słowa Wrzosek z tej rozmowy, że "to nie są czasy, żeby trzymać się ściśle litery prawa".

Wiceszefowa resortu sprawiedliwości o słowach Wrzosek: włos mi się zjeżył na głowie

Wiceszefowa resortu sprawiedliwości o słowach Wrzosek: włos mi się zjeżył na głowie

Źródło:
TVN24, OKO. press

Jeśli Donald Trump będzie chciał zadzwonić do Europy, to wykręci jej numer. Giorgia Meloni - premier Włoch - została uznana przez magazyn "Politico" najbardziej wpływowym politykiem nadchodzącego roku. Prognoza redakcji jest autorska i wskazuje listę europejskich polityków, od których zależeć będzie kierunek, w jakim podąży kontynent. Są na niej pozytywni i negatywni bohaterowie. W zestawieniu "Class of 2025" jest też aż czterech polityków z Polski.

"Politico" uznało Giorgię Meloni za najbardziej wpływową osobę w Europie w nadchodzącym roku

"Politico" uznało Giorgię Meloni za najbardziej wpływową osobę w Europie w nadchodzącym roku

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Baszara al-Asada już nie ma w Syrii, ale uwięzieni przez niego ludzie mogą zostać pogrzebani żywcem. Ich rodziny ścigają się z czasem, by dotrzeć do więzienia Sednaya - zwanego "ludzką rzeźnią" - i odnaleźć bliskich. Zamknięto tam tysiące ludzi, po wielu ślad zaginął. Walczą o każdą minutę, zanim więźniowie umrą z pragnienia lub braku powietrza.

Asad więził przeciwników w "ludzkiej rzeźni". Syryjczycy ścigają się z czasem, by ich uratować

Asad więził przeciwników w "ludzkiej rzeźni". Syryjczycy ścigają się z czasem, by ich uratować

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS