Obniżano im wyniki egzaminów, bo były kobietami. Skandal na uniwersytecie medycznym


Potężny skandal w Japonii. Okazało się, że Uniwersytet Medyczny w Tokio zaniżał wyniki egzaminów wstępnych, jeśli zdającą była kobieta. Władze uniwersytetu chciały, by liczba studentek nie przekraczała 30 procent. Robiono to, bo obawiano się, że młode kobiety szybko porzucą karierę lekarza, by założyć rodzinę.

Oglądaj "Fakty o Świecie" od poniedziałku do piątku o 20:15 w TVN24 BiS.

Kobiety miały należeć do mniejszości - tak chcieli pracownicy tokijskiego Uniwersytetu Medycznego. A wszytko podobno z troski o zdrowie przyszłych pacjentów. Władze uczelni obawiały się, że część studentek nie podejmie aktywności zawodowej i nigdy nie zostanie lekarzami, bo wybiorą macierzyństwo.

- Podejrzewam, że nie chcą mieć zbyt wielu kobiet na uczelni, bo kobiety mogą odejść z pracy lub przerwać karierę zawodową, gdy zostaną matkami - stwierdziła Machiko Osawa, dyrektor Japońskiego Instytutu Badawczego ds. Kobiet i Karier. - Taka bezpośrednia dyskryminacja kobiet w Japonii jest bardzo powszechna. To sygnał alarmowy - dodała.

Interwencja

Skandal wybuchł po publikacji najpoczytniejszej japońskiej gazety "Yomiuri Shinbun". Manipulacje przy wynikach egzaminów wstępnych miały trwać co najmniej od 2011 roku.

W 2010 roku 40 procent studentów przyjętych na Uniwersytet Medyczny w Tokio stanowiły kobiety. Rok później kobiet było już o 10 punktów procentowych mniej. W 2018 roku kobiety stanowiły zaledwie 18 procent studentów przyjętych na uczelnię.

Sprawa wywołała w Japonii powszechne oburzenie. Wyjaśnień zażądał już minister edukacji. - Manipulacje przy egzaminach wstępnych, które dyskryminują kobiety, są nie do zaakceptowania. Czekam na specjalny raport od władz uczelni w tej sprawie - oświadczył Yoshimasa Hayashi.

Powszechna dyskryminacja

Mimo, że po II wojnie światowej kobiety w Japonii zyskały równouprawnienie, często są dyskryminowane. Mają ograniczone perspektywy rozwoju zawodowego, zajmują mniej stanowisk kierowniczych i zarabiają mniej niż mężczyźni.

Premier Japonii Shinzo Abe dał się poznać jako entuzjastyczny zwolennik promowania równouprawnienia. Ale - jak podkreślają eksperci - póki co, to tylko puste słowa. - Dużo mówi się o tym problemie. Przyszedł czas, by rząd podjął w końcu jakieś działania - oceniła Machiko Osawa.

Brytyjski tygodnik "The Economist" od kilku lat publikuje ranking krajów, w których kobiety mają największą szansę na równe traktowanie w pracy. Dziennikarze biorą pod uwagę 10 kryteriów. Między innymi: udział kobiet w szkolnictwie wyższym, różnicę w zarobkach kobiet i mężczyzn, czy reprezentację kobiet na kierowniczych stanowiskach w firmach oraz w parlamencie.

W ostatnim rankingu z 2018 roku badanych było 29 krajów. Na podium znalazły się kraje skandynawskie. Polska zajęła wysokie, 7. miejsce. Przedostatnie przypadło Japonii.

Autor: Piotr Czubowicz / Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Niewiele ponad rok temu dołączyli do NATO, a teraz są gospodarzami wielkich manewrów Sojuszu, które odbywają się na poligonie zaledwie 100 kilometrów od granicy z Rosją. Żołnierze z 28 krajów ćwiczą obronę wschodniej flanki NATO - nasi wojskowi, oczywiście, też tam są.

Gospodarzem jest Finlandia, dowodzą Amerykanie, ćwiczą - wszyscy. Manewry artyleryjskie NATO niedaleko granic Rosji

Gospodarzem jest Finlandia, dowodzą Amerykanie, ćwiczą - wszyscy. Manewry artyleryjskie NATO niedaleko granic Rosji

Źródło:
Fakty TVN

Przed budynkiem uczelni protestowało kilkadziesiąt osób, ale w podobnej sytuacji jest kilkaset. Studenci dawnego Collegium Humanum - ci, którzy nie kupowali dyplomów, chodzili na wykłady, zdawali egzaminy - dziś zostali bez dyplomów i dokumentów.

"Powinnam mieć pracę, a stoję i proszę się o moje dokumenty". Protest studentów Collegium Humanum

"Powinnam mieć pracę, a stoję i proszę się o moje dokumenty". Protest studentów Collegium Humanum

Źródło:
Fakty TVN

Opinia zero-jedynkowa. Sprawozdanie odrzucone - koniec z wypłatami. - Minister Finansów nie powinien wypłacać komitetowi wyborczemu ani dotacji, ani subwencji - ocenia Wojciech Hermeliński, były przewodniczący PKW. PiS prosi zwolenników o wpłaty, nawet najdrobniejsze. Zwłaszcza że kampania prezydencka za pasem. Tymczasem w Prawie i Sprawiedliwości mają figurować zastępy tzw. martwych dusz. Chodzi nawet o 20 tysięcy działaczy, którzy teoretycznie są członkami formacji, ale od lat nie wpłacali na nią pieniędzy.

PiS pozbawiony subwencji i dotacji. A co ze składkami od członków? W PiS-ie są tysiące "martwych dusz"

PiS pozbawiony subwencji i dotacji. A co ze składkami od członków? W PiS-ie są tysiące "martwych dusz"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Publikacja wyników "wielkiego sondażu" właściwie niczego nie zmienia w podejściu kandydatów na kandydata Koalicji Obywatelskiej. I Rafał Trzaskowski, i Radosław Sikorski wciąż walczą o uwagę oraz o poparcie. Głosowanie w piątek. Wyniki w sobotę. Jak przebiega wybór kandydatów na prezydenta w innych partiach?

"Rozwojowa sytuacja" w PiS, w KO trwa "bratobójcza walka", a Lewica wciąż trzyma w niepewności

"Rozwojowa sytuacja" w PiS, w KO trwa "bratobójcza walka", a Lewica wciąż trzyma w niepewności

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Cieszę się, że w PiS-ie mamy demokratyczny proces wyboru kandydata. Polega to na tym, że Jarosław Kaczyński po prostu taką decyzję podejmie - stwierdził w "Faktach po Faktach" Ryszard Petru. Wyraził nadzieję, że kandydatem PiS na prezydenta zostanie Przemysław Czarnek. - Znakomity kandydat - powiedział o byłym ministrze edukacji jego partyjny kolega Zbigniew Bogucki.

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Źródło:
TVN24

Paweł Kowal ujawnił w "Faktach po Faktach" w TVN24, że w kwietniu spotkał się z senatorem Marco Rubio, który ma objąć wkrótce stery amerykańskiej dyplomacji. Jak relacjonował, swojemu rozmówcy powiedział wprost: - Czy ty sobie zdajesz sprawę, że budżet Ukrainy, ze względu na bezpieczeństwo Unii i NATO, jest zabezpieczany przez środki europejskie? Że każde euro dzisiaj wydane, to jest oszczędzanie, także potencjalnie, twoich dolarów w przyszłości?

Kowal rozmawiał z Rubio. Ujawnił, co powiedział przyszłemu sekretarzowi stanu

Kowal rozmawiał z Rubio. Ujawnił, co powiedział przyszłemu sekretarzowi stanu

Źródło:
TVN24

Fair play obowiązuje nie tylko na boisku - upominają się piłkarki, oburzone tym, że najważniejszy dla nich turniej sportowy będzie sponsorowany przez Arabię Saudyjską, królestwo, które petrodolarami próbuje wymazać łamanie praw człowieka. Te petrodolary sponsorują ostatnio wiele federacji sportowych - od tenisa po Formułę 1 - a za dziesięć lat to właśnie państwo Saudów ma zorganizować mundial. Głównie dlatego, że innych chętnych nie ma.

Piłkarki oburzone tym, że ich mundial ma być sponsorowany przez Arabię Saudyjską

Piłkarki oburzone tym, że ich mundial ma być sponsorowany przez Arabię Saudyjską

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Wojna w Ukrainie trwa już tysiąc dni. To tysiąc dni cierpienia, walki o przetrwanie i ukrywania się w piwnicach. Według UNICEF-u od lutego 2022 roku Rosjanie zabili lub ranili ponad 2400 dzieci. W Charkowie edukacja zeszła do podziemia.

UNICEF: od lutego 2022 roku Rosjanie zabili lub ranili ponad 2400 dzieci na Ukrainie

UNICEF: od lutego 2022 roku Rosjanie zabili lub ranili ponad 2400 dzieci na Ukrainie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS