Fakty o Świecie

Fakty o Świecie

Olechowski: poziom ryzyka na świecie się podniósł

- Rex Tillerson był twardym Teksańczykiem, ale z ogromnym własnym dorobkiem - ocenił w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS były szef MSZ Andrzej Olechowski, komentując dymisję szefa Departamentu Stanu USA. Jego zdaniem relacje Donalda Trumpa z Partią Republikańską polepszyły się na tyle, że prezydent mógł sobie na to pozwolić. - Establishment republikański nie wystąpi przeciwko Trumpowi - podkreślił. Jego zdaniem odejście Tillersona będzie miało wpływ na międzynarodową politykę - Po tej decyzji oraz po ultimatum premier Wielkiej Brytanii Theresy May poziom ryzyka na świecie podniósł się - stwierdził, odnosząc się również do napięcia na linii Londyn-Moskwa w sprawie otrucia Siergieja Skripala.

"Wiele rzeczy w tym scenariuszu zabójstwa nie pasuje"

- Nie było to skuteczne zabójstwo. Nikt nie zmarł - zauważył Wojciech Łuczak, wydawca magazynu "Raport Wojsko Technika Obronność", komentując otrucie w Wielkiej Brytanii Siergieja Skripala i jego córki. Oboje wciąż są w szpitalu. Zdaniem Łuczaka, ich otrucie niekoniecznie było próbą morderstwa dokonaną przez Kreml. - Wiele rzeczy w tym scenariuszu zabójstwa nie pasuje - ocenił. W opinii gościa programu, ataku mógł dokonać ktoś z Rosji, ale nie na zlecenie Władimira Putina. - Obracamy się wokół absolutnych hipotez - zaznaczył ekspert. - Faktem jest, że mamy prawo przypuszczać, iż doszło do użycia substancji bojowej - przyznał.

Wybór Franciszka "to fantastyczna przygoda dla Kościoła"

- To było zaskoczenie - przyznał w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS ks. prof. Waldemar Cisło ze Stowarzyszenia "Pomoc Kościołowi w Potrzebie", wspominając wybór kardynała Jorge Mario Bergoglio na papieża. - Widać, że pan Bóg ma swoją drogę - dodał. - To jest fantastyczna przygoda dla Kościoła - stwierdził z kolei teolog Jarosław Makowski i dodał, że "papież Franciszek uczynił człowieka grzesznego sercem kościoła". Zdaniem Makowskiego papież zyskuje wśród wiernych swoim nauczaniem przez miłosierdzie.

Jak zdobyć Mount Everest. "Zdrowy rozsądek przede wszystkim"

- Najtrudniejsza była Denali (dawniej zwana też McKinley - przyp. red.) - powiedziała w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS alpinistka Miłka Raulin, która dąży do zdobycia Korony Ziemi jako najmłodsza Polka. Alpinistka, opowiadając o wspinaczce, wspomina, że na wysokości "organizm płata nam figle". Dlatego podejmując decyzję o wejściu na Mount Everest, zdecydowała się na wsparcie profesjonalnej agencji. - Zdrowy rozsądek przede wszystkim - podkreśliła.

"Okazało się, że i moją rodzinę, moich rodziców, uważano za rodzinę żydowską"

Nie można sugerować, że to nie byli Polacy - mówił o ofiarach antysemickiej nagonki Marca'68 były prezydent Bronisław Komorowski, który był gościem "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS. Podkreślił, że nagonka marcowa była przede wszystkim wymierzona w inteligencję, a jej ofiarą padły osoby, które pomimo żydowskiego pochodzenia uważały się za Polaków.

"Stany Zjednoczone poczuły się głęboko urażone tym, że Polska je lekceważy"

- Zmieniło się to, że Stany Zjednoczone poczuły się głęboko urażone tym, że Polska je lekceważy. I to jest najbardziej dramatyczna sytuacja jaka może być, bo potem jest to bardzo trudno nadrobić - powiedział w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS amerykanista prof. Zbigniew Lewicki. Wskazał też możliwe konsekwencje pogorszenia relacji. - Kongres mógłby powiedzieć, że nie będzie finansować obecności wojsk amerykańskich w Polsce, a Pentagon by wtedy zaproponował, żeby przenieść je na przykład do Rumunii. To jest najgorszy scenariusz - powiedział prof. Lewicki i dodał, że "byłaby to klęska" zagrażająca bezpieczeństwu Polski.

"PiS z różnych powodów zaczyna się plątać we własne nogi"

- Sprawą kluczową są kwestie merytoryczne, a tu trudno mieć wątpliwości. Cały szereg decyzji zmierza do przekreślenia trójpodziału władzy - tak w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS prof. Ryszard Bugaj, skomentował przekazanie przez premiera Mateusza Morawieckiego kierownictwu Komisji Europejskiej dokumentu przedstawiającego zmiany w polskim sądownictwie. - Nie jesteśmy na dobrej drodze, chociaż UE ma swoje własne kłopoty i pewnie chciałaby pewne fronty skrócić, być może także z Polską - oceni. Zdaniem byłego doradcy prezydenta Lecha Kaczyńskiego "PiS z różnych powodów zaczyna się plątać we własne nogi". - Dochodzi to takiego momentu, w którym może pojawić się przesilenie poparcia społecznego - zaznaczył prof. Bugaj.

Kamiński: rząd kłamie, kiedy mówi, że nie ma kryzysu w relacjach z USA

Tutaj się kończą żarty, ponieważ dotykamy rzeczy dla nas absolutnie fundamentalnej: relacji z USA i naszego bezpieczeństwa - ocenił w "Faktach z Zagranicy" TVN24 poseł Michał Kamiński z Unii Europejskich Demokratów. Jego zdaniem rząd kłamie, kiedy mówi, że nie ma kryzysu w relacjach z USA. W ocenie Kamińskiego spór wokół ustawy o IPN negatywnie wpływa na bezpieczeństwo Polski.

Pełczyńska-Nałęcz: dla Putina najważniejsza jest frekwencja

Obecny reżim chciałby, żeby nie trzeba było już w dniu wyborów fałszować tych wyborów, czy jakoś szczególnie nimi manipulować, tylko chciałby zmobilizować elektorat tak, aby w stosownym procencie do nich poszedł - mówiła w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS była ambasador Polski w Rosji Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz. Wytłumaczyła, że dla Rosjan jest jasne, że Władimir Putin wygra wybory 18 marca, a wybory to dla nich forma "rytuału". Dlatego rząd mobilizuje Rosjan, by poszli na wybory, bo frekwencja jest dla prezydenta Putina najważniejsza.

Coraz więcej Iranek chce zrzucić hidżaby. "Gdy go zakładasz, to jakbyś sama zaczynała się cenzurować"

Czy w Iranie możliwa jest obyczajowa odwilż? Kobiety coraz głośniej i coraz śmielej mówią o tym, że chcą chcą odsłonić głowy i zrzucić hidżaby. Protesty - mimo, że jeszcze nie masowe - stają się coraz bardziej widoczne. Iranki, nie tylko w Teheranie, ale i w mniejszych miastach, zaczynają pojawiać się na ulicach bez nakrycia głowy. Często trafiają za to do więzienia. Ale to wcale nie powstrzymuje kolejnych. Dla irańskich kobiet hidżab coraz częściej oznacza cenzurę.

Odnaleziono zatopiony lotniskowiec USS Lexington

U wybrzeży Australii, na głębokości blisko 3 km odkryto amerykański lotniskowiec, zatopiony w czasie II wojny światowej. Okręt USS Lexington odnalazła ekipa, której prace finansuje Paul Allen, czyli współzałożyciel firmy Microsoft. To już kolejny podwodny skarb, znaleziony po latach. Materiał "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS.

"Ekipa PiS nie bardzo umie się cofać"

- Jest duże obniżenie zaufania w relacjach z najważniejszymi politykami w USA - ocenił w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS były wiceszef MSZ i członek PAN Paweł Kowal. W jego ocenie, rząd nie przewidział konsekwencji nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej, jeśli chodzi o relacje ze Stanami Zjednoczonymi. - Ekipa PiS nie bardzo umie się cofać. To jej najgorzej wychodzi - skomentował drugi gość programu, socjolog prof. Paweł Śpiewak, dyrektor Żydowskiego Instytutu Historycznego. Zdaniem Śpiewaka, Trybunał Konstytucyjny powinien "wyrzucić do kosza" nowelizację ustawy o IPN. - Jest nie do obrony - uważa socjolog.

"Operacja została tak zaplanowana, by nie można było zidentyfikować sprawców"

- Operacja została tak zaplanowana, by nie można było zidentyfikować sprawców - ocenił w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS Grzegorz Małecki, były szef Agencji Wywiadu, komentując zatrucie byłego podwójnego rosyjsko-brytyjskiego agenta Siergieja Skripala i jego córki w Wielkiej Brytanii. Jego zdaniem stoi za tym Kreml. - Podejmując się tego rodzaju przedsięwzięć, rosyjskie służby musiały miały pewność, że Brytyjczycy nie znajdą dowodów - stwierdził.

"To był wieczór unikania ważnych spraw i decyzji. Takie też były filmy"

- Miałem wrażenie, że to były Oscary 2029 i że jesteśmy dawno po tym, co się stało w 2017 roku - mówił w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS dziennikarz Robert Kozyra, komentując tegoroczną galę rozdania Oscarów. Jego zdaniem sprawa molestowania seksualnego w Hollywood została zepchnięta na margines. Zgodził się z nim drugi gość programu, krytyk filmowy Tomasz Raczek. - To był wieczór unikania ważnych spraw i decyzji. Takie też były filmy. Nie mają one w sobie siły i pragnienia odkrywania nowych lądów - ocenił.

"Trzeba się bać wzrostu populizmów w Europie"

- Skąd się wzięły sukcesy partii takich jak Forza Italia i Liga Północna? Jest rozczarowanie Matteo Renzim i Partią Demokratyczną - ocenił w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS Roman Imielski z "Gazety Wyborczej", komentując wyniki wyborów we Włoszech. Jak dodał, na włoskie standardy są to partie "dość przewidywalne". - Trzeba się bać wzrostu populizmów w Europie. Po wyjściu Wielkiej Brytanii, Włochy będą trzecim najważniejszym i największym krajem w UE. Jego stan nie jest bez wpływu na całość Unii - dodał drugi gość programu, Marek Ostrowski z "Polityki". Jego zdaniem, Włosi są rozczarowani Unią Europejską za brak solidarności w sprawie uchodźców.

Schnepf: notatka dotycząca ustawy o IPN powinna mieć status poufnej

- Jedyne, co tłumaczy te kolejne wpadki, to prawdopodobnie strach przed podjęciem decyzji - powiedział w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS dyplomata prof. Ryszard Schnepf. Zdaniem byłego ambasadora RP w USA notatka sporządzona po spotkaniu współpracownika szefa polskiej dyplomacji z ważnym urzędnikiem amerykańskiego Departamentu Stanu nie została opatrzona właściwą klauzulą i dlatego przez tydzień nie dotarła do odpowiednich osób. W jego opinii, notatka powinna mieć status poufnej. - To może świadczyć o dwóch rzeczach: albo o atmosferze, która jest w MSZ, albo o celowym działaniu - stwierdził z kolei ekspert ds. wizerunku dr Mirosław Oczkoś. Jak zaznaczył, notatka była "nie po linii partii". - W dyplomacji nie chodzi o to, by było miło, tylko ma być skutecznie - podkreślił. - Jeśli mówimy o celowym działaniu, to partia rządząca będzie grała w ten sposób, że to ci, którzy zostali w ministerstwie po poprzednikach, specjalnie dopuścili do tego, by to nie zadziałało - ocenił dr Oczkoś.

Bachleda-Curuś: Oscary to dla mnie magia kina

- Ma nadzieję, że "Twój Vincent" da radę - stwierdziła w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS Alicja Bachleda-Curuś komentując zbliżającą się ceremonię rozdania Oscarów. - "Kształt wody" bardzo mi się podobał. Jestem absolutnie pod wrażeniem roli Sally Hawkins. Myślę, że powinna dostać Oscara dla najlepszej aktorki pierwszoplanowej - powiedziała aktorka. Jej zdaniem dużą szansę na statuetkę ma też "Get Out". - Oscary to dla mnie magia kina - podkreśliła aktorka. Zdaniem Bachledy-Curuś, wiele "wyjątkowych" rzeczy dzieje się poza czerwonym dywanem, czyli na przyjęciach. - Jest cała rzesza osób, które nie dbają nawet o same Oscary, ale chcą koniecznie dostać się na słynne imprezy - mówiła.

Europarlament poparł uruchomienie artykułu siódmego wobec Polski

Nowym wiceprzewodniczącym Parlamentu Europejskiego został Zdzisław Krasnodębski z Prawa i Sprawiedliwości. Zastąpił na tym stanowisku odsuniętego za wypowiedź o szmalcownikach Ryszarda Czarneckiego. W czwartek odbyło się też inne głosowanie, w którym parlament opowiedział się za rezolucją w sprawie Polski. Rezolucją popierającą działania Komisji Europejskiej, w tym uruchomienie artykułu siódmego. Materiał "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS.

"Strategia uśmiechów spaliła na panewce"

- Prezentowanie białych ksiąg niczego nie zmieni. To głosowanie o tym świadczy - ocenił w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS prezes Fundacji im. Stefana Batorego Aleksander Smolar, komentując czwartkową rezolucję Parlamentu Europejskiego, który wyraził poparcie dla podjęcia wobec Polski kroków w sprawie praworządności i uruchomienia artykułu siódmego unijnego traktatu. Zdaniem Smolara to, co robi PiS w tej sprawie, czyli próba przekonywania polityków europejskich do reformy sądownictwa w Polsce, nie jest wystarczające, by ta procedura została zatrzymana. - Strategia uśmiechów spaliła na panewce - ocenił i dodał, że "podstawowe fakty o Polsce są znane na świecie".

Sokołowski: włoskie grupy przestępcze starają się znaleźć nowe rynki

- Ograniczenie obszaru działania dla grup przestępczych we Włoszech skutkuje tym, że one starają się znaleźć nowe rynki - mówił w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS Mariusz Sokołowski z Katedry Nauk o Bezpieczeństwie UW. Jak dodał , włoska mafia zajmuje się między innymi wyłudzeniami środków unijnych. Mówił też, że włoska mafia sprzedaje w Polsce broń. - Może nie jesteśmy jako pierwszy kraj na celowniku włoskiej mafii, ale więzi gdzieś tam są - dodał Sokołowski. Zgodził się z nim Piotr Niemczyk, ekspert ds. bezpieczeństwa i drugi gość programu. - Kontrole we Włoszech zmusiły przestępców, by wyjeżdżali poza Włochy - podkreślił. Dodał, że obecnie mafie zarabiają dużo więcej na oszustwach podatkowych, niż na handlu narkotykami czy kontrolowaniu prostytucji.

Od milionów do... zera. Tak zarabiają światowi przywódcy

Gdy był ministrem, czasem nie wystarczało mu do pierwszego - oświadczył w Radiu Zet wicepremier Jarosław Gowin. Szybko za te słowa przeprosił, bo wiele osób w Polsce chciałoby mieć takie problemy finansowe, jak człowiek zarabiający średnio 10 tysięcy złotych miesięcznie. Ale zarobki polityków na całym świecie wzbudzają emocje.

Miała ochraniać burmistrza, twierdzi, że padła jego ofiarą. "To było miażdżące"

Mówił, że wygląda tak, że trudno się skupić, innym razem pytał czy nie myślała o tym, żeby tańczyć na rurze - w taki sposób burmistrz Denver zwracał się do chroniącej go policjantki. Teraz przeprasza i jednocześnie dodaje, że "szkoda, że nie powiedziała mu wcześniej". Nie brak głosów, że w ten sposób - może nieświadomie - obarcza winą swoją ofiarę, która ze strachu nie rozmawiała z nikim o sprawie.

Siódma debata o sytuacji w Polsce. " To, co mówicie państwo, ma się nijak do rzeczywistości"

W środę po południu w Parlamencie Europejskim w Brukseli odbyła się siódma debata na temat praworządności w Polsce i pierwsza po uruchomieniu przez Komisję Europejską artykułu 7. traktatu europejskiego. - Nie mogę sobie wyobrazić Unii Europejskiej bez Polski. Potrzebna jest nam Polska w Unii i myślę, że także Polsce potrzebna jest Unia Europejska - mówił Frans Timmermans. - Nie ma żadnej sprzeczności pomiędzy byciem aktywnym i pełnoprawnym członkiem Unii, a byciem suwerennym państwem - dodał. Ryszard Legutko, występując podczas debaty w imieniu grupy Europejskich Konserwatystów i Reformatorów, skrytykował podejście Komisji Europejskiej wobec Polski w sprawie praworządności. Przekonywał, że polski rząd naprawia system sprawiedliwości. - To, co mówicie państwo, ma się nijak do rzeczywistości, w której Polacy żyją - mówił Legutko. Materiał "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS.

Spór Polski z Komisją Europejską wygasa? "Atmosfera jest ważna, ale nie wystarczy"

Najczęściej stawiane jest takie pytanie: czy Polska się okopie na pozycjach, czy UE ustąpi. Ale podstawowy problem jest inny - ocenił w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS prof. Tadeusz Iwiński, komentując dyskusję o praworządności w Polsce, jaka się toczy na forum unijnym. Jego zdaniem Brukseli w główniej mierze chodzi o to, że "Polska łamie własną konstytucję", a rozmowy między polskim rządem a KE to "dialog głuchych". - Nie widzę możliwości "ustępstwa" ze strony Komisji - dodał Iwiński. - Nie sądzę, by strony się zbliżały. Jest lepsza atmosfera niż za rządu Szydło. Atmosfera jest ważna, ale nie wystarczy - dodał drugi gość programu, Marcin Bosacki, były ambasador Polski w Kanadzie.

"Nigdzie na świecie nie jest tak, że ministrem się zostaje dla pieniędzy"

W biznesie się płaci za kompetencje, doświadczenie, wiedzę - oceniła w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS Grażyna Piotrowska-Oliwa, prezes zarządu Virgin Mobile. Jej zdaniem wicepremier Jarosław Gowin "powiedział brzydką prawdę", gdy się skarżył, że na ministerialnej pensji ledwo mu "starczało do pierwszego". - Nigdzie na świecie nie jest tak, że ministrem się zostaje dla pieniędzy. Sektor prywatny zawsze zapłaci więcej niż pensja ministra - argumentował drugi gość programu, prof. Witold Orłowski.

Niemieckie miasta mogą zakazywać jazdy autom z silnikami diesla

Niemiecki sąd administracyjny uznał, że miasta mają prawo ograniczać lub wręcz zakazywać jazdy autom z przestarzałymi silnikami diesla. Obrońcy środowiska w Niemczech cieszą się z sukcesu. Niechciane za polską zachodnią granicą samochody mogą teraz trafić na wschód. Materiał "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS.

Śpiewak: ustawa o IPN od początku była bzdetem

To jest katastrofa, która wydarzyła się na wyraźne życzenie strony rządzącej - powiedział w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS socjolog prof. Paweł Śpiewak, komentując napięte stosunki polsko-izraelskie. Zdaniem dyrektora Żydowskiego Instytutu Historycznego nowelizacja ustawy o IPN "to próba pisania na nowo polskiej historii" oraz "próba uruchomienia demonów antysemickich, które ożywiły się w marcu 1968 roku".