"Profesorowie prawa ograli magistrów prawa"

"Profesorowie prawa ograli magistrów prawa"
"Profesorowie prawa ograli magistrów prawa"
Fakty o Świecie TVN24 BiS
"Profesorowie prawa ograli magistrów prawa"Fakty o Świecie TVN24 BiS

- Zdaje się, że profesorowie prawa ograli magistrów prawa - powiedział w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Radosław Sikorski, komentując fakt, że Sąd Najwyższy zwrócił się do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej ws. przechodzenia sędziów w stan spoczynku i do czasu odpowiedzi zawiesił stosowanie nowych przepisów. Zdaniem byłego szefa MSZ Unia nie powinna Polsce "odpuścić" w kwestii łamania praworządności, bo "jeżeli przestałaby być społecznością prawa, to przestaje istnieć".

- Bardzo się cieszę, że po tych złych doświadczeniach z Trybunałem Konstytucyjnym, który nie bronił się wystarczająco twardo, Sąd Najwyższy postanowił zagrać z tą jaczejką bolszewicką takimi samymi metodami jak ona. To znaczy twardym egzekwowaniem swoich uprawnień - powiedział Sikorski komentując zapytanie SN złożone do unijnego Trybunału.

ZOBACZ PYTANIA, JAKIE ZADAŁ SĄD NAJWYŻSZY

- Nie można być w UE nie respektując werdyktów europejskiego Trybunału Sprawiedliwości - dodał radząc KRS, żeby poczekała na werdykt unijnej instytucji.

- Mam nadzieję, że nikomu nie przyjdzie do głowy wyprowadzać Polskę z UE poprzez nierespektowanie werdyktów, czy decyzji Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej - stwierdził. Sikorski odniósł się także do oświadczenia Kancelarii Prezydenta, w którym stwierdzono, że decyzja Sądu Najwyższego nie ma "prawidłowej podstawy prawnej". Zdaniem byłego szefa MSZ to SN "prawidłowo interpretuje prawo", a "koledzy z PiS-u nie rozumieją w jakiej rzeczywistości prawnej żyją". Sikorski zwrócił też uwagę na decyzje Trybunału Sprawiedliwości, który uznał, że Polska może być oceniana przez inne sądy krajowe.

- PiS nie rozumie, że Unia to nie oni-jacyś, tylko to my - podsumował. - Psychicznie oni są tam, gdzie brytyjscy eurosceptycy. Oni uważają, że Unia to jacyś obcy i to jest niebezpieczne - dodał.

"Chodzi o przejęcie polityczne sądów"

- Zaczynamy mieć w Polsce chaos prawny - stwierdził gość programu i dodał, że wymiany sędziów w Polsce mają na celu to, by "miernoty zastąpiły ludzi kompetentnych, bo wiadomo, że miernoty będą się słuchać, a ludzie kompetentni mają własne zdanie".

- Chodzi o przejęcie polityczne sądów po to, żeby Kaczyński mógł postawić zarzuty Tuskowi, może mnie, żeby Trybunał Stanu nie mógł działać i żeby w rękach Kaczyńskiego była decyzja o tym, czy wybory będą uznane, czy nie. Najlepszym dowodem tego jest przesunięcie oficera prowadzącego z Trybunału Konstytucyjnego do Sądu Najwyższego. Przynajmniej próba - stwierdził Sikorski.

Zdaniem Sikorskiego sędzia Muszyński ma przejść do SN, ponieważ tam "potrzeba ludzi do czarnej roboty". - TK już został spacyfikowany, jest posłuszny, więc z punktu widzenia partii rządzącej trzeba uporządkować SN - dodał.

Sikorski: jeśli chodzi o wymiar sprawiedliwości, Unia powinna być silna
Sikorski: jeśli chodzi o wymiar sprawiedliwości, Unia powinna być silnaFakty o Świecie TVN24 BiS

"Testy charakterów"

- Mamy system tworzenia instytucji, które są atrapami - podsumował Sikorski, tłumacząc, że instytucjom państwa brakuje istoty, "bo i tak wszystkie decyzje będą podejmowane na Nowogrodzkiej".

Zdaniem Sikorskiego rządzący "zapętlili się w swoją własną niekompetencję", co poskutkowało "dużym bałaganem", co powinno dawać obywatelom do myślenia, bo na końcu jest obywatel, przykładowy Sebastian K., którego "próbuje się wrobić w wypadek kolumny rządowej". Według Sikorskiego jest to sytuacja niebezpieczna, ponieważ to zwykli obywatele idą do sądu po sprawiedliwość, a mogą jej nie otrzymać przez sędziów bez kręgosłupów.

- W każdym środowisku bywa różnie. Jak za komuny, mamy testy charakterów - podsumował. Czy da się zatem sytuację odkręcić? - Bardzo trudno jest przywrócić powagę, zaufanie i niezależność do instytucji, które zostały wyprute w tak brutalny sposób. To będzie delikatny proces, bo zaufanie się buduje dekadami, a traci w parę miesięcy. Tu nie ma łatwych rozwiązań - stwierdził Sikorski.

"Kaczyński stworzył system, w który jest już możliwe fałszowanie wyborów"
"Kaczyński stworzył system, w który jest już możliwe fałszowanie wyborów"Fakty o Świecie TVN24 BiS

"Idziemy do zamordyzmu"

Czy Unia się polskiemu rządowi postawi? - UE jest w niektórych sprawach słaba, a w innych bardzo silna. W wymiarze sprawiedliwości powinna być bardzo silna, bo jeżeli przestałaby być społecznością prawa i przestrzegania traktatów, to wtedy staje się niczym - podsumował.

- Idziemy do zamordyzmu. Kaczyński sobie wyobraża, że idealny system to coś na kształt Salazara - klarykalno-nacjonalistyczna dyktatura - ocenił Sikorski. - Ten zamordyzm będzie dla nas mentalnie trudniejszy niż za PRL. Bo za PRL mieliśmy alibi, że Ruscy nam to robili, a teraz nasi rodacy nam to robią - dodał.

- Kaczyński stworzył system, w którym jest już możliwe fałszowanie wyborów. Nie wiemy, czy użyje tych instrumentów, które ma. Ale je stworzył. Chyba po coś - skwitował Sikorski.

Cała rozmowa z Radosławem Sikorskim
Cała rozmowa z Radosławem SikorskimFakty o Świecie TVN24 BiS

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Raporty:
Pozostałe wiadomości

W Nowym Dworze Gdańskim ktoś z jadącego samochodu wyrzucił ciężarną suczkę. Na szczęście stało się to na oczach rodziny wracającej z majówki, która od razu ruszyła na pomocą. Suczka trafiła do schroniska w Elblągu, a jej właściciela, który takiego bestialstwa się dopuścił, szuka policja.

"Zwolnił samochód, otworzył drzwi i został wyrzucony mały pies". Natychmiast ruszyli z pomocą

"Zwolnił samochód, otworzył drzwi i został wyrzucony mały pies". Natychmiast ruszyli z pomocą

Źródło:
Fakty TVN

Wpadli do banku w Gdańsku z pistoletem na wodę i zagrozili, że to jest napad. Po chwili jednak dodali, że to żart, ale zrobiło się poważnie, kiedy do akcji wkroczyli prawdziwi policjanci. Konsekwencje też będą poważne, bo w grę wchodzi grzywna albo nawet areszt. Jak informują służby, takie "żarty" zdarzają się coraz częściej.

Weszli do banku i grozili pistoletem na wodę. "Żart" może grozić poważnymi konsekwencjami

Weszli do banku i grozili pistoletem na wodę. "Żart" może grozić poważnymi konsekwencjami

Źródło:
Fakty TVN

Rozpoczynająca się kampania wyborcza do europarlamentu jest już kolejną, w której partie mówią o wyjątkowej stawce i wyborze, który przesądzi o pozycji Polski. Jednak pojawiają się pytania, na jaką strategię wyborczą postawią politycy.

Partie polityczne rozpoczynają bitwę o europarlament. Na jaką strategię wyborczą postawią?

Partie polityczne rozpoczynają bitwę o europarlament. Na jaką strategię wyborczą postawią?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Zendaya rolą w dramacie "Challengers" przypieczętowała swoją pozycję w Fabryce Snów. Wcieliła się w bezkompromisową tenisistkę i udowodniła, że może sprostać każdemu aktorskiemu wzywaniu. A od jakich filmów zaczynała?  Film, za którego dystrybucję w Europie odpowiada Warner Bros. Pictures, od piątku można oglądać w kinach w Polsce.

Zendaya zachwyca w nowym filmie. "Starałam się zmierzyć z postacią, która jest wielowymiarowa"

Zendaya zachwyca w nowym filmie. "Starałam się zmierzyć z postacią, która jest wielowymiarowa"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Sama wiem, że w jednej chwili nasze życie może się zmienić, a takie inicjatywy dają nam nadzieję na lepsze jutro i na to, że jeszcze staniemy na własnych nogach na linii startu - mówiła o biegu Wings for Life Anna Płoszyńska, która dwa lata temu była najszybsza na wózku wśród kobiet. Ten bieg, który ma dać finansowe skrzydła badaniom nad leczeniem urazów rdzenia kręgowego startuje już jutro. - Myślę, że to jest wspaniała rzecz - mówił doktor Wojciech Słowiński.

Bieg Wings for Life w niedzielę. "Takie inicjatywy dają nam nadzieję"

Bieg Wings for Life w niedzielę. "Takie inicjatywy dają nam nadzieję"

Źródło:
TVN24

W naszych czasach prawo, a zwłaszcza jego interpretacja, staje się narzędziem walki politycznej - mówiła w "Faktach po Faktach" profesor Ewa Łętowska, sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku, była rzeczniczka praw obywatelskich. Oceniła, że mamy obecnie do czynienia z "horrorem prawniczym".

Profesor Ewa Łętowska o "horrorze prawniczym"

Profesor Ewa Łętowska o "horrorze prawniczym"

Źródło:
TVN24

Urazy mózgu są często ignorowane przez sportowców, nawet tych profesjonalnych. Jednak mogą mieć one poważne konsekwencje dla naszego zdrowia i nie chodzi tylko o dotkliwe wstrząśnienie mózgu. Groźne mogą być również mikrourazy. Naukowcy i lekarze przyglądają im się z coraz większą uwagą.

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS